Gingivit Diş Eti Hastalığı Nedir ve Tedavisi Nasıldır

 GİNGİVİT HASTALIĞI HAKKINDA BİLGİ

 GİNGİVİTİS

Hiçbir hastanın olmasını istemediği bu diş eti problemlerinden birisi olan gingivitisi gerçekten ne olduğunu biliyormuyuz? Gingivitis dişetindeki enfeksiyonu tanımlayan bir terimdir.aslında günde en az iki kez diş fırçalama ve günde en az bir kez diş ipi kullanımının sebeplerinden biri gingivitis oluşumunu engellemektir.

Gingivitis her gün dişlerin üzerinde biriken belirgin ve yapışkan bir madde plak birikimiyle başlar.Plak gingivitis ve diş çürüğü oluşumuna neden olan bakterileri içerir.bu nedenle diş fırçalama ve diş ipi kullanımı önemlidir.Eğer bu plak ağız içinde uzun süre kalırsa ancak diş hekimleri tarafından yapılan profesyonel temizlikle uzaklaşabilecek tartara dönüşür.

GİNGİVİTİSİN BELİRTİLERİ.

Diş etleri bir miktar kızarık ve fırçalandığında kanama eğilimindedir,fakat bu aşamada hastanın fark edebileceği herhangi bir rahatsızlık olmayabilir.gingivitisin belirtileri,

Şiş (ödemli)diş etleri, diş fırçası üzerindeki kan, veya diş etindeki renk farklılıklarıdır.fakat bu aşamada hasta ağrı hissetmez.bu belirtilere rağmen gingivitis tedaviyle tamamen yok edilebilir.

GİNGİVİTİSLE SAVAŞABİLİRSİNİZ!

Bu basit 5 ana aşamayı uygulayarak gingivitisten korunup,iyi bir ağız sağlığını devam ettirebilirsiniz.

 

1-Dil ve dişler günde en az 2 defa diş macunu ile fırçalanmalı ve günde en az 1 defa dişler arasındaki plağı uzaklaştırmak için diş ipi kullanılmalıdır.

2-Düzenli aralıklarla dişetleri kontrol edilmeli,eğer gingivitis belirtileri mevcutsa hemen diş hekiminize başvurulmalıdır.

3-Düzenli olarak diş hekimine check-up için en az 6 ayda bir gidilmelidir .

4-Ağız hijyeni devamlılığının sağlanması ve ayrıca genel sağlık için sağlıklı gıdalar tüketilmelidir.Diş problerinin oluşmasının en önemli nedenlerinden birisi de aşırı şeker tüketimidir.

5-SİGARA İÇİLMEMELİDİR.Sigara içilmesi dissel problemlerin ve ağız kanserinin oluşmasının ana nedenidir.

 GİNGİVİTİSLE SAVAŞIN!

İKİ KEZ FIRÇALA,BİRKEZ DİŞ İPİ KULLAN!

Gingivit nedir ve Nasıl Tedavi Edilir

Gingivit, diş eti hastalığının en erken ve en sık görülen aşamasıdır. Genellikle bununla ilgili bir ağrı ya da rahatsızlık hissetmezsiniz; aslında yetişkinlerin yüzde 75’ine varan bir oranda gingivit vardır ve pek çoğu bunun farkında bile değildir.

Büyük şanstır ki gingivit’in etkileri geçirilebilir etkilerdir ancak eğer tedavi edilmezse durum böyle olmaz. Gingivit, çok daha ciddi bir sorun olan ve geri dönülmez kemik kaybı ve nihai olarak da diş kaybına neden olan periodontal hastalığını giriş kapısı gibidir.

Her ne kadar pek çok insan gingivitli olduklarını bilmeseler de uyarı sinyalleri diş etleri ile dişlerin birleştiği yerde kırmızılık, şiş diş etleri, fırçalama ve diş eti kullanımında kanama ve geçmeyen ağız kokusudur.

Periodontal hastalık ve gingivit’in ana nedeni, dişlerinizin üzerinde sürekli olarak oluşan yemek ve bakterilerin oluşturduğu yapışkan bir film olan plak birikmesidir. Plakları her gün temizlemelisiniz çünkü temizlemezseniz bunlar gelişip mineralleşir ve tartara dönüşürler. Bakteriler toksin üretir ve vücudunuzun bunlara tepkileri ile birleştiğindedir ki toksinler dişlerinizin etrafındaki kemikleri yok ederler. Kemik bir kez kaybedildiğinde hiçbir zaman yeniden büyümez.

Kemik kaybı fazla olursa dişe çok az destek kalır. Gevşekleşirler ve çekilmeleri gerekir. Bu nedenledir ki gingivite, gelişip geri dönülmez hasar meydana getirmeden erken müdahale edilmelidir.

Eğer gingivitiniz olduğunu tespit edilirse, plakların dişlerden temizlenmesini içeren profesyonel bir temizleme tedavisi uygulanır. Ayrıca etkin, tutarlı bir evde temizleme yöntemi önerilir ve diş hekimizi düzenli olarak ziyaret etmeniz istenir.

Bazı durumlarda ekstra bir özen gerekebilir; plakların yerini ortaya çıkarmak için özel çözelti kullanımı, düzgün diş ipi kullanımının uygulanması ve buna ek olarak normal ya da elektrikli diş fırçası kullanımı ve yok edici bakterileri öldürmeye yardım etmek için anti bakteriyel bir ağız sıvısı kullanımı gibi.

paylaş:

Yorum Yap