Gemi Suda Neden Batmaz, Gemiler Niçin Batmaz

Gemi Suda Neden Batmaz, Gemiler Niçin Batmaz

Bu yazıda metal gibi ağır maddelerin suda batmasına rağmen yine çoğunluğu demir ve çelik gibi metallerden oluşan gemilerin suda neden batmadığı ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Aşağıda gemi suda neden batmaz, gemiler niçin batmıyor, gemi denizde ve okyanusta neden batmıyor, batmama nedeni nedir, gemileri su üstünde nasıl kalıyor ve denizlerde nasıl yüzüyor sorularına yanıt olacak cevaplar verilmiştir.

Metalin yoğunluğu suyun yoğunluğundan fazla olduğu için metaller batar.
Yapısındaki metallerde,bu metallere esneklik veren madde bulunduran gemiler batmazlar.

Neden batmazın cevabı aslında nasıl yüzüyordan da çıkarak bulabilirsin tabi. Mesela suna denk geldim basitçe anlatmış belki kafi gelmeyebilir. Daha kapsamlı arıyor olabilirsin.

GEMİLER NEDEN BATMAZ
evet gemiler içinde hava olduğundan dolayı batmaz,ama bu bi can simidi’nin içindeki hava gibi diil tabiki.Gemini tüm hacmini düşünürsek,tamamen içi dolu değildir,boş kısımlar vardır,işte bu boş kısımlar geminin batmamasını sağlar,ayrıca suya temas eden yüzeyde önemli,maksimum kaldırma kuvvetinden yararlanmak için…
Geminin yoğunluğu (her ne kadar çok ağır olsa da hacimi daha çok olduğu için) suyun yoğunluğundan az olduğu için gemiler batmaz.
Misal vermek gerekirse;
Bir gemi düşünelim 1 milyon dm^3 ( litre) hacmi (suyun içindeki) olsun. Kendi ağırlığı 100 ton olsun. Suyun bu gemiye uyguladığı kaldırma kuvveti 1.000.000*1(suyun yoğunluğu) kilogram= 1000tondur.
Dolayısı ile suda batmaz…
Hatta verdiğim örnekte gemi yükselecektir, ta ki suyun içinde kalan hacmi geminin toplam ağırlığına eşitleninceye kadar…

GEMİLER NEDEN BATMAZ ?

Gemiler su üstünde nasıl kalır? Dev buzullar nasıl oluyor da batmıyor

Gemiler Suda Niçin Batmaz?

paylaş:

Yorum Yap