Gaziantep yemekleri, yöresel yemek kültürü, gaziantepin ünlü meşhur yemekleri tarifleri

Gaziantep MutfağınaHoşgeldiniz

Önemli Not: Gaziantep yemek kültürü hakkında epeyce bir detaylı bilgi okuduktan sonra, sayfanın aşağı kısımlarında Gaziantep ilimizin en meşhur en güzel yemeklerinin ve tatlılarının resimli tariflerini inceleyebilirsiniz.

Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan Gaziantep’te çeşitli kültürlerin buluşması nedeniyle oluşan zengin mutfağında yaklaşık 252 çeşit yemek türü yer alıyor.

Gaziantep mutfağı denildiğinde akla ilk gelen yemekler arasında bulunan kebap çeşitleri, bilinen türlerinin dışında yeni dünya, sebzeli, ayva, elma, firenk, simit, patlıcan, kazan, kabak, Kilis, ekşili, mantar, yoğurtlu ve ayvalı ve tas kebapları olmak üzere 32 türde yapılıyor.

Yine mutfakta 26 çeşit köfte yapılırken, 27 çeşit pilav, 15 çeşit dolma, 26 çeşit etli yemek, 15 çeşit turşu ve 22 çeşit helva bulunuyor. Yoğurt yemeklerinin de hatırı sayılır bir yeri olan Antep mutfağında çağla aşı, orman, sahte yuvarlama, bakla, çiğdem aşı, bezelye, elma aşı, fasulye, kabak, keme, köfte, mantar, patates, soğan ve yuvarlama, ilk akla gelen yoğurtlu yemekler olarak dikkati çekiyor.

GAZİANTEP YÖRESEL YEMEKLER
Gaziantep’in baklavası meşhurdur. Yemeklerde nâne, sarmısak, kırmızı biber ve baharat çok kullanılır. Üzümden yapılan ve “şire” (üzüm peksimeti) denilen çerezleri meşhurdur. Antep sucuğu, Besni sucuk ve pestili, Samsa ve Bastık başlıcalarıdır..

Çiğ köfte, içli köfte ve lahmacun yaygındır. Kilis kebabı, Alenazik, simit kebabı, kabaklama, sarmısak ve erik tavası, yeni dünyâ ve elma kebabı meşhurdur.

Bir başkadır Gaziantep yemekleri

Bir başkadır Gaziantep yemekleri

 

Gaziantep mutfağı genel olarak doğu ile batı kültürünün ortasında çıkmış kendine özgü bir yere sahiptir. Tarihin en eski şehirlerinden biri olan Gaziantep, Müslüman Araplara, Yahudilere, Ermenilere ve en son Türklere ev sahipliği yapmıştır. Şehir ticaret kervanlarının geçtiği güzergâhta olması sebebi ile çok sayıda kültürün birleştiği bir yer olmuştur. Bu çok kültürlülük en çok mutfağa yansımıştır. Gaziantep mutfağı bu sebeple kültürler sentezinden oluşmaktadır.

Gaziantep mutfağı, daha çok ete dayalı biryemek kültürüne sahiptir. Yemekler bol yağlı ve bol baharatlı olarak yapılır. Daha çok koyun eti tüketilmektedir. Bunun yanında tavuk, hindi son zamanlarda deve kuşu eti de tüketilmektedir. Balık yemeklerinin tüketimi nerede ise yok denecek kadar azdır. Tek başına sebze ile yapılan yemek azdır. Sebzeli yemekler de etle yapılır.

Gaziantep yemek kültürünün en güzel yemekleri Ramazan ve bayram sofralarında kendisini gösterir. Kendine özgü yöresel yemekleri Gaziantep dışında bulmak çok zordur.

Sonbaharda mahalle kadınları bir birlerine yardım ederek biber, Patlıcan, Kabak, acurları temizleyerek onları kuruturlar.

Yemeklerin lezzetini oluşturan baharatlar, Gaziler caddesindeki, Elmacı pazarındaki baharatçılardan özenle seçilerek alınır. Gaziantep de baharatın envai çeşidi ve en hası bulunur. Her seviyedeki aile evine mutlaka köftelik simit ( köfte yapımında kullanılan ince bulgur) alır.

ÇORBALAR

Bazı çorbalarda vardır ki bunlar sadece bu yöreye aittir. Bazı çorbaları şöyle sıralayabiliriz. Ekşili Kırmızı Mercimek Çorbası, Süzme Kırmızı Mercimek Çorbası, Alaca Çorba, Yoğurtlu Dövme Çorbası, Maş Çorbası, Antep Tarhana Çorbası, Maşhor Çorbası, Öz Çorba, Keme çorbası, Un Çorbası, Yoğurtlu Un Çorbası, Yoğurtlu Lebene Çorbası, Yoğurt Çorbası, Süt Çorbası, Düğün Çorbası, Şafak Çorbası, Soğan Çorba, Aşir Çorbası, Muni Çorba.

ANAYEMEKLER

Yemekler genelde etli ve bol yağlı olarak yapılır. Ana yemekleri de etli yemekler, Sebzeli yemekler, Yoğurtlu Yemekler ve kebaplar olarak ayırmamız gerekir.

Etli yemekler; Ekşili Taraklık, et kızartma, Et Sarması, Kuveysal, Darap Gatel, et Paça, Mardındella, Rulo Köfte, Yufkalı Paça, terbiyeli Köfte, Ciğer kavurması, Ciğertavası diye sıralayabiliriz. Üzerinde özel olarak durulması gereken bol baharat ve sarımsaklı Beyran tadılması gereken bir yemektir.

Gaziantep’te sebzeli yemek azalmasına rağmen, etteki kolesterolün fazla olması son dönemlerde Gazianteplileri sebzeli yemeklerini yapmaya yöneltmektedir. Doğrama, Domates Doğraması, Kabaklama, Kabak Oturması, Kabak Mıkşısı, Patlıcan Musakkası, Hızmalı Patlıcan Musakaksı, Haylan Kabağı Musakkası, Kazan Kebabı, Kamış Yahnisi, Zerdali Aşı, Çir Yahnisi ( Kaysı ve Zerdali Kurusu) Ebegümeci Buğulaması gibi yöreye özgü sebzeli yemekler vardır.

YOĞURTLU YEMEKLER

Yoğurtlu Yemeklerin başında Yuvarlama gelir, Yuvarlama hem Ramazan için hem de bayram için hazırlanır. Hazırlanışı zor olduğu için mahalle kadınları bir araya gelip yardımlaşarak Yuvarlamayı hazırlarlar. Yuvarlama iftar sofralarını süslediği gibi Bayramda her evde mutlaka yapılan bir baş yemektir.Yuvarlama yanında yoğurtlu yemek olarak; Sarımsak Aşı, Şiveydiz, Acur Muntaniyesi, Yoğurtlu Keme, Yoğurtlu Bakla gibi yemekleri de görmemiz mümkün.

KEBAPLAR

Kebaplar ise Gaziantep mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Ciğer ve Izgara Piliç Baharatı, Terbiyeli tike Kebabı, Altı Ezmeli Tike Kebabı, Patlıcan Kebabı, Torbada Patlıcan Kebabı, Kıyma Kebabı, Sebze Kebabı, Patates Kebabı, Sarımsak Kebabı, Frank Kebabı, İslim Kebabı, Koç Kebabı, Bamya Kebabı, Simit Kebabı, Keme Kebabı belli, Soğan kebabı başlı kebaplardır.

Başka bir yerde göremeyeceğiniz Gaziantep yöresinde yapılan meyveli kebaplarda vardır. Gazianteplilerin kebap yapmalarını damak zevkine mal etsek de, asıl meselenin meyve yemek olmadığı meyvelerin et yemek için bir bahane olduğunu görürüz. Bakın sofralara hangi meyveler yemek olarak giriyor. Elma Kebabı, Armut Kebabı, Yenidünya Kebabı, Vişne Kebabı, Armut Kebabı, Şeftali Kebabı.

PİLAVLAR

Yemeklerin yanında Gaziantep pilavları da iftar sofrasının vazgeçilmezlerindendir. Etli Pilav, Firik Pilavı, İç Pilav, Sebzeli Pilav, Meyveli Pilav, Mercimekli Pilav, Kıtmalı Bulgur Pilavı, Sebzeli Bulgur Pilavı, Lolazlı (börülce) Pilav yörenin güzel pilavlarındandır.

Özellikle köylerde Bulgurdan yapılan pilavlar sofraların vazgeçilmezlerdendir. Aynı şekilde Firik Pilavı tadına bakılması gereken pilavlardandır.

KÖFTELER

Sofralarda soğuk olarak yenilen ve vazgeçilmezlerinden biriside köftelerdir. İçli Köfte, Sini Köftesi, Topaçlı Köfte, Maltıhalı Köfte( Kırmız Mercimek) Ekşili Ufak Köfte, Haveydi Köftesi, Omaç yörenin en güzel köftelerindendir. Özel günlerde çiğ köfte yemek misafire ikram etmek güzeldir.

Yemekler yanında salatalar olduğu gibi piyazlarda vardır. Mevsimi ise hazmı kolaylaştırması için turp sofralarda mutlaka bulunur. Sofranın baş köşesinde biberiye olarak adlandırılan küçük biber turşuları mutlaka vardır.

DOLMALAR

İftar sofrasının vazgeçilmezlerinden biriside Gaziantep dolmalarıdır. Gaziantep dolmaları kendine has bir tat ve özellik taşır. Karışık Antep Dolması, Firikli Acur dolamsı, Bulgurlu Kabak Dolaması, Yoğurtlu Kabak Dolması, Haylan Kabağı Dolması bunlardan bazılarıdır. Özellikle kurutulmuş biber dolması çok acı olduğundan acıyı sevmeyenler için dikkatli olunması gereken yemeklerdendir.

TATLILAR

Gaziantep tatlıları ile de meşhur bir şehirdir. Özelliklede tereyağlı fıstıklı baklavası ile her yerde bilinir. Bu tatlı kültürü mutfaklara da yansımış, evde özel yapılanlarda vardır. Haytalla, Sütlaç, Zerde, Peynirli Un Helvası, Guymak tatlıları evde yapılanlardan bazılarıdır.
Ayrıca başka şehirlerde görmeye alışık olmadığımız bir olay daha vardır. Gaziantepliler çoğu yemeklerini fırınlara hazırlayıp yada kasapta hazırlatıp gönderirler. Yemekler bu sebeple fırınlar da pişer.

Her pide fırının yanında mutlaka bir Manav, bir kasap vardır. Fırın, Kasap, Manav üçlüsü Gaziantep’te ayrılmaz üçlüdür.

Yolunuz Gaziantep’e düşmüşse, şehrin kültürünü yansıtan mekanlarda, yöresel yemekleri tatmanız mümkündür.

Gaziantep yemekleri

Gaziantep ve çevresinde et ve sebze yemeklerinin çoğunu yoğurtla pişiriliyor. Yoğurtlu yemeklerde haspir (safran), bazı yemeklerde ve çorbalarda tarhun, aşurede rezene kullanılıyor. Bamyaya boyun eti, şiş kebapta küşneme (bonfile), çiğköfteye but eti, lahmacuna döş ve kaburga eti kullanmak makbul.
Yemeklere ekşi mutlaka katılır. Sarmaya erik, bamyaya koruk, sulu salataya sumak ekşisi konuyor. Yöre kadınları lahana sarması ve pancar dolmasına nar ekşisi koyar. Çiğ köftenin bulguru biraz buz, biraz da limon kabuğu ile yoğuruluyor.
Çiğ köfteyi yoğururken su yerine domates suyu kullanılıyor. Lahmacuna ise soğan yerine sarımsak konuyor. Antepliler, genç, yaşlı bahardan başlayarak kışa hazırlık yapıyorlar. Patlıcan, biber, haylan kabağı, acur, domates, pirpirim (semizoutu), fasulye, bamya ve nane kurutulur; salça, reçel, bulgur, turşu ve şive hazırlanır, sucuk batırılması yapılır; artan üzüm suları ile tarhana hazırlanır, pekmez yapılır.
Her evde nohut, mercimek, kuru fasulye, kuru bakla, buğday bulunur. Bazı evlerde besiye çektikleri topaçlık koyunu kesip topaç yaparlar ve kış hazırlığı tamamlanır. Gaziantep’in kebapları ünlü; kuşbaşı kebabı, tike kebabı… Köftelerden içli köfte, çiğ köfte, ekşili ufak köfte, malhıtalı köfte, yağlı köfte, yourdu ufak köfte. Ezo gelin çorbası, alaca çorba, yüzük çorbası, maş çorbası, yoğurtlu dövme çorba, yuvarlama, karışık dolma yöresel yemeklerden.

Fıstıklı Kadayıf

Malzemeler

 • 1 kg. çiğ tel kadayıf
 • 200 gr. antep fıstığı içi
 • 250 gr. sade yağ
 • 1,5 kg. şeker
 • 70 gr. su

Yemek Tarifi

Kadayıflar tel tel kırılır. Kadayıfların yarısı 150 gr yağ ile yağlanmış tepsini içine yayılar iyice bastırılır. Kadayıfın üzerine fıstık serpiştirilir, kalan kadayıflar fıstığın üzerini örtecek şekilde tepsiye konur. Kadayıflar aynı büyüklükteki bir tepsi ile bastırılarak sıkıştırılır. Tepsi fırına konur ve kadayıfın üstü kızarıncaya kadar pişirilir. Üstü pişirilen kadayıfın başka bir tepsi ile tersi çevrilir ve kenarlarına 50 gr. yağ damlatılır ve tekrar fırına sürülür. Kadayıfın her iki tarafı piştikten sonra sıcak olarak şerbeti konur ve servis yapılır. Şerbetin hazırlanması; 1,5 kg. şeker ve 750 gr. su kaynayıncaya kadar pişirilir.Kaynara çıktıktan sonra 5 dakika daha pişirilr ve şerbet hazırlanmış olur.

Dolama

Malzemeler

 • 1 kg. sert buğday unu
 • 3 yumurta
 • 10 gr. tuz
 • 100 gr. nişasta
 • 700 gr. sade yağ
 • 1250 gr. antepfıstığı içi
 • 500 gr. şeker
 • 3 çay bardağı su

Yemek Tarifi

Un tezgah üzerine daire şeklinde dökülerek ortası boş bırakılır. Üç yumurta tuz ile çırpılarak 1 çay bardağı su ilave edilir ve unla yoğrulur. Yoğurma sırasında hamurun üzerine hafif su serpilerek kulak memesi yumuşaklığına gelinceye kadar yoğrulur. Yoğrulan hamur kol kalınlığında 70′er gramlık parçalar halinde kesilir. Bu hamurlar yan çevrilerek üzerine nişasta serpilir ve avuç içiyle bastırılarak yoğrulur. Bu hamurlar merdane ile tabak şeklinde açılarak üstüne ve altına nişasta serpilir. Sonra bu hamurlardan 10 tanesi üst üste konarak baklava oklavası ile tepsi büyüklüğünde açılır. Bunların arasına nişasta atılır ve her biri 70 gramlık hamur rulo şeklinde üst üste sarılır ve kumaş topu haline gelen bu grup elle ovalanır. Yufkalar arsına nişasta konarak üst üste sağılır. Bu işlem 3 kez yapıldıktan sonra tezgaha yatırılır. Her 70 gr.lık hamur 200*120 cm halinde olmalıdır. Bu yufkalar 20*30 cm. ebatlarında kesilir. Kesilen her iki kat hamurun arasına iç fıstık serpilir. Bu parçalar oklavalara sarılır ve oklavada çıkarılır. Altı yağlanmış tepsiye kenardan başlayarak dizilir. Üzerine 600 gr. civarında eritilmiş sade yağ eşit olarak gezdirilir ve tepsi düşük ısıda fırına sürülür. Tepsi devamlı çevrilerek 25-30 dk. pişirilir. Fırından çıkan dolamaya sıcak kıvamdan 4 çorba kepçesi kadar dökülür ve düz bir zeminde 30 dk. soğumaya bırakılır. Dolama servise hazırdır. Kıvamın Hazırlanması; 500 gr. toz şeker ve 2,5 bardak su 103 derece ısıya gelinceye kadar kaynatılır.

Yoğurtlu Patates

Malzemeler

 • 500 gr. az yağlı parça et
 • 1 su bardağı nohut
 • 1 kg. patates
 • 3 su bardağı süzülmüş yoğurt
 • 1 yumurta
 • 1 yemek kaşığı un
 • 1 çay kaşığı tuz
 • Yağ
 • Haspir (isteğe göre kuru nane)
 • Yeteri kadar su

Yemek Tarifi

Doğranmış etler akşamdan ıslanmış nohutla birlikte tuz ve su konarak iyice haşlanır. Daha önceden küp şeklinde doğranmış patatesler ilave edilerek patatesler iyice yumuşayıncaya kadar pişirilir. Diğer tarafta yoğurdun içine yumurta ve un ilave edilip iyice çırpılır. Sürekli karıştırılarak bir taşım kaynatılır.Daha sonra et, nohut, patatesin içine katılarak 1-2 taşım kaynatılıp ocaktan alınır. Üzerine ısıtılan yağ ve haspir dökülür. Yemek servise hazırdır.

Sarımsak Aşı

Malzemeler

 • 1 kg. taze sarımsak
 • 500 gr. orta yağlı kuşbaşı et
 • 1 kg. süzülmüş yoğurt
 • 1 çorba kaşığı un
 • 1 adet yumurta
 • 1 su bardağı nohut
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 tutam hasbir (safran)
 • Yeterince tuz
 • nane
 • su

Yemek Tarifi

Önce et tencerede kavrulur, içine tuz ve su ilave edilip, nohudu konur. Nohut ve et yumuşayıncaya kadar pişirilir. Sarımsaklar 2-3 cm. uzunluğunda doğranmış şekilde tencereye eklenir. Sarımsak çabuk pişeceğinden ocaktan almadan birkaç dakika önce ayrı bir kapta yoğurt, un ve yağ iyice çırpılır. Pişen yemeğin suyundan bir bardak eklenerek karıştırılır. Bu karışım yemeğin içine aktarılır. Aktarma sırasında yemek sürekli karıştırılır. Kaynamaya başlar başlamaz ocaktan alınır ve üzeri kızdırılmış yağlı hasbirle süslenip servis yapılır.

Soğan Yahnisi

Malzemeler

 • 750 gr kıska (küçük kuru soğan)
 • 600 gr kuşbaşı et
 • 200 gr nohut
 • 1 adet domates
 • 2 adet yeşil biber
 • 2 yemek kaşığı sade yağ
 • tuz
 • karabiber
 • Limon suyu
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 3 bardak su
 • Az miktarda nar pekmezi

Yemek Tarifi

Bir tencerede yağ ve kuşbaşı etler kavrulur ve salçası konur. İki dakika karıştırılır ve suyu ilave edilir. Et pişmeye yakın soyulmuş soğanlar bütün olarak atılır. Yeşil biber halka şeklinde doğranır ve yemeğe ilave edilir. Soğanlar piştikten sonra haşlanmış nohut atılır. Domatesin kabuğu soyulur, fındık şeklinde doğranır ve yemeğe ilave edilir. Tuz, karabiber, az miktarda nar pekmezi, limon suyu konduktan sonra 5 dakika daha kaynatılır. Yemek servise hazırdır.

Kabak Oturtması

Malzemeler

 • Yarım kilo orta boy kabak
 • 500 gr az yağlı kıyma
 • 1 büyük soğan
 • Tuz
 • Karabiber
 • Pulbiber
 • Domates
 • 1 yemek kaşığı salça (biz biber salçası+domates salçası kullanıyoruz)
 • Yağ (kabakları kızartmak için)
 • 1 bardak su

Yemek Tarifi

Kabakları yıkayıp ortadan ikiye bölün. Böldüğünüz kabakları etlice oyun ve kızgın yağda kızartın. Diğer tarafta bir tavada, eti, soğanı, tuzu, karabiberi ve pul biberi katıp kavurarak harç hazırlayın. Bu harç az kavrulmuş olacak. Kızarmış kabakların içine bu harçtan koyup tepsiye dik olarak yerleştirin. Kabakların ağızlarına domates dilimleyip kapatın. 1 karşık salçayı 1 bardak su ile ezip kabakların üzerine dökülür. Orta hararetli fırında pişirilir.

Yoğurtlu Taze Bakla

Malzemeler

  • Yarım kg taze bakla
  • Yarım kg yağsız dana kuşbaşı
  • 1 adet kuru soğan
  • 2 su bardağı yoğurt
  • 1 adet yumurta
  • 10 adet taze sarımsak
  • 2 çorba kaşığı tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı safran
  • 1 tatlı kaşığı tuz

 

Yemek Tarifi

Et bir tencereye aktarılır, üzerine 3 su bardağı su ve ince kıyılmış soğan eklenir. Et yumuşayana kadar haşlanır. Üzerine ayıklanmış taze bakla ve tuz eklenir. İri doğranmış sarımsaklar da katılır. Baklanın rengi değişene kadar pişirilir. Diğer tarafta yoğurt ve yumurta iyice çırpılır, kaynayan etli baklanın suyundan eklenerek ılıştırılır. Yemeğin üzerine dökülür. En son tereyağı eritilir safranla karıştırılır. Üzerine gezdirilir.

Yuvarlama

Malzemeler

 • Yarım kg. iri doğranmış et
 • 250 gr. yağsız kıyma
 • 1 kg torba yoğurdu
 • yarım kg. kırık pirinç
 • 1 küçük soğan
 • yarım kg. nohut. (akşamdan ıslatılmış)
 • tuz
 • karabiber
 • 1 kaşık katı yağ
 • 1 kaşık nane

Yemek Tarifi

Pirinci ayıklayıp yıkadıktan sonra suyunu iyice süzün. Daha sonra havanda iyice ezip makineden geçirin. Diğer tarafta geceden ıslattığınız nohutla ete bir kaşık tuz ve su ilave ederek malzemeler iyice pişinceye kadar orta ateşte kaynatınız. Ezip un haline getirdiğiniz pirince, rendelenmiş soğan, yağsız kıyma tuz ve karabiber katarak yoğurun. Elinizi ıslatarak bundan nohut iriliğinde parçalar koparıp köftecikler hazırlayın. Bir tencereye 10 bardak su koyup tuz ekerek kaynatın, su kaynayınca köfteleri içine atıp 10 dakika kaynatın. Daha önce pişen nohutlu eti kalan suyu ile bareber köfteli suya ekleyin. Torba yoğurduna 1 yumurta kırıp hafif ateş üzerinde kaynayan yemeğin suyundan ekleyerek sulandırın. Bunu yemeğe yavaş yavaş terbiye yapar gibi katın. Katı yağı eritip naneyi ilave edip yemeğin üzerine gezdirin. Bu yemek Gaziantep ilinde Ramazan bayramlarında yapılan bir yemektir.

Baklava

Malzemeler

 • Un 1 kg.
 • Su 2 bardak
 • Yumurta 3 adet
 • Nişasta 150 gr.
 • Tuz 10 gr.
 • Sadeyağ 700 gr.
 • Fıstık içi 400 gr.
 • Toz şeker 4 çorba kaşığı
 • Toz şeker 1,5 kg.
 • Su 250 gr.
 • Limon 1 adet

Yemek Tarifi

Un elenir, ortası açılır, yumurta kırılır, su ve tuz eklenir, hamur kulak memesi yumuşaklığına gelinceye kadar yoğrulur. Hamur en az bir saat dinlendirilir. Hamur yumaklara ayrılır. Yumaklar nişastaya bulanarak oklava veya merdane ile çok ince yufkalar haline getirilir. Tepsi yağlanır, yufkalar tepsiye tek tek serilir, her yufkaya sade yağ sürülür. Bu işleme en az 10 kat yufka oluncaya kadar devam edilir. Daha önce hazırlanan iç 10 kat yufkanın üzerine serilir. Bunun üzerine tekrar 10 kat yufka sade yağ sürülerek serilir ve dilimlenir. Üzerine ılık sadeyağ gezdirilerek fırında kızarıncaya kadar pişirilir. Pişmiş baklavanın üzerine daha öne hazırlanmış olan kıvam yavaş yavaş dökülür ve biraz dinlendirilir.

Zeytinyaglı Dolma

Malzemeler

 • 6 sogan.
 • 3 baş sarımsak.
 • 3 kasık domates salcası.
 • 3 kasık biber salcası
 • 4 bardak pirinç.
 • 2 bardak zeytinyagı.
 • 1 kasık seker.
 • karabıber
 • tuz
 • yenibahar
 • kırmızı bıber.
 • 2 limonun suyu veya limon tuzu.
 • su.
 • dolmalık patlıcan
 • bıber

Yemek Tarifi

soganı ve sarımsagı mınık mınık dograyıp zeytınyagında kavurun.salcaları ekleyın.yıkanan pırıncıde koyun ve kavurun.2 bardak sıcak suyu ekleyıp baharatları koyun.pişsin.suyunu cekene kadar pişirin.dolmalık malzemelerınızı haslayın.patlıcanla bıber aynı tencerede haslanmaz.cunku bıber daha cabuk pıser patlıcan ıse gec pıser.tırnak gecınceye kadar haslayın.hazırladıgımız içi doldurun.bırının agzı dıgerının dıbıne gelecek sekılde tencereye dızın.een alta patlıcanları koyun.sonra sırasıyla bıber kabak domates vs. ustune bırazcık tuz serpın.varsa dolma tası koyun ustune yoksa duz bır tabak kapatabılırsınız.1 parmak fazla olacak sekılde su koyun.tabagı 1 parmak gecsin.kaynayınca altını kısın.limonun suyunu ilave edın.bıraz daha pısırın.pısırırken sıcak su koyarsanız tam 1 saatte pıser

Antep Karnıyarığı

Malzemeler

 • 6 adet top antep patlıcanı.
 • az yaglı kıyma.
 • 1 sogan.
 • 1 domates.
 • 1 kasık salca.
 • tuz
 • karabıber

Yemek Tarifi

Patlıcanların karnını yararak kızartın.kızarttıktan sonra bır kasık yardımıyla ortalarını ıyıce acın.kıymayı kavurun.soganı ekleyın.1 tane domatesın kabugunu soyup dograyıp onuda ekleyın.tuzunu karabıberını koyun.pıstıkten sonra sogumaya bırakın.yagını suzup harcı patlıcanların ıcıne doldurun.duzdugunuz tencerenın ıcıne salcalı tuzlu ve karabıberlı karısım yapıp dokun.kısık ateste ıyıce demlensın ve ozlensın.

Doğrama

Malzemeler

 • 250 gr. kuzu kuşbaşı et
 • 50 gr. patlıcan
 • ½ çay bardağı yağ
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 adet kuru soğan
 • 200 gr. nohut
 • 2 adet domates
 • 3 adet sivri yeşil biber
 • 1 adet limon
 • Kuru nane
 • 3-5 diş sarımsak
 • 4 bardak su

Yemek Tarifi

Tencerede yarım çay bardağı yağda kuşbaşı etler kavrulur. Kavrulan etin üzerine diş diş doğranmış soğan ilave edilip soğanlar ölünceye kadar kavurma işlemine devam edilir. Bu karışımın içine salça konup karıştırılır ve 4 bardak su konup kaynamaya bırakılır. Yemek kaynamaya başlayınca akşamdan ıslatılmış nohut konur ve kısık ateşte et ile nohut pişene kadar kaynatılır. Yemek piştikten sonra kuşbaşı şeklinde doğranmış patlıcanlar, kabukları soyulmuş doğranmış domatesler, yeşil biberler ve istenilen büyüklükte doğranmış sarımsaklar ilave edilir. Malzemelerin hepsi pişince kadar kaynatılır ve pişmeye yakın bir adet limonun suyu sıkılır.Bir tavada ise kızdırılmış yağın üzerine kuru nane konur. Bu yağ sıcak yemeğin üzerine gezdirilir. Yemek servise hazırdır.

Beyran

Malzemeler

 • 1 kg. kemikli gerdan
 • 300 gr. pirinç
 • 100 gr. yaprak biber
 • 100 gr. tuz
 • 50 gr. karabiber
 • 10 diş sarımsak
 • 100 gr. iç yağı

Yemek Tarifi

Bir tencerede et suyla yüksek ateşte kaynara çıkıncaya kadar kaynatılır ve bu arda etin kefi alınır. Kaynara çıkan etin ateşi kısılır ve haşlanıncaya kadar kaynatılmaya devam edilir. Bir başka tencerede 300 gr. pirinç haşlanır, 15 dk. Sonra haşlanmış pirinçler 5 porsiyon olacak şekilde tabaklara konur. Pirinç üzerine 200 gr. et, et suyu, sarımsak, yaprak biber, tuz, karabiber konur ve limon sıkılır. Kaynayıncaya kadar ısıtılır ve servise sunulur.

Ekşili Taraklık Tavası

Malzemeler

  • 1 kg. açılmış pirzola et
  • 100 gr. kuru soğan
  • 150 gr. rendelenmiş domates
  • 250 gr. domates
  • 50 gr. yeşilbiber-
  • domates salçası
  • margarin 250 gr.
  • ayva
  • yarım çay bardağı nar pekmezi
  • Yarım çay bardağı limon suyu
  • 10gr. tuz
  • pulbiber
  • 2 gr. yedi türlü baharat
  • karabiber
  • 4 bardak su

 

Yemek Tarifi

Bir tencereye margarin yağı ve et konur. Et biraz kavrulduktan sonrahalka olarak doğranmış soğan eklenir, soğan pembeleşince salça ilave edilip rendelenmiş domates konur ve karıştırılır. Karışıma 4 bardak su ve tuz ilave edilir, kefi alınıp kapak kapatılır, ateş biraz kısılır. Bir kaseye nar pekmezi, limon suyu ve baharatlar konup karıştırılır. Bu karışım etin üzerine dökülür. Ayvanın kabuğu soyulur dörde bölünerek yemeğin üzerine konur ve pişirilir. Domates ve biberleride doğrayıp yemeğin üzerine atıp 3 dakika daha pişirilir. Servis yapılır.

paylaş:

Yorum Yap