Francis Bacon Yeni Atlantis Kısa Kitap Özeti, Kitabın Konusu, İncelemesi ve Analizi

Yeni Atlantis kitabı
Francis Bacon Yeni Atlantis kitap özeti
Francis Bacon Yeni Atlantis kitabı hakkında

Yayınevi: Bordo Siyah
Basım Tarihi: Ocak 2004
Kitap Türü: Dünya Klasikleri / Edebiyat

Bacon ın 1624 tarihli Yeni Atlantis i More un Ütopya sı ve Campenella nın Güneş Ülkesi ile birlikte Rönesans ın en tanınmış ütopyaları arasında yer alır. Bu metin, daha çok edebiyata yakınbir anlatım tekniğiyle düşünürün bilim programını ve gelecekte mümkün olabilecek ideal bir bilim ve teknoloji toplumu tasarımını belgelemektedir.

F. Bacon (1561-1626) soylu bir İngiliz ailesinin oğlu olarak Londra`da doğar. Önce Trinity College`de bilim üzerine eğitim alır, ardından Gray`s Inn`de hukuk öğrenimine başlar. 1582`de Gray`s Inn`de avukat olur. 1584`de Dorsetshire Parlamentosu`na, 1593`de Middlesex Parlamentosu`na girer. I. James zamanında Sir unvanını alır ve şövalyeliğe yükselir. 1613`de başsavcı olur. 1617 yılında babasının da bir zamanlar yürüttüğü görevi üstlenerek mühürdar olur. 1618`de başyargıçlığa yükselir ve Baron Verulam unvanını alır. 1621`de Viscount St. Albans unvanını alır. Kariyerinin zirvelerindeyken mahkemede yargılanan kişilerden rüşvet aldığı iddiasıyla suçlanır, hapse mahkûm olur ve bütün mevkilerini yitirir. Kısa bir süre sonra serbest bırakılır, ama bir daha herhangi bir devlet görevini üstlenmesine izin verilmez. Siyasi yaşamı sona eren Bacon kendisini tümüyle felsefe çalışmalarına verir.

Ölümünden sonra, özel danışmanı ve sırdaşı Guillelmus Rawley, Bacon`ın önce İngilizce kaleme aldığı, ardından Latince yazılan eserlerin ölümsüzlüğüne olan inancıyla birçok ekleme ve değişiklik yaparak Latinceye çevirdiği Yeni Atlantis`i 1638 yılında yayımlar. Yeni Atlantis`ini yazarken Bacon`ın amacı yalnızca doğa felsefesiyle ilgili çalışmalar yapan bir enstitüyü tanıtmak değil, aynı zamanda bütün yaşamını felsefe ve bilime adamış bir filozofun düşüncesindeki ideal devlet yasalarını ve kurumlarını da belirtmek ve adeta felsefi bir devlet modeli yaratmaktır. Bacon`ın felsefe-bilim utopiasını gözler önüne seren Yeni Atlantis, Platon`dan Thomas Morus`a uzanan utopia geleneği içinde ölümsüz bir yer edinmiştir.

paylaş:

Yorum Yap