Fıtık ameliyatı sonrası neler yapılmalı, ağrı ve karın şişliği nasıl geçer

Fıtık ameliyatı sonrası neler yapılmalı, ağrı ve karın şişliği nasıl geçer

Kasık fıtığı ameliyatından sonra nelere dikkat etmeli?

Kasık Fıtığı Ameliyatı sonrası

FITIK AMELİYATI SONRASI YARA YÜZEYİNDE KAPANMA NORMAL ŞARTLAR ALTINDA ORTALAMA 48 SAAT SÜRER ARDINDAN ALT KATMANLARDA İYİLEŞME DEVAM EDER VE YAKLAŞIK 3 AY SÜRER BU SÜRE İÇERİSİNDE FITIK ONARIMINDA MESH YANİ YAMA KULLANILDIĞINDA VÜCUT ONA YABANCI CİSİM MUAMELESİ GÖSTEREREK ETRAFINI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ HÜCRELERİ SARAR VE YAMA ETRAFINDA SERTLEŞME GELİŞİR BU İSTEDİĞİMİZ BİR OLAYDIR ZİRA BÖLGE DUVAR GİBİ SERTLEŞECEKTİR . BÖLGEYİ GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN DOKU DİSEKSİYONU DEDİĞİMİZ ALETLERİMİZ İLE ORTAMI AÇMA İŞLEMİ UYGULANIRKEN CİLT VE AMELİYAT BÖLGESİ ARASINDA BOŞLUKLAR OLUŞUR VE VÜCUT İYİLEŞME DÖNEMİNDE BU BOŞLUĞU SEROMA ADI VERİLEN SIVI İLE DOLDURARAK İYİLEŞMEYİ DEVAM ETTİRİR. ENFEKTE OLMADIKÇA ÖNEMSİZ BİR DURUMDUR EN FAZLA 1 AY SÜRER VE KENDİLİĞİNDEN ÇEKİLİR ZAMANLA YAMANIN NEDEN OLDUĞU AŞIRI ŞİŞLİK VE SERTLİK DE YUMUŞAR ANCAK HİÇBİR ZAMAN ESKİSİ GİBİ YUMUŞAK OLMAYACAKTIR BU FITIĞINIZIN TEKRARLAMAMASI İÇİN GEREKLİDİR DE .AYRICA EKLEMELİYİM Kİ BAZEN KÜÇÜK KANAMALAR NEDENİ İLE YARA YERİ ALTI VE ETRAFINDA KAN DA TOPLANABİLİR YİNE ENFEKSİYON OLMADIKÇA KENDİ KENDİNE EMİLECEK VE RENK DÜZELECEKTİR

 Fıtık Ameliyatı Sonrası Ağrı: Kronik Ağrı Sendromu

Fıtık ameliyatı hastalar için “genel olarak” ağrısızdır: özellikle kasık fıtığı ameliyatından sonra aynı gün hastalar basit bir ağrı kesici ile taburcu edilebilirler. Pekiyi durum her zaman böyle midir? Ameliyat sonrası ciddi ağrı yakınması olabilir mi? Ameliyatı takip eden dönemde aylarca süren kronik ağrılar olur mu?  Ameliyat teknik olarak uygun biçimde yapılmazsa, az da olsa bir kısım hastanın kronik ağrı yakınması olabilir.

Her türlü cerrahi sonrası ağrının 2 ana nedeni, ameliyat bölgesinde gerginlik olması ve dokuların fazla zedelenmesidir. Üstelik fıtık için konuşursak, gergin bir tamir, hasta için sadece ağrı değil, aynı zamanda fıtığın nüks etmesi riskini de beraberinde getirir. Gerdirmesiz yapılan bir onarımda, cerrahın nazik de çalıştığını varsaysak, yine de ağrı olabilir mi? Evet olabilir. Kasık bölgesindeki 3 önemli duyu sinirini (ileohypogastrik, ileoinguinal ve genitofemoral sinirler) ameliyat esnasında görmek ve zedelememek gerekir. Ayrıca yamanın yerleştirildiği yerde bu sinirlere değmesi de ağrı yapabilir.

Fıtık sonrası ağrıları erken ve geç ağrılar olarak ayırabiliriz. Cerrahın daha nazik çalışması ve/veya laparoskopik yöntemim kullanılması erken dönem ameliyat ağrılarının hiç olmaması veya daha az olmasını sağlar. Üstalik bu tür ağrılar basit ağrı kesiciler ile kısa süre içinde geçer.

Aku ağrının devam ettiği ve geçmediği durumlarda kronik ağrılar ortaya çıkar. Kronik ağrıların en sık nedeni söz konusu duyu sinirlerinin zedelenmesidir. Bu sinirlerin zedelenmesi ile ortaya çıkan ağrılar büyük oranda tıbbi tedavi ile geçer. Ancak hastaların çok az bir kısmı, kasık bölgesinin “cerrahi olarak” yeniden gözden geçirilmesini gerektirir. Bu hastalar bölgedeki 3 sinirlerin kesilmesi sonucu rahatlar. Yeniden cerrahi girişim gerektiren kronik ağrılı hasta oranı genel olarak çok düşüktür. Başka kliniklerde yapılan ameliyatlardan sonra kronik ağrı nedeni ile başvuran, takip ve tedavi ettiğimiz hastalar olmuşturancak kliniğimizde ameliyat ettiğimiz hastalar içinde yeniden cerrahi gerektiren kronik ağrı hastası olmamıştır.

Kronik ağrıların ayrıca hastaya bağlı nedenleri de olduğu bilinmektedir. Genetik yatkınlığı olanlar, melankolik kişilik ve bazı kadınlar bu ağrılara karşı daha hassastır. Böyle bir risk olduğunda hastaya mutlaka kapalı ameliyat önerilmelidir. Hangi hastanın ağrı eşiğinin daha düşük olduğu ve ağrı yaşayacağını önceden kestirmeye dönük deneysel nitalikte çalışmalar yapılmaktadır.

KRONİK AĞRILARIN ÖNLENMESİ

Açık ameliyat ile kapalı ameliyat arasında bu açıdan anlamlı bir fark vardır. Açık ameliyat esnasında cerrahın karşısına çıkan bu 3 sinir, kapalı ameliyatlarda görülmez ve dolayısıyla yaralanma riski çok daha azdır. Kapalı ameliyat erken ve geç dönem ağrılar için açık ameliyattan daha güvenli ve konforludur.

Kullanılan yamaların cinsi de ağrılar için farklılık gösterir. Son yıllarda bu amaçla üretilen hafif yamaların -lightweight mesh- ağrı ve konfor açısından daha iyi olduğu bilinmektedir. Bu yamalar klasik ağır yamalardan daha ince, yumuşak ve daha büyük deliklidir. Yara bölgesinde oluşturduğu doku reaksiyonu az olduğu için de avantajlıdır.

Yamanın yerine nasıl tutturulduğu da kronik ağrılar için önemli bir parametredir. Yamalar eğer 2 sağlam katman arasındaysa, tespit edilmeyebilir. Ön ve arka duvardan birisinin zayıf olduğu düşünülüyorsa, mutlaka sağlam katmana tespit etmek gerekir. Bu tespit yöntemi, dikiş olabilir, vida olabilir veya doku yapıştırıcısı olabilir. Açık ameliyat yapılırken de, söz konusu 3 sinirin görülmesi, bunların zedelenmediğinden emin olunması gerekir. Yama ve yamaya konan dikişler sinirleri sıkıştırmamalıdır. Kendiliğinden yapışan yamaların ProGrip ağrı açısından en iyi sonucu verdiği düşünülmektedir.

Göbekteki Şişlik Fıtık Nedeni Olabilir
Göbekteki şişlik belirtileri, göbekteki şişlik fıtık sebebi, göbekteki şişlik tedavisi, fıtık, fıtık ameliyatı, boyun fıtığı belirtileri, bel fıtık, fıtık belirtileri, fıtık tedavisi, kasık fıtık, boyun fıtık, fıtık ameliyat, fıtık nedir, fıtık merkezi, bebeklerde fıtık, fıtık ameliyatı görüntüleri, fıtık ameliyatı sonrası, fıtık görüntüleri, fıtık tedavi, fıtık ameliyatları, fıtık video, fıtık amaliyatı, boyun fıtığı ve tedavisi, fıtık hastalığı, fıtık için, göbek fıtık, çocuklarda fıtık, boyun fıtık ameliyatı, fıtık ameliyat sonrası, fıtık ameliyatı video, fıtık ameliyatı videosu, fıtık çeşitleri
Fazla Doğum Yapmış Kilolu Bayanlarda Risk Artıyor
Fıtık; karın bölgesindeki organların karın içini saran zarın oluşturduğu bir kese içerisinde, destek dokuların zayıf veya yırtık bir bölgesinden dışarı doğru çıkmasıdır. Karın duvarında çeşitli bölgelerde fıtık oluşabilmektedir. Göbek bölgesinde bu şikayetin olması durumunda göbek fıtığından bahsedilir. Yaklaşık 100 kişiden 4-5‘inde fıtık şikayeti mevcut olup, bunların % 8-9 ‘u göbek fıtığıdır.
Göbek fıtığı doğumdan itibaren her yaşta ve cinste görülmekle birlikte, fazla doğum yapmış kilolu bayanlarda daha sık rastlanmaktadır.
Aşırı Ağır Kaldırma Nedenlerden Biri
Göbek fıtığı oluşması için öncelikle göbekte bir zayıflık olması gerekir. Bu zeminde karın içi basıncı artıran, kronik öksürük, kabızlık, aşırı ağırlık kaldırma, idrar yaparken zorlanmaya sebep olan durumlar ( prostat şikayeti ), fazla kilo, aşırı kilo kaybı, çok sayıda hamilelik, assit ve karında kitleler göbek fıtığına sebep olabilmektedirler.
Gözle Görülen Şişlik Ve Şekil Bozlukluğu
Belirgin olması durumunda göbek bölgesinde gözle görülebilen bir şişlik ve şekil bozukluğu mevcuttur. Göbekte baskı hissi ve künt bir ağrı da şişliğe eşlik eder. Parmak ile göbek halkası hissedilir. Şişlik içeriye doğru itilebilir. Şikayetler fiziksel aktivite ile artabilmektedir.
Erken Teşhis Önemli
Göbek fıtığının içinde genellikle karın içi yağ dokusu olan omentum ve ince bağırsak bulunur. Göbekteki şişlik içeriye itilemiyorsa, hassasiyet artmışsa, tuvalet yapamama, bulantı ve kusma olmuşsa, akla dışarıya çıkan karın içi organların fıtık deliğinde sıkışması sonrası dolaşımın bozulması, doku harabiyeti olduğu ve sıkışan organın canlılığını kaybetmeden acil ameliyat gerektiği akla getirilmelidir.
Erişkin döneminde göbek fıtığının tek tedavisi cerrahidir. Göbek fıtığı zaman geçtikçe büyümesi ve kilolu hastalarda ciddi sorunlara sebep olabilmesi nedeniyle başlangıç halinde küçük boyuttayken ameliyat ile onarılması daha kolay ve sonuçları açısından daha başarılıdır. Ameliyat öncesi ideal olan hasta kilolu ise kilo vermesi ve karın içi basıncı arttıran etkenlerin (kronik öksürük, kabızlık, prostat şikayetleri, asit vb ) tedavi edilerek ortadan kaldırılmasıdır.
Ameliyat esnasında genellikle göbek çukuru korunmaya çalışılır. Ameliyat açık yöntemler ( Primer kapama ve yama ile tamir ) ile veya laparoskopik (kapalı) yöntem ile gerçekleştirilir.

paylaş:

Yorum Yap