Evde pasta süsleme, pastaları süsleme sanatı, pasta nasıl süslenir resimli anlatım

Yaş pasta yapmak için ilk önce pasta tabanı ve pasta kreması lazım. Eğer yapmaya bilmiyorsanız, hazır bulunan olanları kullanabilirsiniz. Ondan sonra pudra şekeri (8-10 kişilik bir pasta için yaklaşık 1kg. lazım) ve Jelibon(2 paket yeter olması lazım). Hazırmıyız?
Başlamadan önce Jelibonları bir kaba koyalım ve üstünde kaplayacak kadar soğuk veya ılık su dökelim. Ben sadece kırmızıları seçtim ki pastam pembe olsun.

Başlangıçtan pasta tabanımız, eğer kesik değilse, bıçağımız yatay tutarak üçe keselim.

ve alt üstte çevirelim ki yüzü düz olsun (alt tarafı her zaman daha düzgündur).
Hazırlanmış olan pasta kremamızı, köşesi kesilmiş bir poşet veya duy takılmamış bir krema sıkacağı, bol miktarda her iki kata sıkıyoruz

ve pastamızın diger yarısını kapatıyoruz.

Pastamızın her tarafı kaplayacak şekilde, çok ince bir tabaka yumuşamış tuzsuz tereyağ veya margarin sürüyoruz. Bunlardan hiç bir şey yoksa bal veya tanesiz herhangi bir reçel olabilir. Ama asla krem santi veya pasta kremasından sürmeyın çünkü pudra şekerini eritiyorlar.

Hazırlanmış olan pastamızı buzdolabına koyarız ve artık süsleme işlemleri başlayabiliriz. Bu arada Jelibonlarımız yumuşadılar öyle ki başka kaba boşaltıp ateşe koyalım ve kaynatmadan çözülmeye sağlarız.

Ateşin üstünden alıp, devamlı karıştırarak pudra şekeri eklemeye başliyoruz. Kek hamuru gibi, yumuşak bir karışım elde edeceğiz.

Soğuyasıya kadar devamlı karıştırırız veya bir poşete koyup hava boşluğu bırakmadan bağlayıp soğumaya bekleyebiliriz (buzdolaba koymadan) ama karıştırmadan açık bıraksas kabuk tutuyor. Soğumuş olan karışımı, eğer bir az sertleştiyse, yarım çay kaşığı kadar su ekleyip eski haline gelir. Ve artık pastanın üstünde bir bıçak veya spatula yardımıyla sürebiliriz. Çok dikkat edin ki bir defa sürdüğünüz yere bir daha geçmeyın. Jelly icing çok çabuk bir kabuk tutuyor ve üstünde bir defadan fazla geçtiğiniz zaman bozuluyor.

Her tarafı sürdükten sonra 4-5 saat dışarda kurumaya bırakırız. Elle yapışmayacak, sert bir tabaka oluşacak.

İki kez daha aynı işlem yaparak pastamızı son haline getireceğiz. Sadece ilk kez uzun sure beklemek lazim, sonra ki iki katlar daha çabuk kuruyacaklar.
[URL=http://www.bilgilersitesi.com/wp-content/uploads/2017/03/2017-03-09_17-08-101.png?v=1.0.4"http://www.bilgilersitesi.com/wp-content/uploads/2017/03/2017-03-09_17-08-101.png?v=1.0.4" target="_blank">
pastamızı kaplama işlemi bitmiş olacak.

Ve süsleme şekerlerimizi yapıştırıp son hali verebiliriz.

Yada hazır pasta hamurları alarak oklava ıle acınız yalnız acarken un kullanmayınız hamurunuz erıyecegınden pudra şekerı ıle acınız daha sonra onu da sizlerle paylaşacagım sayfamızı takıp edersenız daha pratık bılgılerle yardımcı olmıya calışacagız…Afıyet olsun Hünerlı eller iş başına:)


paylaş:

Yorum Yap