Evde meydana gelen kazalar, evde en sık yaşanan ve en fazla karşılaşılan kazalar nelerdir?

Evde oluşabilecek kaza örnekleri, evlerde meydana gelebilecek ve ortaya çıkabilecek en yaygın ev kazaları

Evde meydana gelebilecek kazalar; yüksekten düşme, zehirlenme, yanık, yabancı cisimlerden kaynaklanan kazalar olabilir. Bu kazalardan korunmak için pencere önünde bulunan koltuk, sandalye, sehpa gibi üzerine çıkılabilecek şeyleri kaldırın. Ayrıca evinizde ranza bulunuyorsa üst katındaki kenar korumalığını mutlaka bulundurun.

Yanıkları önlemek için kibrit, çakmak gibi yakıcı aletlerin çocukların ulaşamayacağı yerlerde olmasına özen gösterin. Ocağın veya sobanın üzerinde bir şey bulundurmayın. Daha doğrusu kullandığınız tavalar kulpsuz olsun ve ocağın duvara yakın gözünde bulunsun.

Yabancı cisimler de ev kazalarına neden olur. Bunda bebeklerin tat alma duyusu etkilidir. Bebekler gördükleri cisimleri tatmak isteyecektir bu da kazalara yol açar. Çocukların etrafında yutabileceği büyüklükte yuvarlak hatlı cisimlerin bulunmamasına çok dikkat etmelisiniz. Bunların yanı sıra topluiğne, mücevher, düğme, tespih taneleri, seçilmek üzere bir kenara bırakılmış baklagiller, oyuncaklardan çıkan küçük parçalar ve bunlara benzer cisimler de oldukça tehlikelidir.

Zehirlenmeler ise temizlik amaçlı kullanılan kimyasallardan ya da ilaçlardan kaynaklanıyor. Her evde mutlaka bir ecza dolabı olmalı. Ayrıca temizlik maddelerini içecek şişelerinde saklamamalısınız. Çünkü bu çocukların ilgisini çekip zehirlenmelerine neden olabilir.

Evde elektrikli aletlerden, kesici aletlerden ya da başka eşyalardan kaynaklanan kazalar da görülebilir. Bunlara karşı da küçük önlemler alabilirsiniz.

paylaş:

Yorum Yap