Evde kanepe örtüsü dikme, nasıl dikilir resimli anlatım

Mevsimin renk ve desen kartelasına uygun yepyeni bir kanepeye ne dersiniz? Onu mevsime uyarlamak istiyorsanız desenli kumaşlarla şık bir etek dikebilirsiniz.

Malzemeler
Kumaş, hasır ip/lastik, mezura, dikiş iğnesi, dikiş ipliği, makas, toplu iğne.

Kanepe: 2.585 TL., Bilgili Mobilya. Yan sehpa: 49,95 TL., orta sehpa: 69,95 TL.,çerçeve: 69,95 TL., halı: 39,95 TL., tepsi: 19,95 TL., kumaş: 15,95 TL.,
IKEA. Tül ve perde, çerçeve içindeki çintemani desenli kumaş, Window. Abajur: 280 TL., Müge Krespi Home Collection. Yan sehpadaki çiçek, Koçtaş. Orta sehpadaki çiçekler: 14,50 TL., yastık: 69,50 TL., Deco Center. Throw: 69,90 TL., dantel sehpa örtüsü: 22,90 TL., kalpli parfüm kesesi: 13,90 TL., English Home. Sandalet, Mudo Concept. Çiçekli kutu, Tepe Home. Çerçeve: 19,50 TL., fincanlar: 15 TL., ferforje sepet: 47,50 TL., Paşabahçe. Vazo: 16,31 TL., sütlük: 13,30 TL., Güral Porselen.


Kanepeye yeni kostüm nasıl yapacaksınız? 

– Kanepenin çevresinin ölçüsünü alın. Eğer kanepenin arkası duvara bakıyorsa bu alana kumaş kaplamanıza gerek kalmayabilir. Kanepenin etrafına yapacağınız kumaşın bu ölçümün en az 1,5 katı olması gerekir. Bunun sebebi eteğin biraz dökümlü ve fırfırlı gibi durması nı istememiz. Özellikle eğer lastik kullanarak büzgü yapacaksanız daha fazla kumaş ihtiyacını doğrurur.

– Ölçüm yaptıktan sonra kanepenin yerden yüksekliğini göz önünde bulundurarak kumaşın üst kenarını kıvırın. Burada bir ip ya da lastiğin gireceği kadar pay bırakmanız yeterli olacaktır. Toplu iğnelerle bu payı sabitleyerek dikmeye başlayabilirsiniz.

– Dikim işlemi bittikten sonra bir lastik ya da ipi iğneye geçirerek bu şeritten geçirin. Lastiğ i rahat geçirmek için çengeli iğne kullanabilirsiniz. Kumaşı elinizle hafifçe büzdürerek kanepenin etrafına bağlayın. Dilerseniz kanepenin üzerine kumaşa uygun desende bir throw da serebilirsiniz.

paylaş:

Yorum Yap