Eski mutfağınız üzerinde az bütçeli küçük değişiklikler yaparak mutfağınızı yenileyin

Sponsorlu Bağlantılar

Ev hanımları için evin en özel bölümü yatak odası veya oturma odası falan değildir. Kesinlikle mutfaklar kadınların en gözde odasıdır. Çünkü ev kadınları günün büyük bir kısmını mutfakta geçirir. Hatta kocasını yanına almadan gelen diğer bayan arkadaşlarını bile mutfakta ağırlar orada sohbet eder ve çay içerler.

Hal böyle iken mutfakların tasarımı ve güzelliği ev sahibinin prestiji için çok daha büyük bir öneme sahip oluyor. Yıllardır aynı mutfağa girip çıkan kadınlar hep aynı şeyi görmekten sıkılırlar ve oturma odasında yapılan sürekli değişiklikler gibi mutfağın da görünümünü değiştirmek isterler. Ama maalesef mutfakta yapılacak köklü değişiklikler ve yenilikler aile bütçesine biraz ağır gelebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Oysa bu işi ekonomik yollardan da halledebilirsiniz. Fazla masraf yapmadan mutfağınızı nasıl yenileyeceğinizi merak ediyorsanız buyrun;

• Mutfağı hesaplı yoldan dekore etmenin en pratik yolu mutfak dolaplarının ana iskeletini bırakarak kapaklarını yenilemektir. Bu işlem, hesaplı bir dolap kapağı seçtiğiniz takdirde size makul bir rakama mal olur. Üstelik dolap kapaklarının montajını kendiniz de yapabileceğiniz için bu masraftan da kurtulabilirsiniz.

• Mutfak dolaplarının kulplarını yenileyerek de farklı bir görünüm elde edebilirsiniz.

• Eğer dolaplarınızın kapaklarını değiştirmek istemiyorsanız onları yenilemek için başka bir yol daha var. Ahşap boyası ile onlara yepyeni bir görünüm kazandırın. Eski mutfak mobilyalarınızı da bu şekilde yenileyebilirsiniz. Dolap kapaklarınızı boyadıktan sonra üzerine mat ya da parlak vernik sürmeyi unutmayın.

• Eğer dolabınızın iskeleti hala çok sağlamsa bütçenizi biraz daha zorlayarak işin ustasına lake cila yaptırarak modern bir hava yakalayabilirsiniz.

• Mutfağınızın duvarları seramik değil de boya ise şanslısınız demektir. Sadece duvar rengini değiştirerek ekonomik şekilde görünümü yenilemiş olursunuz. Boya rengini seçerken dolaplar, tezgah, zemin ve perdelerin rengini de göz önünde bulundurmayı unutmayın.

• Mutfak tezgahınızı değiştirmek istiyorsanız corian gibi hem çok renk seçeneği bulunan, hem de hesaplı olan bir malzemeyi tercih edebilirsiniz.

• Kontrastlar geniş mutfaklarda oldukça şık durur. Bu sebeple duvarlarınız koyu renkse açık renk dolaplar ya da tam tersini uygulayabilirsiniz.

• Eğer beyaz eşyalarınız çok eskidiyse sticker ya da sprey boyalar yardımıyla onlara yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Eğer sticker yerine sprey boyayı tercih ederseniz boyamaya sizin için en az önemi taşıyan cihazdan başlayın. Böylece eliniz alıştıktan sonra daha büyük parçalara geçme şansınız olur. Çalışma esnasında yüzünüze maske takmayı, zemine ise gazete sermeyi unutmayın. Tek başınıza yapabileceğinizden emin değilseniz, işin uzmanı birinden yardım almanızda fayda var.

• Mutfak tekstilleri ile mutfağınıza canlı ve davetkar bir görünüm kazandırabilirisiniz. Özellikle perde, kurulama bezleri, masa örtüsü ve minderlerle çarpıcı bir etki yaratabilirsiniz.

Fayansları da boyayabilirsiniz: Boyamak istediğiniz duvar ya da zemin karolarını önce ılık sabunlu bir bez ile temizleyin. Sonra fayans boyasına uygun rulo fırça kullanarak yüzeye uygulayın. Boyayı ne kadar ince uygularsanız o kadar iyi sonuç alırsınız. Boya kuruduktan sonra derz dolgularını da derz kalemi ile boyayın.

Sponsorlu Bağlantılar
paylaş:

Yorum Yap