Erkeklerde obsesif-Kompulsif bozukluk – Dr. Mehmet Öz

Sponsorlu Bağlantılar

Bu zarar verici kaygı bozukluğunun belirtilerini nasıl anlarız? Dünya üzerinde sandığınızdan çok daha fazla insan bu saçma alışkanlıkları yapmaya ihtiyaç duyuyor: Defalarca ellerini yıkama, evden çıkmadan kapıyı 5 kez kilitleme, bir odaya girmeden 7’ye kadar sayma… Bunun gibi olağandışı alışkanlıklar obsesif kompulsif bozukluğun (OKB) belirtileridir. Kaygı bozukluğunun başlangıcı genellikle 21 yaş civarındaki gençlerde olur ve 10 yaş civarı çocuklarda da görülebilir. Normal olarak belirtilerin başlangıcı ve tedavi arasında hastanın kendi utanmasına dayanan önemli bir erteleme vardır. Eskiden beri inanılan fakat yanlış olan düşünce OKB ile ilgili çok az şey yapılabileceğidir. OKB hastalarının yaşam kaliteleri utanç, üzüntü ve dürtüsel davranışlarla harcanan vakitten dolayı aşırı derecede düşüyor. Bir araştırmaya göre OKB hastalarının yüzde 13’ü intihara teşebbüs ediyor.

Siz veya bir sevdiğiniz OKB hastası olsaydınız bunları bilir miydiniz?

Sponsorlu Bağlantılar

1) Obsesyonlar: Rahatsız eden, çıldırtan ve bir türlü gitmeyen istemdışı düşünceler, fikirler, hayaller veya dürtülerdir… Örnekler arasında, toz veya kir takıntısı, insanlara yanlışlıkla zarar verme korkusu veya endişesi, aşırı derecede simetri ve düzen takıntısı var. Bazı OKB hastaları kendilerinin de rahatsız edici veya iğrenç bulduğu fakat engel olamadığı cinsel, dini veya şiddet içerikli takıntılara sahiptir.

2) Kompülsiyonlar: Kişinin kendini tekrar tekrar yapmak zorunda hissettiği davranışlar veya alışkanlıklardır. Aşırı derecede el yıkanması ve temizliği, kilitleri, cihazları veya elektrik düğmelerini defalarca kontrol etme, her şeyi çok tertipli bir şekilde düzenleme veya ayarlama gibi şeyler kompülsif davranışların yaygın türleridir. El sıkışma veya markete gidip gelme gibi basit günlük hareketlerden önce dua etme, sayı sayma veya bir yere tıklayarak vurma gibi alışkanlıklar da OKB’nin belirtileri olabilir. Bu tekrar eden davranışsal örnekler bir kontrol hissi yaratmak, kişinin kendisini güvende hissetmesine yardımcı olmak ve takıntıdan dolayı oluşan kaygıyı etkisiz hale getirmek amacıyla ortaya çıkar. OKB’nin belirtileri hafiften şiddetliye kadar çeşitlilik gösterebilir.

OKB hastaları davranışlarının mantıksız olduğunu bilirler ancak genelde kendi başlarına bunu durduramazlar. Ayrıca çoğu zaman utanırlar veya tedavi edilebilecek durumda olduklarının farkında olmazlar. Ne yazık ki, OKB; depresyon, dikkat eksikliği, anksiyete bozukluğu gibi başka ruh sağlığı problemleriyle kolayca karıştırılabildiği için teşhisi daha da zorlaştırıyor veya yanlış tedaviye yol açabiliyor.

Aile Geçmişi

OKB için bir numaralı risk faktörü aile geçmişidir. Yaşam Enstitüsü’ndeki Anksiyete Bozuklukları Merkezi yöneticisi Dr. David Tolin’e göre; “Çok güçlü bir genetik unsuru olduğunu biliyoruz. Erkek ve kadınları eşit sayıda etkiliyor gibi görünüyor. Erkekler bu bozukluğu daha erken yaşta geliştirmeye yatkınken kızlar daha geç yaşlarda veya hatta erken yetişkinlik yıllarında geliştirirler.”

Tedavi

OKB tedavisi terapiye veya iki terapinin kombinasyonuna dayalıdır. “Bir tanesi antidepresan ilaç tedavisi” diyor Dr. Tolin. “Diğeri ise pozlama denilen bir işlem, kullandığımız bilişsel davranış terapisi olarak adlandırılan bir rehberlik yöntemi. Pozlama, OKB hastasını korkulan unsurla tekrar eden irtibata sokmayı içerir. Zamanla bu işlem kendi başına, korkuya dayalı kaygıyı azaltmasına yardımcı olur.

– Dr. Mehmet Öz

Sponsorlu Bağlantılar
paylaş:

Yorum Yap