Epilepsi kadınlar çocuk doğurabilirmi, anne olabilirmi, bebek sağlıklı olurmuEpilepsi Anneliğe Engel Değil 

Epilepsisi olan ve hamile kalmak isteyen kadın, gebe kalmadan en az altı ay önce nöroloji uzmanına başvurmalı, kullandığı ilaçları etkin oldukları en az düzeye doktor kontrolünde indirmeli ve mümkünse kullanılan ilaç sayısını azaltmalı.

Bu öneriler, Nöroloji Uzmanı Dr. Bilge Çetin’e ait. Dr. Çetin ayrıca gebelik kararı verilmeden en az 3 ay önce anne adayının her gün folik asit tabletleri kullanmasının, bebekte sakatlık riskini ortadan kaldırmakta önemli olduğunu söyledi.

Gebeliğe Bağlı Şikayetler Artabilir

Özellikle plansız gebeliklerde, gebelik öğrenildiğinde doktora danışılmadan ilaçların kesilmesinin sık yapılan bir hata olduğunu belirten Çetin, “Böyle bir durum epilepsi nöbetlerini tetikleyerek hem anne hem de bebek için ölüm riski doğurur. Gebelikte epilepsi nöbetleri üçte bir hastada sıklaşmaktadır. Bu değişimin sebebi stres, uykusuzluk gibi nedenler, hormonal değişiklikler ve ilaçların etkisinin değişmesi olabilir.

Bununla birlikte gebelikte, tedavi olan kadınların yaklaşık yüzde 60’ında nöbet görülmez. Epilepsili kadınlarda, gebelik ve doğum komplikasyonları bir derece artar. Kusma, yüksek tansiyon, gebelik toksemisi, kanamalarda artış görülebilir” dedi.

Epileptik Anneler Bebeklerini Rahatça Emzirebilir

Epilepsi hastası anneden doğan bebeklerde, epilepsi oluşma riski diğer bebeklere göre biraz daha fazla. Bu bebeklerin büyüme ve gelişmelerinde bir miktar gecikme olabildiğini belirten Dr. Bilge Çetin, emzirme konusunda ise sıkıntı olmadığını vurguladı ve şunları söyledi:

“Anneler, doğumdan sonra bebeklerini rahatça emzirebilir çünkü epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu sütle bebeğe geçmesine karşın, bu bebeğe zarar vermeyecek düzeydedir. Gebelik süresince epileptik anne nörolog ve kadın-doğum uzmanı tarafından yakın şekilde izlenmelidir. İlaç kullanan epileptik annelerin normal çocuk doğurma oranı ise yaklaşık yüzde 90-95’dir.

paylaş:

Yorum

  1. merhaba bende epilepsi hastasıyım hemen hemen 9-10 seneden beri ilaç kullanıyorum ve 10 sene içinde 4 kere hastalandım doktor iyi huylu olduğunu belirtti yaşım 20 fakat yarın öbürgün evlendiğimde hamile kalabilecekmiyim çocugumda bi sorun olurmu aynı zamanda bendede bu konuda bana yardımcı olursanız çook sevinirim cevap bkliyorum 🙁

  2. geçmiş olsun. bu konuda uzman bir hekime müracat etmeniz daha iyi olur. biz sadece bu haberi sizlerle paylaştık. tıp alanında herhangi bir tahsilimiz maalesef yok. keşke yardımcı olabilseydik. tekrar geçmiş olsun ve acil şifalar dileriz.

  3. Bende 10 yildir ilac kullaniyorum.lamictal sabah100.aksam100. Cok korkuyordm.ilaci asla birakmadim.doktor kontrolunde gebeliktede kullandım. Doktor ne dediydse yaptim. Simdi ikizlerim var 3yasinda ikiside masallah cok saglikli dogdu allah saglik versin herkese. En önemlisi ise dua cok ettim Özürlu olmamaları icin

Yorum Yap