En son ölen ünlü sanatçılar 2012-2011-2010-2009 Yılı

2011 Yılında Vefat Eden Ünlüler

Topluma ve insanlığa da yön veren bir çok isim 2011 yılında aramızdan ayrıldı.Teknoloji, sinema, sanat ve televizyon dünyasının bir çok ünlü ismini 2011 yılı aramızdan aldı götürdü.Dünyaca ünlü yıldızlar aramızdan ayrılıp hayata veda ederken geride de büyük acılar bıraktı.İşte 2011 yılında hayatını kaybeden yerli ve yabancı ünlüler…

 

2011′de Hayatını Kaybedenler

03 OCAK 2011 / Pete Postlethwaite
“Babam İçin” (In the Name of the Father) filmindeki rolüyle 1993 yılında en iyi yardımcı oyuncu Oscar’ına aday olan İngiliz aktör Pete Postlethwaite 64 yaşında yaşamını yitirdi.

12 OCAK 2011 / Kıvırcık Ali
Kıvırcık Ali olarak bilinen Türk Halk Müziği Sanatçısı Ali Özütemiz, Çatalca’da Çamur nedeniyle kayganlaşan yolda cipinin kontrolünü keybetti. Kaza sonrası araç içinde sıkışan ve itfaiye ekipleri tarafından sıkıştığı yerden çıkarılan Özütemiz, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

03 ŞUBAT 2011 / Defne Joy Foster
Dizi oyuncusu, sunucu ve eski DJ Defne Joy Foster, Kerem Altan’ın Caddebostan’daki evinde ölü bulundu. Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan incelemede astım hastası olduğu bilinen Defne Joy Foster’ın “solunum yetmezliğine bağlı astım rizi nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. 32 yaşında hayata veda eden ünlü sunucu Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

16 ŞUBAT 2011 / İsmail Güleç
Türk karikatürü büyük ustalarından birini daha yitirdi. Hastanede 8 gün süren yaşam mücadelesini kaybeden Türk karikatürünün usta kalemi Cumhuriyet Gazetesi çizerlerinden İsmail Gülgeç hayatını kaybetti.

03 MART 2011 / Ümran Baradan
İzmir’de yaşayan dünyaca ünlü seramik sanatçısı Ümran Baradan vefat etti.

07 MART 2011 / Erkan Aydoğan Oflu
“Aşk Oyunu” dizisindeki ‘Kurti’ tiplemesiyle tanınan 39 yaşındaki tiyatro oyuncusu Erkan Aydoğan Oflu geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

08 MART 2011 / Şirin Devrim
Tiyatro sanatçısı Şirin Devrim 85 yaşında hayatını kaybetti.

15 MART 2011 / Jülide Gülizar
TRT’nin ve Türkiye’nin ilk haber spikerlerinden, usta sunucu, yazar, eğitmen Jülide Gülizar, hayatını kaybetti.

17 MART 2011 / Nate Dogg
Rapçi Nate Dogg’ın 41 yaşında hayatını kaybetti. Dr. Dre, Warren G ve kuzeni Snoop Dogg gibi hip-hop yıldızlarıyla birlikte çalışan Nate Dogg’ın ölüm sebebi açıklanmadı.

18 MART 2011 / Michael Gough
Ünlü Batman serisinin 4 filminde de uşak Alfred’i oynayan Michael Gough 94 yaşında hayata veda etti.

23 MART 2011 / Elizabeth Taylor
Hollywood’un efsanevi oyuncusu Elizabeth Taylor 79 yaşında hayatını kaybetti. California eyaleti Los Angeles kenti Cedars-Sniai Tıp Merkezi’nde şubatın ilk haftasından beri ağır kalp yetmezliğinden yatan ‘menekşe gözlü’, 20. yüzyılda Hollywood sinemasının altın çağının son büyük oyuncularındandı.

23 MART 2011 / Ali Teoman
Yazar Ali Teoman hayata çok genç yaşta veda etti. Edebiyatımızın genç yazarlarından Ali Teoman uzun süredir kanser tedavisi görüyordu.

02 MAYIS 2011 / Ernesto Sabato
’TÜNEL’ ve ’Kahramanlar ve Mezarları’ öyküleri ile tanınan, 24 Haziran’da 100’üncü doğum gününü kutlayacak ünlü Arjantinli yazar, Ernesto Sabato hayatını kaybetti.

29 MAYIS 2011 / Fatma Murat
Olacak O Kadar”daki skeçlerle hafızalara kazınan oyuncu Fatma Murat pankreas kanserine yenik düştü. Murat’ın cenazesi Antalya’da toprağa verildi.

02 HAZİRAN 2011 / Fatoş Sezer
Sinema ve tiyatro sanatçısı Fatoş Sezer, 52 yaşında hayatını kaybetti. Kurtuluş’taki evinde ölü bulunan Sezer’in ölümüne, uykusunda geçirdiği kalp krizinin neden olduğu öğrenildi.

24 HAZİRAN 2011 / Ali Cağaloğlu
Mahallenin Muhtarları dizisinde canlandırdığı “Emlakçı İhsan” karakteriyle konuk olan 81 yaşındaki oyuncu Ali Cağaloğlu karaciğer ve kalp yetmezliği nedeniyle vefat etti.

23 TEMMUZ 2011 / Amy Winehouse
İngiliz şarkıcı Amy Winehouse Londra’nın kuzeyinde Camden semtindeki evinde ölü bulundu.

04 AĞUSTOS 2011 / Bubba Smith
Polis Akademisi’nin uzun boylu dev polisi olarak hayatımızda yer edinen Bubba Smith öldü. 66 yaşında hayata veda eden Smith uzun zamandır sağlık sorunları yaşıyordu.

26 AĞUSTOS 2011 / Sevinç Aktansel
Türk tiyatrosunun başarılı ismi Sevinç Aktansel uzun süredir tedavi gördüğü Kas hastalığından kurtulamayıp yaşama veda etti.

13 EYLÜL 2011 / Andy Whitfield
“Spartacus: Kan ve Kum” adlı televizyon dizisinin yıldızı Andy Whitfield, 39 yaşında hayata veda etti. Son 1,5 yıldır lenf kanserinden tedavi gören Whitfield’in, Avustralya’nın Sydney kentinde hayatını kaybettiği açıklandı.

5 EKİM 2011 / Steve Jobs
Steve Jobs Apple’ın efsane kurucusu ve teknoloji dünyasının en önemli isimlerindendi.

02 KASIM 2011 / Gil Cates
Amerikalı ünlü film yapımcısı ve yönetmen Gil Cates, arabasında ölü bulundu. 1970′de yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği ilk filmi “I Never Sang for My Father”, Cates’e üç Oscar adaylığı getirdi. Cates, 2008 yılına kadar Oscar ödülleri töreninin yapımcılığını da 14 kez üstlenmişti.

11 KASIM 2011 / İstemi Betil
‘Kurtlar Vadisi’nin efsane ismi İstemi Betil, Yalova’nın Çiftlikköy ilçesindeki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 68 yaşında yaşama veda etti. Betil, Ankara’da toprağa verildi..

15 KASIM 2011 / Esin Afşar
Ünlü sanatçı Esin Afşar tedavi gördüğü Şişli Florence Nightingale Hastanesi’nde 75 yaşında hayatını kaybetti. Afşar, lösemi tedvisi görüyordu.

19 KASIM 2011 / Ömer Lütfi Akad
Ünlü yönetmen Ömer Lütfi Akad hayatını kaybetti. Türk sinemasına yeni bir boyut kazandıran ve unutulmaz eserler bırakan ünlü yönetmenin ölümü Yeşilçam’ı yasa boğdu. Yılmaz Güney’den Türkan Şoray’a, Hülya Koçyiğit’ten Ayhan Işık’a kadar birçok yıldızın usta olarak değerlendirdiği Akad 95 yaşında aramızdan ayrıldı. Belgeseller çeken ve senaryo yazarlığı yapan Akad’ın, 100′ü aşkın filmi bulunuyor.

24 KASIM 2011 / Selma Ann Desmond
Reklamcı Ali Taran’ın kısa bir süre önce boşandığı eşi Selma Ann Desmond uzun süredir mücadele ettiği kansere yenik düşerek Levent’deki evinde yaşamını yitirdi.

02 ARALIK 2011 / Benyamin Sönmez
Müzik otoriteleri tarafından “Viyolonsel dünyasının genç ve karizmatik yeni üyesi”, “Gerçek bir müzik ilizyonisti”, “çalışında barok zarafetini ve Bizans renklerini barındıran genç Türk” olarak tanımlanan ülkemizin en genç viyolonselcisi Benyamin Sönmez’in zamansız ölümü ülkemizin müzik camiasını yasa boğdu. Geçirdiği ani kalp krizi dolayısıyla belki de hayatının en başarılı döneminde, 28 yaşında aramızdan ayrıldı.

2009 Yılında öLen Ünlü Sanatçılar Tarih ve Ölüm Nedenleri

 

 2009 Yılında öLen Ünlü Sanatçılar  Tarih ve Ölüm Nedenleri

27 OCAK

– Amerikalı yazar John Updike, 76 yaşında akciğer kanserine yenik düştü. Eserlerinde genellikle cinsellik, aşk, din, küçük Amerikan kasaba ve banliyölerinde yaşam temalarını mizahi dille işleyen Updike, iki Pulitzer ödülü sahibiydi. Çok sayıda roman, deneme, eleştiri, çocuk romanı ve şiir yazan Updike’ın tanınmış eserleri arasında, “Rabbit” ve “Bech” serileri yer alıyor.

6 ŞUBAT

– Amerikalı aktör James Whitmore, 87 yaşında akciğer kanserinden öldü. Harry Truman, Will Rogers ve Theodore Roosevelt hakkındaki tek kişilik şovlarıyla ün kazanan karakter oyuncusu Whitmore, tiyatro, sinema ve televizyonda sergilediği performansla Tony ve Emmy ödülleri kazanmış, Oscar’a da aday gösterilmişti.

11 ŞUBAT

– Diyaliz makinesinin mucidi Dr. Willem J. Kolff, 97 yaşında hayata gözlerini yumdu. Hollandalı doktor, hastanın böbreklerinde kanı üreden arındıran diyaliz makinesiyle, böbrekleri iflas etmeye yüz tutmuş hastaların yüzde 90’lık ölüm riskini tersine çevirerek, milyonlarca kişinin hayatını kurtardı.

28 MART

– “Çağrı” ve “Doktor Jivago” gibi filmlerin müziklerine imza atan Fransız besteci Maurice Jarre, 84 yaşında kansere yenik düştü. yaptığı film müzikleriyle 3 kez Oscar ödülü kazanan Jarre; John Frankenheimer, Alfred Hitchcock, John Huston, Luchino Visconti, Peter Weir ve Mustafa Akkad gibi yönetmenlerin filmlerinin müziklerine imza attı. 3 çocuğu olan Jarre, son olarak Berlin Festivalinde müzik yaşamındaki başarıları nedeniyle Altın Ayı ödülüne layık görüldü.

25 NİSAN

– “Altın Kızlar” dizisinin Dorothy’si Bea Arthur, 86 yaşında kanserden  öldü. Arthur, “Altın Kızlar”la Emmy, “Mame” müzikaliyle Tony ödüllerine layık görüldü.

31 MAYIS

– Dünyanın en büyük deniz felaketlerinden biri olan Titanik faciasından kurtulan şanslı kişilerden Millvina Dean, 97 yaşında hayata veda etti. Tasarlanmış en görkemli gemilerden biri olarak bilinen Titanik yolcu gemisi, 1912 yılında batmıştı. Dean, sadece 9 aylıkken annesi tarafından bir torbaya konulmuş, annesi ve erkek kardeşiyle birlikte faciadan kurtarılmıştı.

4 HAZİRAN

 

 

– “Kung Fu” dizisiyle ünlenen Amerikalı oyuncu David Carradine, Tayland’ın başkenti Bangkok’taki lüks bir otelin odasında ölü bulundu. Hayata 72 yaşında veda eden Carradine’nın cesedinin, odasındaki elbise dolabında çıplak ve asılmış halde bulunduğu açıklandı. Son olarak iki bölümden oluşan “Kill Bill” filmleriyle tekrar adını duyuran aktör, Martin Scorsese, Ingmar Bergman ve Hal Ashby gibi yönetmenlerin yönettiği 100’den fazla filmde rol aldı. 5 kez evlenen ve 4 eşinden boşanan Carradine, 2004’te evlendiği Annie Bierman ile birlikteydi.

8 HAZİRAN

– Afrika’nın batısındaki Gabon Cumhuriyetini 40 yılı aşkın bir süre yöneten Ömer Bongo Ondimba, 73 yaşındayken öldü. Albert-Bernard Bongo adıyla Katolik olarak vaftiz edilmiş ve 1973 yılında İslamiyet’i seçtikten sonra Ömer adını alan, Gabon’un eski ve uzun süreli Cumhurbaşkanı, Fransa’yla olan tartışmalı ilişkileri ve rüşvet suçlamalarından dolayı çok eleştiri almıştı. Genç ve petrol üreten bir ülke olan Gabon, Ömer Bongo yönetiminde birçok Müslüman petrol üreticisi ülkeyle diplomatik ilişki kurmuştu.
23 HAZİRAN

– Alman koreograf ve dansçı Pina Bausch, 68 yaşında kanserden yaşamını yitirdi. Modern dans ile tiyatroyu birleştiren Pina Bausch, modern Alman dansının öncülerinden sayılıyor ve dünyaca tanınıyor.

25 HAZİRAN

– “Pop müziğinin kralı” olarak nitelenen Amerikalı sanatçı Michael Jackson, ABD’nin Los Angeles kentindeki evinde hayata gözlerini yumdu. 50 yaşındayken ölen Michael Jackson’ın, Londra’da vereceği konserlerin yoğun programı için formuna kavuşmak amacıyla bazı ilaçlar aldığı ve bu ilaçların karışımının, sanatçının ölümüne neden olduğu iddia edildi. Jackson’un doktoru Conrad Murray, sanatçıya aşırı dozda ilaç vermekle suçlandı. Michael Jackson, 2005’te 13 yaşındaki bir çocuğu taciz ettiği iddiasıyla hakkında açılan ve çok ses getiren davada, kendisine yöneltilen suçlamaların tümünden beraat etmişti.

 

 

– 70’li yılların en çok seyredilen televizyon dizilerinden “Charlie’nin Melekleri”nin sarışın yıldızı Farrah Fawcett, 62 yaşında Los Angeles’teki hastanede mücadele ettiği bağırsak kanserine yenik düştü.

1 TEMMUZ

– Sırp asıllı Amerikalı oyuncu Karl Malden, Los Angeles’taki evinde uykudayken 97 yaşında öldü. Oscar ve Emmy ödüllü aktör, başrollerini Michael Douglas ile paylaştığı “San Francisco Sokakları” adlı diziyle tanınmaya başlamıştı. Malten, “A Streetcar Named Desire” ve “On the Waterfront” gibi birçok filmde rol almıştı.

6 TEMMUZ

– ABD’nin eski savunma bakanlarından Robert McNamara, başkent Washington’daki evinde uykudayken 93 yaşında yaşamını yitirdi. Vietnam savaşının beyinlerinden biri olan McNamara; Kennedy ve Johnson’ın başkanlık dönemlerinde 1961’den 1968’e dek görev yapmış, “şahinler” kanadında yer almış ve güç kullanımından yana bir çizgi takip etmişti.

19 TEMMUZ

– “Angela’nın Külleri” adlı romanın yazarı Frank McCourt öldü. Pulitzer ödüllü İrlandalı yazar, 78 yaşında bir tür deri kanseri olan melanoma bağlı olarak gelişen menenjit hastalığına yenik düştü. ABD’de doğan, ancak 1930’lardaki ekonomik buhran yüzünden ailesiyle birlikte İrlanda’ya geri dönmek zorunda kalan 7 kardeşin en küçüğü olan McCourt, 27 ülkede dört milyondan fazla satan ve 17 dile çevrilen kitabıyla birçok ödül kazanmıştı.
26 TEMMUZ

– Amerikalı koreograf Merce Cunningham hayatını kaybetti. 90 yaşında hayata gözlerini yuman Cunningham, görsel ve sahne sanatlarına getirdiği yeni yaklaşımla 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri kabul ediliyordu. 1953 yılında New York’ta “Merce Cunningham Dance Company” adlı dans okulunu kuran Cunningham, 60 yıllık dans kariyerinin ardından geride, modern dansta kullanılan temel tekniklerden biri olan “Cunningham”ı bıraktı.

– Modern mimarinin temsilcilerinden Charles Gwathmey 71 yaşında öldü. Yapıtlarıyla New York’a farklı ve modern bir görünüm kazandıran Gwathwey, “New York Beşlisi” olarak anılan mimarlar ekibinin üyelerindendi.

13 AĞUSTOS

– Gitar virtiozu Les Paul, 94 yaşında hayata veda etti. Çok kanallı kayıt sistemini geliştiren, elektro gitarın gelişimine büyük katkıda bulunan ve bir dönem rock müziğine damgasını vuran Paul, 30’lu yaşlarında, tarzı sayesinde Nat King Cole ve Louis Armstrong gibi müzisyenlerle çalışma fırsatı bulmuştu. Les Paul’ün çaldığı ve Bing Crosby’nin seslendirdiği “It’s Been a Long, Long Time” adlı parça, 1945 yılında bir numaraya yükselmişti.

18 AĞUSTOS

– Güney Kore’nin eski devlet başkanlarından, Nobel Barış Ödülü sahibi Kim Dae-jung öldü. 85 yaşında kalp yetmezliğinden hayata gözlerini yuman Kim, 2000 yılında devlet başkanı olduğu sırada, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-il ile bir araya gelerek, 1950-1953 yıllarında yaptıkları savaşı resmen sona erdirmeyen iki ülke arasındaki ilişkilerde soğukluğun giderilmesine yardımcı olmuş ve bu çabası sonucu Nobel Barış Ödülüne layık görülmüştü.

25 AĞUSTOS

– Amerikan siyasi yaşamındaki Kennedy hanedanının en önemli isimlerinden biri olan Senatör Edward (Ted) Kennedy, 77 yaşında uzun süredir mücadele ettiği beyin tümörüne yenik düştü. ABD Başkanı Barack Obama, Ted Kennedy’yi “Amerikan rüyasının savunucusu” olarak nitelemişti. Özel hayatındaki skandallarla da anılan ve sansasyonların politik yaşamını etkilemesini engelleyemeyen Kennedy, 1969 yılında kendi kullandığı otomobilin bir köprüden geçerken devrilmesi ve araçtaki bir kadının ölmesi sonucu, fırtınalı günler geçirmiş ve bunun ardından ABD başkanı seçilememişti. Ted Kennedy, erkek kardeşleri John F. Kennedy’yi, ardından da Robert Kennedy’yi suikastlarda kaybetmişti.

12 EYLÜL

– Nobel Barış Ödülü sahibi Amerikalı tarım bilimci Norman Borlaug, Teksas’taki evinde öldü. Hayata 95 yaşında gözlerini yuman Borlaug, “Yeşil Devrim”in babası olarak biliniyordu. Borlaug, gelişmekte olan ülkelerde yüksek ürün veren buğday tohumu üretimi ve diğer tarımsal yeniliklerle ilgili çalışmalarıyla açlıkla mücadeledeki rolü nedeniyle 1970’de Nobel Barış Ödülüne layık görülmüştü.

14 EYLÜL

– Amerikalı aktör Patrick Swayze, 57 yaşındayken pankreas kanserine yenik düştü. 1952’de Houston’da doğan Swayze, annesi koreograf, dansçı ve dans öğretmeni Patricia Yvonne Helen’ın okulunda dans eğitimi aldı. Greace müzikalinin Broadway versiyonunda rol alan Swayze, kariyerindeki ilk önemli adımı, 1983’de “The Outsiders” filmindeki rolüyle attı. Swayze, “Dirty Dancing”, “Ghost” ve “Waking Up in Reno” filmeriyle kariyerinin doruk noktasına ulaşmıştı.

16 EYLÜL

– 1960’ların ünlü folk üçlüsü Peter-Paul-Mary’den Mary Travers, 72 yaşında yaşamını yitirdi. Irkların eşitliğini savunan ve döneminde protest müziğin öncülerinden olan topluluk, 5 kez Grammy’e layık görülmüştü. Topluluk, “If I Had a Hammer”, “Where Have All the Flowers Gone” ve “Lemon Tree” şarkılarıyla biliniyor.

25 EYLÜL

– 20. yüzyılın ikinci yarısının en önemli piyanistlerinden Alicia de Larrocha, 86 yaşında Barcelona’da hayata gözlerini yumdu. Mozart, Beethoven ve Rachmaninoff’u ustalıkla çalmasıyla tanınan 1923 doğumlu Larrocha, piyanist bir anne-babanın çocuğu olarak 3 yaşında piyano çalmaya başlamış, iki yıl sonra da ilk konserini vermişti.

2 EKİM

– Polonya’nın başkenti Varşova’da kurulan Yahudi gettosunda 1943’te Nazilere karşı direnişin son komutanı Marek Edelman, 90 yaşında Varşova’da hayata veda etti. Kardiyolog olan ve komünizm karşıtlığıyla bilinen Edelman, 1989 yılında Polonya’da düzenlenen ilk demokratik seçimlerde eski sendikacı ve eski Polonya Cumhurbaşkanı Lech Walesa’nın “Dayanışma” sendikasının desteklediği listeden senatör seçilmişti.

30 EKİM

– Modern antropolojinin temellerini atan ve kendisinden sonraki araştırmacıları etkileyen Claude Levi-Strauss, 101’inci doğum gününden bir ay önce hayata gözlerini yumdu. İlkel ve modern toplumlarda özellikle mitleri ortaya çıkarmasıyla tanınan Claude Levi-Strauss’ın, 60 yıl süren mesleki yaşamı süresince kaleme aldığı eserler arasında, 1955 yılında yayımlanan ve 20’inci asrın en önemli eserlerinden biri kabul edilen “Tristes Tropiques” (Hüzünlü Dönenceler) adlı kitap yer alıyor.

27 yaş laneti,27 yaşında ölen ünlüler

En son Amy Winehouse’un 27 yaşında hayata veda etmesiyle 27 yaş laneti tekrardan gündeme oturdu.

Hayatlarını 27 yaşında kaybeden sanatçılar ise;

*  Brian Jones: Rolling Stones’un kurucuları arasında yer alan Jones, 1969’da evinin havuzunda boğulmuş olarak bulundu.                  * Jimi Hendrix: Tarihin en önemli elektro gitaristlerinden kabul edilen Hendrix, 1970’de bir otel odasında öldü. Ölüm nedeni uyku hapları ve şarabı karıştırıp kendi kusmuğunda boğulmasıydı.

* Janis Joplin: 1960’ların en önemli müzisyenlerinden biri olan Joplin de, Hendrix gibi 1970’de öldü. Ölüm nedeni aşırı dozda uyuşturucuydu.

* Jim Morrison: The Doors grubunun solisti Jim Morrison, 1971’de Paris’te bir otel odasında ölü bulundu. Ölüm nedeninin kalp krizi olduğu düşünülüyor.

* Kurt Cobain: Nirvana’nın solisti Kurt Cobain, 1994’te Seattle’daki evinde intihar ettiğinde 27 yaşındaydı.

paylaş:

Yorum Yap