En İyi Aşk Filmleri Listesi, Tüm Zamanların En Güzel Aşk Filmleri Sıralaması

Love Story
Saygın ve varlıklı bir aileden gelen Oliver Barrett IV (Ryan O’Neal), aile geleneğini devam ettirerek kendisinden öncekiler gibi Harvard Üniversitesi’nde hukuk okumaktadır. Bir gün Radcliffe Koleji’nde müzik öğrencisi olan işçi sınıfından Jennifer Cavalleri (Ali MacGraw) ile yolları kesişen Oliver, kendilerini aşkın ta içinde bulurlar ve evlenmeye karar verirler. Ancak Oliver’ın babası Oliver Barrett III (Ray Milland) bu evliliği tasvip etmez ve oğlunun önüne tüm engelleri yığar. Hatta onu mirasından mahrum edeceğini söyler. Buna rağmen birbirlerinden kopamayan çift evlenir. Oliver’ın babasının maddi desteği olmadan Harvard’a devam etmesi çok zordur. Hayata sıfırdan başlamak zorunda kalan yeni evli çift Oliver’ın okul masraflarını karşılamak için çeşitli işlerde çalışmaya başlarlar. Bu arada çocuk istedikleri halde hamile kalamayan Jennifer’in yapılan tetkikler sonucunda lösemi hastası olduğu anlaşılır.

Love Story

When Harry Met Sally
Harry ve Sally Chicago Üniversitesi’nde okurlar fakat birbirlerini ancak mezuniyetten sonra New York’a giderken tanışırlar. Yolda geçen sohbetler sonunda ‘Kadın ile erkek sadece arkadaş olamaz’ kanısına varırlar. New York’a varınca herkes kendi hayatını yaşar fakat arada görüşüp birbirlerine olan bitenden bahsederler. Harry eşinden, Sally de sevgilisinden ayrılır ve aralarında iyi bir dostluk başlar. İkili artık birbirine aşık olmamak için büyük çaba ve özveri sarf edecektir.

When Harry Met Sally

Love In The Afternoon
6 Oscar ödüllü yönetmen Billy Wilder’in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Love In The Afternoon” (Öğleden Sonra Aşk) konservatuar öğrencisi Ariane (Audrey Hepburn) ile zengin ve yakışıklı Amerikalı Frank Flannagan’ın (Gary Cooper) hüzünlü aşkını konu alıyor. Claude Chavasse (Maurice Chevalier) hafiyelik yapan bir adamdır. Claude’nin kızı Ariane (Audrey Hepburn) ise, henüz gençlik çağlarını yaşamakta olan, aklı beş karış havada, aşka hevesli ve hayata karşı pek meraklı bir kızdır. Çello eğitimi alan genç Ariane, bir akşamüstü babasına gelen müşterinin sözlerine kulak misafiri olur ve genç kız, hayatını kurtardığı çapkın bir milyarderin kollarında, aşkı bulur. Love In The Afternoon’da Paris’in romatik havası, Audrey Hepburn’ün güzelliği, arka fondan çalan Fascination şarkısı ve siyah beyaz görüntüler eşliğinde ortaya çıkan mükemmellik filmin atmosferini en üst noktaya taşıyor.

Love In The Afternoon

The Notebook
Sararmış bir not defterinden anlatılan ve yıllar önceden kopup gelen bir aşk hikayesi. 40’lı yıllarda ABD, Kuzey Karolayna’daki sahil kasabası Seabrook’a genç bir kız gelir. Ailesiyle geçireceği sakin bir yazı hayal eden Allie bir karnavalda tanıştığı Noah’la yakınlaşır. Noah kızı gördüğü anda hayatını birleştirmesi gereken insan olduğunu anlar. Zengin bir aileden gelen genç kız, değirmende çalışan bir işçi olan delikanlı ile geleceği hiç düşünmeden rüya gibi bir yaz geçirirler ve iyice aşık olurlar. II. Dünya Savaşı’nın kızıştığı bir dönemde hayat, aşıkları ayırıverir. Sevdiği kızı aklından hiç çıkarmamış olan Noah savaştan döner. Oysa Allie gönüllü olarak çalıştığı bir askeri hastanede tanıştığı Lon ile evlenmek üzeredir.

The Notebook

P.S. I Love You
Güzel ve akıllı bir kadın olan Holly Kennedy, eşi Gery ile oldukça mutlu bir evlilik sürdürmektedir. Ancak aldıkları bir haber ikisini de derinden etkileyecektir. Gery hastadır ve kurtulma umudu çok azdır. Bunu öğrenen Holly kocasından daha kötü bir ruh haline girer. Kocasını kaybettikten sonra Holly’nin yeniden nasıl iyi olacağını kimse bilmemektedir. Ancak Holly’yi çok iyi tanıyan Gery ölmeden önce sevgili karısına farklı zamanlarda eline ulaşacak şekilde düzenlenmiş bir dizi mektup yazmıştır. İlkini 30. doğumgününde alan ve büyük bir şok yaşayan Holly için bu mektuplar artık bir yol göstericidir. Kocasından hayatınıayeniden bağlanmayı öğrenecek ve onun sayesinde kendisinin bilmediği yönleriyle karşılaşacaktır.

P.S. I Love You

Roman Holiday
Saray kurallarına göre yaşamak zorunda olan Prenses Ann, Avrupa turunun yoğun temposundan sıkılmış, Roma’ya geldiklerinde nihayet yaşı gereği neşeli ve çılgın günler geçirmek istediğini kendine itiraf edebilmiştir. Bir gece kimseye haber vermeden saraydan ayrılan Prenses, bir bankta uyuyakalır. Genç kadının şansı yaver gider ve yardımsever bir adam onu kendi evine götürür. Ancak bu durum genç kadına pahalıya patlayacaktır. Ülkenin en gözü açık gazetecilerinden biri olan Joe Bradley’in evinde kalan Prenses Ann, büyük bir habere kapak olmak üzeredir.

Roman Holiday

French Kiss
Charlie, Paris’ten arayıp Fransız güzeli Juliette’e aşık olduğunu itiraf ettiğinde nişanlısı Kate, onu geri kazanmak için uçuş korkusunu yenip Paris’e gelmeye karar verir. Uçakta yanında oturan Luc, her ne kadar gizlemeye çalışsa da aslında bir hırsızdır ve çaldığı mücevherleri Kate’in çantasına saklar. Paris’te mallarını geri almak isteyen Luc, eski nişanlısını tekrar kazanmak isteyen Kate ve belki de Luc’tan hoşlanmaya başlayan Juliette arasında seyre değer bir oyun başlar.

French Kiss

Singin’ In The Rain
Bir gün Kathy Selden (Debbie Reynolds) adlı bir kadın, sinema oyuncularının karaktersiz gölgeler olduğunu iddia etmesi üzerine Don, kendine olan güvenini kaybeder. Bu zeki kadının onu aşağılaması, Don’da ona karşı bir ilgi uyanır. Fakat aktörün bencil ve seksi sevgilisi Lina (Jean Hagen) Don’u kaptırmaya hiç niyetli değildir.

Singin' In The Rain

Notting Hill
William Thacker, Batı Londra’nın değişik bir yöresi olan Notting Hill’de yaşamaktadır. Eşinden boşanmış olan William, evini biraz tuhaf olan Spike adlı biri ile paylaşmaktadır ve Notting Hill’in tam merkezindeki Pazar Caddesi’nde Portobello Road’da bir kitapevinin sahibidir. Bir gün dünyaca ünlü film yıldızı Anna Scott’un dükkanına gelmesi ile William’ın yaşamının akışı değişir. Birbirini takip eden komik olaylar sonunda Anna ile William çıkmaya başlarlar.

Notting Hill

Falling In Love
Manhattan’da geçen bu filmde, trende tanışan Robert De Niro ve Meryl Streep’in raylar üstündeki romantizmi anlatılıyor. Gün geçtikçe duygular daha da yoğunlaşır ama sorun şu ki, her ikisi de evlidir. Bu yasak ilişki zincirleme bir kazaya mı dönüşecek yoksa tünelin sonunda aşıklar için bir ışık var mı?

Falling In Love

paylaş:

Yorum Yap