En güzel hapishane filmleri, dünyanın en iyi hapishane filmi sıralaması listesi


Esaretin Bedeli (orijinal adı: Shawshank Redemption), 1994 yapımı Frank Darabont filmidir. Stephen King’in bir öyküsünün uyarlaması olan filmin başrollerinde Tim Robbins ve Morgan Freeman vardır. Morgan Freeman ve James Whitmore filmin anlatımını da üstlenmektedirler. Dünya çapında geniş hayran kitlesi edinmiş bir filmdir. IMDB sitesinde 700,000’den fazla kişinin oylarıyla 10 üzerinden 9,2 puan almış ve gelmiş geçmiş en iyi film seçilmiştir. Aynı zamanda tüm türler arasında dünyanın en beğenilen ilk 3 filmi arasındadır. Şaibeli bir şekilde karısını öldürmek suçundan Shawshank Hapishanesi`ne gönderilen bankacı Andy Dufresne (Tim Robbins), burada hiç alışık olmadığı bir hayat mücadelesi vermeye başlar. Hapishanede tanıştığı Ellis Boyd Redding (Morgan Freeman) ile aralarında mükemmel bir dostluk oluşur. Bir süre sonra Andy’nin hayata bağlı tavırları hapishanedeki mahkümları bile etkilemeyi başarır.


Son zamanlarda çekilen en iyi Fransız filmleri arasında gösterilen A Prophet, gerçek bir hikayeden esinlerek sinemaya aktarılmış. Filmin süresi toplamda 150 dakika kadar olsa da, izlerken pek sıkmıyor, bir anda kendinizi filmin içerisinde buluyorsunuz. Cannes Film Festivali‘ nde büyük ödüle layık görülen, son dönemlerin en iyi filmleri arasında gösterilmesinin bir kanıtı olsa gerek. 19 yaşında Arap kökenli toy bir gencin, hapishanedeye düşmesi ve okuma yazma dahi bilmorken, hapishanedeki çetelerin arasından zekasını kullanarak inanılmaz yükselişi konu alınıyor. Özellikle filmin son dakikalı oldukça etkileyici. Filmin tamamı nererdeyse hapishanede geçiyor.


American History X, Edward Norton‘ un büyük çıkışını yaptığı film olarak söylebilir. Irkçılık konusuna çok güzel bir şekilde değinen, mutlaka izlenmesi gerek harika bir yapıt. Filmde Edward Norton, babası zenciler tarafından öldürülen Neo Nazi bir adamdır. Arabasını soymak isteyen üç zenciyi öldürdükten sonra hapishaneye gönderilir. Burada başına gelen olaylardan sonra, neden ırkçı olduğunu sorgular.


Aslında film daha çok Paul Newman’ ın canlandırdığı ‘Luke‘ karakteri üzerine yoğunlaşıyor. Hapishaneden kaçmak, yakalanmak, suç işlemek.. Bunlar biraz daha ikinci planda kalıyor Luke’ un yanında. Onun bunları neden yaptığını, neyin buna sebep olduğunu, bu kadar umursamaz oluşunun sebeplerini merak ediyorsunuz. Hiçbir neden yokken işlediği suçlar yüzünde hapishaneye giren Luke, her gönderildiği hapishanede yeni arkadaşlar edinir. Yeni hikayele başlar. Ancak oradan sıkıldığında bir şekilde kaçar, yeniden suç işler, yakalanır, hapise girer.. Bu döngü defalarca tekrarlanır.


Temposu bir an bile düşmeyen, sürükleyici ve bir o kadar da etkileyici İspanyol yapımı hapishane filmi. Genel olarak hapishanedeki mahkumların, kötü koşullarda muameleye maruz bırakılmalarına bir eleştiri mesajı veriyor. Zaten yanılmıyorsam, insan hakları kategorisinde ödülde almıştır. Juan adlı genç adam, gardiyan olarak işe başlayacağı hapishanede dolaşırken, tavandan düşen sert bir sicim yüzünden bayılır. Onu gezdiren gardiyanlar, yardım çağırmak için Juan’ ı 211 numaralı boş hücreye bırakırlar. Şans budur ya işte, tam o esnada da hapishanede bir isyan başlar. Üzerinde sivil kıyafet olduğundan, diğer mahkumlarda onun gardiyan olduğunu anlamazlar. İsyan bitene kadar mahkum rolünü devam ettirmek zorundadır.

paylaş:

Yorum Yap