En Gereksiz İcatlar, Hiçbir İşe Yaramayan Buluşlar Keşifler Teknolojik Aletler ve Cihazlar

Sponsorlu Bağlantılar
Bilimin Yüz Karası Gereksiz Buluşları:
ses cihazları buluşu, gereksiz buluşlar, gereksiz teknolojik buluşlar, son yüzyılın gereksiz buluşları, teknoloji tarihinin yüz karası icatları

Bir haber sitesinde dolaşırken gördüm.Beğendim Ve paylaşmaya karar verdimİngiliz kuruluşu Landfil Prize en gereksiz icatı yapanları ulusal basında en utanç verici icat başlığıyla yayınlamayı öneriyor. The Times 19 ve 20. yüzyılın gereksiz icatlarını listeleyerek mucitleri yarışa çağırdı. Galeri..EN GEREKSİZ İCATLAR YARIŞIYORSon 12 ay içinde zekice ama gereksiz bulduğunuz bir cihaz almışsanız ya da görmüşseniz siz de gereksiz icatlar yarışması olan Landfill Prize’ın sitesine girerek oy verebilirsiniz. Mucitleri yarışa davet eden site ödül olarak ise kazanan icatları ulusal basında utandıran icatlar olarak yayınlamayı vaad ediyor.

Aklını, fikrini ve zamanını böyle gereksiz icatlara harcayan insanlar Landfill Prize ile teşvik mi ediliyor; yoksa ulusal basında en utandıran icat olarak yayınlayarak dalga mı geçiliyor; biraz karışık. Yorum aslında okuyuculara bırakılıyor. The Times gazetesi 19 ve 20. yüzyıla damgasını vuran gereksiz icatlardan bazı örnekler veriyor. İşte bunlardan bazıları:

Sponsorlu Bağlantılar

Ağırlıkla Uyandırma Cihazı

Patent no 256265, Tarih: 1882
Uyanamayan insanları yavaş yavaş uyandırmayı hedefleyen bu cihaz yatağın üstünde asılı duran ve üzerinde ağırlıkların olduğu bir cihaz. Saati gelip de yataktaki kişi uyanmazsa ağırlıklar yavaş yavaş düşmeye başlıyor. Ağırlıkların insanın canını acıtmayacak kadar olduğun öne sürülüyor.

Kartal’la Giden Balon

Patent no 863087, Tarih: 1887

Bu iş için öncelikle bir kartal yakalamanız gerekiyor. Sonra kartalı balonun önündeki özel alana koyuyorsunuz ve kartal uçtukça balon da gitmeye baylıyor. Taş devri adlı çizgi filmden aşırma gibi gelen bir buluşa benziyor.

Ölen Sevgiliyi Saklama Cihazı

Patent no 748284, Tarih: 1903

Çok sevdiğiniz biri öldüğünde hava geçirmez bu özel cihazda onu saklayabiliyorsunuz. Cama dışardan bakınca içinde yaşam varmış gibi görünüyor. Çok uçuk ve gerçeklik dışı bir cihaz.

İçkiye Bıyık Batmasını Önleme Cihazı

Patent no GB191127119, Tarih: 1912

Basit bir antiseptik kağıttan oluşan cihaza İngiliz patent ofisi 1903 tarihinde patent vermeye çekinmemiş. Ancak ne kadar gerçekçi bir cihazdı anlamak çok zor. Patent Fritz Baudisch adlı bir İngiliz’e ait..

Suyla Dolu Südyen

Patent no US4734078, tarih:1988

20. yüzyılın mucitlerini en çok meşgul eden konulardan biri de kadınların südyen sorunu olmuştur. Son olarak içi su dolu südyen geliştirilmişse de uygulama ve pazarlama şansı sınırlı kalmıştır.

Şapırdamayı Önleme Cihazı

Patent no 4834212, Tarih: 1989

Belmont kentinden Moira ve Frank Figone çeneye takılan bir cihaz yardımıyla salatalık gibi ses çıkartan şeyler yerken ağızdan ses çıkmasını önlemişler. İngiliz patent ofisi de bu icadı kabul etmiş. Cihazın kötü yanı ağızdan ses çıkmasını tamamen önlemesi. O nedenle cihaza bir mikrofon takılması öneriliyor.

Sevgililer için Eldiven

Patent başvurusu no GB2221607, Tarih: 1990

Romantizmi soğukta da yaşamak isteyen sevgililer için düşünülmüş. Terry King bu icadıyla sevgililer tarafından hatırlanmayı amaçlamış. Soğukta el ele tutuşmak artık mümkün.

Hızlı Yemeyi Önleyen çatal

ABD patent no 5,421,089, Tarih: 1995

Hızlı yemek yiyenler değil de karşılarındakiler bu olaydan çok rahatsız olur. Ev arkadaşınız ya da sevgiliniz hızlı yemek yiyorsa bu cihazdan hediye edebilirsiniz. Nicole Dubus ve Springfield Susan’ın buluşunda çataldaki elektronik cihaz belli zamandan önce ağıza götürülürse alarm çalmasını sağlıyor.

Portatif sandalye

İngiltere patent başvurusu No GB2267208, 1993
Çok sıra beklenen bir ülkedeyseniz üzülmeyin pantolun alt tarafına monte edilen bu cihaz ile kuyrukta beklerken açıp oturabileceğiniz bin sandalye sizinle birlikte gezebiliyor. Buluş İngiliz mucit Michael Bayley’e ait.

Dünyanın en gereksiz icatları

Sadece Zihni Sinir karikatürlerind
Evcil hayvanlarınızın da göz sağlığı önemli. Bu köpek gözlükleri yüzde 100 ultraviyole korumalı
Tuvalette kitap, gazete okuma düzeneği
En ‘havalı’ kulak kurutucu. Pamuk demode oldu diyenler için kulak kurutma makinesi
Yarım bıraktığınız avokadoyu dolapta taze tutacak ayarlanabilir kemerli avokado muhafaza ünitesi
Islak eldiven ve botlarınız için kurutucu
Hem top hem dondurma makinesi: Dondurma malzemelerini ve buzu içine koyun. 20 dakika top oynayın. Ev yapımı dondurmanız hazır.
Yalnız ve tembel balıkların oyun poligonu
Motorlu dondurma külahı! Artık külahı bilekten çevirip dondurma yemeye son. Siz yedikçe o dönsün.
Sıcacık battaniyenin altından çıkartıp uzaktan kumandaya uzandığınız kolunuz üşüyor mu? Kolluklu battaniyeyle artık böyle bir sorun yok
Yakaya peçete takma zinciri
Hayvanlara da masaj lazım
Gözünüzü açar açmaz ağırlık çalışmak zorunlu! 10 kiloluk dambılın içindeki çalar saat, yalnız ve yalnız bu ağırlığı 30 kere indirip kaldırırsanız susuyor.
Parmak-kalem: Kalem tutmaya bile üşenen ‘ultra tembeller’ için tasarlandı… Parmağınızı çataldan geçirip, ucunu ortadaki boşluğa yerleştirin. Artık tek parmağınızla yazıp daha az kalori harcayacaksınız
Lazerli makasla en düzgün kesimler mümkün. Eliniz titrerse ışık da titriyor ve dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatıyor
‘Parmakdiven’le dokunmatik ekranlarınızda lekelere son
Kesme üniteli pizza çatalı
‘Dengeli’ traş için ayak dayama ünitesi
Başparmak destekli kitap tutacağı. Tek elle kitap okuyup öbür elinizle atıştırmanız artık mümkün
Evcil hayvanlarınızın da göz sağlığı önemli. Bu köpek gözlükleri yüzde 100 ultraviyole korumalı
Sponsorlu Bağlantılar
paylaş:

Yorum Yap