Elektro Gitarı kim icat etti, ilk kim buldu, mucidi kimdir?

Bu yazıda Elektro Gitarı ilk yapan ve ilk bulan kimdir sorusuna yanıt verilmektedir. Aşağıda Elektro Gitar ne zaman icad edildi, Elektro Gitar kim tarafından icat edildi, Elektro Gitar nasıl icad edildi, Elektro Gitar icadının hikayesi öyküsü ve tarihi gelişimi, Elektro Gitarmucidi kimdir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Elektro Gitar İcad Eden Kimdir?

1920′li ve 1930′lu yıllarda bazı mühendis ve müzisyenler gitar sesini yükseltme ihtiyacını gidermek için çalışmalar yaparlar. Bu dönem gitar tasarımlarının en önemlilerinden biri de Lester Polfus tarafından yapılan gitardır.

Lester Polfus, fonograf iğnesi, mikrofon veya telefon manyetiklerini gitarın gövdesine yerleştirir; gövdenin titreşimini pikap iğnesi veya mikrofonla amplikatörlere aktarılması ve amplikatörlerin de bu sesi istenilen ölçüde büyütmesi sonucu bu elektro gitar yada daha doğrusu sesi elektrik yardımıyla artırılmış bir akustik gitar elde eder.

Gerçek adı Lester William Polsfuss olan Les Paul bundan tam 96 yıl önce 9 Haziran 1915′te ABD ’nin Wisconsin eyaletinde dünyaya geldi. 8 yaşında armonika çalarak müziğe başlayan Les Paul bir süre banjo çaldıktan sonra gitar kullanmaya başladı. Les Paul 13 yaşında gitarist olarak para kazanmaya başladı. Dönemin ünlü country grubu Rube Tronson’s Cowboys ile turnelere katılan Les Paul lise eğitimini yarıda bırakarak tamamen müzik piyasasına yöneldi.

Les Paul 1930′lı yılların ortalarında kendi elektro gitarını geliştirmek için karar aldı. 30′lı yılların elektro gitarları mikrofonlarla manyetik etkileşim oluşturup rahatsız edici bir ses çıkarması Les Paul’u bu arayışa itti.Tasarladığı “The Log” isimli gitar ilk modern elektro gitar olarak kabul ediliyor. Les Paul, müzisyen kişiliğinin dışında mucit kişiliği ile de önemli bir sanatçıdır.

Etiketler:Elektro Gitar kim buldu, icadı hakkında bilgi, Elektro Gitar bulunuşu, Elektro Gitar nasıl icat edildi, Elektro Gitar tarihte ilk kez kim icat etti, Elektro Gitar tarihçesi ile ilgili kısa bilgi, Elektro Gitar ne zaman ve kim tarafından icad edilmiştir, Elektro Gitar bulan bilim adamı kim

paylaş:

Yorum Yap