El morarması neden olur, el niçin morarır

El morarması neden olur, el niçin morarır

Etiket:elde morarma neden olur,el morarması neden olur,ellerde morarma neden olur,ayaklarda morarma neden olur,siyanoz nede oluşur,siyanoz hastaligina hangi doktor bakar,elmorarması neden olur,ellerde morarma siyanoz,ellerde küçük morarma neden olur,ayaklarda küçük morarmalar neden olabilir

El ve ayakta morarma

Soru: El ve ayaklarımda morarmalar oluyor fakat doktora gittiğimde birşey çıkmıyor. Endişeleniyorum, acaba neden morarıyor!

Reynaud sendromu ?
Öncelikle el ve ayaklarınızda olan morarmalarla kalp kapakçığının ilişkili olma ihtimalinin çok az olabileceğini söylemeliyim. Babaannenizin durumu ile sizin durumunuzun aynı olduğunu sanmıyorum. Eğer eller ve ayaklarınızda olan morarmalar kış aylarında daha fazla oluyor, yazın azalıyorsa veya ellerinizi soğuk su le uzun süre temas ettirdiğiniz zamanlar meydana geliyorsa o zaman büyük ihtimalle sizde Reynaud sendromu denilen bir hastalık vardır. Bu hastalık diğer bazı hastalıklara bağlı olarak da oluşabileceği gibi hiçbir hastalığa bağlı olmaksızın tek başına da görülebilir. Tedavisinde arteriel vazodilatör ilaçlarla beraber, soğuk ile temasın tamamen kesilmesi, mümkünse dış ortamlarda devamlı yün eldiven ve çorap giyilmesi önerilir. Konunun uzmanları Kalp-Damar Cerrahlarıdır. Reynaud sendromu dışında sigara ile ilişkili olan Buerger hastalığı da ayırıcı tanı da düşünülmelidir. Fakat, hastalığın tabiatı dolayısıyla ayırmak güç olacağından bir Kalp-Damar Cerrahisi uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederim.

El Parmaklarının Hastalıkları

Özet: Raynaud fenomeni çoğu kez soğuk, stres gibi uyaranlar sonucunda el veya ayak parmaklarının kan dolaşımının ani ve geçici olarak durmasına bağlı olarak parmakların beyazlaşması sonra morarması daha sonrada kırmızılaşması şeklinde belirti verir. Aslında Raynaud fenomeni bir çok hastalıkla örneğin kol damarlarının hastalıkları, çeşitli romatizmal hastalıklarla beraber görülebilmekle beraber hiçbir hastalıkla beraber olmayıp sadece Raynaud belirtilerinin olduğu durum Raynaud hastalığı olarak kabul edilir. Tedavide hastaların hayat tarzlarında yapacakları bazı değişiklikler yaralı olabilir. Daha ileri aşamalarda ilaçlar (kalsiyum kanal bloküleri ve prostaglandinler) ve bazen ameliyatlar yarar  sağlayabilir.

Morarma Özellikle el, ayak, çene, burun, dudak gibi vücudun uç kısımlarında ortaya çıkan renk değişimi, tıp lisanındaki ismi siyanozdur.

Siyanozda; deri ve mukoza kılcaldamarlarında indirgenmiş hemoglobinin artması sonucu deri ve mukozaların mavimsi-mor bir renk alması söz konusudur. Hakiki siyanozu; anilin türevleri, nitratlar ve bazı ilaçların alınmasıyla kanda methemoglobin ve sulfhemoglobin teşekkül etmesinden ileri gelen ve kurşuni bir nüans gösteren mor renkle karıştırılmamalıdır.

Siyanozun şiddeti, deri kılcaldamarlarının durumuna, derinin kalınlık ve inceliğine, pigmentasyon derecesine bağlıdır. Siyanoz; el, ayak gibi uç kısımlarda, yanak, kulak, tırnak dibi gibi kılcaldamarlarca zengin az pigmentli olan bölgelerde, ağız ve dil mukozasında daha bariz olarak görülür.

Siyanozun meydana çıkması için, deri ve mukoza kılcaldamarlarında indirgenmiş hemoglobin miktarının 100 ml kanda 5 gramı geçmesi lazımdır. Anemilerde (kansızlıkta) kandaki hemoglobin miktarı düşük olduğu için, indirgenmiş hemoglobin miktarı kolay kolay 5 grama erişemiyeceğinden siyanoz görülmeyecektir.

Şoktan ileri gelen siyanozda, kılcaldamarlar iyi dolmadığından ve çevresel kan dolaşımı yavaşladığından deri soluk, grimsi-mor bir renk alır.

Siyanoz, merkezi ve çevresel olmak üzere ikiye ayrılır:

1. Merkezi siyanoz: Atardamar kanının oksijen saturasyon (doygunluk) kesikliği, % 1 volüm olacak yerde 4.5 volüm olursa, vücudun çevresel dokularında da 5 volüm (hacim) oksijen dokulara geçeceğine göre kılcaldamar kanındaki oksijen saturasyon eksikliği 7 volüm olur ve böylece siyanoz meydana çıkar. Atardamarlarda oksijen saturasyon eksikliği şu durumlarda ortaya çıkar: Sol kalp yetmezliklerinde, soluk borusu ve bronşları tıkayan durumlarda, astma ve amfizemde, yüksek irtifalarda, bazı doğuştan olan kalp anomalilerinde (fallot etralojisi, truncus ar teriosus, büyük damarların yer değişikliği gibi). Merkezi siyanozda, özellikle dudak ve dil morarmıştır.

2. Çevresel siyanoz: Atardamar kanındaki oksijen saturasyon eksikliği, % 1 volüm etrafında yani normal sınırlar içinde kaldığı halde dokulardaki kan akımı durgunluğu veya diğer sebepler yönünden oksijen saturasyon eksikliği % 13 volümün üstüne çıkarsa, kılcaldamar kanının saturasyon eksikliği 6,5 volümün üstüne yükselir ve böylece siyanoz husule gelir. Soğuk, sağ kalp yetmezliği, triküspit darlığı, konstriktif perikardit, bir uzvun turnike ile sıkıştırılması durumunda ve şokta siyanoz husule gelir. Çevresel siyanozda; özellikle el, ayak gibi uzuvlarda morarma söz konusudur.

Siyanoz bir hastalık değil, bir hastalık belirtisidir. Siyanoza yol açan sebebin bulunup, tedavinin ona göre yapılması lazımdır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

El ve ayaklarda morarma (Siyanoz)neden olur?

Ağız ve dudaklar, dil, parmak uçlarının morumtrak bir hal alması ve doğumsal kalp hastalıklarında ve kalp yetersizliklerinde sık görülür. Kanın iyi oksijenlenmediği veya kirli kan ile temiz kanın kalpteki mevcut delikler vasıtası ile birbirine karışması sonucu ortaya çıkar. Küçük bir çocukta görüldüğünde doğumsal bir kalp hastalığı aranmalıdır.

Konu ile alakalı etiketler: el morarması neden olur, dil morarması neden olur, yanaklarin morarmasi, ellerde morarma neden olur, yanakların morarması, yanak morarması, elmorarması, ynaak morarması, elde morarma neden olur, morarma neden olur,  

paylaş:

Yorum

  1. Ellerimi soğuk suyla yıkadığım zaman ve soğuk havada dolaştığım da ellerimin morardığını ve parmaklarımın sarardığını görüyorum
    Romatoloji doktoruna gözüktüm bir kaç tahlil yaptı Romatizmal başlangıç var denildi bir tane değerim sınırın biraz üstündeymiş sadece 2 tane hap yazdı (ecopirin ve adalat rono yazdı)….Bu Hastalığı’n bir tedavisi yok mu tamamen ortadan kaldıran bir tedavi….Lütfen yardımcı olursanız Sevinirim….teşekkür ederim
    Allah razı olsun

  2. ellerimi aşşağı eydiğimde morarıyor ve ayaklarımda otururken morarıyor neden olabilir sizce ?

Yorum Yap