Dünyanın yüz yıl sonraki hali nasıl olacak, gelecekte dünya

Dünyanın yüz yıl sonraki hali nasıl olacak, gelecekte dünya

İşte 100 Yıl Sonra Dünya

100 yıl sonra 2111’de, bitkiler siyah, otomobiller tarih olacak! Elektrik santralları uzaya taşınacak!

Saygın popüler bilim dergisi BBC Focus, bundan 100 yıl sonrasını hayal etti. Bugünkü bilimsel gelişmeler ve trendler ışığında tahminlerde bulunan dergi, 2111 yılında insanlığın uyanacağı dünyayı şöyle tasvir etti:

– Denize yakın kentlerin bir kısmı sular altında kalacak ama durum tahmin edildiği kadar kötü değil. Zira jeo-mühendisler, okyanus üzerinde yapay beyaz balonlar şişirerek, sıcaklığın atmosfere yansıtılmasını sağlayacak. Böylece u sayede Grönland gibi büyük buz kütlelerinin erimesi duracak, buzulların erimesi yavaşlayacak.

– Birçok kentte elektrik santralleri daha yükseğe inşa edilecek. Mevcut binaların temelleri sağlamlaştırılacak. Deniz kıyılarına büyük barajlar yapılacak ve kent yaşamı dijital hale gelecek.

– Sokakta yürürken, takacağınız özel gözlükler sayesinde, çevrenizde sürekli bazı bilgiler göreceksiniz. En ilginci de uzaktaki arkadaşlarınızla chat yaparken, avatarları holigram olarak yanıbaşınızda belirecek.

– İşe gitmek tarih olacak. Bilgi teknolojisinin ve veri transferinin ilerlemesiyle iş yerleri insanların ayağına gelecek, insanlar evlerinden toplantılara katılacak.

– Temelleri İngiltere’de 2011′de atılan bir teknoloji, üretimin yeni modeli haline gelecek. Üretim makineler yerine 3D printer’larla yapılmaya başlanacak. Birbirine benzer makinalar farklı programlanarak istenilen ürünü kat kat çıkış halinde basabilecek.

– Enerji ihtiyacı devam edecek ancak her ev birer enerji üretim merkezi haline gelecek. Yerine ve konumuna göre evlerin üstlerinde birer güneş paneli ya da rüzgar tribünü olacak. Üretilen enerji yörüngedeki santrallerde depolanarak tekrar dünyaya dağıtılacak.

– Doğum kontrolü sayesinde nüfus azalacak. Genetiğiyle oynanmış gıdalarla, açlık tarih olacak. Kutuplarda patates yetişecek, bitkilerin yaprak yapıları değiştirilerek fotozenteze daha etkin hale getirilecek. Hatta bazı bitkiler Güneş’den tam olarak yararlanabilmek için yeşil yerine siyah üretilecek.

KAPSÜLLÜ ULAŞIM

Yeni ulaşım sistemleri geliştirilecek. Mesela hidrojenle çalışan kapsüller sizi evinizin önünden alıp ana yola götürecek. Burada gidilecek yere göre başka kapsüllerle birleşerek (tren gibi) yolculuğa devam edilecek. Ne kadar çok kapsül birleşirse ulaşım maliyeti o kadar azalacak.

NetHaber

Milyonlarca yıl sonra Dünyanın Hali

Herkesin malumudur, 7-8 milyar yıl sonra Güneş kırmızı bir dev olacak Dünya’yı da yutacak vs vs.

O kısmını sormak istemiyorum. Benim daha ziyade merak ettiğim mesela 7-8 milyar yıl sonra Dünya değil de, mesela 1 milyar yıl sonra Dünya. Teknolojik gelişmelerin savaşların sonuçları da elbette tüm Güneş sisteminin kaderini değiştirebilir fakat tüm beşeri faktörlerin devre dışı kaldığını düşünün. Şu ana kıyasla ne gibi farklar olacak o zamanın Dünya’sında?

Örneğin, Dünya-Ay arasındaki çekim etkisi sebebiyle Ay’ın hep aynı yüzünü görüyoruz. Aynı etki sebebiyle Dünya’nın da dönüş hızı gittikçe yavaşlıyor ve uzak bir gelecekte Dünya’nın hep aynı yüzü Ay’a bakıyor olacak (değil mi?). Şimdi aklıma gelen sorular:

1- Acaba o gün geldiğince Dünya’nın hangi yüzü daima Ay’ı görüyor olacak?
2- Üstteki soruya cevap vermek günümüzde bilimin geldiği noktayla mümkün mü, şimdi değilse bile ilerde mümkün olabilir mi ve cevaplamak için neyi hesaplayabilmemiz gerekecek?
3- Benzer çekim etkisiyle gelecekte Dünya’nın da bir yüzü daimi olarak Güneş’e çevrilecek mi?
4- Güneş’in kendi çevresinde dönmesi yaklaşık 25 günde tamamlanıyor, bu Dünya’nın 365 gün olan dönüş süresini hızlandırıyor mu?

Bilim ve Teknik dergisinin Ekim 2007 sayısında vermiş olduğu Jeolojik Zamanlar adlı CD’de şu görüntüler var. Gömeyenler için.

Gelecekte, Dünya’nın 7-8 milyar sonraki kaçınılmaz sonundan çok çok daha önce, Dünya’nın bir yüzü hep Güneş’e dönük hale gelecek ve Ay da hep bir yüze bakıyor duruma gelecek (Aynı yüz mü başka bir açıda mı durar elbette bilmiyorum). Dünya’nın Güneş çevresinde dönüşü çok hızlanacak ve 25-30 günde bir yıl tamamlanacak, Ay’ın Dünya etrafındaki dönüşü bugünkünden (27 gün) çok farklı olmayacak. Dünya’nın bir tarafı kavurucu derecede sıcak diğer tarafı dondurucu derecede soğuk olacak.

500 yıl sonra dünyada nasıl bir yaşam sürecek

Birçok canlı türü de kirlilik ve küresel ısınma sonucu kayboluyor

Bundan 500 yıl öncesini hayal edebiliyor musunuz? 1500’lü yıllarda 500 milyon olan dünya nüfusu 20’inci yüzyılda 5 milyarı aştı. Buna karşılık dünya üzerindeki birçok canlı türü de kirlilik ve küresel ısınma sonucu kayboluyor. Sizce, artan insan nüfusu ve hızla ilerleyen küresel ısınma sayesinde dünyamız 500 yıl sonra nasıl olacak?

HowStuffWorks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, sorduğunuz kişiye bağlı olarak, 26. yüzyıl çok soğuk ya da aşırı sıcak olacaktır. Bazı solar üretim modellerinin 2500’lü yıllarda kullanılacağı ve dünyanın ikliminin buz çağı gibi soğuyacağı ima ediliyor. Diğer çalışmalar ise devam eden iklim değişikliği ve fosil yakıt kullanımının ise 2300 yılına kadar dünyayı insan yaşamı için çok sıcak hale getireceğini gösteriyor.

Bazı uzmanlar iklim değişikliğinin başlangıcı olarak 1800’lü yıllarda Sanayi Devrimi’ni görüyorlar. Diğerleri ise tarih öncesi zamanlarda zirai uygulamaları işaret ediyor. Her iki şekilde de insanlar kendi ortamlarını değiştiriyor ve buna bağlı olarak 26. yüzyılın araç-gereçleri gerçekten etkileyici olabilir.

Kuramsal fizik uzmanı Michio Kaku, sadece 100 yıl içinde insanlığın dünyanın enerjisinin tümünü çalışabilir hale getireceğini tahmin ediyor. 26. yüzyıl insanları füzyon ve solar güç gibi temiz enerji teknolojilerinin ustaları olacak. Gezegenin enerjisini küresel iklimi kontrol altında tutmak için yönlendirebilecekler. Fizikçi Freeman Dyson ise bu durumun 200 yıl içinde olacağını tahmin ediyor.

Teknoloji 1500’lü yıllardan beri katlanarak ilerledi ve bu durum gelecek yüzyıllarda da devam edecek. Bilgisayarların hızı ve karmaşıklığı her 18 ayda bir ikiye katlanacak ve bu çalışmalardan bazısı çok akıllı makineler tarafından yapılacak. Yazar Adrian Berry ise 26. yüzyıl dünyasında ortalama insan ömrünün 140 yıla çıkacağına inanıyor. İnsanlar okyanuslarda çiftçilik yapacaklar, uzay gemileriyle yolculuğa çıkacaklar ve insanlar ayda ya da Mars’ta yaşayacaklar. Peki, buradan sonra nereye gideceğiz? Bunu da torunlarımızın torunları görür artık.

 Dünyanın 250 Milyon yıl Sonraki Haritası


Resim küçültülmüştür.Tam boyutlarını görmek için tıklayın

Resim küçültülmüştür.Tam boyutlarını görmek için tıklayın

Resim küçültülmüştür.Tam boyutlarını görmek için tıklayın

Yer yüzü varolduğundan bu yana sürekli bir değişim ve hareket içindedir. Yer yüzündeki kıtalar ve litosfer adını verdiğimiz kabuk astenosfer adı verdiğimiz mağma manto içinde yüzmekte ve bunun sonucu olarak depremler dağlar ve bir çok jeolojik yapı ortaya çıkmaktadır.

Hayat 100 yıl sonra nasıl olacak?

Elektrik santralları uzaya taşınacak!

Saygın popüler bilim dergisi BBC Focus, bundan 100 yıl sonrasını hayal etti. Bugünkü bilimsel gelişmeler ve trendler ışığında tahminlerde bulunan dergi, 2111 yılında insanlığın uyanacağı dünyayı şöyle tasvir etti:

 

–  Denize yakın kentlerin bir kısmı sular altında kalacak ama durum tahmin edildiği kadar kötü değil. Zira jeo-mühendisler, okyanus üzerinde yapay beyaz balonlar şişirerek, sıcaklığın atmosfere yansıtılmasını sağlayacak. Böylece u sayede Grönland gibi büyük buz kütlelerinin erimesi duracak, buzulların erimesi yavaşlayacak.

–  Birçok kentte elektrik santralleri daha yükseğe inşa edilecek. Mevcut binaların temelleri sağlamlaştırılacak. Deniz kıyılarına büyük barajlar yapılacak ve kent yaşamı dijital hale gelecek.

–  Sokakta yürürken, takacağınız özel gözlükler sayesinde, çevrenizde sürekli bazı bilgiler göreceksiniz. En ilginci de uzaktaki arkadaşlarınızla chat yaparken, avatarları holigram olarak yanıbaşınızda belirecek.

–  İşe gitmek tarih olacak. Bilgi teknolojisinin ve veri transferinin ilerlemesiyle iş yerleri insanların ayağına gelecek, insanlar evlerinden toplantılara katılacak.

–  Temelleri İngiltere’de 2011’de atılan bir teknoloji, üretimin yeni modeli haline gelecek. Üretim makineler yerine 3D printer’larla yapılmaya başlanacak. Birbirine benzer makinalar farklı programlanarak istenilen ürünü kat kat çıkış halinde basabilecek.

–  Enerji ihtiyacı devam edecek ancak her ev birer enerji üretim merkezi haline gelecek. Yerine ve konumuna göre evlerin üstlerinde birer güneş paneli ya da rüzgar tribünü olacak. Üretilen enerji yörüngedeki santrallerde depolanarak tekrar dünyaya dağıtılacak.

–  Doğum kontrolü sayesinde nüfus azalacak. Genetiğiyle oynanmış gıdalarla, açlık tarih olacak. Kutuplarda patates yetişecek, bitkilerin yaprak yapıları değiştirilerek fotozenteze daha etkin hale getirilecek. Hatta bazı bitkiler Güneş’den tam olarak yararlanabilmek için yeşil yerine siyah üretilecek.

Ulaşıma kapsül modeli
Yeni ulaşım sistemleri geliştirilecek. Mesela hidrojenle çalışan kapsüller sizi evinizin önünden alıp ana yola götürecek. Burada gidilecek yere göre başka kapsüllerle birleşerek (tren gibi) yolculuğa devam edilecek. Ne kadar çok kapsül birleşirse ulaşım maliyeti o kadar azalacak.

Etiketler : 100, 100 sene sonra dünya teknoloji, 100 sonrasındaki hayat, yüz yıl dünyamız nasıl olacak resimleri, yüz yıl sonra dünya görseller, 100 yıl sonra dünya hakkında görseller, yüz  yıl sonra dünya nasıl olacak GÖRSELLER, 100 yıl sonra dünya nasıl olacak resimler,yüz yıl sonra dünya nasıl olacak resimlert, yüz yıl sonra dünya resimleri, 100 yıl sonra dünyadaki teknolojide neler olacak resimle beraber göster, 100 yıl sonra dünyamız görseller, 100 yıl sonra dünyamız ile ilgili hayallerin, yüz yıl sonra dünyamız ile ilgili hayallerin resimleri, 100 yıl sonra dünyamız ile ilgili resimler, 100 yıl sonra dünyamız ile ilgili yazı, yüz yıl sonra dünyamız nasıl olacak, 100 YIL SONRA DÜNYAMIZ ÖDEVİ, 100 yıl sonra dünyamızda nasıl değişikler olacak, 100 yıl sonra dünyamızda ne gibi teknolojik araçlar olacak,100 yıl sonra dünyamızdan yazı ve resimler, 100 yıl sonra dünyamızın fotoları, 100 yıl sonra dünyamızın resmi, yüz yıl sonra dünyanın fotoğrafları göster, yüz yıl sonra dünyanın fotoğrafları nasıl, 100 yıl sonra dunyanin nasıl olacagı ile ilgili fotoğraflar, yüz yıl sonra dünyanın resim ödevi, 100 yıl sonra dünyanın resimleri,

paylaş:

1 Yorum

Yorum Yap