Dünyanın Uzaydan Görünüşü – Büyüleyici Görüntüler

İşte çekilen tüm dertlerin, yaşanan tüm acıların, toprak için ve din adına yapılan tüm o savaşların toplamı: güneş ışınında asılı duran bir toz zerreceği olan silik mavi noktanın evrenin sonsuzluğu karşısında anlamını yitirdiği o büyüleyici an.

Dünyanın ufacık halini görünce aslında gözümüzde büyüttüğümüz hayatın tüm o dertlerinin de ufalanıp kaybolduğunu hissettiğimiz anlar.  Kendini evrenin merkezinde hisseden ve çok önemli biriymiş gibi görenlerin izlerken yanılgısının büyüklüğü karşısında acı çekeceğini düşündüğüm muazzam görüntüler…

1 milyar 450 milyon km öteden Dünya 

Satürn’ün yörüngesinde gözlem yapan Cassini uzay aracı, geçtiğimiz Cuma günü Merkür’ün yörüngesindeki Messenger ile aynı anda Dünya’nın fotoğraflarını çekmişti. 15 dakika süren çekimden elde edilen ilk fotoğraflar, NASA tarafından yayımlandı.

Resmin büyük boy HD kaliteli halini görmek için tıklayınız:

http://www.nasa.gov/sites/default/files/pia17038annotated_0.jpg?itok=3djJaij0

NASA’nın muhteşem uzaydan dünya görüntüleri resimleri için tıklayınız:

http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2013-229


Astronomi tarihi, geçtiğimiz hafta tarihi olaylardan bir tanesine tanık oldu. Güneş Sistemi’ndeki iki uzak gezegenden 15 dakika boyunca Dünya’nın fotoğrafları çekildi. NASA, Cassini uzay aracının 1 milyar 450 milyon kilometre öteden çektiği ilk iki fotoğrafı yayımladı.

Tarihte dünyanın Uzay’ın derinliklerinden çekilen ilk fotoğrafı ‘Pale Blue Dot’ (Silik Mavi Nokta), Voyager 1 tarafından 1990 yılında, 6 milyar kilometre uzaklıkta çekilmişti. Dünya, güneş ışınlarının üzerinde küçük, beyaza kaçan mavi bir nokta olarak belirmişti. Ünlü gökbilimci Carl Sagan, Cosmos belgeselinde tarihi fotoğrafta dünyanın görünümü, ‘güneş ışınında asılı duran bir toz zerreceği’ olarak tanımlamıştı.

 

NASA tarafından 1977 yılında Uzay’a gönderilen Voyager-1 , görevindeki 13 yılın ardından, dünyadan milyarlarca kilometre ötede kameralarını Mavi Bilye’ye çevirmiş ve tarihi fotoğrafı çekmişti.

 

Dünya, en sağdaki kahverengi çizginin üzerinde çok ufak bir nokta olarak görülüyor.

HALKALARIN ARDINDAKİ NOKTA
Cassini’nin çektiği ve Satürn’ün halkaları ardından görülen Dünya’nın tam olarak ilenmiş fotoğrafları öncesinde, ilk fotoğraflar belirdi.

Discovery News ve Universe Today yazarı Jason Major tarafından işlenen ilk fotoğraflardan birinde, Dünya parlak bir nokta halinde Satürn’ün halkaları altında görülüyor.

İkinci fotoğrafta ise Uzay’ın karanlığında yıldız gibi beliren Dünya ve Ay yer alıyor.

 

Cassini kamerasından Dünya ve Ay.

NASA’nın Cassini ve Messenger tarafından çekilen fotoğrafların diğer kısmını gelecek haftalar içinde yayımlaması bekleniyor.

Sagan, Voyager-1’in elde ettiği başarının ardından Dünya’nın Uzay’daki yerini daha fazla incelemek istemiş ve aynı zamanda insanlığın bir toz zerreceğinden öteye gitmesi gerektiğini belirtmişti. Robotik teknolojisi ve gelişen roketlerle, insanlığın bir gün asteroitlere, Mars’a veya daha uzak gezegenlere  gitmesi çok uzak değil gibi.

paylaş:

Yorum Yap