Dünyanın en yırtıcı hayvanı

Dünyanın en yırtıcı hayvanı nedir merak ediyormusunuz. Aşağıda dünyanın en yırtıcı hayvanları foto galerimiz ve bu yırtıcı hayvanlar ile ilgili detaylı açıklamalar konunun aşağısında yer almaktadır.

Dünyanın en yırtıcı hayvanları

 Dünyanın en vahşi hayvanları
Dünyanın en vahşi hayvanları
Dünyanın en vahşi hayvanları
Dünyanın en vahşi hayvanları
Dünyanın en vahşi hayvanları
Dünyanın en vahşi hayvanları
Dünyanın en vahşi hayvanları
Dünyanın en vahşi hayvanları
Dünyanın en vahşi hayvanları
Dünyanın en vahşi hayvanları
Dünyanın en vahşi hayvanları
Dünyanın en vahşi hayvanları
Dünyanın en vahşi hayvanları
Dünyanın en vahşi hayvanları

En Yırtıcı 10 Hayvan

en yırtıcı hayvan dünyanın en yırtıcı hayvanı bir hayvan güçlü
Hepside çok korkunç…

1 – Sivrisinek

(Yılda ortalama 2-3 milyon ölü)

Evet! En ölümcül hayvanlar listesinde sivrisinek 1 numarada.(çok güzel bir kapanış olmadı değil mi?) Bu küçük gürültücüyü öldürmeden önce bir düşünün: Anofel sineği Afrika’nın sıtma taşıyan en tehlikeli hayvanı olmanın yanı sıra koku ve görsel ipuçlarıyla ortama uyum sağlayıp, saniyeler içinde önceki ortama geri dönüp milyonlarca insandan beslenerek büyüyebilir. Dünyada mevcut 3,000 farklı cins sineğin hepsi, sıtmadan Batı Nil virüsüne kadar birçok cins hastalık taşıma ve kitle ölümlerine yol açma kabiliyetine sahiptir.

Öldürücü hamlesi: Sineklerde öldürücü darbe, sineğin insan kanından biraz atıştırmayla sağlanır. Tabi acılı sona sebep olan ısırık değil, akabinde ortaya çıkan hastalıktır. Ateş, bulantı, kusma, dalak şişmesi… Bir çok hastalık belirtisi ve neticede acı son size basit bir sinek ısırığıyla gelebilir.

2 – Yılan

(Yılda ortalama 100,000 ölü)

Bu serinkanlı sürüngenler aynı zamanda oldukça serinkanlı katillerdir ve siz ev sınırlarından uzaklaştıkça karşılaştığınız yılan da o kadar ölümcül olacaktır. Bazı yılanlardaki zehirlilik oranı yüksek derecede güçlüdür ve her kıta bu sürüngenlerden en az birkaçına ev sahipliği yapmaktadır. Afrika ve Güney Asya’da oldukça sık görülürler. Sadece Sri Lanka’da ise yaklaşık 100 farklı yılan türü bulunmaktadır. Bu yaratıklar insanları tek bir nedenle öldürürler: Tahrik. Tarzları ise sade ve basittir: Doğal savunma mekanizmalarının getirdiği jilet gibi keskin dişler ve deri altına akıttıkları zehirleri…

Öldürücü hamlesi: Isırığın kötü olduğunu mu düşünüyordunuz? Isırık sonrası durum daha da kötü… En ölümcül yılan türleri (örneğin Asya kobrası diğer adıyla “kara mamba” ) bir insanı dakikalar içinde öldürebilir. Sinir ve kaslarda yıkım felçten, şiddetli kusmaya kadar her şeye yol açabilir. Ve sizi ölümcül bir ısırıkla öldüremezlerse de boğarak (boa yılanları) veya sizi yere yığdıktan sonra tek lokmada yutarak (pitonlar) öldürebilirler. Bu sürüngenler bünyelerinde birden fazla öldürücü unsur taşıyorlar.

Akrep

(Yılda ortalama 5,000 ölü)

49. paralelin güneyindeki yerlerde bulunabilecek olan bu sekiz bacaklı yaratık, oldukça zararlıdır. Bu esnek katiller, avlarının cüssesine göre belirli dozlarda zehir iletirler.(iri mağdurları biraz daha fazla oranda zehirlerler.) En ölümcül akrepler Afrika civarında bulunurlar. Yine de güçlü, ölümcül akreplerin, dondurucu soğuk olan ortamlarda da hayatta kalabildikleri bilinmektedir, örneğin Himalayalar’da…

Öldürücü hamlesi: Kıskaçları tek başına bir kişinin kanını dondurmaya yetebilecekken, akrepler öldürücü darbeyi kıskaçların ucundaki çengel gerçekleştirir. Karşısındakini ne kadar büyük bir tehdit olarak gördüğüne bağlı olarak zehirlemedeki doz da değişebilir. Pek çok akrepte ölümcül sonuçlar doğurmayacak türden zehir olsa da öldürücü niteliği olan zehirler, normal bir insanı devirebilir. Çok güçlü bir nörotoksin içeren zehirleri bilinç kaybına yol açar. Arkasından gelecek kasılmalar soluma zorluğuna yol açar ve kişi solunum yetmezliğinden ölür.

4 – Timsah

(Yılda ortalama 2,000 ölü)

Bu tarih öncesi yaratıkların ne kadar ölümcül olduğunu anlayabilmek için tek bir bakış yeter. Timsahlar Güney Amerika’da, tropik bölgelerde, Afrika Asya ve Avustralya’da bulunurlar. Bulduğu herhangi bir hayvan gibi insan etini de çok severler.

Öldürücü hamlesi: Timsahlar bir insanı olabilecek en vahşi şekilde öldürebilirler. Doğru an gelene kadar olduğu yerde bekler, doğru an geldiğinde, bir yıldırım hızıyla, bir sırtlan ısırığının 5 katı şiddette size saldırır. Bir kez yakaladı mı, döndüren manevralarla uzuvlarınızı yerinden çıkarana kadar bırakmaz. Bunu sudan mezara sürükleyerek götürme takip eder. Suyun altında sizi parçalamadan boğulursanız şanslısınız demektir.

5 – Fil

(Yılda ortalama 600 ölü)

Dünyadaki en büyük memeli aynı zamanda insan sağlığına en tehlikeli olan memeli de olabilir. Bu sevimli, sirk dostu canlılar Afrika ve Güney Asya’da bulunabilecekleri gibi, kişilerin turizm veya ulaşım amacıyla kullanması sonucu şehir hayatında da bulunabilirler. Ancak pek çok kızgın işçi gibi, bu çalışkan, çoğunlukla dost canlısı hayvanlar da kötü muamele veya tehdit gibi tavırları asla unutmazlar. Ani çıkışlarının sebebi de çoğunlukla budur.

Öldürücü hamlesi: Fillerin en büyük savunma unsurları ağırlıklarıdır. Filler, pek çok insanın kafatasını ezmeleri ve eğitmen ve sahiplerinin resmen canlarını çıkarmalarıyla tanınırlar. Daha da kötüsü, filler bazen psikolojik ve hormonal olarak farklı bir duruma geçerek saldırgan ve cinsel dürtüleriyle hareket eden birer ölüm makinesine dönüşebilirler. Bu duruma gelen bir fil sizi kolaylıkla ezerek öldürebilir, hortumuyla sizi fırlatıp, sivri dişleriyle parçalayabilirler.

6 – Cape Bufalosu

(Yılda ortalama 500 ölü)

İşte Afrika’nın en tehlikeli yaratıklarından biri… Bu hantal, dengesiz hayvan oldukça belirsizdir. İnsanlar tarafından umursamazca yaklaşılıp biraz daha yakından bakma çabalarını pek nazikçe karşılamaz. Aslında Afrika düzlüklerinde oldukça huzurlu bir şekilde yaşarlar. Ancak özellikle aslan veya timsah gibi yok edicilere karşı oldukça savunucu olabilirler.

Öldürücü hamlesi: Bu hayvan kanlı bir boynuzlama ile bir insanı öldürebilecek listemizdeki tek hayvandır. Hızlı bir şekilde size çarpan sert, kalın boynuzlar sizi kanlar içinde yere sermeye yetecektir. Ancak bu işin kolay kısmı… Bufalolar sürü halinde gezdiğinden, yere düştüğünüz anda bütün sürünün üzerinizden koşarak geçtiğini göreceksiniz. Boynuzları derinizi parçalayabileceği gibi, uyguladıkları güç vücudunuzda yaralanma morarmalara ve büyük ihtimalle iç kanamaya yol açacaktır. Bu hayvan gerçekten canınızı yakabilir.

7 – Arı

(Yılda ortalama 400 ölü)

Listemizde bulunan ölümcül hayvanlardan biri işi bitirmek için bir arkadaşın yardımına ihtiyaç duyarsa, arı sizin için en iyi ihtimaldir. Arılar insan varoluşu için hem hayati hem de zararlı bir etkiye sahiptir. Ekosisteminin dengede kalmasına yardımcı olmalarını bir kenara bırakırsak, kovanlarından çıktıklarında oldukça tehlikeli olabilirler. Arılar bütün kıtalarda bulunabilirlerse de son yıllarda ölümcül arılarda, Güney Amerika’dan Orta ve Kuzey Amerika’ya doğru bir hareket gözlenmekte.

Öldürücü hamlesi: Tek bir arı sokması önemsizdir ve baş edilebilir. Önemli olan sürü halinde saldırmalarıdır. İşte o zaman başınız belada demektir. Arılar(özellikle Afrika bal arıları) sınırları konusunda çok katıdır ve mazerete bakmaksızın en ufak hareketinizde korumaya geçecektir. Yüzlerce hatta binlerce kez sokularak acı içinde ölmek çok hoş olmayacağından arıların kovalarından ve ballarından uzak durmayı tercih etmenizde yarar var.

8 – Aslan

(Yılda ortalama 250 ölü)

Ormanın kralları, doğanın en zeki yok edicileri aslanlar; hızlı, acımasız, son derece güçlü olmanın yanı sıra avlanma konusunda çok güçlü olan altıncı hisleriyle hareket eder ve söz konusu kırmızı et oldu mu ayrım yapmaksızın saldırırlar. Aslanlar dünyanın her yerindeki hayvanat bahçeleri ve doğal yaşam ortamları dışında, çoğunlukla Afrika düzlüklerinde bulunurlar. Aslanlar temelde insanları; yavaş, aciz ve zebralar gibi (iki ayaklısı) yenmeye müsait görürler.

Öldürücü hamlesi: Aslanların avlarını nasıl öldürdüğünü bilmek için beyin cerrahı olmaya gerek yok. Ne kadar hızlı veya atik olursanız olun bir aslan size her zaman yetişecektir. Sizi kovalar, Küçük bir arabaya eş değer ağırlıklarıyla üzerinize çullanır ve en etli kısımlarınızdan başlayarak etinizi kemiklerinizden ayırırlar. (baldırlar ve bacaklar aperatif olarak iyi gider.) Bu arada, bir aslanın pençesinden kaçmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Pençeleri vücudunuza saplanarak bu durumu engelleyecektir. Kralın sahasına girerseniz ana yemeği olmaktan kaçamazsınız.

9 – Suaygırı

(Yılda ortalama 200 ölü)

Aç Hipopotam’lar sadece bir oyun adı değil. Afrika’nın nehirlerinde bulunan bu sinsi güç, pek çok toplum tarafından kıtanın en ölümcül ve vahşi havyalarından biri olarak değerlendirilir. Suaygırılar özellikle etrafta yavruları varken saldırganlaşırlar. Hissettikleri tehdidi önlemek içinse ellerinden geleni yapmaktan çekinmezler.

Öldürücü hamlesi: Suaygırları aşırı güçlü olmalarının yanı sıra insanlardan da daha hızlıdırlar. Dolayısıyla bir suaygırdan kaçmaya çalışmak boş bir çaba olacaktır. Pek çok Afrikalı, tekneleriyle suaygırlarının bölgesinden geçerken bu kızgın hayvanlar tarafından suya sürüklenerek öldürülmüşlerdir. Kuvvetli çeneleriyle saldırarak suyun altına çeker, boğarak öldürürler

10 – Denizanası

(Yılda ortalama 100 ölü)

Denizin eşekarısı olarak da bilinen Box Jellyfish, bu narin, süzüle süzüle yüzen yaratığın aynı zamanda nasıl dünyanın en ölümcül organizmalarından biri olabileceğinin en iyi örneği. Daha çok Avustralya sahillerinde bulunan bu canlı yaz aylarında daha sık görülür. Pek çok hayvan gibi tepki vermelerine rağmen bu denizanaları bir tehdit hissettiklerinde esir almaz, gerekeni yaparlar. Rastgele hareket etmez, tahdit unsurunun peşinden avlamak için yüzer ve bunun sonucunda bir kol veya bacak ciddi derecede hasar görebilir.

Öldürücü hamlesi: Uzuvlarından birinin deriye teması sonucu, dokungaç resmen deriyi yakar. Zehir şiddetli acı ve doku hasarına yol açar. Akabinde akciğer ve kalbe ulaşan zehir kalp krizine sebep olur.

 En öldürücü 10 hayvan

Sık sık bilgi yarışmalarında, “dünyada en çok ölüme sebebiyet veren hayvan hangisidir” gibi sorular görüp, çoğu zamanda cevabı tutturamamışızdır. dünya üzerindeki en öldürücü 10 hayvan10. Poison Dart Frog


zehirli kurbağa
bir kaç ismi olmakla birlikte biz ona zehirli kurbağa diyelim, işte yarım pintlik boyutlara sahip bu kurbağalar öpülmeyecek derecede tehlikeli, ayrıca yırtıcı hayvanları kendilerinden uzak tutmak için arkalarından sümüksünörotoksin akıtabilirler. bu kurbağaların her biri 10 insanı öldürebilecek kadar toksin üretebilir.

9. Cape Buffalo


afrika buffalo
iki keskin boynuzu, 1.7 metre boyu, 3.4 metre uzunluğu ve 500-900 kg arasında değişen ağırlığı ile devasa bir yapıya sahip olan bu hayvanla hiçte karşılaşmayı göze almazsınız. Ayrıca diğer isminin afrika buffalosu olduğunu söylemek gerek.

8. Polar Bear


kutup ayısı
kutup ayısı, etoburların en büyüğü olarak lanse edilir. 300-600 kg arasında değişen ağırlıkları ve 2.6 metreye kadar boylarının uzayabildiğini, karada, suda, buzda hareket edebildiğini de göz önüne alırsak kesinlikle uzak durmamız gereken bir hayvan.

7. Elephant


Fil
Her fil dumbo kadar arkadaş canlısı değil. Filler, dünya etrafında 1 yılda ortalama 500’den fazla insan öldürür. Evcilleştirilmek istenmeleri, günlük yaşamdaki işlerde çalıştırılmak istenmeler ve dişlerinin getirisinden iştahlananların saldırılarından dolayı pekte huzur bulamayan bu hayvanlar en çok 7,5 tona kadar varan ağırlıkları ve 2-3 metreye kadar uzayan boylarıyla karasal hayvanların en irileri arasında.

6. Australian Saltwater Crocodile


avustralya tuzlu su timsahı
avustralya tuzlu su timsahı, sinsice kıyı ve nehirlerde dolaşması, avını sabırla beklemesi ve yakaladığında önce boğması ve ardından parçalara ayırarak yemesi en belirgin özelliğidir, ayrıca yeryüzünde yaşayan en büyük sürüngendir.

5. African Lion


afrika aslanı
Afrika aslanı, kocaman azıdişleri, jilet kadar keskin pençeleri ve yıldırım kadar hızlı oluşu onu hayvanlar arasında kral yapmaya yetiyor.

4. Great White Shark


Büyük beyaz köpekbalığı
Büyük beyaz köpekbalığı, kan kokusuna karşı zaafiyeti ve bu yüzden yakaladığı avına kaçacak delik bırakmayan, suların en büyük hakim etoburu olan bu hayvanı türkiye karasularında da bulunduğunu bilmekteyiz.

3. Australian Box Jellyfish


denizanası
beyinleri olmayıp, sinir sistemleri ile hareket eden ve tepki gösteren denizanaları 15 ayaklı ve her ayağında 60 dokunaç, bu dokunaçlardan da 60 insanı öldürebilecek düzeyde 5,000 ısırıcı hücreden akıtılan toksinin var olduğunu göz önüne alırsak, kesinlikle uzak durulması gereken bir hayvan türü.

2. Asian Cobra


asya kobrası
en zehirli yılan ünvanına sahip olmamasına rağmen, bu asya kobrası asyada ki yılda 50,000 insanın ölümünden en çok sorumlu tutulan yılan olarak görülüyor.

1. Mosquito


sivrisinek
bu sivrisineklerinin bazıları size sadece bir kaşıntı miktarınca rahatsızlık verirken, bazılarıysa sıtmaya sebep olan parazitlerden dolayı yılda 2 milyon insanın ölümüne sebep olmakta.. bildirinin başındaki sorumuzun cevabınıda almış olduk sanırım.

En Yırtıcı 10 Hayvan

en yırtıcı hayvan dünyanın en yırtıcı hayvanı en güçlü yırtıcı dünyanın en güçlü 10 hayvanı yırtıcı bir hayvan en yırtıcı 10 hayvan dünyanın en yırtıcı hayvanı hangisidir dünyanın en büyük yırtıcı hayvanı dünyanın en güçlü yırtıcı hayvanı yırtıcı hayvan en yırtıcı hayvan hangisidir en güçlü 10 hayvan dünyanın en güçlü yırtıcısı en yırtıcı hayvan hangisi en büyük yırtıcı hayvan
paylaş:

Yorum Yap