Dünyanın en uzun yaşayan adamı kimdir, en çok yaşayan, en uzun ömürlü insan

Dünyanın en uzun yaşayan adamı kimdir, en çok yaşayan, en uzun ömürlü insan

Dünyanın en çok yaşayan adamı, 256 yaşında öldü, Times dergisi araştırması, en yaşlı adam

Dünyanın en çok yaşayan adamı, 256 yaşında öldü, Times dergisi araştırması, en yaşlı adam

 

256 yaşında öldü
Time dergisinin 15 Mayıs 1933′de çıkan sayısında ‘Köpek – güvercin – kablumbağa’ başlıklı yazısında bahsedilen Li Ching-Yuen’in 256 yaşında öldüğü iddia ediliyor.

Çinli bir bitki bilimci, dövüş sporcusu ve taktik veren olan Li Ching-Yuen, 1736′da doğduğunu söylese de kayıtlarda 1677 olarak gözüküyor. Bu doğum tarihlerine göre 1933 yılında öldüğünde ya 197 ya da 256 yaşında olması gerekiyor. İki halde de dünyanın en çok yaşayan insanı.

Li Ching-Yuen 1677′de Chyi Jiang Hsie, Szechuan köyünde doğmuş olması gerekiyor. Hayatının çoğunu dağlarıne eteklerinde bitkiler toplayarak ve uzun yaşamın sırlarını araştırarak geçirdi.

“1748 senesinde 71 yaşındayken Çin ordusuna dövüş öğretmeni ve taktik danışmanı olarak katılmak üzere Kai Hsien’e taşındı.”
“1927′de kendisi komutan Yang Sen tarafından davet edildi. Komutan yaşına rağmen onun gençliğinden, gücünden ve yiğitliğinden oldukça etkilenmişti.”

“Eve döndükten bir yıl sonra öldü. Bazıları onun doğal nedenler yüzünden öldüğünü söylese de bazıları arkadaşları ölmeden önce ‘bu dünyada yapmam gereken herşeyi yaptım. Artık eve gidiyorum’ dediğini iddia ediyor.

“Li’nin ölümünden sonra komutan Yang Sen onun yaşı ve hayatı hakkında bir araştırma yaptı ve daha sonra yayınlanan bir rapor yazdı. 1933 senesinde köyündeki bazı insanlara onun hakkında sorular soruldu. Bazıları çocukluk senelerinde onu tanıdığını ve büyük ebeveynlerinin onunla iyi arkadaş olduğunu ve hiç yaşlanmadığını hatırladığını anlattı. Uzun hayatıyla ilgili gerçek asla bulunamadı.”

Uzun yaşamın sırrı sorulduğunda Usta Li’nin cevabı her zaman şunlardı:
-Temiz bir kalbin olsun
-Bir kaplumbağa gibi otur
-Bir güvercin kadar hayat dolu yürü
-Bir köpek gibi uyu.

MYNET DIŞ HABER SERVİSİ

157 yıl yaşadı 9 padişah eskitti

Zaro Ağa 157 yılda 9 padişah eskitti, Cumhuriyet devrine yetişti, Atatürk’ten dört yıl önce hayata veda etti…

167 Yıl Yaşamış Bir Türk. Zaro AĞA.


Zaro Ağa…Bugüne dek yapılan araştırmalar, en uzun yaşayan insanın tam 253 yıllık bir ömür sürdüğünü gösteriyor. Düşünmesi bile yorucu… İnsanlığın çağ değiştirdiği dönemlerde; o çağlardan birine, başından sonuna tanık olunacak kadar uzun bir süre.
Üstelik de çok eski zamanlara ait değil dünyanın “en uzun ömür” lü insanının yaşadığı yıllar…
1680’de doğup 1933’te ölmüş bir Çinli bu…
Adı sanı bilinmiyor. (Ya da biz bilmiyoruz.) Oysa, uzun yaşayanlar arasında adısanı bilinen; üstelik bu coğrafyada, bizim ülkemizde yaşayan, bizim vatandaşımız olan biri daha var:
Zaro Ağa … Zaro Ağa 1777’de Bitlis’in Mutki ilçesinin Meydan köyünde doğmuş; 1934’te İstanbul’da ölmüş..
Mezarı İstanbul’da Eyüp Kabristanı’nda. Yani en uzun yaşayan Çinli ile en uzun yaşayan bizim Zaro Ağa, arka arkaya göçüp gitmişler bu dünyadan.
Yirminci asrın temellerinde cehennem ateşinin yakılmaya başlandığı yıllarda yani.
Yaşayıp da ne göreceklerdi ki daha? Kan ve ölümden başka…
Bugünlerde “antiaging” e filan sarılıp ömrünü uzatabildiğince uzatmak ve de olabildiğince genç kalmak isteyenlerin”nafile” çabalarına bakınca; Zaro Ağa’nın ilginç ve trajik öyküsüne göz atmanın sayısız yararları olabilir.
Zaro Ağa dünyaya geldiğinde Osmanlı İmparatorluğu’nun başında I. Abdülhamit tahtta oturmaktaydı.
“İlk” gençlik yıllarında İstanbul’a göç ettiğinde padişah III. Selim’di.
Şimdi yanlarından geçip gittiğiniz Ortaköy Camii, Nusretiye Camii, Selimiye Kışlası, Dolmabahçe Sarayı’nda onun emeği vardı. Hepsi o yıllarda inşa edilmişti ve Zaro Ağa bu tarihi yapıların inşaatında çalışmıştı.
Uzun yaşamı boyunca saltanatını gördüğü padişahları saymaktan yorulursunuz: I. Abdülhamid, III. Selim, IV. Mustafa, II. Mahmud, Abdülmecid, Abdülaziz, V.Murad, II. Abdülhamid, V. Mehmet Reşat ve Vahdettin…
Kabakçı Mustafa İsyanı’na, Yeniçeriliğin kaldırılışına, Tanzimat’a, Birinci ve İkinci Meşrutiyet’in ve Cumhuriyet’in ilanına tanık oldu.
Kırım Harbi, Rus Harbi, Plevne, Kafkas Savaşı, Balkan Harbi, Birinci Dünya Savaşı, işgal yılları ve İstiklal Harbi’ni yaşadı.
İstanbul’daki ömrünü Tophane’de küçük, mütevazı bir evde geçirdi. Erken yediği akşam yemeklerinde sofrasında sadece yoğurt ya da sadece ekmekle ayran bulundururdu. Tam 100 yıl bu alışkanlığını değiştirmedi.
Uzun yaşamak isteyenlere; “Bol bol yoğurt yeyin!” derdi.
157 yıllık hayatında tam 20 kez evlendi. Siirt ve İstanbul’daki “karı”larını hiç ihmal etmedi ama çocuklarının ve torunlarının sayısını o da bilmiyordu.
İstanbul’da hamallık da yaptı. Hamallar Teşkilatı’nı o kurdu.
Ancak, hazin öykü bundan sonra başladı: İki Amerikalı Musevi, Zaro Ağa’yı “yeni bir hayat vaadi” yle Amerika’ya gitmeye ikna etti.
Zaro Ağa, New York’ta büyük bir törenle karşılandı.
Ancak onu götürenlerin niyetleri başkaydı: Özel bir kostüm giydirip, sirklerde “dünyanın en yaşlı insanı” diye teşhir ettiler.
Fotoğraf çektirmek 10 dolar, öpmek 15 dolardı. 150 yaşındaki Ağa’yı, eyalet eyalet dolaştırıp posasını çıkardıktan sonra, beş parasız getirip İstanbul’a bıraktılar.
Zor geldi Zaro Ağa’ya yaşadıkları. 29 Haziran 1934’te Şişli Etfal’de öldü. 157 yaşına kadar sapasağlam ve doktora gitmeyen Ağa’nın son yılında ciğerlerinde tüberküloz, kalbinde büyüme ortaya çıkmıştı.
Toprağa verilirken, torununun torunlarından biri şöyle bağırıyordu:
“Hoy hooy öldü babam! Dünyasına doyamadan gitti!”
“Antiaging” mi?
“Sirk kahramanı” olmadan göçüp gitmek en iyisi değil mi? Bir de Eyüp Kabristanı’nda,mezar taşındaki yazı en doğrusu değil mi:
“Az yaşa, çok yaşa, akıbet er geç gelir başa!”

Dünyanın en çok yaşayan insanı kimdir?

30286872wh3 Dünyanın en çok yaşayan insanı kimdir?

Guinness rekorları kitabına ilk Osmanlı doğum belgeli bir kadın dünyanın en yaşlı insanı olarak giriyor. İsrail’de yaşayan Meryem Amash isimli kadın tam 120 yaşında. Elindeki doğum belgesi o dönem bu toprakların hakimi olan Osmanlı imparatorluğu tarafından verilmiş. 10 çocuğu olan Meryem’in 120 torunu, 250 torunununun çocuğu bulunuyor. 20 tane de torununun torunu var.

70’li yıllarda ABD’de Los Angeles’te yaşayan bu Amerika’lı evsiz. Sokaklarda yayaşayan ABD’li Cheerokee yerlisi. 101 yaşında öldü… 


104 yaşındaki Chely’de Amerikalı. Arizona’da yaşadı. 104 yaşında öldü… 


101 yaşındaki Moğol kadın Moğol insanının özgürlüğü sevdiği düşüncesinde. Moğol kadın sağlığı servete tercih ediyor ve yalnızlığı tercih etti… 


46 yaşına dek balık yemeyi çok seven Portekizli adam çocukken felç geçirdi. Yüzünde deformeler var…


102 yaşındaki Çinli adam asla çalışmayı bırakmadı. Narin bir vücuda ve dev ellere sahip olan Çinli halen çalışıyor… 


102 yaşındaki Çinli kadın bütün hayatını Bejing Hotel’in arkasında çamurdan bir evde geçirdi.Çinli kadın tarihe ışık tutuyor. Çin’in son imparatorunu ve komünizmin artan gücünü nesillere anlatıyor…


103 yaşındaki Portekizli kadın 20’li yaşlarda Portekiz’in bir balıkçı köyünde yaşadı. Hayatını uzun bir süre dul geçirdi. Portekizli kadın katolik… 


90 yaşındaki Arizona yerlisi bu adam Amerika’da tren istasyonlarında yaşıyor…


Kendisinin küçük yazıldığı düşünülüyor. Arizon’da bir vadide yaşıyor. Resmi rakamlara göre yaşı 98…


96 yaşındaki Amerikalı kadın Navajo yerlisi. Arizona’da bir vadide yaşıyor… 


106 yaşındaki kadın Coeur kabilesinin en yaşlısı. Çiftlikte babasına yardım ederek hayatını geçirdi…İki kez evlendi. İlki kısa ikincisi 50 yılın üzerinde sürdü…


72 yaşındaki bu Portekizli adamın yaşı aslında daha fazla. 20’li yaşlarda deniz kıyısında ve doğada yaşadı…


Amerikalı bu adam 110 yıl 320 gün yaşadı. 44’lü yıllarda dünyanın en uzun yaşayan insanıydı.Onun babası Abraham Lincoln’un tanıdıkları arasındaydı…


112 yıl 111 gün yaşayan Afrika kökenli Amerika’lı tüm zamanların en uzun yaşayanlarından. 1916 yılında dünyanın en yaşlısı olan adam çiftliğine döndüğünde evlendi ve 7 çocuk sahibi oldu.


114 yıl 226 gün yaşadı. İlk doktoru gördüğünde 100 yaşında idi…


105 yaşında ölen bu İtalyan 101 yılına kadan İtalya’nın Sicilya kentinde yaşadı. 101 yaşından sonra Amerika’ya yerleşti. İlk doktoru 105 yaşında gördü… 


108 yaşındaki İngiliz kökenli Amerikalı. Onun babası da 101 yaşında vefat etti…


110 yıl 115 gün yaşadı. 60’ına kadar alkol aldı, 80’ine kadar sigara içti. İrlandalı ve Almanyalı. Onun ailesinde de uzun yaşayanylar var. Demiryollarında çalıştı

dünyanın en uzun yaşayan insanı ile alakalı etiketler
dünyanın en uzun yaşayan insanı kim, dünyanın en çok yaşayan insanı kim, yeryüzünde en uzun yaşayan insan, dünyada en uzun yaşayan insan kimdir, en uzun yaşayan insan kimdir, en uzun yaşayan insan, dünyada en uzun yaşayan insan, dünyanın en uzun insanları, dünyanın yaşlı insanı kim, en uzun yasayan insan, dünyadaki en uzun yaşayan insan hakkında bilgi, dünyada en uzun yaşıyan insan ki, düğnyanın en büyük insanı, dünyanın en uzun 10 insanı, dünyanın en uzun yaşayan insanları,dnyada en uzun yaayan insan kim, dünyada en uzun yaşayan insanları, en cokyasayan adam, en cok yaşayan insan, dünyanı en uzun yasayan insani, yaşayan dünyanın en uzun insanı, en uzun yaşayan insan kim, ençok yaşayan insan, dunyanin en uzun insan, dünyada en çok yaşayan kim
paylaş:

Yorum Yap