Dünyanın en önemli sanatçıları, dünyaca ünlü tanınmış sanatçı isimleri, en popüler yabancı sanatçılar listesi


Michael Jackson, 29 Ağustos 1958 yılında Gary, Indiana’da doğmuştur. “Pop’un Kralı” olarak tanınan Afro-Amerikalı efsanevi şarkıcı, müzisyen, besteci, söz yazarı, dansçı ve pop yıldızı olan Jackson, 25 Haziran 2009 yılında Los Angeles, Kaliforniya’da evinde ölü bulunmuştur.


Cat Stevens veya Yusuf İslam (doğum adı Stephen Demetre Georgiou), 21 Temmuz 1948 yılında İngiltere, Londra’da doğmuştur. İngiliz şarkı sözü yazarı ve müzisyen. Genellikle müzik kariyerinin başlangıcında aldığı sahne adı Cat Stevens ile bilinir. 1977 yılında Müslüman olmuş ve bundan iki yıl sonra da adını Yusuf İslam olarak değiştirmiştir.


Sami Yusuf, Temmuz 1980 yılında İngiltere, Londra’da doğmuştur. Babası ünlü bir müzik adamıdır ve Sami Yusuf’un ilk öğretmenidir. 18 yaşında İngiltere Kraliyet Müzik Akademisi’ne ,üstün yeteneklerinden dolayı kabul görmüş ve müzik eğitimine burada devam etmiştir.

Dünyanın en önemli 10 sanatçısı Kimdir

Gillian Wearing, Jeff Koons, Damien Hirst, Sophie Calle… Newsweek’ten çağdaş sanatın en önemli 10 ismi…

Listenin bir numarasında Gillian Wearing var.
Newsweek’in sanat eleştirmeni Blake Gopnik, günümüzün en önemli 10 sanatçısını seçti.

1- Gillian Wearing 
Plastik bir yüz ifadesiyle çektiği kendi fotoğrafları, ‘portre’nin tanımını değiştirdi. Turner Ödüllü Wearing, çağdaş İngiliz sanatının en önemli isimlerinden biri.

2-Christian Marclay 
İsviçre kökenli bir Amerikalı. Marclay, güncel sanata müziği dahil eden kişi olarak tanınıyor. 56 yaşındaki sanatçı, bu yıl Venedik Bienali’nde kendisine Altın Aslan kazandıran 24 saatlik filmi ‘The Clock’la bir anda büyük ün kazandı.

 3- Marjetica Potrc 

Sanatın dünyayı değiştirebileceğine inananlardan, Slovenyalı sanatçı, mimari çözümlere ilgisiyle tanınıyor. Latin Amerika’nın kenar mahallelerine hijyenik tuvaletler kurmak gibi, büyük projeleriyle adını duyurdu.

4 – Artur Zmijewski 
Sert fotoğrafları ve videolarıyla hayatın acı gerçeklerini en iyi anlatan sanatçılardan biri. Polonyalı Zmijevski, bir önceki Venedik Bienali dahil dünyanın bütün önemli fuar ve sergilerine katılmış bir isim.

5 – Tacita Dean 
Hollywood filmlerinin pembe dünyasına panzehir olabilecek video ve fotoğraflar çeken İngiliz sanatçı Berlin’de yaşıyor.

6 – Sophie Calle 
Fransızların en tanınmış güncel sanatçılarından biri. Erkek arkadaşının ayrılık mektubunu güçlü bir sanat eserine dönüştürmek gibi, kendisini merkezine koyduğu işleriyle tanınıyor.

7 – Francis Alys
Mexico City’de yaşayan, New York’ta pek meşhur, Belçikalı sanatçı. Dev bir kalıp buzu Mexico City sokaklarında sürüklediği videosu gibi bütün çalışmaları bize hayatta kalmak için harcadığımız çabayı hatırlatıyor.

8 – Jeff Wall
Fotoğraf sanatını değiştiren isimlerden biri. Tuhaf ve bazen saldırgan fotoğrafları tamamen kurgu ve birçoğu klasik ressamların görselliğini çağrıştıran bir etki yaratıyor.

9- Jeff Koons 
Popüler kültürü, hatta kitch olanı sanatın içine katan Jeff Koons, dünyanın en zengin sanatçılarından biri. Sadece eski karısı Cicciolina’yı gösteren işleri bile, şimdiden müzelerin gözdesi.

10- Damien Hirst
90’larda ortaya çıkan ‘Yeni İngiliz Sanatı’nın lideri. Köpekbalıkları, koyunlar derken en son elmaslarla süslü bir kurukafayla dikkat çeken Hirst, çürümenin sanatçısı. (Radikal)

paylaş:

Yorum Yap