Dünyadaki en ilginç yeryüzü şekilleri ve tuhaf coğrafik yapılar

Dünyanın en ilginç yeryüzü şekilleri ve dünyadaki en tuhaf coğrafik yapılar nelerdir, nerelerdedir:
Dünyanın en garip yeryüzü şekilleri

Arizona ve Utah arasında bulunan Dalga/The Wave

Arizona ve Utah sınırında bulunan kırmızı kayalıklar dalga şeklindeki yapısıyla 190 milyon yıldır burada bulunmaktadır. Bu süre içerisinde doğanın elinin dokunduğu bu yer görkemli bir hale gelmiştir.

Dünyanın en garip yeryüzü şekilleri

Antelope Kanyonu (Arizona)

Güneybatı Amerika’da en çok ziyaret edilen ve fotoğraflanan kanyon olarak bilinen Antelope Kanyonu 2 ayrı bölümden oluşur.

Dünyanın en garip yeryüzü şekilleri

Büyük Mavi Delik / Great Blue Hole(Belize)

Belize şehrinden 60 mil uzakta bulunan bu bölge Lighthouse Resif Sistemi’nin bir parçasıdır. Büyük ve tam daire şeklindeki bu delik dalış tutkunlarının hayalini süslemektedir. Deliğin olduğu bölgede suyun derinliği 145 meredir. Bu nedenle koyu bir renk görülmektedir.

Dünyanın en garip yeryüzü şekilleri

Giants Causeway/ Devler Geçidi(İrlanda)

40.000 birbirine kenetlenmiş bazalt sütunlardan oluşan bu bölge tarihi volkanik patlama sonucu oluşmuştur. En uzunu 12 metre yüksekliğindedir. Gidip görenlerin doğal bir oluşum olduğuna inanamadığı yerler arasındadır.

Dünyanın en garip yeryüzü şekilleri

Chocolate Hills/Çikolata Tepeleri(Filipinler)

1268 civarında huni şeklindeki tepeciklerden oluşan bölgede 50 kilometrekarelik bir alan kaplamaktadır. Bu şekillerin nasıl oluştuğuna dair volkanik açıklamalardan hava olaylarına kadar pek çok hipotez vardır.

paylaş:

Yorum Yap