Dünya orduları sıralaması, Dünyanın en güçlü orduları listesi

Dünya orduları sıralaması 2012, Dünyanın en güçlü orduları listesi, dünyanın en güçlü 10 ordusu, en güçlü 30 ordu hangisi, sıralamalı listesi:

Dünyanın en güçlü ordularını belirlemek için kullanılan standartlar farklı. Örneğin nükleer-stratejik silahlar söz konusu edildiğinde, “dünyanın en güçlü orduları” sıralaması değişiyor.

Veya klasik yöntem kullanılarak, personel sayısı, eğitim, konvansiyonel yetenek, zırhlı araçlar, modernlik, mobilize olmak, disiplin, tecrübe, lojiistik, ekonomi gibi kavramlar üzerinden bir sıralama yapıldığında da tablo farklılaşıyor.

Hatta birbirine rakip olamayacak coğrafi şartlar söz konusu olduğunda ya da bir ülkeler arasında bir menfaat çatışması olmayan durumlarda da liste bölgelere göre farklı anlamlar kazanıyor.

Ancak genel ve karma bir listeye ulaşmak yine de mümkün. Dünyada orduları güç sıralamasına sokan sayısız liste ve araştırma var.

Bunlar “dünyanın en güçlü 10 ordusu” türünden bir liste yaptıklarında, bazen sıralar değişiyor ama ülkeler pek değişmiyor.

Kaldı ki ittifaklar veya bölgesel bazda yapılan listeler de sıralamaları ve ülkeleri değiştiriyor. Örneğin NATO bir büyük ordu gücü kabul edildiğinde Türkiye 2’inci sırada yer alıyor ama örneğin Çin, Rusya gibi ülkeler katıldığında sıralama değişiyor.

Burada sıralanan 10 orduya ek olarak ve zaman zaman ilk 10’un içine sokulan başka ülkelerin orduları da var. Bunlar: İran, Brezilya, Güney Kore, İtalya, Kanada vb.

1) Amerika Birleşik Devletleri

 

2) Çin Halk Cumhuriyeti

 

3) Rusya Federasyonu

 

4) İngiltere

 

5) Hindistan

 

6) Türkiye Cumhuriyeti

 

7) Fransa

 

8) İsrail

 

9) Almanya


10 ) Kuzey Kore

paylaş:

Yorum

  1. bence yanlış ya iran ordusu nerde yahu güney kore nerde bu arada ingiltere ordusunuda okadarda güçlü olduğunu sanmıyorum…

Yorum Yap