Dünya Nedir Özellikleri Nelerdir Kısaca Özet

Dünya gezegeni fiziksel özellikleri hakkında bilgi çok kısa,

Dünya içinde yaşadığımız 5. büyük gezegendir. Büyüklükte, Güneş Sistemi’nin 8 gezegeni arasında gaz devlerinin büyük farkla arkasından gelerek, beşinci sıraya yerleşir. Tek doğal uydusu Ay’dır. Yeryüzü, Yerküre, Mavi Gezegen ya da latince adıyla Terra olarak da anılır.

Dünya’nın yaşı doğrudan doğruya kayaçların yaşıyla ölçülemez. Çünkü bilinen en yaşlı kayaçların bile bugün artık yeryüzünde var olmayan daha yaşlı kayaçlardan oluşmuştur. Bugüne kadar saptanabilen en yaşlı kayaçlar Grönland’ın batısında bulunmuştur ve 4,1 milyar yaşındadır.

Dünya kendi çevresinde (23 saat, 56 dakika, 4.098903691 saniye)[20] ve güneş çevresinde (365 gün, 5 saat, 48 dakika) hareket eder. Günlük ve yıllık hareketlerine bağlı olarak gece, gündüz, mevsimler, kayaçların oluşması ve diğer canlılık ve biyolojik olaylar gerçekleşir. Mevsimlerin oluşmasında etken ise yaklaşık 23 derecelik eksen eğikliğidir.

paylaş:

1 Yorum

  1. harıka cok tesekkurler ısıme yaradı odevımı sızın sayesınızde yaptım ve yıldızlı 100 aldım cok tesekkurler ıyıkı bu sıteye tıklamısım boyle guzel bır sıte oldugu ıcın cok sanslıyız hep buradan odevlerımı arastıracam

Yorum Yap