Dosya Uzantısı Değiştir

Etiketlerdosya uzantısı değiştirme, uzantı değiştirme, uzantı değiştirme programı, video uzantısı değiştirme, dosya türü değiştirme, dosya türü değiştirme programı, dosya uzantısı değiştirme programı, dosya türünü değiştirme, dosya uzantısını değiştirme, 

Dosya uzantısını değiştirmek

Basit bir şekilde sadece uzantıyı değiştirmek istersen.. Denetim Masası > Klasör Seçeneklerini aç ordaki “bilinen dosya türleri için uzantıları gizle “yazısındaki işareti kaldır
sonra gel uzantısını değiştirmek istediğin dosyaya sağ tıkla ad değiştir de ve noktadan sonraki yazıyı istediğin uzantı şeklinde değiştir…

Her Türden Dosyanın Uzantısını Değiştir

Her türden dosyanın uzantısını programsız olarak değiştirebilirsiniz.Default Windows ayarlarıyla dosyanın ismini değiştir dediğimizde sadece dosyanın ismi değişiyor, uzantı sabit kalıyor.Ancak şimdi anlattıklarımı uygularsanız dosya ismiyle beraber uzantısını da değiştirebileceksiniz.

Her hangi bir klasörü açın üste Araçlar -> Klasör Seçeneklerini seçin.Açılan pencerede “Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” seçeneğinin yanındaki kutucuktaki ticki kaldırın.

Her Türden Dosyanın Uzantısını Değiştir

Daha sonra dosyalar uzantıları ile birlikte görünecektir.Örneğin dosya ismimiz metin.txt olsun.metin.txt dosyasına fare ile bir kere tıklayın klavyeden F2 tuşuna basın, daha sonra metin.txt yi mesela metin.doc yapalım.

Dosya uzantısı değiştirme programı

Dosya Uzantısı Gösterme

Bilgisayarda kullanılan dosyalar türüne göre ayırmak için yazılmış bir kelimedir. genellikle üç harften oluşur.

Dosya uzantısı 3 harf olmasının sebebi 1990`lı yıllarda bilgisayarda DOS ortamında ilk dosya türleri üretilidğinde dosya adı 8 harf ve uzantısı 3 harf olmak üzere 11 harf olarak belirlenmiştir. Daha sonraki yıllarda dosya sayısı ve uzantı türleri artması ile farklı dosya uzantısı türleri gelişmiştir. Fakat eskidne kalma bu gelenek bozulmayarak dosya isimleri çoğu zaman 3 harf tutulmuştur.

Windows ayarlarını değiştirmediyseniz bu uzantıları görmeniz mümkün değildir. Çünkü acemi kullanıcılar yanlışlıkla dosya adını değiştirirken dosya uzantısını  da değiştirebilir. bu durumda dosya tanınmayacağı için kullanılmaz hale gelir.

Aşağıdaki resimde yazı yada resim dosyasının uzantısı görünmüyor. çünkü bu dosyaların uzantısını windows gizlemiştir.

gizle1

Aşağıdaki resim ise dosya uzantıları görünür yapılmıştır. (Bunu yapmak için pencerenin üst kısmında bulunan Araçlar-Özellikler kısmında bir ayar yapmanız gerekir. “Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” şeklinde yazar)

gizle2

Yukarıdaki reismde dosyaların adınında bulunan üç harflik kelimelere dikkat edin. Bunlar dosya uzantılarıdır. ve Windows dosyaları tanımak için bu uzantıları kullanır. Eğer bu uzantılardan biri silinmiş olursa windows bu dosyayı tanımadığını göstermek için yukarıdaki “dosya” isimli ikon gibi bir sembol verir.

Dosya uzantısı nasıl değiştirilir

Windows´ta aşağıdaki ayarı yaparak tüm dosyaların uzantısını değiştirebilirsiniz

Uyarı: Uzantıyı değiştirdikten sonra bu ayarı tekrar düzeltmelisiniz. yanlışlıkla bir dosyanın uzantısını değiştirirseniz dosyalar karışabilir.

Masaüstü “Bilgisayarım” ikonuna çift tıklayın ve açın. daha sonra üst menülerden “Araçlar”bölümünden “Klasör Seçenekleri” bölümüne ulaşıp aşağıdaki ayarı yapın.

ayar1

Aşağıda gösterilen ayarı yaptığınızda bilgisayarınızdaki tüm dosyaların uzantıları görünür hale gelir.

ayar2

Aşağıda uzantıların görünür durumdaki hali verilmiştir. örnek: aşağıdaki EXE dosyasının uzantısını değiştirirseniz bu dosyaya çift tıklamanız halinde program çalışmayacaktır.

uzan

Şimdi istediğiniz dosyaya sağ tıklayıp Ad Değiştir diyerek uzantısını istediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Alakalı Konular: dosya uzantısı değiştirmekdosya uzantısı değiştirme programı indirdosya uzantısı bulmadosya uzantısı değiştirme win7,Dosya uzantısı değiştirmeDosya uzantısı değiştirmekDosya uzantısı değiştirme programıdosya uzantısı değiştirme Windows 7

paylaş:

Yorum Yap