Dizüstü Bilgisayara Format Atma Resimli Anlatım Çok Kolay Yöntem

laptop format acer laptop format acer format atma tuşu recovery format atmaacer format atma asus laptop format recovery format laptopa format atma resimli

acer format atma, casper format atma, dell format atma ,hp format atma,Laptop Format Atma (Recovery) ,samsung format atma ,Sony format atma, toshiba format atma

Laptop Format Atma (Recovery)

Laptop ve Notebooklarda format atmak masaüstü bilgisayarlar gibi zor değildir fakat herkes yapmakta zorlanır. Recovery(Kurtarma,Resetlemek) dediğimiz olay ise formatın dışında bilgisayarın ilk gün ki fabrika ayarları haline getirmeyi sağlıyor. Üstelik yapacağınız bu işlem sadece 10-15dk (Bilgisayarınıza göre değişiklik göstermektedir) sürüyor.Bilgisayarınızın yavaşladığını, virüs bulaştığını,donduğunu veya herhangi bi işlemden sonra istemediğiniz ayarlarınızın değiştiğini düşünüyorsanız Recovery tam da size göre. 

recovery

Nasıl Yapılır?

Her Laptop ve Notebook’da farklı yolları vardır Recovery işleminin. Ve biz bunu sadece tek bir kısayol tuşuyla gerçekleştireceğiz.

Aşağıda bilgisayarınızın markasına göre listelenmiş kısayol tuşlarıyla bilgisayar ilk açılırkenRecovery işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki tuş kalibrasyonlarını yaptıktan sonra ekrana gelen yönergeleri takip ederek işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

ACER – Bilgisayarınız açılırken; Alt + F10 tuşlarına sürekli basın. Bazı modellerde ise Ctrl+F10 olarak işlem görmektedir.

ASUS – Bilgisayarınız açılırken; F9 veya F8 tuşlarına sürekli basın.

BENQ – Bilgisayarınız açılırken; F11 tuşuna sürekli basın.

CASPER – Bilgisayarınız açılırken; F11 tuşuna sürekli basın. Bazı eski modellerde F8

COMPAQ –Bilgisayarınız açılırken;F11 tuşuna sürekli basın.

CREA – Bilgisayarınız açılırken;F8 tuşuna sürekli basın.

DATRON – Bilgisayarınız açılırken; F11 veya F10 veya Ctrl+F11 tuşuna sürekli basın.

DELL – Bilgisayarınız açılırken; Ctrl+F11 tuşuna sürekli basın. Bazı eski modellerde Alt+F10 / F8 / Ctrl+F8 /Ctrl+Alt+F10

EXPER – Bilgisayarınız açılırken; F8 tuşuna sürekli basın.

FUJITSU SIEMENS – Bilgisayarınız açılırken; F8 tuşuna sürekli basın.

GIGABYTE – Bilgisayarınız açılırken; F9 tuşuna sürekli basın.

GATEAWAY – Bilgisayarınız açılırken; F11 veya R tuşuna sürekli basın.

HP – Bilgisayarınız açılırken; F11 veya F10 tuşuna sürekli basın.

LENOVO (IBM) – Bilgisayarınız açılırken; F11 tuşuna sürekli basın. Yeni Modellerde One Key Recovery tuşuylada yapılmaktadır.

LG – Bilgisayarınız açılırken; F11 tuşuna sürekli basın.

MSI – Bilgisayarınız açılırken; F3 veya F8 veya F11 tuşuna sürekli basın.

PACKARD BELL – Bilgisayarınız açılırken; F11 tuşuna sürekli basın. Bazı eski modellerde Alt+F10

SAMSUNG – Bilgisayarınız açılırken; F4 tuşuna sürekli basın.SONY – Bilgisayarınız açılırken; F10 tuşuna sürekli basın.

TOSHIBA – Bilgisayarınız açılırken; F8 Tuşuna sürekli basın. Veya bilgisayar kapalı durumdayken 0 (Sıfır) tuşuna basılı tutarken başlatın.

VESTEL – Bilgisayarınız açılırken; F8 veya F10 veya F11 tuşuna sürekli basın.

Dizüstü Bilgisayara Format Atmak – Dizüstü Bilgisayarı Formatlamak

Dizüstü bilgisayarlarda problemler çoğalmaya başladığında hemen herkes masaüstünde olduğu gibi dizüstü bilgisayarı da formayıp kurtulayım diye düşünür. Eğer sizinde bir laptopunuz var ise ve zaman içersinde bu laptopun formatlanması gerektiğini düşünüyorsanız aman ha format atmaya kalkmadan önce iyice düşünün. Çünkü eğer gerçekten bu işi iyi bilmiyorsanız ve masaüstü bilgisayarları gibi olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü dizüstü bilgisayara yada laptopa format atmak daha karmaşıktır.
Peki ne yapacaksınız hemen anlatmaya başlayayım. Dizüstü yada laptopunuza format atmak yerine hemen hemen bütün dizüstü bilgisayarlarda bulunan RECOVERY özelliğini kullanın. Peki Nedir bu dizüstü bilgisayarlardaki yada laptoplardaki RECOVERY özelliği? Bu şu demektir dizüstü bilgisayarınızın yada loptopunuzun satın alındığı ilk haline geri döndürülmesi demektir. Yani RECOVERY işleminden sonra laptopunuz yada dizüstü bilgisayarınız yeni alınmış gibi olur.
Eyer dizüstü bilgisayarınızın bu özelliğini bilmiyorsanız yada biliyor fakat nasıl yapılacağını bilmiyorsanız işte anlatmaya başlıyorum.

1.JPG
Dizüstü bilgisayarımızın güç düğmesine bastığımızda karşımıza gelecek bu ekranda F2 tuşuna basarak bios ayarlarına geçiş yapıyoruz.Çünkübilgisayarınızd a recovery özelliği kapalı ise ilk işlem bu özelliği bios ayarlarından yapmak olacaktır.Küçük bir not acerlerde bu tuş F2 dir fakat değişik dizüstü bilgisayarlarda farklı olabilir. Buna dikkat edin.

2.JPG
F2 ye bastığımızda karşımıza bios ekranı gelecektir. Burada resimde de gördüğünüz gibi D2D Recovery özelliği enable olmalıdır. Resmin hemen sağ tarafında recovery işleminin başlaması için yapmanız gerekenleri anlatmış. Buradaki bu işlemi bitirdikten sonra (yani recovery özelliğini açtıktan sonra) F10 tuşuna basarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

3.JPG
Bilgisayarımız açılırken ALT tuşuna basılı tutup F10 tuşuna basıyoruz. Tekrar söylüyorum bu acer marka dizüstü bilgisayarlar için geçerlidi. bazı dizüstü bilgisayarlarda farklı olabilir. Karşımıza gelen ekranda password işlemleri var normalde bu şifre 6 tane sıfırdır(000000). Fakat siz burada bilgisayarınızın güvenliği için isterseniz bu şifreyi değiştirebilirsiniz. neyse şifreyi girdikten sonra Next tuşuna dokunuverin bi zahmet.

4.JPG
Şifremizi girip ileri dedikten sonra karşımıza gelecek bu ekranda System Recovery yazısını işaretleyip next diyoruz.

5.JPG
Recovery nin bu aşamasında sisteminizin fabrika ayarlarına dönmesini istiyorsanız ilk kısmı işaretleyin yada recovery dvd niz varsa onu kullanarak ikinci kısmı işaretleyip ileri diyoruz.

6.JPG
İşlemimizin son kısmında yapacağımız bu işlemi onaylamamızı istenecek buna da yes deyip sistemin kendisini başa almasını seyrediyoruz.
İnşallah işinize yarar. Hadi iyi Recoveryler

Dizüstü Bilgisayara Format Atmak - Dizüstü Bilgisayarı Formatlamak linda1234 Nickli Üyeden Alıntı
alt+f10`u calismayanlara cevap

XP kurduktan sonra recovery kullanıp (Alt+F10) tekrar vistayı yüklemek istersek, bilgisayarda bazı işlemler yapmamız gerekiyor, yoksa (Alt+F10) aynı anda bastığımızda recoverey yi başlatmıyor.

“c: yi formatlamis olanlara ve Alt + F10 u kaybetmis arkadaslara hitaben.

Ilk hamle olarak bios a giriyoruz ve d2d recovery enable yi disable yapiyoruz kapatiyoruz.

Partition magic, gpedit gibi parttition programlariyla gizli partition olan pqservice isimli partitionu gorunur yapiyoruz ki buda partition numarasini 07 yaparak oluyor. Icinden mbrwrwin.exe ve rtmbr.bin isimli dosyalari bulup bunlari c: nin icine kopyaliyoruz.

Ve bu islem bittikten sonra yapacaklarimiz cok basit.

Baslattan + calistir+ ve cmd yazdiktan sonra entere bas sebebi win98 deki gibi dos komut sayfasinin gelmesi.

Ilk basta (C olmadigi icin (C olana kadar (cd..) yaparak entere basiniz. (C oldugunda yazacaginiz sey sudur.

mbrwrwin install rtmbr.bin yani C:>mbrwrwin install rtmbr.bin evet bu komuttan sonra entere basiyorsunuz.

Evet islem tamam bilgisayarini yaniden baslatiyorsunuz biosa girip disable yaptigimiz d2d recoveri yi enable yapiyoruz ve Alt + F10 recoveri komutumuz yani kurtarma konsolumuz geri geldi güle güle kullanin arkadaslar.”

ALINTI

paylaş:

Yorum Yap