Diskte koruma nasıl kaldırılır

Diskte koruma nasıl kaldırılır

Flash Bellekte Disk Yazma Koruması Nasıl Kaldırılır?

FlaŞ BelleĞİnİ Bİlgİsayarina Tak Ve Bİlgİsayarimdan Özellİkler De Ve Salt Okunurunu Kaldir.
EĞer FalaŞinin Üzerİnde SaĞinda Solunda Herhangİ Bİr DÜĞme Gİbİ Bİr Şey Varsa Onu Da OlduĞu Konumdan DİĞer Konuma Getİr.
Daha Sonra Da Kopyalama Ve Yazma Yapabİlİrsİn.

Yeni flash belleklere disketlerde oldugu gibi veri anahtarı yapılmıs.o anahtarı 1 konumuna getir. o zaman flash veri alıor.

Disk Yazma koruması kaldırma

Başlat menüsüne girin ve Çalıştır’a Regedit yazın.

1- HKEY_LOCAL_MACHINE seçeneğine ve daha sonra açılacak alt listelerdeki ;

2- SYSTEM
3- CurrentControlSet
4- Control
5- StorageDevicePolicies seçeneğine kadar geldikten sonra araç çubuğundaki WriteProtect’e sağ tıklayıp değiştir’e basın.
6- Değer Tablosu çıkacaktır,orada bulunan sayı 1 ise 0 yapın.İşlem tamamdır.

Birkaç çözüm daha var.Sırayla vericem dostum onları da dene.

Başlat > Çalıştır > gpedit.msc yazın enter’e basın

Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Sistem > Çıkarılabilir Depolama Birimi Erişimi

En son geldiğin yerde sağda Çıkarılabilir Diskler adı altında 3 seçenek olması lazım hepsini hayır yap ve öyle dene.Veya bak bakalım “evet” yazan var mı..Bu da olmazsa aşşağıdaki çözüme bak.

——————————–
Başlat Çalıştıra Regedit yazılır.

Registryden HKEY_LOCAL_MACHINE/ System/ CurrentControlSet/ Services/ USBSTOR altındaki “START” ı bulup çift tıklayın.
değeri muhtemelen 4tür. 3 yapın.

Hafıza kartı koruma nasıl kaldırılır

Önce şunu söylemeliyim.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Curr entControlSet\Contro l\StorageDevicePolicies kısmından WriteProtect i bulup sağ tıklayıp “değiştir” dedikten sonra orada çıkan değer eğer 1 ise 0 yapın. 0 ise 1 yap
Son olarak ControlSet001 ve ControlSet002 kısımlar içinde aynısını uygulayın.

Açıklaması  flash diskte yazma koruması nasıl kaldırılır sorusu için bayağı yanlış bir cevaptır. Bu registry değişikliği bütün sürücüler için geçerlidir.ControlSet001 ControlSet002 vs sürücülerinin hangisi olduğunu bilemediğimizden yapılacak değişiklik bütün sürücüleri etkiler. Bütün sürücülerde normalde işletim sistemi içerisinde okuma yazma koruması var ise registryden dğeiştirmek hem sistemin stabil çalışmasını engeller hem de veri kaybına neden olabilir.
Bu konuda şayet hangi sürücüye müdahale ettiğimizi bilmiyorsak büyük bir handikap olabilir.

Bunun yerine flash diske dos format atmak çok daha mantıklı olacaktır.
Dos format için:
Başlat menüsünden çalıştır a girilir.
cmd yazılarak entera basılır.

dos komut dosyası çıktığında > den sonra format f:(flash disk sürücü harfi) yazarak entera basılır.

Windows içerisinden sürücü sağ tıklayarak biçimlendir dediğimizde sistem varsayılan olarak fat formatında biçimlendirir ve sisteme dair partları önbirimlere yazılır. Dos formatta bu ön tanımlar yapılmaz direk veri silinmeye çalışılır.
Flash diskler mantık olarak fat32 formatındadırlar bu yüzden aslında bu tür bellek türleri için en güzel format türü file sistem parametresiyle formattır.

parametler ile format :

format f: /fs:fat32  veya format f: /fs:fat16 şeklinde atılır. Tabi burada f: örnek sürücü yoludur. Kendi usb sürücü yolunuzu girerek format atmanız gerekmektedir.

USB Disk Yazma Koruması Nasıl Kaldırılır ?

usb-writeprotector-disk-yazma-korumasi

Disk yazma korumasını kaldırmak için USB WriteProtector isimli programı kullanabilirsiniz. Resimde de görebileceğiniz gibi programın kullanımı için sadece tek bir tık yeterli. Programı ilk çalıştırdığınızda dili Almanca’dır. Deutsch (intern) yazan kısımdaki listeden Turkish’i seçin. Dilini Türkçe’ye çevirdikten sonra USB yazma koruması PASİF‘e tıklayarak USB yazma korumasını kapatabilirsiniz. Korumayı tekrar çalıştırmak için de USB yazma koruması AKTİF‘e tıklayın.

usb-writeprotector-disk-yazma-korumasiBu arada unutmadan söyleyeyim. Eğer programı usb belleğinizin içine atıp oradan çalıştıracaksanız, pasif hale getirdikten sonra usb belleği çıkarıp yeniden takmanız gerekiyor. İşlemin işe yaradığını göreceksiniz.

USB WriteProtector Programını İndirmek İçin Tıklayın.

paylaş:

Yorum Yap