Dişeti iltihabı neden olur, nasıl önlenir ve nasıl anlaşılır

Dişetimizde iltihap olduğunu nerden ve nasıl anlayabiliriz, diş eti iltihabının belirtileri nelerdir, diş eti iltihabına sebep olan faktörler, diş eti iltihabı nasıl tedavi edilir ve önlemek için ne yapmak gerekir?


Gingivitis Nedir?
Gingivitis, dişeti hastalığının ilk ve tedavisi en kolay aşamasıdır. Dişeti iltihabının nedeni, sürekli olarak dişlerin ve dişetlerinin çevresinde oluşan yumuşak, yapışkan, renksiz bakteri filmi olarak tanımlayabileceğimiz plaktır.

Diş ipi kullanılmadığı ve dişler her gün fırçalanarak plak uzaklaştırılmadığı takdirde plak, dişeti dokusunu tahriş eden toksinler üreterek dişeti iltihabına neden olabilir. Dişeti hastalığının en erken aşaması olan bu dönemde hasar önlenebilir, çünkü dişi tutan kemik ve bağlı dokuları henüz etkilenmemiştir. Tedavi edilmediği takdirde, dişeti iltihabı periodontitise dönüşebilir, dişlerinizde ve çenenizde kalıcı hasara yol açabilir.

Dişeti iltihabı oluştuğunu nasıl anlarım?
Dişeti iltihabının klasik belirtileri, diş fırçalama sırasında kanayan kızarık, şişmiş veya hassas dişetleridir. Dişeti hastalığının bir başka belirtisi de, dişlerin uzun görünmesine yol açan dişeti çekilmesidir. Dişeti hastalığı, diş ve dişetleri arasında, plak ve yiyecek artıklarının toplanmasına yol açacak cepler oluşturabilir. Bazı insanlar, hastalık ilerlemese bile tekrarlayan kötü ağız kokusu veya ağızda kötü tatla karşılaşabilirler.

Dişeti iltihabını nasıl önleyebilirim?
Önemli olan iyi bir ağız bakımıdır. Diş hekimi tarafından profesyonel temizlik yapılması da son derece önemlidir; çünkü plak sertleştiğinde ve tartar halini aldığında, sadece diş hekimi tartarı temizleyebilir.

Aşağıdaki konulara dikkat ederek dişeti iltihabının oluşumunu engelleyebilirsiniz:
•Plak ve yiyecek artıklarını temizleyip tartar oluşumunu kontrol etmek amacıyla dişleri doğru şekilde fırçalamak ve diş ipi kullanmak.
•Çene kemiğiniz ve dişleriniz için doğru şekilde beslenmek.
•Sigara ve diğer tütün ürünlerinden uzak durmak.
•Düzenli olarak diş hekimine giderek diş muayenesi yaptırmak.

paylaş:

Yorum Yap