Diş eti kanamasını önlemek ve durdurmak için ne yapmalıyız

Diş eti kanamasını önlemek ve durdurmak için ne yapmalıyız

Diş Eti Kanaması Nasıl Durdurulur

Diş Eti Kanaması için ne yapılmalı
Diş Eti Kanaması için önlemler
Diş Eti Kanaması Nasıl Durdurulur

Diş Eti Kanaması durmuyorsa acil olarak bir diş hekimine başvurmalısınız.

Diş Eti Kanamasını önlemek için neler yapılmalı:

Diş etlerinizi fluorürlü bir diş macunuyla günde en az iki kere veya mümkünse her yemekten sonra fırçalayın.

Günde en az bir kere diş ipliği kullanın.

Dişlerinizi iyi temizleyin; temizlediğinizi renk veren tabletlerle kontrol edin.

Yediklerinize dikkat edin. Aşırı rafine şeker içeren, özellikle de dişlerinize yapışan yiyeceklerden kaçının. Yeşil sebze ve elma gibi kaba maddeli yiyecekleri seçin.

Asiti almak için yemeğin sonunda ağzınıza peynir atın.

A ve C vitaminini eksik etmeyin. Bunlar kavun, brokoli, ıspanak, ciğer, güçlendirilmiş süt ürünleri, portakal, greyfurt, domates, patates ve yeşil biberde vardır.

Yılda iki kere dişlerinizi diş doktoruna temizletin.

Diş Eti Kanaması Neden Olur,Nasıl Önlenir ve Durdurulur

diş eti kanamasıdiş eti kanaması

Diş etlerinde görülen kanamalar, diş sağlığınızın risk altında olduğuna dair bir işareti olabileceği gibi halihazırda devam eden bir  diş eti hastalığının da habercisi olabilir. Nadiren görülen kalıcı diş eti kanaması, lösemi ve hemofili veya trombosit hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıklar nedeniyle de görülebilmektedir. Diş eti kanamaları şayet uzun dönemdir devam ediyorsa ve dişetleri bir türlü iyileşmek bilmiyorsa bu durumda bir doktora görünmenizde fayda olacaktır.

Diş eti kanamalarına karşı ne yapmalı?

Sağlıklı diş etlerini korumak için diş hekiminiz gelen tavsiyeleri yerine getirmek, diş eti kanamalarını baştan önlemek açısından çok önemlidir. Yanlış fırçalama ve diş ipi kullanımı tekniği diş eti dokusunun tahriş veya  travmatize olmasına neden olabilir.

Diş Eti Kanamasının Nedenleri

Dişeti kanamaları çoğunlukla, diş plakları ve diş tartarları nedeniyle diş eti çizgisinin dişleri  yeterince örtememesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum dişetinde kanamalar yol açabildiği gibi dişeti iltihabına da neden olabilmektedir.

Dişte oluşan plak ve tartar oluşumları, düzenli diş fırçalama ile büyük oranda yok edilebilir. Ancak diş fırçalamak yeterli gelmiyorsa, dişteki plakları temizletmek için bir diş hekimine görünmek gerekecektir. Şayet diş doktoru da dişteki plakları temizlemekte yeterli gelmezse bu plaklar zamanla kalınlaşacak ve tartar adını verdiğimiz katmerleşmiş sert plak birikimlerine dönüşecektir. Dişteki tartarlar, nihayetinde dişeti ve çene kemiği hastalığı olarak bilinen ve kanama ile karakterize olan   periodontit hastalığına dönüşecektir. Periodontit, yetişkinlerdeki diş dökülmelerinin en önemli nedenidir.

Dişeti kanamaları diğer nedenleri şunlardır:

 • Kanama bozuklukları
 • Sert biçimde diş fırçalama
 • Gebelik sırasındaki hormonal değişiklikler
 • Idiyopatik trombositopenik purpura
 • Kötü ve kalitesiz malzeme/işçilikle yapılan diş  protezleri
 • Yanlış diş ipi kullanımı
 • Diş veya diş eti ile ilgili enfeksiyonlar
 • Lösemi
 • Iskorbüt
 • Kan inceltici ilaç kullanımı
 • K vitamini eksikliği

Diş eti kanaması nasıl önlenir

Plak çıkarılması için en az her 6 ayda bir diş hekimi ziyaret edin. Diş hekiminizin size tavsiye ettiği evde bakım yönergelerini uygulayın

– Her öğünden sonra mutlaka yumuşak kıllı bir diş fırçası ile nazikçe dişlerinizi fırçalayın. Diş hekimi, tuzlu su veya hidrojen peroksit ve su ile fırçalama sonrası ağzınızı durulamayı önerebilir. Diş eti kanaması sorununu ağırlaştıran ve  alkol içeren ticari ağız gargaraları kullanmaktan kaçının.

Diş Eti Kanaması
Diş eti kanamaları diş etlerinde problem olduğunu gösterir ve acil tedavi edilmesi gerekir. Diş eti sorunları dişin destek dokusunun kaybına yol açarak diş kaybına kadar gidebilecek problemlere ve böbrekler, kalp gibi organları etkileyerek başka genelrahatsızlıklara da yol açabilir.

Diş etiniz şunlardan dolayı kanayabilir:
· dişlerinizi fırçaladığınızda ya da diş ipi ile temizlediğinizde
· bir şey yediğinizde
· bir dişin belli bir noktasının üzerinden
· diş çekildiğinde

Dişeti kanamasına, gerekli ağız bakımının yapılmaması, gebelik dönemindeki hormonal değişiklikler, bazı damar hastalıkları veya kalıtımsal nedenler yol açabiliyor. Kanama kontrol altına alınmazsa, iltihabi bir reaksiyona yol açarak, dişi tutan kemik dokusunu eriterek, sağlam diş kayıpları sebep olabilir.

Diş fırçaladığınızda ya da diş ipi ile temizleme yaptığınızda diş etlerinizin kanaması normal değildir (diş fırçalamaya ya da diş ipi kullanmaya yeni başladığınız durumlar hariç). Eğer kanama devam ediyorsa ya gingivitis (henüz kemik kaybı başlamamış erken diş eti hastalığı) ya da periodontitis (kemik kaybının da olduğu daha gelişmiş diş eti hastalığı) var demektir.

Diş Hastalıkları: Dişeti iltihabınız tedavi edilmedi. Dişleriniz kolayca kanıyor. Şişmiş diş etlerinizle dişlerinizin arasında bakteriler ve yemek artıkları birikmiş. Ağzınızda tuhaf bir tat var ve nefesiniz kokuyor. Diş etleriniz, diş diplerinden çekiliyor; bu bölge sıcağı, soğuğa ve tatlı yiyecek ve içeceklere hassas. Bazen dişeti torbalarında apseler oluşuyor. Diş kökünüzdeki kemik hasar gördü ve bir ya da birkaç dişinizi kaybettiniz. Bu, ciddi bir durumdur.

Anemi veya Lösemi: Diş etleriniz kolayca kanıyor ve aynı zamanda burun kanaması, yorgunluk ve güçsüzlük, nefes darlığı, çabuk çürüme eğilimi söz konusuysa, ciddi bir aneminiz olabilir. Bu belirtilere ek olarak kemik ağrısı (özellikle bacaklarınızda) karında ağrı ve şişme, mide bulantısı, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık ve kilo kaybı görülüyorsa, bir tür lösemi söz konusu olabilir.

Vincent Enfeksiyonu: Kızarmış, şişmiş, ağrıyan ve kanayan diş etleriniz, gri bir zarla kaplanmış. Konuşurken ya da nefes alırken acıyor ve nefesiniz kötü kokuyor, ağzınızda kötü bir tat var. Aşırı tükürük oluşuyor. Bu durum, diş temizliğine dikkat etmemekten, fiziksel ve duygusal stresten, yetersiz beslenmeden ve çok sigara içmekten kaynaklanan ve bulaşıcı olmayan bir enfeksiyondur. Tedavi edilmesi gerekir ve tahrişe yol açan nesnelerden (sigara ya da baharatlı yiyecekler) uzak durulmalıdır.

Dişeti kanaması, ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Bu hastalığın önlenmesi için kanamaya neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu etkenler diştaşı veya dokular olabilir. İltihabi reaksiyon oluşmuşsa iltihap ilaçla kurutulmalıdır. Bunların yanı sıra fırçalama ihmal edilmemelidir. Tuzlu ılık suyla gargara yapmak da faydalıdır. Ağır durumlarda ise kanamaya yol açan etkenlerin ortadan kaldırılması için diş hekimine başvurmak gerekir.

paylaş:

Yorum Yap