Diş ağrısını kesmenin yolları

Diş ağrısını kesmenin yolları

Etiketler: diş agrısını anında kesme, diş ağrısını anında kesmenın yolu, dis agrisini kesmek icin, diş ağrısını kesmek için napmalı, dış ağrısini kesmek için ne yapılmalı, diş agrısını kesmenin kesin yolu, dis agrisini kesmenin yollari, Dis agrisinin kesmenin yollar

Diş ağrısını kesmenin yolları nelerdir?

Diş ağrısını kesmenin yolları nelerdir?

dış ağrısini kesmek için ne yapılmalı,dis agrisini kesmenin yollari,diş agrısını anında kesme,diş ağrısını anında kesmenın yolu,dis agrisini kesmek icin,diş ağrısını kesmek için napmalı,diş agrısını kesmenin kesin yolu,Dis agrisinin kesmenin yollar,diş agrısıyla ilgili geyikler

Günümüzde insanların yediklerine ve diş bakımına önem vermediklerinden dolayı hayatta çoğu kez korkunç diş ağrıları ile baş başa kalmaktadırlar. Peki gecenin bir yarısı korkunç bir diş ağrısı ile karşı karşıya kaldık bu durumda ne yapmamız gerekir.

Diş ağrısı çekilecek bir ağrı değildir bu yüzden ben size kesinlikle hemen diş doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyorum. Aşağıda anlatılan yöntemler geçici olarak diş ağrınızı geçirebilir fakat kesin tedavi için mutlaka diş doktorunuza gidiniz.

Diş Ağrısına Neler İyi Gelir

Majezik içmek ( diş ağrısı konusunda en iyisidir. ben iki apranax içtim geçmedi. bir tane majezik derdime derman oldu )
– Ağrıyan dişin üzerine şu küçük ağız kokmasını önleyen karanfillerden koymak. (küçük ağrılarda işe yarıyabilir.)
– Ağrıyan dişinizin olduğu tarafı soğuk suyla çalkalamak. ( ağrı kesicinin bile fayda etmediği zaman uygulanması gereken yöntemdir. çünkü artık çürük dişten çıkıp sinir köklerine inmiştir ve ancak soğuk füzyon dindirebilir. ancak buyöntem çok uzun süreli etki etmez. böyle ileri derecede bir diş çürüğü içinmaksimum bir dakika etkisini gösterir sonrasında yine işlemi tekrarlamak gerekir. ama gecenin bir yarısı bu acıya yakalandı iseniz sabaha kadar dayanmanız için yapacak başka birşeyde yoktur.)

Önemli not: Güçlü ağrı kesiciler dişin üzerine konulmamalıdır. emilmeyöntemiyle kana karışan güçlü ağrı kesiciler ciddi sorunlara yol açabilir. bu yüzden apranax ve majezik gibi ağrı kesiciler kesinlikle yutulmalıdır.

Karanfil Diş Ağrısını Geçirir mi?

Karanfil tomurcuklarında ogenol (ojenol) adı verilen hidrokarbon, şahsilik asit ve karyofıllin içeren bir uçucu yağ (esans) bulunur

Karanfılyağı da denilen bu esans, diş hekimliğinde sıkça yararlanılan antiseptik ve ağrı kesici ilaçların yapımında kullanılır. Karanfil tomurcukları ise, bazı reçel, yemek, turşu ve baharatlı şarapların yapımında çeşni olarak kullanılmaktadır.

Karanfil tomurcuklarının ve karanfilyağının sağlığa yararlı etkileri ve bunlardanyararlanma yöntemleri şöyle özetlenebilir:

1. Karanfil tomurcukları uyarıcıdır. Özellikle sindirim sistemi üzerinde uyarıcı etki yapar.
2. Gaz söktürücüdür.
3. Mide bulantısını bastırır. Kusmaları önler.

Bu etkilerinden yararlanılmak üzere piyasada satılan karanfil tomurcuklarından bir tutam (7-8 tane) alınıp 1 bardak kaynar suya atılır. 10 dakika demlendirilerek hazırlanan infüzyon ılık olarak içilir.

1. Karanfil tomurcukları nefesin kötü kokusunu yok eder. Bunun için tomurcuklar ağızda çiğnenip sert bakiye tükürükle atılır ya da yukarda tarifi verilen infüzyonla gargara yapılır.

2. Karanfil tomurcuğu ağrı kesici ve hafif uyuşturucudur. Bu etkilerindenyararlanılarak diş ağrısını kesmekte kullanılır. Bir adet karanfil tohumu ağızaalınır. Ağrıyan çürük dişin yakınına getirilir ve bir süre orada tutulur ya da gene piyasada satılan karanfilyağı biraz pamuğun üzerine damlatılır ve pamuk ağrıyan dişe bastırılır.

3. Karanfılyağı romatizma ve nevralji ağrılarının hafifletilmesinde yararlı olur. Bunun için karanfilyağı ağrılı yerlere dıştan ovuşturularak uygulanır..

Bu yazı diş Ağrısı çeken arkadaşlara umarız faydalı olmuştur..

Diş ağrısını kesen mucize

Diş ağrısının ızdırabından kurtulabilmek için sadece bu mucizeye ihtiyacınız var…

Karanfil tomurcuklarında ogenol (ojenol) adı verilen hidrokarbon, şahsilik
asit ve karyofıllin içeren bir uçucu yağ (esans) bulunur
Karanfılyağı da denilen bu esans, diş hekimliğinde sıkça yararlanılan antiseptik ve ağrı kesici ilaçların yapımında kullanılır. Karanfil tomurcukları ise, bazı reçel, yemek, turşu ve baharatlı şarapların yapımında çeşni olarak kullanılmaktadır.
Karanfil tomurcuklarının ve karanfilyağının sağlığa yararlı etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle özetlenebilir:

1. Karanfil tomurcukları uyarıcıdır. Özellikle sindirim sistemi üzerinde uyarıcı etki yapar.

2. Gaz söktürücüdür.

3. Mide bulantısını bastırır. Kusmaları önler.

Bu etkilerinden yararlanılmak üzere piyasada satılan karanfil tomurcuklarından bir tutam (7-8 tane) alınıp 1 bardak kaynar suya atılır. 10 dakika demlendirilerek hazırlanan infüzyon ılık olarak içilir.

1. Karanfil tomurcukları nefesin kötü kokusunu yok eder. Bunun için tomurcuklar ağızda çiğnenip sert bakiye tükürükle atılır ya da yukarda tarifi verilen infüzyonla gargara yapılır.

2. Karanfil tomurcuğu ağrı kesici ve hafif uyuşturucudur. Bu etkilerinden yararlanılarak diş ağrısını kesmekte kullanılır. Bir adet karanfil tohumu ağıza alınır. Ağrıyan çürük dişin yakınına getirilir ve bir süre orada tutulur ya da gene piyasada satılan karanfilyağı biraz pamuğun üzerine damlatılır ve pamuk ağrıyan dişe bastırılır.

3. Karanfılyağı romatizma ve nevralji ağrılarının hafifletilmesinde yararlı olur. Bunun için karanfilyağı ağrılı yerlere dıştan ovuşturularak uygulanır.

 Diş Ağrısı Nasıl Dindirilir

Diş ağrısı ağrı çeşitleri arasında insanı en fazla etkileyen ve çaresiz bırakan ağrılardan biridir. Dişin ağrısı fazla olduğu için başta çocuklar olmak üzere diş doktoruna kimse gitmek istemez.Diş ağrısını gecici olarak geçirmek için bir takım yöntemleri sizlere sunacağız. Çünkü bu yöntemler bazı zamanlarda gerçekten çok gerekli olup işe yarıyor.

Diş Ağrısına ne iyi gelir ? Diş ağrısını geçirmek için ne yapmalıyız gibi sorularınızın cevapları:

Diş Ağrısını Geçirme Yöntemleri

Sarımsak diş ağrısına birebirdir. Sarımsağı soyum ezdikten sonra çıkan sıvıyı ağrıyan dişimize sürersek ağrıyı dindirdiğini görürsünüz.
Diş ağrısına iyi gelen bir diğer bitki ise karanfildir. Karanfil yağını ağrıyan dişimize temniz bir bez veya pamuk yardımıyla sürerek geçirebiliriz.
Çörek otu da diş ağrısına birebirdir. Ağrıyan dişimizle çörek otunu çiğnemeliyiz. ağrının dindiğini göreceksiniz.
Nane yaprağı ile diş ağrısını dindirebilirsiniz. Nane yaprağını ezdikten sonra ağrıyan dişinize koyun .
Tuz da diş ağrısına iyi gelmektedir. Bir miktar tuzu ağrıyan dişinize sürün veya tuzlu su ile gargara yapın.
Ada çayı içilerek diş ağrısını geçirebilirsiniz. Çünkü adaçayının ağrıları dindirici özellikleri vardır.
Ağrıyan dişimizde çürük varsa mutlaka çürüğün bulunduğu bölgeyi özellikle temizlemek gerekir. Dişte oyuk varsa oyuğun içindeki yemek artıklarını ( kırıntı ) temizlemeliyiz.

Diş ağrısını iyi geldiği söylenen ama diş ve çevresine zarar veren yöntemler vardır. Bunlardan uzak durmak gerekir.Diş ve diş etine zarar veren yöntemlerden birincisi dişe aspirin vb. ilaçlar koyarak geçirmeye çalışmaktır. İkincisi ise ağrıyan dişin bulunduğu bölgeyi sıkmaktır.Üçüncüsü ağrıyan dişi hemen çekmeye çalışmaktır. Bu tarz uygulamalardan kesinlikle kaçınmalıyız.

Tabi yukarıda saydığımız yöntemler diş ağrısını tamamen geçirmez.Kısa süreli çözümlerdir. Kesin çözüm için diş ağrısının kaynağını bulmak gerkir bu da ancak diş doktoruna gitmekle mümkündür. diş doktoruna gitme korkusunu artık yenmek gerklidir. Çünkü gelişen teknoloji ve bilimsel gelişmeler diş ile ilgili işlemlerde meydana gelen ağrıları en asgariye indirmiştir. Korkmaya kesinlikle gerek yoktur.

 Diş ağrısını yok eden sebze

Yurdumuzda bolca bulunan yabani kereviz karaciğerin kendini yenilemesini sağlıyor, diş ağrılarını yok ediyor

Yabani kereviz Maydanozgiller familyasına ait bir bitkidir. Anayurdu Akdeniz bölgesidir. Keskin kokusu ve binbir faydasıyla tanınır. Kerevizin kökü ve yaprakları tüketilir. Sofralarımızdan eksik etmediğimiz kerevizin salatalarda ve yemeklerde kallanımı dışında, tohumlarının ezilerek toz haline getirilmesiyle kereviz tuzu olarak tüketilir. Yurdumuzda bolca bulunan bitkinin insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmiyor. İçeriğinde ‘apiol’ (bir çeşit uçucu yağ) maddesi bulunan kerevizin, bilinen en büyük yararı ise karaciğerin kendini yenilemesine yardımcı olmasıdır. Diğer faydaları ;

Ağız kokusunu engeller.
Diş ağrısını giderir.
Vücuttaki ödemi söker ve kanı temizler.
Öksürüğü ve balgamı keser.
Gaz sökücü ve gidericidir.
Egzama hastalığında iyileştiricidir.
Soğuktan oluşan çatlakları giderir.
Güçlü bir idrar sökücüdür.

İpucu: Kurutulmuş kereviz tohumlarından 1-2 tatlı kaşığı üzerine bir bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika demlenerek elde edilen çay günde üç kez birer bardak tüketilir. Şifa kaynağı olan kereviz evlerimizden eksik etmememiz gereken bir sebzedir. Çeşitli tüketim yolları bulunan sebzenin salataları ve zeytinyağlı yemekleri de yapılır.

Not: Kokusu keskin olan kereviz çok eski çağlardan beri cinsel gücü arttırıcı afrodizyak etkisi bulundugundan kıymetli bitkiler arasında yer almaktadır.

KEREVİZ SALATASI
Kerevizleri rendeleyip bir kaba alalım. Kararmaması için üzerine limon suyu ve tuz ekleyip, ovalıyalım. Suyunu sıkarak başka bir kaba alalım ve üzerine yoğurt, mayonez, ezilmiş sarımsak ve ceviz ilave edip, karıştıralım. Salatanız hazır…

Malzemeler:
2 orta boy kereviz, 1 limon suyu, 3 yemek kaşığı yoğurt, 3 yemek kaşığı mayonez, yarım su bardağı çekilmiş ceviz, 1-2 diş sarımsak, tuz

Diş Ağrısı Çekenlerin Yapması Gerekenler, Diş ağrısını kesmenin yolu

Diş ağrısı çekenler, hemen aspirin ya da ağrı kesicilere sarılmayın!

Caddebostan Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Mert Kökdemir, diş ağrısı çekenleri uyardı: “Aspirin ya da herhangi bir ağrı kesici kullanılması halinde, bu ilaçlar diş etinde veya çevre yumuşak dokularında tahrişlere yol açıyor. Bu da diş ağrısının yanında ikinci bir ağrıya daha sebep oluyor.” Diş Hekimi Mert Kökdemir, öncelikle ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda birikintilerinin, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmesini ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek elde edilen tuzlu su ile ağzın iyice çalkalanmasını tavsiye ediyor. Ağrınız geçmediyse o zaman ağrı kesicilere sarılmadan bir diş hekimine gitmeniz gerekli.

Melekotu, maydanozgiller familyasından; dere kenarlarında, çayırlarda ve ormanlardaki ağaçsız alanlarda yetişen, boyu 3 m kadar, hoş kokulu, otsu bir bitkidir. İstanbul, Marmara Bölgesi, Doğu Karadeniz ve Beyşehir dolaylarında yetişir. Mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelir. Sinirleri kuvvetlendirir. Spazmları giderir. Astım nöbetlerini giderir. Kuvvet ve iştah verir. Nekahat devresinin kısa sürmesini sağlar. Yapraklarından çıkan suya, bir parça pamuk bastırılıp, diş çürüğüne konursa, ağrıyı keser. Kan dolaşımını düzenler. Terletir. Kurutulmuş melekotu, dövülüp başa sürülecek olursa, bitleri öldürür

Diş Ağrısını Kesmenin Yolları Nelerdir?

Gecenin bir yarısı korkunç bir diş ağrısı ile karşı karşıya kaldık bu durumda ne yapmamız gerekir?..

Günümüzde insanlar yediklerine ve dişbakımına önem vermediklerinden dolayı hayatta çoğu kez korkunç diş ağrıları ile baş başa kalmaktadırlar. Peki gecenin bir yarısı korkunç bir diş ağrısı ile karşı karşıya kaldık bu durumda ne yapmamız gerekir?

Aşağıda anlatılan yöntemler geçici olarak dişağrınızı geçirebilir fakat kesin tedavi için mutlaka diş doktorunuza gidiniz.

Diş Ağrısına Neler İyi Gelir

Majezik içmek ( diş ağrısı konusunda en iyisidir. ben iki apranax içtim geçmedi. bir tane majezik derdime derman oldu )
– Ağrıyan dişin üzerine şu küçük ağızkokmasını önleyen karanfillerden koymak. (küçük ağrılarda işe yarıyabilir.)
– Ağrıyan dişinizin olduğu tarafı soğuk suyla çalkalamak. ( ağrı kesicinin bile fayda etmediği zaman uygulanması gereken yöntemdir. çünkü artık çürük dişten çıkıp sinir köklerine inmiştir ve ancak soğuk füzyon dindirebilir. ancak bu yöntem çok uzun süreli etki etmez. böyle ileri derecede bir diş çürüğü için maksimum bir dakika etkisini gösterir sonrasında yine işlemi tekrarlamak gerekir. ama gecenin bir yarısı bu acıya yakalandı iseniz sabaha kadar dayanmanız için yapacak başka birşey de yoktur.)

Önemli not: Güçlü ağrı kesiciler dişin üzerine konulmamalıdır. emilme yöntemiyle kana karışan güçlü ağrı kesiciler ciddi sorunlara yol açabilir. bu yüzden apranax ve majezik gibi ağrı kesiciler kesinlikle yutulmalıdır.

Karanfil Diş Ağrısını Geçirir mi?

Karanfil tomurcuklarında ogenol (ojenol) adı verilen hidrokarbon, şahsilik asit ve karyofıllin içeren bir uçucu yağ (esans) bulunur

Karanfılyağı da denilen bu esans, diş hekimliğinde sıkça yararlanılan antiseptik ve ağrı kesici ilaçların yapımında kullanılır. Karanfil tomurcukları ise, bazı reçel, yemek, turşu ve baharatlı şarapların yapımında çeşni olarak kullanılmaktadır.

Karanfil tomurcuklarının ve karanfilyağının sağlığa yararlı etkileri ve bunlardanyararlanma yöntemleri şöyle özetlenebilir:

1. Karanfil tomurcukları uyarıcıdır. Özellikle sindirim sistemi üzerinde uyarıcı etki yapar.
2. Gaz söktürücüdür.
3. Mide bulantısını bastırır. Kusmaları önler.

Bu etkilerinden yararlanılmak üzere piyasada satılan karanfil tomurcuklarından bir tutam (7-8 tane) alınıp 1 bardak kaynar suya atılır. 10 dakika demlendirilerek hazırlanan infüzyon ılık olarak içilir.

1. Karanfil tomurcukları nefesin kötü kokusunu yok eder. Bunun için tomurcuklar ağızda çiğnenip sert bakiye tükürükle atılır ya da yukarda tarifi verilen infüzyonla gargara yapılır.

2. Karanfil tomurcuğu ağrı kesici ve hafif uyuşturucudur. Bu etkilerindenyararlanılarak diş ağrısını kesmekte kullanılır. Bir adet karanfil tohumu ağızaalınır. Ağrıyan çürük dişin yakınına getirilir ve bir süre orada tutulur ya da gene piyasada satılan karanfilyağı biraz pamuğun üzerine damlatılır ve pamuk ağrıyan dişe bastırılır.

3. Karanfılyağı romatizma ve nevralji ağrılarının hafifletilmesinde yararlı olur. Bunun için karanfilyağı ağrılı yerlere dıştan ovuşturularak uygulanır..

Bu yazı diş Ağrısı çeken arkadaşlara umarız faydalı olmuştur..

Diş ağrısını kesmenin yolu

Eminimki herkesin bir yakını veya kendisi diş ağrısını zaman zaman yaşıyodur.

Bunu doktroa dolguya gidene kadar randevu gnü gelene kadar maaş alana kadar veya yaşadığın şehre dönene kadar gibi sebeplerden geçici olark kesmek için çözüm bulmak isteyenlere bir önerim var.

“””KARANFİL YAĞI”””

Aktarcılardan baharatçılardan bulabilirsiniz küçük bir şişede satılır ve en faza 12 liraya satıyorlar.

Karanfil yağı ağrı kesici olarak kullanılabiliyor. Bir bardak suya 3 4 damla yeterli.Diş için ben çok kullandım çoğu zaman aprımı dindirdi. Çok kullannca deriniz tahriş olabilir. Pamuklu çubuğu şişeye batırın ve dişinizin üstüne değdirin hepsi bu
Allah diş ağrısı vermesin.Bilginizi paylaşınki ihtiyacı oların ağrısı dinsin

Diş Ağrısının dindirilmesi, ağrıyı kesme yöntemleri, ağrı dindirici ilaçlar

Ağrının Dindirilmesi
Ağrının tam olarak ne olduğu kesin bir biçimde açıklanamamaktadır. Herkes kendisine özgü bir biçimde ağrı duyar. Bazı ağrı türleri arasında açıkça bir ayırım yapmak olanaklıdır (kesin ağrı, sağır ağır, yanan ağrı). Yıllar önce insanlar ilkin söğüt ağacı kabuğu ile sonralar ise diğer ağır kesici ilaçlarla ağrıyı yenmeye çalışmışlardır. Akupunktur da eski bir ağrı kesme yöntemidir. Son birkaç yıldır ağrıyı dindirmek için gittikçe daha çok yöntem geliştirildi. Lokal (yerel) anestezi bedenin belirli bir kısmındaki ağrıyı keser. Genel anestezi sırasında ise hasta bilinçli bir durumda olmadığı için ağrının algılanması söz konusu değildir.
Ağrı algılamaları uzun süren bir ağrıdan keskin, şiddetli bir ağrıya kadar değişebilir. Ağrının nasıl belirdiği ancak kısmen bilinmektedir. Doku zedelenmesinin neden olduğu farklı dürtülerin ya da bazı maddelerin (histamin, plazma kinin ve prostaglandinler gibi) duysal sinirler üzerinde yarattıkları etkilerin ağrıya neden olduğu bilinmektedir. Dürtü, sinirler aracılığıyla beyne iletilir ve burada ağrı algılanır. Ağrıyı hafifletmek için nedeninin bulunması ve ortadan kaldırılması gerekir. Nedenlerinin bulunamaması ya da yok edilememesi (örneğin kanser hastalarında olduğu gibi) halinde, ağrıyı başka biçimlerde hafifletmenin yolları aranır. Özellikle uzun süreli ağrılarda uygun ağrı kesici ilaçların kullanılması gerekmektedir.
Ağrıyı Kesme Yöntemleri
1. Yatıştırıcı: Ağrı dindirici ilaçlar kullanılması. Bunlar hem kısa süreli hem de uzun süreli ağrılara iyi gelirler. Bu ilaçlar genellikle doktor tavsiyesi üzerine alınır. Doktor çoğu kez olabildiğince hafif bir ilaç verir. Bunun ağrıyı geçirmemesi halinde, daha güçlü bir ağrı kesici ilaç verir. Ağrı son derece kişisel bir algılamaya dayandığı için, hafif bir ilaç güçlü bir ağrıyı kesmek için yeterli olabilir. Bu ilaçların etkili olabilmeleri için, bunlara düzenli aralıklarla alınmaları gerekmektedir
2. Akupunktur: Bu yöntem eski zamanlardan beri ağrıyı kesmek için kullanılmaktadır. Her ağrının kendine özgü akupunktur yeri olduğu sanılmaktadır. Örneğin, diş ağrısını hafifletecek olan akupunktur yerinin başparmak ile işaret parmağı arasında (Hooh-ku noktası) olduğu sanılmaktadır.
3. Siniri bloke etme: Bu yöntemde ağrının kaynaklandığı yerden çıkan bir sinir demeti az çok duyarsızlaştırır. Böylece, eldeki bir ağrıyı buna tekabül eden, koltuk altındaki bir sinir demetini bloke ederek “tedavi etmek” olanaklıdır. Bu tür bir engel genellikle alkol fenol ya da hipertonik tuz eriyiği zerk edilerek oluşturulur. Ancak istenilen etkiyi sağlamak için iğnenin giderek daha sık yinelenmesi gerekir.
4. Elektriksel uyarım: Deri üzerinde, bazen omuriliğin yakınında, bir elektrik uyarıcı kullanılarak, ağrının algılanmasını engelledikleri sanılan bazı sinirler uyarırlar. Bu yönteme omurilikteki ağrı eşiğinin kapatılması yöntemi de denilmektedir. Bu yöntemde hastanın derisinin üzerine bir elektrot yerleştirilir ve hasta uyarıcıyı pantolonunun cebinde taşır. Ağrı hissettiği zaman uyarıcının düğmesine basar. Bu yöntem kendi içinde tek değildir. Ağrıyan bir yerin oyulması halinde ağrının azaldığı herkes tarafından bilinen bir şeydir.
5. Sinir cerrahisi: Ağrıyan bölgeye giden sinirler kesilir. Bu yöntem bir organın kesilmiş olduğu yerde bazen duyulan ağrıları gidermede yararlıdır (ampütasyon nevraljisi).
Ağrıyı Dindirici İlaçlar
Ağrı dindirici (analjezik) ilaçlar iki gruba ayrılır: narkotik olanlar ve olmayanlar.Narkotik olmayan ağrı dindiriciler: Bunların genellikle hafif bir ağrı kesici etkilerinin yanı sıra ateşe karşı ya da iltihaba karşı bir etkileri de vardır. Bu nedenle bunlar ateşe karşı (antipiretik) ve iltihaplanmaya karşı (antiflojistik) da kullanılırlar. İltihaba karşı etkileri ve büyük bir olasılıkla ağrı kesici etkileri de bunların dokular üzerinde yarattığı lokal etkiye dayanır. Ateşe karşı etkisi ise ilacın orta beyinde ısı merkezi olan hepotalamus üzerinde yarattığı etkiden kaynaklanmaktadır. Narkotik olmayan ağrı dindiriciler her tür hafif ağrılar, kas ve eklem hastalıklarıyla ilişkili ağrılar için kullanılır. En sık kullanılan madde asetil salisilik asittir (aspirin). Zamanımızdan çok önceleri ağrı içinde büyük ölçüde salisilik asit bulunan söğüt ağacının kabuğundan elde edilen öz ile giderilmeye çalışılırdı. Daha sonraları bunun yerini çok daha güçlü bir etkisi olan aspirin aldı. Fenasetin ve parasetamol aspirine benzer ağrı dindirici maddelerdir. Ancak bu maddelerin iltihaplanmaya karşı bir etkisi yoktur, yalnızca ateşe karşı etkilidirler. Bunların üçü de yani aspirin, fenasetin ve parasetamol değişik adlar altında reçetesiz satın alınabilir. Bu, bazen bu ilaçların gereksiz yere kullanılmasına yol açar.

Fenilbutazon ve oksifen botazon romatizma ağrıları için kullanılır. Bu ilacın yatıştırıcı etkisi aspirininkine benzemekle birlikte ateşe karşı ve iltihaba karşı etkisi yoktur. Bu ilaçların çok az yan etkileri vardır, ancak önemli yan etkilerin belirdiği bazı durumlar görülmüştür.

Narkotik ağrı dindiriciler: Narkotik ağrı dindiricilerin güçlü ağrı kesici etkileri vardır ve bu nedenle genellikle şiddetli ağrılar için kullanılmaktadırlar. Bunların etkileri beyinde ağrı algılanmasının azaltılmasına dayanır. Ayrıca narkotik ağrı dindiriciler kişinin kendisini aşırı derecede zinde hissetmesine (öfori) yola açabilir ve bu nedenle ağrı daha farklı bir biçimde algılanır. Tüm narkotik ağrı dindiriciler alışkanlık yaratır ve aynı ağrı kesici etkinin sağlanması için giderek daha çok miktarların alınmasını gerektirirler. Narkotik ağrı dindiriciler arasında afyonlu ilaçlar da yer alır. Bunlar olgunlaşmamış afyon bitkisinin (papaver somniferum) sütlü sıvısının kurutulmasıyla elde edilen afyondan türetilen maddelerdir. Sinir sisteminde afyonlu ilaçlara çok benzeyen ve ağrının algılanmasında ya da algılanmamasından etkin olan maddeler (endorfin) bulunur. Afyonlu ilaçlar da bu maddelerinkine benzeyen bir etkinlik gösterir. En yaygın afyonlu ilaçlar morfin ve kodein’dir. Kodein morfinden daha az alışkanlık yaratır. Morfin yerine geçen maddeler arasında metadon da bulunur. Metadon da alışkanlık yaratma olasılığı düşük olan uygun bir ağrı kesicidir. Bir doktor bir ilaç vereceği zaman bazı koşulları yerine getirmelidir. Örneğin reçetede belirtilen miktar harflerle yazılmalıdır. Bu ilaçlardan önemli miktarda bulunduran kişiler (eczaneler) ne kadar sattıklarını ve elde bulunan miktarı tam olarak kaydetmelidirler.

Anestezi
Gerek genel anestezi (narkoz verilmesi), gerekse lokal (yerel) anestezi diğer etkilerin yanı sıra, ağrının algılanmasını geçici olarak durdukları için cerrahi mücadelenin yapılmasına olanak verirler. Narkoz sırasında hasta bilinçsiz ve kaslar gevşemiş bir durumdadır. Hasta uzun süre bilinçsiz kalamayacağı için, bir ameliyatın yapılmasına olanak veren bu duruma bir an önce ulaşılması gerekir. Bunun için genellikle bir kaç madde bir arada kullanılır. Narkozda dört evre ayırt edilebilir. Ağrı duyarlılığının azaldığı ilk analjezi evresinde yalnızca ağrının algılanması azaltılır ve güçlü ağır dürtüleri güçlü direnme refleksleri uyandırmayı sürdürürler. Hasta henüz kısmen kendindedir. Kendisine bir şey söylendiği zaman tepki gösterir ancak sonra ne olduğunu hatırlamaz. Heyecan (eksitasyon) evresinde hasta kendinden geçen kaslarda hala büyük bir faaliyet vardır: güçlü göz hareketleri ve düzensiz solunum görülür. Bir sonraki evre olan direnme ya da tolerans evresinde solunum rahatladığı, kaslar gevşediği ve ağrı tepkileri ortadan kalktığı için ameliyatın yapılması olanaklı hale gelir. Kirpiklere dokununca göz kapaklarını titremesini denetleyen refleksin durması ve göz bebeklerinin genişlemesi hastanın kesinlikle bu evreye girdiğini gösteren belirtilerdir. Dördüncü evre felç evresidir. Hasta suni solunum aracılığıyla hemen üçüncü evreye geri döndürülmezse solunum kesilir ve ölür.Lokal anestezide duysal sinirlerdeki dürtü iletimini geçici olarak kesen bir madde kullanılır. Bu madde hemen yerinde çözüldüğü için ağrının algılanması kendiliğinden başlar. Lokal anestezi üçe ayrılır: yüzeysel anestezi, infiltrasyon anestezisi ve iletken anestezi. Yüzeysel anestezide ağrı kesici (anestetik) madde uyuşturulacak olan alanın mukozası ya da deri üzerine uygulanır. İnfiltrasyon anestezisinde uyuşturan madde belirli bir alana zerk edilir ve çevresindeki ağrı sinirlerinin ince dalcıklarını tıkar (alan blokajı). İletken anestezide anestetik madde bir sinire temas eder ve bu sinirin denetlediği tüm alan bir süre uyuşur (sinir bloku). İletken anestezinin özel bir biçimi uyuşturan maddenin omuriliğine yakın olan alanlarda kullanılmasıdır (spinal anestezi). Bu özellikle bel anestezisinde (lumbar anestezi) görülür. Bu durumda uyuşturucu madde bel omurları düzeyinde bedene zerk edilir. Böylece karnın alt kısmından ayaklara kadar olan tüm bölge uyuşturulmuş olur. Bu yöntem herhangi bir nedenle genel anesteziye dayanıklılığı olmayan hastalarda karın ameliyatı için ya da bazı doğumlarda kullanılır.
paylaş:

Yorum

  1. Herhangi bir Duvar çivisini, Penseyle tutup ucunu ocakta iyice kızdırdıktan sonra çürüğün üzerine bastırıyoruz.. [Aşırı acı veren bir yöntemdir, fakat sorunu kökünden çözer]

Yorum Yap