Denizanası Sokması Durumunda Ne Olur Ne Yapılır, Zehirlimidir, Öldürürmü, Riski ve Tehlikesi Hakkında Bilgi

Denizanası Sokması Nedir?

İsim:  images (58).jpg
Görüntüleme: 28
Büyüklük:  8,4 KB (Kilobyte)


Denizanasının çeşitli türleri dokungaçlarında zehir taşırlar. Başka bir canlının bunlarla teması halinde, denizanasının ölü olduğu durumlarda bile, zehirlenme söz konusu olabilir. Bu durum denizanası sokması olarak nitelendirilir.

Denizanasının çeşitli türleri ve daha başka deniz canlıları dokungaçlarında zehir taşırlar. Dokundukları anda hatta hayvan ölü olduğu durumlarda bile zehirleyebilirler. Acı, ağrı, yara (lezyon) ve kırmızılaşma en önemli belirtilerdir. Kana karışan zehir büyük miktarda ise, nefes dariığı, bulantı, mide krampları ve ruhsal bunalım hissi olur. Daha ciddi sokmalar kas kramplarına, baygınlığa, öksürüğe, kusmaya ve nefes almakta güçlüğe neden olur. Daha seyrek olmakla birlikte ölüme götürecek reaksiyonlar görülebilir. (Anafilaksi s. 48,71 ) Portekiz savaşçısı denilen zehirli denizanası cinslerine Atlantik Okyanusu’nun Kanada kıyılarında Batı Hint Adalarına ve Akdeniz içlerine kadar rastlanır. Pasifik Okyanusu’nda Havai yakınlarında da yaşarlar.
ACİL BAKIM
1. Zehirli Denizanası türünden bir canlının ısırması halinde derhal sudan çıkınız. Şiddetli ağrı ve kramplar yüzmenizi önleyebilir, boğulabilirsiniz.
2. Isırmanın vereceği ızdırabı, sirke, tuz, şeker ve hatta kuru kum serperek hafifletin. Yavaşça bu malzemeyi yaranın üzerine yayın. Rahatlama için ilk adımdır.

3. Yarayı temizleyin 15-20 dakika bekledikten sonra o bölgeyi deniz suyuyla yıkayın. Tatlı su kullanmayın ve deriyi ovalamayın çünkü her ikisi de daha çok zehir yayılmasına yol açar.
4. Cilde yapışmış olan dokungaçları alın. Bunun için deniz suyu, kum veya talk pudrası, un veya karbonatla yapılmış bir macun kullanın. Artık kalan parçacıkları bıçak veya deniz kabuğu gibi sert kenarlı bir madde ile sıyırın. Bu işlemi yaparken en doğrusu eldiven giymektir.
5. 0,5’lik hidrokortizon merhemi kullanın. Bu, kızarıklık ve şişliği hafifletir. Uyuşturucu etkisi olan benzokain gibi bir merhem ağrıyı ve kalemin losyonu kaşınmayı azaltabilir. Aspirin ve asetominofen gibi hafif analjesikler kullanılabilir ama daha şiddetli ısırıklarda mutlaka doktorun bir ilaç tavsiye etmesi gerekir.

Zehirli denizanası çarparsa ne yapılmalı?

Sağlık Bakanlığı, Çanakkale Boğazı’ndan sonra Marmara Denizi’ne yayılan İzmit Körfezi’nde yaygın olarak görülen İstanbul’a da ulaşan zehirli denizanalarına karşı uyarı yaptı.

Zehirli denizanası çarparsa ne yapılmalı?

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek yaz tatiline çıkmaya hazırlananlara chrysaora cinsi kahverengi denizanalarıyla ilgili tavsiyelerde bulundu:
“Bu deniz canlıları, insanları dokungaçlarla sokabilmektedir. Ölü denizanalarını bile zehirlediği için, bu canlılarla kesinlikle temas edilmemeli. Denizanası sokması ciltte kızarıklık ve kabarık döküntüler, lokal ağrılı şişlikle kendini belli eder. Birkaç dakika içinde ortaya çıkabilecek vücudun alerjik reaksiyonu ise şoka neden olabilir. Şiddetli maruziyetlerde solunum güçlüğü, nabız değişiklikleri ve ağrılı kas spazmları gözlenir. Denizanalarının soktukları bölgede yapışan dokungaçlar kalabilmektedir. Zehrin vücuda yayılmaması için temas bölgesine dokunulmamalı, ovuşturulmamalı ve kesinlikle kaşınmamalıdır. Dokungaçların içlerinin boşalmasına neden olabileceği için taze su ve alkol kullanmayın. Dokungaçları tuzlu su ve amonyakla tamamen temizledikten sonra ağrıyı azaltmak amacıyla sokulan bölge mümkün olduğu kadar sıcak, örneğin 45 derecelik suda 20 dakika kadar bekletilmeli. Her durumda hasta kendi yaptığı müdahalelere güvenmeyip en yakın sağlık merkezine başvurmalı. Birkaç gün boyunca lokal olarak kortikosteroid, antihistaminik veya lokal anestezik bir krem uygulanmasıda yerinde olur.” (aa)

paylaş:

Yorum Yap