Cuma Günü Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Biter

Dinimize göre, bir gün ne zaman başlar ne zaman biter?

Dinimize göre bir gün ne zaman başlayıp biter? mesela çok değerli olan cuma günü, perşembe gecesi 24’te başlayıp, takip eden gecenin 24’ünde mi bitiyor? Bir günün hükmünün o günün ikindi vakti bittiğini duymuştum doğru mu? Aynı şekilde çok makbul olan arife gecesi, sabahı bayram olan gece mi yoksa sabahı arife olan gece mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz;

 

Bir tam gün, gece ve gündüzüyle beraber gündür. Her gece o geceyi takip eden gündüze aittir. Bu nedenle tam gün, akşamdan başlayıp takip eden gündüzün akşamına kadar devam eder.

Örneğin Cuma gecesi Perşembeyi Cumaya bağlayan gecedir. Aynı şekilde Arefe gecesi de sabahı Arefe olan gecedir. Sabahı Bayram olan gece de Bayram gecesidir. Bu ölçüye göre diğer mübarek geceler belirlenir.

 

Selam ve dua ile…

Sorularla İslamiyet

Cuma Günü ne zaman biter ne zaman başlar?

Bir Gün Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter:

Bir tam gün, gece ve gündüzüyle beraber gündür Her gece o geceyi takip eden gündüze aittir Bu nedenle tam gün, akşamdan başlayıp takip eden gündüzün akşamına kadar devam eder

Örneğin Cuma gecesi Perşembeyi Cumaya bağlayan gecedir Aynı şekilde Arefe gecesi de sabahı Arefe olan gecedir Sabahı Bayram olan gece de Bayram gecesidir Bu ölçüye göre diğer mübarek geceler belirlenir 
Selam ve dua ile

Gece gündüz duaları ne zamana kadar

Sual: Sabah akşam, gece gündüz veya mübarek gün ve gecelerde okunması gereken dualara ne zaman başlanır, ne zamana kadar okunabilir? Mübarek gün ve geceler, ne zaman başlar ne zaman biter?
CEVAP
Gece ile gündüze, bir gün denir. Gündüz, imsak vaktinde başlar, akşam olunca biter. Gece de akşam başlar, imsak vaktinde biter. Mübarek geceler, mesela Cuma gecesi, Perşembe öğleden itibaren başlar imsak vaktine kadar devam eder. Arefe ve kurban bayramı günleri hariç, mübarek günlerin hepsi, bir gün önceki öğle vaktinden başlar ertesi günkü akşama kadar devam eder.

Sabah duası, gece yarısında okumaya başlanır. Akşam duası zevalde yani öğle vaktinde başlar. Akşam veya gece okunamayan tesbih ve dualar, ertesi gün okunabilir. Bir hadis-i şerif meali:
(Her zaman okuduğu dua veya tesbihi ihmal edip, okumadan yatan, sabah namazından öğleye kadar olan vakit içinde okursa, gece okumuş gibi sevaba kavuşur.) [Müslim]

Gün, gündüz ve gece
Sual: 
Dinimize göre gündüz ve gece ne zaman başlayıp biter?
CEVAP
Gündüz, imsak vaktinde başlar, akşam vaktinde biter. Akşamdan imsak vaktine kadar olan zamana da, gece denir. Gündüz ile gecenin toplamına ise, gün denir.

Cuma gecesi ne zaman başlar

Toplam 24 saat olan gece ile gündüze bir gün denir.
Gündüz, imsak ile başlayan, akşam ezanına kadar olan zamandır. Oruç da bu vakitte tutulur. Gece ise, akşam ezanından imsak vaktine kadar olan zaman dilimidir.

Mübarek geceye, kendinden sonra gelen günün ismi verilir. Önceki günü öğle namazı vaktinden, o gecenin fecrine kadar olan zamandır. Örneğin Cuma gecesi, Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gecedir. Perşembe günü öğleden sonra Cuma gecesi sayılır. Yalnız, Arefe ve üç kurban günlerinin geceleri farklıdır. Bu dört gece, bu günleri takip eden gecelerdir.

Akşam veya gece okunması gereken tesbihler, dualar, unutulursa ya da bir iş sebebiyle okunamazsa, ertesi gün eğer öğleye kadar okunabilirse, zamanında okunmuş gibi sevaba kavuşulur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Bir kimse, her gece okuduğu dua ve zikirleri ihmal edip okumadan yatarsa, ertesi günü öğleye kadar okursa, vaktinde okumuş gibi aynı ecir ve sevaba kavuşur.) [Müslim]

paylaş:

Yorum Yap