Çok fazla ağrı kesici içmenin zararları

Gereksiz yere her gün her gün aşırı ağrı kesici almak doğru mu yanlış mı zararlı mı faydalı mı?

Uzmanların yaptığı uyarılara bakacak olursak sürekli aşırı fazla ağrı kesici yutmanın sağlığa zararları ortada.

İşte ağrı kesiciler ile ilgili fazla bilinmeyen ama mutlaka bilinmesi gereken aksi takdirde ciddi riskleri olan bazı gerçekler…

Ağrı kesici kullananlar dikkat!

ağrı kesici böbrek diyabet Hipertansiyon

Her ağrıda ağrı kesici kullanan vatandaşlar, böbreklerine zarar verdiklerinden habersiz. Nefroloji Uzmanı Dr. Mustafa Eren, bu ilaçların her ne kadar hastanın ağrısının kesilmesine yardımcı olsa da böbrekler üzerinde çeşitli zararlara yol açabildiğine dikkat çekti.

Özellikle uzun yıllar kullanılan ağrı kesicilerin böbreklerde kalıcı hasara sebep olabileceğini vurgulayan Eren, bazen de tek doz ilacın böbreklerde alerjik reaksiyona sebep olarak bozulma meydana getirebileceğini anlattı.

Ağrı kesici ilaçların dikkatli kullanılması gerektiğine değinen Dr. Eren, diyabetve hipertansiyon hastalarına önemli uyarılarda bulundu. Eren, kullanılan ağrı kesicilerin en çok şeker hastalığı, kalp hastalığı ve yaşlı insanlarda böbrek hasarı yaptığını aktardı.

Böbreklere zararı az olan ağrı kesici ilaçların da bulunduğu bilgisini veren Dr. Mustafa Eren, “Özellikle parestemol türevi kısa kullanımlarda, yani birkaç hafta ya da ay kullanımlarda böbreğe herhangi bir zararı yoktur. Diğer ağrı kesicilerin tek dozda bile böbreğe zararı olabilir.” uyarısında bulundu. Herhangi bir ağrıda doktora danışmadan ağrı kesici kullanmanın doğru olmadığını belirten Eren, ağrı kesici kullanırken zararlı etkilerinin göz önüne alınarak kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

Eczaneden ağrı kesici alan ve böbrek yetmezliğine sebep olduğunu bilmediğini söyleyen Serdar Özdemir, “Sürekli başım ağrıdığından dolayı ağrı kesici kullanıyorum. Bilgilendiren olmadı şimdiye kadar. Daha dikkatli kullanacağım ve doktorumun tavsiye etmesini bekleyeceğim. Bundan sonra ağrı kesici kullananlara böbrek yetmezliğine sebep olduğunu söylerim.” şeklinde konuştu.

Bir eczane çalışanı, günde yaklaşık 80 kutu ağrı kesici hap sattıkları bilgisini verdi.

Ağrı kesicinin zararları nelerdir?
Ağrı kesicinin yan etkileri
Ağrı kesici kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Bursa Eczacılar Kooperatifi’nin yeni iştiraklerinden biri olan Farmasyon Eğitim ve Danışmanlık ekibinden Ecz. Ayşegül Kılıcel, ağrı kesici ilaçların bireysel tahminlere göre değil, doktor ve eczacıya danışılarak kullanılması gerektiğini vurgulayarak dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

Ağrı kesici ilaçlar bilinçsizce kullanıldığında olumsuz birçok sonuca yol açabiliyor. Farmasyon Eğitim ve Danışmanlık ekibinden Ecz. Ayşegül Kılıcel, ağrı kesicilerin bazı hastalıklar hariç tedavi edici olmaktan çok semptom gidermeye yönelik ilaçlar olduğunu vurgulayarak, bilinçli ve uygun dozda, doktor ve eczacıya danışılarak kullanılması gerektiğini belirtti.

Farmasyon Eğitim ve Danışmanlık ekibinden Ecz. Ayşegül Kılıcel, ağrı kesici ilaçlarla ilgili şu bilgileri verdi: “Günlük hayatta en kolay ulaşabileceğimiz ilaç guruplarından olan ağrı kesiciler pek çok insanın vazgeçilmezi. Genel olarak, baş ağrısı, artrit, diş ağrısı ve adet sancısı gibi hafif ve orta şiddetli ağrılar ile çeşitli hastalıklar nedeniyle meydana gelen ateşi düşürmede kullanılırlar. Romatoid artrit, osteoartrit, gut gibi hastalıkların tedavisinde doktorun belirleyeceği dozda ağrı kesiciler tedavi amaçlı olarak da kullanılmaktadır.”
“Ağrı kesici sadece ağrıyı hissettirmiyor”

Ağrı kesicilerin bazı hastalıklar hariç tedavi edici olmaktan çok semptom gidermeye yönelik ilaçlar olduğunu söyleyen Kılıcel şunları ekledi: “Vücutta ağrıya sebep olabilecek herhangi bir koşul meydana geldiğinde ağrı merkezimiz harekete geçer ve ağrıya neden olan bileşikler salınır. Ağrı kesiciler de bu kimyasalların oluşumunu engelleyerek etkilerini gösterirler. Yani aslında ağrı kesici aldığımız zaman vücudumuzdaki hasarı tedavi etmiş değil sadece ağrıyı hissetmemiş oluyoruz.”
Ağrı kesici kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Ağrı kesicilerin bilinçli ve uygun dozda kullanıldıklarında güvenli olarak kabul edildiğini vurgulayan Farmasyon Eğitim ve Danışmanlık ekibinden Ecz. Ayşegül Kılıcel, morfin tipi dışındaki ağrı kesiciler için bağımlılığın söz konusu olmadığını söyledi. Ağrı kesicinin doktor ve eczacıya danışılarak kullanılması gerektiğini vurgulayan Kılıcel, dikkat edilmesi gereken noktaları işe şu şekilde listeledi:

· “Ağrı kontrolünde 10 günden fazla ağrı kesici kullanılmamalıdır.
· Genel olarak günlük 4 tabletten fazla ağrı kesici kullanılmamalıdır.
· Sık ağrı kesici kullanımında vücutta ağrı kesiciye karşı duyarsızlaşma gelişebilir fakat bu etki kalıcı değildir.
· Metamizol sodyum etkin maddesini içeren ilaçlar uzun süre kullanılırsa kemik iliğini baskılayabilir.
· Parasetamol etkin maddesi yüksek dozda kullanılırsa karaciğer ve böbrek hasarına, müdahale edilmezse ölüme bile neden olabilir.
· Ateşi olan bir çocuğa kesinlikle asetilsalisilik içeren preparat verilmez. Karaciğer ve beyin hasarı ile sonuçlanan Reye Sendromu’na neden olabilir.
· Astım ve solunum yolu rahatsızlıkları ile gut hastalığı olan kişiler asetilsalisilik içeren preparat kullanmamalıdırlar.
· Ağrı kesiciler dahil tüm ilaçların kullanımında alkol kullanımından kaçınılmalıdır.
· Ağrı kesici etkililiği kişiden kişiye göre değişebilir.
· Ağrı kesiciyi tok karnına, bir bardak su ile birlikte almak mide tahribatını önlemede yardımcı olabilir.
· Uzun süreli bir ağrı söz konusu ise reçetesiz ağrı kesici almak yerine doktora başvurulmalıdır.
Bunların yanı sıra;
· 60 yaş üzerindekiler
· Yüksek kan basıncı, kalp hastalığı veya böbrek rahatsızlığı olanlar
· Diüretik (idrar söktürücü) ilaç kullananlar
· Çoklu ilaç kullanan kişiler bireysel tercihlere göre ağrı kesici kullanmamalıdırlar, mutlaka doktora başvurmalıdırlar.”
Kılıcel, ağrının şiddetine göre ağrı kesici tercihinin ve dozunun bireysel tahminlere göre değil doktor ve eczacı tavsiyesiyle yapılması gerektiğini vurguladı.

Ağrı Kesici Kullanımındaki 9 Yanlış

Ağrı kesici kullanırken aşırı doz alımı ve tarihi geçmiş ilaç kullanımı, yapılan en büyük yanlışlardan.

İşte İlaçpedia’nın sizin için yapılan yanlışları sıraladığı liste:

Ağrı Kesici Kullanımında Yapılan Hata 1: “Bir tanesi işe yarıyorsa iki tanesi çok daha etkilidir!”

Doktorlar sizin için tam olarak gerekli dozu belirleyerek ilaç verirler. Verilen dozu 2’ye 3’e katlamak rahatlamanızı hızlandırmaz. Ama ilacın yan etkilerinin zararlarını kolayca arttırabilir.

Ağrı kesiciyi aldığınızda ilk 5 dakika içinde istediğiniz etkiye ulaşamazsınız. Ama bu demek değildir ki hemen bir kaç tane daha alabilirsiniz. Bazı ilaçlar birden fazla alınırsa ilkinin özelliğini de kaybettirebilmektedir ve hatta sizi hastanelik bile edebilir.

Eğer ağrı kesici alıp dikkatinizi başka bir şeye verdiğiniz halde ağrı kesiciler etki etmiyorsa doktorunuza bu durumu danışın.

Amerikan Eczacılar Birliğinden Eric R. Haynes’e göre “Bir tanesi işe yarıyorsa iki tanesi çok daha etkilidir!” çok yaygın bir sorun. Bu sorunu muayene bitince çıkarken doktorunuza maksimum dozajı sorarak çözebilirsiniz.

Bir diğer hata da 2 farklı ilaçtan alıp daha iyi etki göstermesini beklemektir.

Evinizde pek çok markadan,bir çok ilaç vardır fakat hepsinden almanız çok kötü sonuçlara yol açabilir.İlaçlar birbirleriyle etkileşip geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olabilirler.

Ağrı Kesici Kullanımında Yapılan Hata 2: Reçetesiz ilaç kullanımı

Çoğu insan reçetesiz ağrı kesicileri kafasına göre alır – bazen reçetelileri bile!. Bazen ne kadar ilaç aldıklarının farkında olmayabilirler. Bu da kötü sonuçlar doğurabilir.

Ağrı kesiciler veya diğer ilaçlar farketmez, reçetesiz alınan ilaçlarda doz aşımına çok sık rastlanabilir. Bunun nedeni ilaçların çoğunun ağrı kesici etkisi içeren maddeyle dolu olmasıdır.

Ağrı Kesici Kullanımında Yapılan Hata 3: İlaçla beraber alkol alımı

Alkol ve ilaçlar birbirlerini etkileyebilir, bu yüzden üstlerinde alkol ile beraber almayınız uyarıları görebilirsiniz.

Haynes’e göre insanlar bu uyarıları dikkate almazsa çok büyük problemlerle karşılaşabilirler. Alkol sizi sarhoş eder ve ağrı kesiciler de bu hissi verir. Kendinizi çok büyük bir tehlikenin içinde bulabilirsiniz.

Alkol ile ilaç kullanımı reçetesiz ilaçlarda daha da büyük bir problem haline gelebilir.

Ağrı Kesici Kullanımında Yapılan Hata 4: İlaç etkileşimleri

Bir ilacı almadan önce kullandığınız diğer ilaçları ve bitkisel hapları hesaba katmalısınız. Bu ilaçlar aldığınız ağrı kesiciyle etkileşip yan etkilerin ortaya çıkma riskini arttırabilir.

Örneğin, asetilsalisilikasit, bazı şeker hastalığı ilaçlarıyla, bazı antidepresan ilaçlarıyla karıştığında ciddi yan etkiler ortaya çıkarabilir.

İlaç reçetesini almadan önce doktorunuza içtiğiniz bütün ilaçların listesini vermelisiniz.

Eğer ilacınızı reçetesiz alıyorsanız da ilaç listenizi eczacınıza göstermelisiniz.

Ağrı Kesici Kullanımında Yapılan Hata 5: İlaç aldıktan sonra araba kullanmak

Ağrı kesiciler sizi mayıştırabilir. Her insanın her ilaca verdiği tepki farklıdır.

Önce ilacı evde alarak deneyip sonuçlarını gördükten sonra trafiğe çıkmak herkes için çok daha güvenli olacaktır.

Ağrı Kesici Kullanımında Yapılan Hata 6: Reçeteli ilaçları paylaşmak

Ne yazık ki reçeteli ilaçların eşe dosta verilebiliyor olması çok yaygın bir durumdur. Ağrı kesiciler söz konusu olunca durum iyice ciddileşiyor.

Kendi ilacınızı başkasının bir ağrısı dolayısı ile ona vermeniz yarardan çok zarar verebilir. İlaç verdiğiniz kişinin o ilaca alerjisi olabilir, içtiği başka bir ilaçla etkileşebilir ve bunların sonuçları da çok tehlikeli olabilir.

Ağrı Kesici Kullanımında Yapılan Hata 7: Eczacıya danışmamak

Reçeteleri ve prospektüsleri okumak zor olabilir. Eğer içtiğiniz ilaçla ilgili bir probleminiz varsa eczacınıza danışabilirsiniz.Onlar zaten bunun için oradalar! İlaçla ilgili merak ettiğiniz her şeyi eczacınıza sorarak kolayca bilgi edinebilirsiniz.

Ağrı Kesici Kullanımında Yapılan Hata 8: İlaç istiflemek

Tedavi bittikten sonra kalan ilaçları saklamak ne yazık ki ciddi bir sorun.Çünkü ilaçlar son kullanma tarihleri geçtikten hemen sonra bozulmaya başlar.İnsanlar genelde ilaçları, son kullanma tarihine daha bir yıl gibi uzun bir süre varsa atmazlar. Fakat ilacın bozulup bozulmadığı hakkında bir fikirleri yoktur. Aldıkları ilaç bozulmuşsa, işe yaramayabilir ya da çok daha kötüsü kişiyi hastanelik edebilir.

Ayrıca ilaç istiflenmesinin başka bir dezavantajı da,bu istif edilen fazlaca ilaç görüntüsünün insanı intihar gibi kötü şeyler yapmaya itmesidir.

Özellikle aileler ilaç dolabında fazla ilaç kullanımı olup olmadığını sıkça kontrol etmelidir, ergenlik dönemindeki çocukların ilaçlara olan eğilimi yüksektir.

Ağrı Kesici Kullanımında Yapılan Hata 9: Kırılmaması gereken hapları kırarak yutmak

Hapların, bazen tümüyle yutulması gerekebilir. Ortasında çizgi olan kırılabilir haplar, sadece çizgi hizasından kırılmalıdır. Bazı ilaçlar kırıldığında gereken etkiyi göstermeyebilir,bazen kana daha hızlı ve daha fazla karışarak aşırı doz sonucu ciddi yan etkiler gösterebilir.

Ecz.Zekiye Kübra Özden

GEREKSİZ VE HATALI AĞRI KESİCİ KULLANIMININ ZARARLARI 

Ülkemizde genç nüfusun fazla olmasına rağmen ilaç tüketimi oldukça fazladır. Günümüzde en çok kullanılan ilaç ağrı kesicilerdir. Yan etkilerinin de az olması ağrı kesici kullanımının en çok kullanılan ilaçların başında gelmesinin en büyük nedenidir. Ağrı kesici hemen hemen herkesin evinde bulunur. Ağrı kesiciler her zaman hastanın gerçek ihtiyına göre değil, gereksiz yere doktorlara ısrarla yazdırılmaktadır. Doktor yazmadığında ise eczaneden evde bulunsun diye reçetesiz alınmaktadır. Baş ağrısı ve eklem ağrılarında ağrı kesiciler doktor tavsiyesiz kullanılmaktadır. En çok yapılan yanlışlardan biri de doktorun yazdığı ağrı kesiciyi doktora danışmadan farklı bir ağrı için kullanılmasıdır. Doktorun eklem ağrıları için size yazdığı bir ağrı kesiciyi başınız ağrıdığında kullanmanız uygun olmayabilir. Çünkü ağrı kesiciler içerisinde bulunan farklı etken maddeler farklı sonuçlar doğurmaktadır.

gereksiz ağrı kesici ilaçlar

Gereksiz veya uygunsuz ağrı kesici kullanımı karaciğer ve böbrek hastaları için yan etkisi olabilir. Ağrı kesiciler kan basıncını yükseltip, kalp atışını da yükseltmektedir. Bunun için kalp, damar ve kalp ritminde sorun olan hastalarının gereksiz veya uygunsuz kullanımı çok zararlıdır. Ağrı kesicileri doktor tavsiyesiz kesinlikle alınmaması gerekir. Her hangi bir rahatsızlığınız olduğunda doktora gidip, doktorun yazdığı ilacı kullanmalısınız. Lüzumsuz yere evde bulunan ilaçlar yeni hastalıklara zemin hazırlayacağını unutmayınız. Ayrıca ağrının varlığı o bölgede ki bir sorunun işaretidir. Ağrıyı kesmek sorunu ortadan kaldırmayacaktır. Doktorlar zaten ağrı kesici ilaçları, hastanın tedavi sürecinde duyacağı rahatsızlığı en aza indirmek için verirler. Ağrı kesici hastayı iyileştirmez.

Çok fazla ağrı kesici içmenin zararları

Millet olarak ağrı kesicileri kullanan ve kullanmayı gerçekten alışkanlık haline getiren bir milletiz. İşte bu noktada ağrı kesicilerin faydaları, vücua olan olası riskleri ve zararlarını sorgulamak gerekiyor. Ağrı kesiciler doğru kullanıldıklarında gerçekten hayatı daha yaşanabilir kılmanın bir yardımcısı olabilirken, yanlış ve aşırı kullanım durumlarında ölümcül sağlık risklerini de beraberinde getirebiliyor.

İsviçre’de yapılan araştırmaya göre, bazı ağrı kesicilerin düzenli kullanılması kalp krizi ve felç riskini 2 ila 4 kat artırabiliyor. İsviçre’den bir grup bilim insanı tarafından yapılan araştırma özellikle, aspirin gibi tıp dilinde “steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar” olarak bilinen ilaç grubunu ele alıyor. Toplamda 115 bini aşkın hastayı kapsayan 31 ayrı klinik denemeyi ele alan araştırma grubu bulgularını rapor olarak yayımladı. Buna göre, tıp dilinde “steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar” olarak adlandırılan ve en yaygın kullanıma sahip ağrıkesiciler kalp krizi ve felç riskini 2 ila 4 kat artırabiliyor.

Durumun özellikle de kireçlenme, romatizma gibi kronik hastalıklar nedeniyle düzenli ağrı kesici kullanan ve belirli bir yaşın üzerindeki hasta grubu için daha kritik olduğu belirtiliyor. Aspirin ve “ibuprofen” gibi çok sık başvurulan ilaçlar da bu grupta yer alıyor. Uzmanlar ara sıra başvurulan ağrıkesicilerin benzer bir risk yaratmadığının altını çiziyor. Kronik bir hastalık nedeniyle sürekli ağrı kesici kullanmak durumunda olan hastaların ise doktorlarına başvurarak ilaç hakkında bilgi almaları öneriliyor.

Ağrı kesiciler Hakkında Yanlış Bilinenler

İddialar: Markalı ağrı kesiciler direkt olarak belirli ağrıları hedefliyor ve sıradan ağrı ilaçlarından daha iyi işliyor.

Gerçek: Aspirin, parasetamol ve ibuprofen gibi sadece 3 tane reçeteyle satılmayan ağrı kesici var. Fakat ilaç şirketleri bu jenerik (fiyatlarının içine pahalı reklam ve ambalaj giderleri girmemiş olan büyük marka adlarınınkine benzer ürünler) ilaçları, adet sancısı, migren ve siyatik gibi belirli ağrıları hedefleyen ilaçlar olarak yeniden tescil etti ve paketledi. Bazı ilaçlarda, etkisinin artması için kafein kullanılıyor. Fakat, Regan’a göre, sıradan tabletler ve bir fincan kahve daha çok işe yarıyor. Dekotks yaptırırken dikkat

Detoks ürünleri

İddialar: Vücudunuzu zararlı toksinlerden temizleme, sizin yeniden canlanmanıza ve yenilenmenize yardım ediyor.

Gerçek: Çeşitli detoks ürünleri satan şirketler, her zaman zararlı toksinlerin gerçekte ne olduğu hakkında çok şüpheli konuşuyorlar. Prof. Regan, “Normalde, sağlıklı karaciğer ve böbrekler zaten günlük metabolik toksinlerinden kurtuluyorlar. Ve eğer siz makul bir beslenme modeli uygularsanız, zararlı toksinlerden kurtulmak için başka bir şeye gerek kalmaz” dedi. (Zaman Online)

Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sacit Güleç, gelişen metotlar sayesinde artık ağrıyla baş başa kalmak zorunda olunmadığını belirterek, ”Ağrı kliniklerine başvurulduğunda ağrınızdan kurtulmanızı sağlayabiliriz. Ama bunun için geç kalmayın” dedi.

Mersin’de, ”Ağrı Tedavilerine Güncel Yaklaşımlar” konulu toplantı yapıldı. Prof. Dr. Güleç, toplantıda yaptığı sunumda, toplumda yaşanan sağlık sorunlarının başında ağrıların geldiğini söyledi. Ağrıların baş veya mide gibi farklı bölgelerde hissedildiğini anlatan Güleç, sürekli yaşanır hale gelen ağrıların ”kronik ağrı” olarak adlandırıldığını, bunların zaman zaman kişilerin yaşam kalitesini düşüren bir nitelik kazandığını vurguladı.
Ağrılardan kurtulmanın yollarının aranması gerektiğini dile getiren Güleç, şöyle devam etti:
”Ağrı ilerlediği zaman, ağrıyı tedavi etmek hastalığı tedavi etmekten daha güç bir hal alıyor. Hatta bazen hastalık ortadan kalkmış olsa bile ağrılar devam edebiliyor. Bu yüzden artık ağrı ile ilgili olarak çok farklı gelişmeler kaydedildi. Bunların değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum.”

-”AĞRI KESİCİNİN ETKİSİ OLMAZSA”-

Ağrılarla mücadele kapsamında ilk etapta ağrı kesici olarak bilinen ilaçların kullanıldığını hatırlatan Güleç, bunların yarar sağlamadığı durumlarda ”gelişen tıp sayesinde umut aranabileceğini” kaydetti. Günümüzde çeşitli görüntüleme yöntemleri altında iğne ve elektrotlarla ağrıları yaratan sinirlere ulaşılabildiğine dikkati çeken Prof. Dr. Güleç, ”Bu sayede o sinirleri düzenleyici ve yarattığı sıkıntıların önünü kesici bir takım müdahalelerde bulunabiliyoruz. Bu sayede de ağrıdan kurtulunabiliyor. Yani artık ağrıyla baş başa yaşamak zorunda değiliz. İlgili birimlere başvurulduğunda ağrınızdan kurtulmanızı sağlayabiliriz. Ama bunun için geç kalmayın” diye konuştu.
Ağrı ile mücadelenin uzun yıllardır insanlığa hizmet ettiğini ancak yeterince bilinmediğini bildiren Güleç, ağrı çeken insanların zaman kaybetmeden ağrı kliniklerine başvurmasını önerdi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hayri Özbek ise ağrı kesici ilaçların ”iyi bir ilaç grubu olduğunu” ancak belirli durumlarda kullanılması gerektiğini vurguladı. Ağrı kesicilerin düzensiz kullanılmaması gerektiğine işaret eden Özbek, ”Ağrıyı kontrol etmek mümkün. Ancak yeter ki doğru metot tercih edilsin” dedi.

 

paylaş:

Yorum Yap