Çoçuklarda bronşite ne iyi gelir, bebeklerde bronşite iyi gelen bitkiler tedavi eden bitki meyve sebzeler

Bu içerik bronsite ne iyi gelir, çocuklarda bronşite ne iyi gelir, bronsite iyi gelen bitkiler, kronik bronşite iyi gelen bitkiler, bronşite iyi gelen bitkiler maranki, alerjik bronşite iyi gelen bitkiler, bebeklerde bronşite ne iyi gelir, bronşit için şifalı bitkiler, bronşite iyi gelen bitkiler ibrahim saraçoğlu, bronşite ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu, bronsit ne iyi gelir, bronşite iyi gelen bitkiler ahmet maranki, çocuklarda bronşit için şifalı bitkiler, bronşite iyi gelen yiyecekler, alerjik bronşite ne iyi gelir, bebeklerde bronşite iyi gelen bitkiler, bronşite iyi gelen besinler, alerjik bronşit için şifalı bitkiler, bronşite iyi gelen şeyler, bronşite faydalı bitkiler konularını barındırır.

Ahmet Maranki bronşit kürleri: Bronşite iyi gelen bitkiler

Bronşit bir çeşit nefes darlığıdır. Bunun sebebi akciğerlerdeki bronşların hastalanmasından kaynaklanmaktadır. Nefes borularının iltihaplanması olarak da bilinmektedir. Bronşit akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Bronşit hastalığının ortaya çıkmasına soğuk yeme içme, üşütme, kirli ve tozlu havalar sebep olmaktadır.

Pratik Bitkisel Formüller

• Öksürük otu bronşit hastalığında etkili bir ilaçtır. Akut ve kronik bronşite iyi gelmektedir. Ayrıca nezle ve gribe de iyi gelen şifalı bir bitkidir.
• Bronşitte bir başka şifalı bitki ise ebegümecidir. 1 bardak kaynar suyun içerisine 5-6 gram kadar ufalanmış ebegümeci konulduktan 10 dakika kadar bekletilir ve günde bu elde edilen çaydan 2-3 bardak içilir.

• 3 gram kekiği bir bardak suyun içerisine koyduktan 10 dakika kadar bekletilir. Bu elde edilen sıvı karışımdan günde 3 bardak kadar tüketilmesi gerekir.

Bronşite iyi gelen bitkiler

Sabun Otu: Bitkinin içeriği yapılan araştırmalar sonucu ağrı kesici etkilerinin olduğu saptanmıştır. Sabun otu için her gün 250 ml. kaynatılmış suyun içerisinde bir çay kaşığı karıştırılarak elde edilir.

Isırgan Otu: Isırgan otunun yapraklarını ve suyunu bal ve şeker ile karıştırmanız durumunda bronşit ve astım hastalıklarına karşı adeta bir kalkan vazifesi göreceğini fark edeceksiniz.

Sarımsak: Antiviral ve anti bakteriyel bakımından oldukça zengin olan sarımsak bronşit hastalığında içinde bulunan bu belirttiğimiz maddelerden dolayı büyük bir fayda sağlamaktadır. Sarımsak bronşit vb. hastalıklara karşı bir zırh olacağı gibi aynı zamanda gribe ve soğuk algınlığına karşı da önemli bir silahtır.

 

Bebeklerde Bronşit

Genel Bakış

 

Bronşiyolit, akciğer hava yolu enfeksiyonudur. En çok 3–6 aylık çocuklarda görülür. Her 9 bebekten biri, hayatının ilk yılında, genellikle sonbahar ve kış aylarında hastalığa yakalanır.

 

Enfeksiyon, soğuk algınlığı belirtileri gibi başlar, ilerleyerek öksürük ve wheezing ile kendini gösterir. Aileler için çocuğun hastalığı korkutucu olsa da, hastalık bir haftada geçer. Bu sırada çocuğunuzun rahatı için bazı önlemler alabilirsiniz.

 

Hastalık bazı durumlarda ciddileşerek nefes almayı zorlaştırabilir. Bu durum, kan dolaşımında oksijen azalmasına neden olur, çocuğunuzun dudakları maviye döner. Böyle bir şey olursa acilen doktorunuza başvurun.

 

Benzer durumlar prematürelerde de görülebilir, kalp veya akciğer rahatsızlığı ya da immün sistemin zayıflığıyla görülebilir. Ancak bu durumda acilen tıbbi bakım gerekir.

 

 

 

Bulgu ve Belirtiler

İlk 2–3 gün belirti ve bulgular, soğuk algınlığınınkilerle aynıdır: • Burun akması• Tıkanık burun• Hafif ateş (olur ya da olmaz)Bunları takiben 2–3 gün içinde:• Wheezing – nefes alma zor ve sesli olur• Öksürük—serttir, balgam oluşmaz• Hızlı ve zor solunum• Hızlı kalp atışıEnfeksiyon, sağlıklı bireylerde 7–10 gün içinde geçer. Çocuğun kalp veya akciğer problemleri gibi başka sağlık problemleri varsa veya bağışıklık sistemi zayıfsa, enfeksiyon ciddileşebilir, hastaneye gidilmesi gerekebilir. Eğer aşağıdaki belirtiler görülüyorsa, acilen doktora başvurmak gerekir:• Kusma• Çok hızlı ve yüzeysel nefes alma – dakikada 40’ dan fazla• Tırnak ve dudak çevresinde morlaşmalar (siyanoz)• Nefes almaktan yorulma veya nefes almak için oturmak zorunda kalma• Letarji • Sıvı içmeyi reddetme

 

 

Nedenleri

Soluk borusu (trake) akciğerlere giden ana yoldur. Akciğerleriniz içinde trake, biri sağ biri sol akciğere giden, bronş denilen iki ana dala ayrılır. Her bir bronş da akciğerler içinde küçük dallara ayrılır ve akciğerlere hava dağıtır. En küçük hava yollarına bronşiyol denir. Bronşiyolit, enfeksiyöz ajanın(genellikle virüs)solunum sisteminize girerek bronşiyolleri iltihaplandırması ve şişirmesi sonucunda oluşur. Sonuç olarak mukus hava yollarında birikir ve havanın akciğerlerden akışını zorlaştırır. Daha büyük çocuklarda ve erişkinlerde belirti ve bulgular hafiftir. Ancak bebeklerin bronşiyolleri daha dar olduğundan nefes almakta daha çok zorlanırlar. Respiratory syncythial virüs (RSV) yaygındır ve bronşiyolit hastalıklarının yarısından fazlasına bu virüs sebep olur. Diğerleri, parainfluenza virüsü, ,influenza (flu) virüsü, bazı adenovirüsler veya Mycoplasma pneumoniae organizmaları gibi diğer enfeksiyon ajanlarıyla oluşur. Bronşiyolit bulaşıcıdır. Soğuk algınlığı veya nezle gibi (havadaki enfekte mukuslu damlacıkları veya respiratuar sekresyonları inhale ederek veya bu sekresyonlarla kontamine olmuş nesnelere dokunduktan sonra gözünüze, burnunuza ya da ağzınıza dokunarak) bulaşır.

 

 

Risk Faktörleri

6 aylıktan küçük olan bebekler en büyük riski taşırlar; çünkü akciğerleri ve bağışıklık sistemleri tam gelişmemiştir. Erkekler kızlardan daha çok yakalanırlar. Çocuklarda riski artıran diğer nedenler: • Hiç anne sütü emmemiş olmak- Anne sütüyle beslenen bebekler anneden immün koruma alırlar.• Prematüre doğum• Sigara dumanına maruz kalma• Kreşlerde olduğu gibi çok fazla çocukla beraber olma• Okula giden kardeşlerinin olması

 

 

Doktora Başvurma Zamanı

Hastalığın belirti ve bulguları 7 veya 10 gün içinde kaybolur. Fakat nefes alma problemleriniz varsa, doktorunuza ya da pediyatristinize danışın. Eğer bebeğiniz prematüre doğduysa ve kalp veya akciğer rahatsızlığı varsa, belirtiler görüldüğünde doktorunuza başvurun. Çünkü bu enfeksiyon hızla ağırlaşabilir.

 

 

Tarama Ve Tanı

Doktorunuz wheezing, uzamış bir nefes veriş(ekshale)veya akciğerde çıtırtı sesi için stetoskop ile çocuğunuzun akciğerlerini dinleyecektir. Duyulan bu tür sesler bronşiyollerdeki hava geçişinin tıkandığını gösterir. Bazen doktorunuz hava yollarında iltihaplanma olup olmadığını ve pnömoni bulgularını görmek için göğüs röntgeni isteyebilir. Ek olarak, doktorunuz bronşiyolite sebep olan mikroorganizmanın ne olduğunu anlamak için mukus örneği alabilir. (nazal farengeal swab veya burun içine yerleştirilen emme-suction- kateteri ile)Kan testleri, çocuğunuzun beyaz kan hücrelerini saymak için yapılabilir. Beyaz kan hücrelerinin artması vücudun enfeksiyonla savaştığını gösterir. Ayrıca kan testi çocuğunuzun kan akışındaki oksijen seviyesini de belirtir. Oksijen beyin dahil her organın çalışması için gereklidir. Çocuğunuz kusuyor ve bir şey yiyip içmeyi reddediyorsa, doktorunuz dehidratasyon belirtilerini sorabilir. Bu belirtiler, çökük gözler, kuru ağız ve deri, durgunluk ve az idrar yapma veya hiç yapmamadır.

 

 

Komplikasyonlar

Ağır bronşiyolit komplikasyonları:• Soluk almanın giderek zorlaşması • Siyanoz, çocuğun deri ve dudaklarında maviye doğru renk değişimi (oksijen yetersizliğinden dolayı)• Dehidrasyon (susuz kalma)• YorgunlukBu komplikasyonlar görüldüğünde çocuğu hastaneye götürün. Eğer bebeğiniz prematüre doğduysa, kalp veya akciğer hastalığı ya da immün sisteminde bozukluk varsa, hastalığın başlangıcını iyi gözlemleyin. Enfeksiyon, kötüye gidebilir (hayati tehlikesi yaratabilir) belirti ve bulgular ciddileşebilir. Bu gibi durumlarda hastaneye götürerek tıbbi yardım almasını sağlayın.Bazen bronşiyolite, bakteriyel pnömoni eşlik edebilir. RSV ile reenfeksiyonlar başlayabilir ancak ciddi değildir. Sürekli tekrar eden nöbetlerle bronşiyolit ilerleyebilir ve astıma dönüşebilir, ancak iki hastalık arasındaki bağlantı açıklanamamıştır.

 

 

Önlem

Bronşiyolit insandan insana bulaştığı için, korunmanın en iyi yolu bebeğinize dokunmadan önce ellerinizi yıkamanızdır. Eğer çocuğunuz hasta ise, diğerlerine bulaşmaması için dışarıya çıkarmayınız. Bazı basit ve etkili yollar enfeksiyonun yayılmasını engelleyebilir:• Çocuğunuzu, soğuk algınlığı olan insanlardan uzak tutun• Eğer aileden birisi hastaysa, banyo ve mutfağı temiz tutun. Alanı dezenfekte etmek için bol su ve çamaşır suyu kullanın. Kimyasal toksik bir reaksiyon yaratmamak için diğer kimyasallarla karıştırmayın. • Kullanılmış kâğıtları atın. • Bardak ve tabaklarınızı ayırın. • Evde olmadığınız zamanlar suya gerek olmayan el dezenfektanı kullanın. (Purell Instant Hand Sanitizer) Bronşiyolit için aşı yoktur. Bebeklerde RSV enfeksiyonlarının şiddetini azaltmak için iki ilaç vardır. Bu ilaçlar, hastaneye yatma ihtimalinizi ve hastalığın şiddetin azaltır. US’de önleyici tedaviler hastalığın pik yaptığı RSV mevsiminde, yani sonbahar başlangıcından itibaren, 5 ay boyunca aylık olarak verilir. Pahalı oldukları için bebeklerde kullanımı sınırlıdır. Bu ilaçlar:• RSV immün globülin (RespiGam). RespiGam, RSV ile baş etmek için gerekli antikorları sağlar. Çocuğunuz birkaç saatte bir damardan(intravenöz) RespiGam alır. Hastalığın riski azalana kadar her ay tekrarlanmalıdır. RespiGam kullanımı MMR ve varisella immünizasyonu zamanlamasını etkileyebilir. • Palivizumab (Synagis). RespiGam gibi RSV’ye karşı antikor tedavisi yapar, ancak kullanımı Respigamdan daha kolaydır. Tek enjeksiyonla büyük bir kasa enjekte edilir ve her ay, gerekli olmayana kadar, tatbik edilir.

 

 

Kişisel Bakım

 

Çocuğunuzun hastalığının süresini kısaltmak mümkün olmasa da, belirtilerin bazılarını yok ederek daha rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz:

 

• Havayı nemlendirin. Eğer çocuğunuzun odasındaki hava kuruysa, nemlendirici ya da buharla havayı nemlendirin, öksürüğe ve tıkanıklığa iyi gelir. Nemlendiricinin bakteri üretmemesi açısından temiz olmasına dikkat edin. Odayı ılık tutun, çok sıcak olması havayı kurutur.

 

Havayı nemli tutmanın diğer bir yolu da sıcak bir banyo yaparak banyodaki buharın odaya gitmesini sağlamaktır. Burada 15 dakika çocukla kalmanız öksürüğe iyi gelecektir.

 

• Çocuğu dik tutun. Dik durmak nefes almayı kolaylaştırır. Bebeği bebek arabasına koymak yardımcı olabilir. Eğer çocuğu arabada bırakacaksınız, başının düşmeyeceğinden ve rahat nefes alacağından emin olun. Bunun için kenarlara köpük ya da battaniye koyun. Oturduğu yerin eğimine dikkat edin.

 

• Çocuğunuzun temiz içecekler içmesine dikkat edin. Dehidrasyonu sağlamak için su ve meyve suyu içirin. Tıkanıklığa göre yavaş içebilir.

 

• Tıkanıklığı gidermek için burun damlası kullanın. Reçetesiz satın alabilirsiniz. Bunlar etkilidir ve irrite edici değildir. Önce burun deliklerinden birine, sonra diğerine damlatın. Çocuğunuza nasıl yapılacağını da gösterebilirsiniz.

 

• Reçeteye tabi olmayan ağrı kesicileri kullanın. Asetaminofen (Tylenol, diğerleri) gibi ilaçlra boğaza iyi gelir ve çocuğunuzun daha rahat sıvı içmesini sağlar. Viral enfeksiyon için aspirin kullanmayın, çünkü Reye’s sendromuna sebep olabilir.

 

• Sigarasız bir ortam sağlayın. Duman solunum enfeksiyonlarında semptomları kötüleştirebilir.

ASTIM BRONŞİTE İYİ GELEN BİTKİLER

http://sifamarket.com/yeni-makale-resimleri/astim-bronsite-iyi-gelen-bitkiler.jpgKronik bir hastalık olan astımın ömür boyu sürebilen bir tedavisi vardır.Hastanın ilaçları belli bir müddet almasından sonra şikayetinin olmamasını hissetmesi tedavi olduğu anlamına gelmediği gibi ilaçların sürekli kullanılmamasıyla oluşabilecek rahatsızlıkların başındaki en büyük sıkıntısı solunum yollarındaki iltihaplanmanın artmasıyla başlayacaktıktır.

Akciğerdeki hava yollarının (bronşların) daralmasıdır. Kıl, toz, yumurta, süt, aspirin ve çiçek tozu astım sebebi olabilir. Bronşiyal astımda balgam çıkarma ve hırıltılı öksürük görülür.

Sigarayı bırakmalı, şişmanlamamalı ve üzülmemelidir. Katkı maddeleri astımlı hastalar için zararlı olmaktadır. Süt çocuklarında inek sütü alerjisi olursa doktora danışarak diyetten süt çıkarılmalıdır.

At kuyruğu, biberiye, çemen, ebegümeci, hünnap, ısırgan otu, sinirli ot, semiz otu, adam otu, ban otu, lavanta ve mahlep kullanılır.

Adaçayı astım hastaları için yararlıdır. 1 tatlı kaşığı yaprak 1 su bardağı kaynar su içine konur demlenir. İki dakikadan daha fazla kaynatılmamalıdır. 10 dakika demlenir. Süzüldükten sonra günde 2-3 bardak içilir. Anason suda kaynatılır ve içilir. Tohumu çay gibi demlenir.

Andız otu astım için : eskiden tüberküloz tedavisinde kullanıldığı bilinen andız otu kökü, ezilip balla karıştırılarak yenirse, astıma faydalıdır. Yarım tatlı kaşı ince kıyılmış andız otu kökü orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir ve 8-10 saat demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak çay, ısıtılarak ve sıcak olarak içilir. Uyarı : Yüksek dozajlar, kusmaya ve mide ağrısına yol açar. Alerjik tepkiler görülebilir. Bilinen başkaca yan etkisi yoktur. Gebelik sürecinde kullanılmaz. Çocuklarda dozaj yarıya indirilmelidir.

Akasya astıma yararlıdır. Yarım litre suya 10-15 gr. Akasya yaprağı veya akasya çiçeği katılır ve kaynatılır. Bu çaydan sabahları yarım bardak içilir.Anason astım ve nefes darlığında kullanılır. Tohumu çay gibi demlenir.

Ballıbaba astım için kullanılır

Biberiye astım ve bronşite iyi gelir. 1 çay kaşığı biberiye otu 1 bardak su içinde birkaç veya 1 fincan içilir. Yapraklarından ve çiçeklerinden çayı demlenir. Baharat olarak et yemeklerinde kullanılabilir.

Astım için 50 gram çörek otu yağı, 10 gram biberiye yağı ile karıştırılır ve bu karışımdan günde 2 defa yarımşar çay kaşığı içilir.

75 gram kadar çam filizi 1 litre su içinde bir gün bırakılır ve kaynatılır. Sonra 910 dakika dinlendirilir. Bu su balla karıştırılarak günde 2 fincan kadar içilirse astıma iyi geldiği bildirilmektedir.

Çam fıstığı astım ve nefes darlığına iyi gelir.

Çörek otu alerjiye iyi geldiği, bu nedenle de astım ve deri hastalıklarında kullanılır. Çörek otu çörek otu yağının kür halinde 8-10 hafta yemeklerle beraber bol su alınarak tüketilmesi tavsiye edilir. Çörek otu çocuklar günde tatlı kaşının dörtte biri kadar, yetişkinler ise yarım tatlı kaşığı kadar alabilir.

Deve tabanı astım, nefes darlığı, bronşit gibi hastalıklar da kullanılır. Deve tabanı deve tabanı suda kaynatılır ve buharı solunursa astıma faydalıdır. Deve tabanı kaynatılır suyu içilir.

Ekinazya bronşit ve astım için faydalıdır. Normal çay gibi demlenir. Sabah ve akşam birer fincan veya bardak içilebilir. Hanımeli astım için kullanılır.

Havuç suyu süt ile beraber içilir. Keçi boynuzu astım için iyidir. Kenevir astım ve bronşit için faydalıdır.

Kereviz yaprağı süt ile beraber kaynatılır ve yenir. Keten tohumu astım ve nefes darlığı için kullanılır. Kuzu kulağı salatası yenir.

Limon astıma karşı iyi gelmektedir. Limon suyuna bal karıştırılarak içilir. Lahana astıma faydalıdır.

Mahlep astım ve nefes darlığı için kullanılır. Marulu çiğ olarak yemelidir. Maydanozun tohumları ve yaprakları kaynatılır. Bu su içilirse astım için faydalıdır. Melek otu astıma iyi gelir. Mersin suda kaynatılır ve içilir. Bunlarda ölçü çay bardağıdır.

Meyan kökü çayı astıma faydalıdır. Meyan kökü kaynatılır ve suyu bal ile karıştırılarak içilir.

Nane astım, bronşit ve öksürüğe iyi gelir.

Nar astıma faydalıdır.

Oğul otu astım için kullanılır. Oğulotu (Melisa) bal ile karıştırılarak yenir.

Okaliptus astım ve nefes darlağı için kullanılır.

Sarımsak ve soğan astım için faydalıdır.

Sığır kuyruğu otu astım için faydalıdır.

Dar yapraklı sinirli otun çayı içilir. Salatası yapılır ve yenir. 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı toz haline getirilmiş sinirli ot katılır. Bundan günde 2-3 bardak içilebilir.

Soğan astım gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Astım için bol soğan yenmesi tavsiye edilmektedir. Kuru soğan bal ile karıştırılır ve yenir.

Astım ve öksürük için susam köklerinden hazırlanan çay içilir.

Sütleğenler astım için kullanılır.

Tatula astıma faydalıdır.

Turp suyu bal ile içilir. Zencefil suyu içilir.

Karışım- 1: Sarımsak, bal ve tereyağı sütle karıştırılır ve hazırlanan karışımdan yenir.

Karışım- 2: Nane çayı, ada çayı ve lahana bal ile karıştırılır ve içilir.

Karışım- 3: Lahana sapı, badem, bal ve su karıştırılır ve içilir.

Karışım- 4: Sarımsak, adaçayı ve limon kaynatılır ve buzdolabına konur. Bundan günde bir fincan içilmesi tavsiye edilir.

ETİKETLER: astım, astım bronşit, astım bronşit iyi gelen bitkiler, astım bronşite iyi gelen bitkiler, astıma iyi gelen bitkiler, astım için bitkisel ilaçlar, bronşit için bitkisel ilaçlar,

 

bebeklerde bronşite ne iyi gelir, bronşit olan bebeğe ne iyi gelir, bebekte bronşite ne iyi gelir, bebeklerde bronşit ne iyi gelir, çoçuklarda bronşite ne iyi gelir, bebeklerde bronsit bakimi, bronşite ne iyi gelir bebeklerde, 3 aylık bebekte bronşit, bebeklerde bronşit ve bakımı, bebklerde bronsit ne iyi gelir, bronşitli bebeğe ne iyi gelir, bebek bronsıt ne ıyı gelır, rsv virusu kimdengecer, Bebeklerde bronşite en iyi ne gelir, bronsitli bebek bakimi

 

paylaş:

Yorum Yap