Çocuklarda balgam ve öksürüğe ne iyi gelir

Çocuklarda balgam ve öksürüğe ne iyi gelir

Çocuklarda öksürük nasıl tedavi edilir?

Bebeklerde öksürük için şifalı bitkiler

Bebeklerde öksürük için şifalı bitkiler. Bebeklerde öksürük bir rahatsızlıktan kaynaklanabileceği gibi, boğazının kurumasından veya boğazına küçük bircisim kaçmasından (su,ekmek kırıntısı,toz vb.)kaynaklanabilir. Şifalı bitkiler ancak bebeğin solunum yolu rahatsızlıklarında uygulanabilir.

Bebeklerde öksürüğün nedeni çoğunlukla balgamdır. Aşağıdaki yöntemler öksürüğe iyi gelecektir.

Bebeklerde öksürük için şifalı bitkiler.

1-     Birincisi bebeğin odası havdar ve temiz olmalı.

2-     Odasında nemlendirici çalıştırılması öksürüğe iyi gelecektir.

3-     papatya çayı ve ıhlamur çayı verilebilir.

4-     Adaçayı bal ile tatlandırılarak verilebilir. (bir yaşından küçüklere bal verilmez)

5-     Bal limon suyu ile sulandırılarak bir çay kaşığı içirilebilir.

6-     Sırtı ve gögsü okaliptus yağı ile ovulur.

7-     Rezene ve nane karışımı çay verilebilir.

8-     Turp oyulur içine bir kaşık bal konur. Sabaha kadar beketilir oyukta biriken sıvı bir çay kaşığı içirilir. (bal bir yaşından küçüklere verilmez)

Öksürük Nasıl Geçer? Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük için Ne Yapılabilir?

Öksürük solunum yolu hastalıklarında en sık görülen belirtilerden biridir. Öksürük için evde ne yapılabilir? Öksürüğü ne keser? Öksürüğü ne geçirir? Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde öksürük için ne yapılır?

Öksürük için Doğal Tedaviler :

* Bir elmanın kabuğunu soyun, bir kaç da çekirdeğini koyun, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, belki bir tarçın kabuğu, bir dilim de limon. Bunların hepsini kaynatıp, isterseniz bal ile tatlandırıp  sıcak sıcak içebilirsiniz. Ilık ılık vermek suretiyle çocuklar için de kullanıbilirsiniz.

* Bir tatlı kaşığı bala toz zencefili karıştırarak macun yapıp için (yiyin), boğazınıza ve öksürüğe çok iyi  gelir. Çocuklara uygulamayın.

* İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katıp karıştırın ve günde bir kaşık verin. Bir iki güne kadar öksürük geçecektir. Yetişkin ve çocuk kullabilir.

* 1 çay kaşığı karabiber , 1 tatlı kaşığı bal ile ile karıştırılarak verilir. Ardından da süt. Bu formül yetişkinler için de etkilidir.

* Kabukları ile elma, tarçın, zencefil, ıhlamur, ayva ve kabuklu limonu kaynatıp suyunu içirin. Göğsü yumuşatacak ve öksürüğü geçirecektir.

* Çocuğunuzu uykuya yatırırken oda sıcaklığındaki balı sırtına sürüp, üstüne gazete veya kağıt havlu ile kapatıp, uyumasını sağlayın. 2-3 kez denendiğinde öksürüğü kesecektir.

* Ihlamurla ile ayva yaprağı beraber kaynatılıp içilirse, öksürük geçer.

* Bir miktar kekiği su ile kaynatıp içine bal koyup ılıtılır. Ilıyan karışım bebeklere verildiğinde öksürüğü geçer.

* Nişastayı suyla kaynatıp içine limon yada portakal suyu koyun biraz da tatlandırmak için pekmez ekleyin. Bu karışımı ılık ılık içirin. Çocuğunuzun öksürüğü hemen kesilecektir.

* Biraz zeytinyağını ısıtın, ve içine karabiber atarak pişirin, iyice yansın. Sonra ılınınca öksüren Çocuk veya yetişkin kişinin, sırtına ve göğsüne sürüp ovun. Üzerine, hafif emince sıcak bez örtün ve giyinmesini sağlayın.

paylaş:

Yorum Yap