Çocuklar neden kola sever, çocuğum gazı içecekleri çok içiyor

Sponsorlu Bağlantılar

Çocukların aşırı kola bağımlılığının sebepleri, çocuğum kolayı çok seviyor, çocuklar niçin kola sever, çocuğun en sevdiği içecek kola fanta ve gazlı içecekler, çocuğumun aşırı kola düşkünlüğü var neden nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Tipeez.com’un geçtiğimiz günlerde yaptığı ankette, çocuklara en çok hangi içeceği sevdikleri soruldu. 15 yaşın altında 1.1 milyonu aşkın üyesi bulunan sitede üç gün içinde anketi 5000’den fazla çocuk cevapladı.

Çocukların en sevdikleri içecekler arasında yaklaşık %37’lik oranla gazlı içecekler birinci sırada yer aldı. Su %21’lik oranla ikinci, süt %19’luk oranla üçüncü içecek olurken, sütü ayran ve ardından meyve suyu takip etti.

Çocukların favori içeceklerinin gazlı içecekler olması, gelecek nesillerin sağlığı açısından olası tehlikeleri de gösteriyor. Uzmanlar, gazlı içeceklerin diş çürüklerine neden olduğunu, asidik yapıları sebebiyle sindirim sağlığını tehdit ettiğine dikkat çekiyor.  Üstelik fast food tarzı beslenmeye eşlik eden gazlı içecekler, yüksek oranda şeker içerdiği için obeziteye ve obeziteye dayalı şeker hastalığına da sebep olabiliyor. Bu sebeple uzmanlar, davranış ve tüketim alışkanlıklarının şekillendiği küçük yaşlarda, çocukları daha sağlıklı içecekler tüketmeye özendirmenin önemine dikkat çekiyor. Uzmanlar, çocukların beslenme alışkanlıklarını değiştirmek için ebeveynlere ve okullara sorumluluklar düştüğünün altını çiziyor.

Sponsorlu Bağlantılar
paylaş:

Yorum Yap