Çocuklar İçin Oyun Hamuru Nasıl Yapılır Yapılışı Yapımı Resimli

Konu Etiketleri: oyun hamuru nasıl yapılır, oyun hamuru yapımı, oyun hamuru yapılışı, oyun hamuru tarifi, evde oyun hamuru yapımı, tutkallı oyun hamuru, tutkal nasıl yapılır, oyun hamur nasıl yapılır, oyun hamuru nasil yapilir, tutkal hamuru, tutkalla yapılan oyun hamuru, tutkal hamuru nasıl yapılır, oyuncak hamuru nasıl yapılır, evde oyun hamuru nasıl yapılır, oyun hamuru yapımı tarifi:

Evde Tutkallı Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Evde kolay bir oyun hamuru için tarif
Oyun hamuru tarifi tutkal hamuru nasıl yapılır,
Tutkal tutkallı hamur nasıl yapılır oyuncak hamur
Ev Yapımı Oyun Hamuru tarifi

Çocuklarınız için özel oyun hamuru tarifi oyun hamuru evde nasıl hazırlanır hemen öğrenmeye ne dersiniz bu benimde çok işime yarıyacak hemen paylaşalım tarifimizi
Elbetteki İnternette arama yaparak bir sürü oyun hamuru tarifi bulabilirsiniz  Bunlardan yenilebilir olanları ve olmayanları var  İçlerinde glikoz olanlar olmayanlar, bir sürü versiyon var  Bizimki yenilmiyor ve çok kolay  İki malzeme var Un ve tahta tutkalı
Evde Tutkallı Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?
Bir kabın içine bir kaç avuç un koyup üstüne 1-2 kaşık tutkal koyun  Kulak memesi yumuşaklığını yakalamaya çalışın  Sert olmuşsa tutkal, çok sıvı kaldıysa un ilavesiyle kıvamınızı bulun  Su konulmuyor

Renklendirmek için genellikle gıda boyası kullanılıyor yenilir hamurlara  Ben denemedim ama aklıma birazcık parmak boyası karıştırmak geldi bu tarifteki hamura, renklendirmek için  İsteyen deneyebilir

Gayet basit ve masrafsız bir oyun hamuru oldu değilmi şimdi çocuklarımızla keyifle oynuyabiliriz

Evde oyun hamuru nasıl yapılır?

Çocukların yaratıcılıklarını, zihinsel gelişimlerini ve hayal güçlerini geliştiren rengarenk oyun hamurlarını onlarla birlikte evde yapmaya ne dersiniz? Bu rengarenk oyun hamurlarını tamamen doğal ve her evde bulunan malzemelerle hazırlarken çok eğleneceksiniz. Çünkü oyun hamurunun yapımı en az onunla oynamak kadar eğlenceli…

Aslında evde iki şekilde oyun hamuru yapabilirsiniz. Bunlardan birincisi hamuru pişirerek ikincisi ise hamur pişirilmeden yapılıyor. Pişirilek yapılan oyun hamuru daha kolay şekil olamakla birlikte, pişirilmeden yapılan hamurun yapımı daha pratiktir ve sabırsız çocuklarımızı bekletmek zorunda kalmadan 2-3 dakika içinde hazırlayabiliriz. Tercih sizin.

1. Tarif (pişirmeden)

1 su bardağı un
3 su bardağı su
2 çorba kaşığı sıvı yağ
¼ su bardağı tuz

Hamuru renklendirmek için gıda boyası yerine sebze ve meyvelerden yararlanabilirsiniz.

Sarı renk için zerdaçal, kırmızı ve tonları için pancar suyu, ahududu, böğürtlen veya vişne suyu, yeşil için ıspanak suyu, kahverengi için kahve kullanabilirsiniz.)

Hazırlanışı:

Gıda boyası haricindeki tüm malzemeleri karıştırın. Hazırladığınız hamuru küçük parçalara ayırın. Her parçaya farklı renkte gıda boyası ekleyerek hamurları tekrar yoğurarak renklendirin. Gıda boyalarını karıştırarak farklı renkler de elde edebilirsiniz.

2. tarif (pişirilerek)

1 su bardağı un
1 su bardağı su
Yarım su bardağı tuz
2 çorba sıvı yağ
2 çorba kaşığı tartar kremi (Aktarlardan bulabilirsiniz ya da onun yerine elme sirkesi de kullanılabilir.)

Gıda boyası ya da parmak boyası

Hazırlanışı:

Önce unu ve tuzu karıştırın. Tartar kremi ya da elma sirkesini su ile birlikte ekleyin. Hazırladığınız hamuru kaç renk hazırlayacaksanız o kadar parçaya bölün. Gıda boyalarını sıvı yağ ile birlikte hamurlara ilave edin ve kısık ateşte ezerek pişirmeye başlayın. Hamur ortada toplanarak tavadan ayrılınca artık ateşten alabilir ve soğumaya bırakabilirsiniz.

Hazırladığınız hamurları kurumamaları için mutlaka kapalı plastik saklama kaplarında ya da cam kavanozlarda saklayın.

Şimdi sıra bu rengarenk hamurları şekillendirmeye geldi. İşte size çocuğunuz ile birlikte yapacağınız birbirinden sevimli oyun hamuru şekilleri:

 

Okula gitmedikleri dönemlerde evde sıkılan çocuğunuza yeni bir eğlence alanı yaratabilirsiniz, ona oyun hamuru hazırlayabilir, evde oyun hamuru ile oyunlar oynamasına ve böylece kendisini geliştirmesine fırsat tanıyabilirsiniz. Haydi kolları sıvayın!!!

Çocuğunuza oyun hamuru hazırlarken iki farklı tariften yararlanabilirsiniz. Biri hamuru pişirerek diğeri ise hamuru pişirmeden hazırlanıyor. Hangisini arzu ederseniz onu seçebilirsiniz…

Pişirerek hazırlanan oyun hamuru:

* 1 su bardağı un
* 1/2 su bardağı tuz
* 1 su bardağı su
* 1,5 yemek kaşığı sıvıyağ
* 1 yemek kaşığı krem tartar
* İstediğiniz renk gıda boyası

Yapılışı: Bütün malzemeleri iyice karıştırıp teflon bir kabın içine koyun. Ocağı çok kısık açarak üzerine koyun ve hızlı hızlı karıştırarak pişirin. Tencereye yapışmaması ve topaklanmaması gerekiyor. Kaşığa yapışmayacak hale gelene kadar pişirin. Soğuyunca hamurunuz oynamaya hazırdır. Hazır satılan hamurlardan hiç farkı olmuyor. Krem tartarı aktarlardan ya da pasta malzemeleri satan yerlerden bulabilirsiniz. Pahalı bir şey değil. Yaptığınız hamuru ağzı kapalı bir kavanozda 3 hafta gibi uzun bir süre saklayabilirsiniz. (“3 Beyazsız Hamur İşleri” kitabından alınmıştır.)

Pişirmeden hazırlanan oyun hamuru:

* 1 su bardağı un
* 1/4 su bardağı tuz
* 1/2 su bardağı su
* İstediğiniz renk gıda boyası

Yapılışı: Tuz ve unu bir kapa boşaltıp karıştırın, daha sonra su ve gıda boyasını ekleyin. Hamurda belirli bir yoğunluğa ulaşıncaya kadar hamuru yoğurun. Bu tarif ile yapılan hamur ancak tek kullanımlık dayanıklılığa sahiptir, kısa sürede kuruyabilir.

Çocuğunuz yaptığınız hamuru yerse:

Bu konuda endişe duymanıza gerek yok, çünkü yaptığınız hamurda yan etkili hiçbir katkı maddesi bulunmuyor. Özellikle küçük çocuklar hamuru test etmek için birkaç sefer oyun hamurunu yiyebilir, ancak tadı tuzlu olan bu hamuru bir iki denemeden sonra yemeği bırakıp sadece oyun aracı olarak kullanacaktır. Olumsuz ve abartılı herhangi tepki vermeden sadece sabırla sonucu bekleyin!

Neler Yapabilirsiniz?

-Oyun hamuru ile oynamak ince motor becerileri diye bilinen becerilerin çocuğunuzda gelişmesini sağlar. Buna göre çocuğunuzun el kasları kuvvetlenir, parmak ve bilek hareketlerinin kontrol düzeyi artar, el-göz koordinasyonu gelişir. Siz de çocuğunuzda ince motor becerilerin gelişmesini istiyorsanız ona oyun hamuru yapmalı, oyun esnasında hamuru yoğurması için onu teşvik etmeli, plastik bıçakla hamuru kesmesine izin vermeli, oklava ya da merdane gibi araçları çocuğunuza oyun esnasında kullanması için tedarik etmelisiniz.

-Çocuğunuz oyun hamuru ile oynarken onun hayal gücünü geliştirmek için bazı ek materyaller sağlayabilirsiniz. Örneğin farklı pasta kalıpları, doğum günü mumları ya da aklına her ne varsa…

-Özellikle küçük çocukların dikkat seviyeleri oldukça azdır. oyun hamuru ile oynamak çocuğunuzun dikkat süresini geliştirmek için mükemmel bir tercihtir. Çocuğunuz oynarken ona eşlik edebilir, fikirlerinizi onunla paylaşabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun dikkatini oyuna daha çok çekebilir, dikkat süresinin artmasına yardımcı olabilirsiniz.

-Çocuğunuzu hamuru hazırlama sürecine mutlaka dahil edin. Böylece maddelerin değişimi hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olabilirsiniz.

-Oyun oynarken mutlaka ona eşlik edip oyun esnasında dil gelişimi destekleyin. Farklı kelimeler ve ifadeler kullanarak kelime gelişime yardımcı olun. Örneğin üstünde, altında, sağında, solunda, arkasında, içinde gibi ifadeler kullanarak çocuğunuz hem yön bilgisini hem de konuyla ilgili kelime bilgisini geliştirebilirsiniz.

-Dokunma, sıkma, yoğurma gibi duyusal hareketler çocuğunuzun stres ve gerginliğini alacak, onu rahatlatıp sakinleştirecektir. Bu nedenle onu her fırsatta “-özellikle gergin ya da üzgün olduğunu hissettiğiniz anlarda- hamur oyunu oynaması için teşvik etmelisiniz.

-Küçük hayvan ve insan oyuncaklarla çocuğunuzun oyununu geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

OYUN HAMURU NASIL YAPILIR?

İnciminci’nin Anakaralı takipçilerinden Feray Hanım, mail yolu ile bir oyun hamuru tarifi paylaştı bizimle. 🙂 Mailinde bir çok farklı oyun hamuru satın aldığını ve internette bulduğu tarifleri denediğini, ama bunların kendisini pek tatmin etmediğini yazmış. En sonunda yabancı bir kaynakta, türkçeye uyarlanan bir tarif bulup denediğini ve çok memnun kaldığını, hatta hazırlayıp küçük çocukları olan annelere hediye ettiğini ve onlarında çok memnun kaldığından bahsetmiş. Tek sorun aylarca oynanınca rengi biraz doluyor diyor ama ekonomik olduğu için rahatça tekrar yapılabilir diyor. 🙂

Açıkçası çok merak ettim ve en kısa zamanda denemeyi düşünüyorum. 🙂 İşte denemek isteyenler için oyun hamuru tarifimiz:

Malzemeler:
-1 paket tang içecek ( şu toz içeceklerden) (oyun hamuruna renk katması için, farklı renkler alınır)
-1 ajda çay bardağıyla tuz
-2 ajda çay bardağıyla un
-2 ajda çay bardağıyla sıcak su
Yapılışı:
Kuru malzemeyi karıştır, kaynar su dök karıştır, ılık hale gelene kadar beklet sonra 2 çorba kaşığı sıvıyağ ekle yoğur.Not: 1-Kurumaması  için poşette saklayın.2-Biraz gıda boyası ile biraz daha albenili  renkler elde edebilirsiniz.

Sevgili Feray Hanım’a bilgilerini bizimle paylaşma inceliğini gösterdiği için çok teşekkür ediyorum. 🙂
Cici kalın… :)Not: Arkadaşlar, bu hamur tarifini dışarıda satılan normal oyun hamurlarına göre daha yumuşak. Yani benim gibi henüz küçük kas becerileri yeterince gelişmemiş, hazır hamurlarla oynamakta zorlanan 2 yaşlarında çocuğunuz varsa onlar için ideal. Ama biraz daha sert bir kıvamı olsun istiyorsanız, hemen aşağıda “çilek perisi” nin yorumunu okuyup tavsiyelerine kulak verebilirsiniz. 🙂

Ev Yapımı Oyun Hamuru tarifi

Toprakla çamur yapıp oynamayanımız, annemizin kurabiye hamurunun bir kısmına el koymayanımız var mıdır? Artık günümüzde çeşit çeşit oyun hamurları var. Bu da ev yapımı olanı 🙂 Son derece basit ve sağlıklı. Ben, anaokuluna gittiğim yıllarda öğretmenlerimiz tuzlu hamurlardan yaparlardı. Kısa bir araştırma sonucu, pek çok ev yapımı oyun hamuru tarifine ulaştım. Bazılarında, krem tartar ve sıvıyağ katkısı da var. Bana göre en basit ve saf haldeki tarif bu. Hamurun tuzlu olması sayesinde, hamurda bakteri üremesini de engellemiş oluyorsunuz. Çocuklarımıza gönül rahatlığıyla oynamaları için verebiliriz.

 

Malzemeler:

– 1 su bardağı un

– Yarım su bardağı tuz

– Yarım su bardağı su

– Gıda boyası

 

Yapılışı:

– Derin bir kaba suyun yarısını ve tuzu ekleyin. Erimesi için biraz karıştırın (tuz tamamen çözünmeyecek).

– Unu ilave edin ve yoğurun (İstediğiniz kıvama göre 1 çorba kaşığı un eklemesi de yapılabilir). Az miktarda gıda boyası ekleyin (toz ise 1 tutam kadar – sıvı ise kürdan ucuyla).

– Yaptığımız oyun hamurunu, buzdolabı poşetlerinde muhafaza edip kurumasını geciktirebilirsiniz.

İyi eğlenceler

Evde oyun hamuru nasýl yapýlýr?

 
Çocuklarýn severek oynadýðý oyunlardan biri de oyun hamuruyla þekiller yapmak. Oyun hamurunu evde kendiniz hazýrlayabilirsiniz! Oyun hamurlarý ayný zamanda çocuk doðum günü partilerinde de çok iþe yarýyor, bir grup çocuk toplandýðýnda onlarý oyalamak ve eðlendirmek için en güzel oyuncaklardan biri…
Çocuðunuz henüz küçükse sizi izlerken keyifli dakikalar geçiriyor, büyükse onun da bu sýrada size yardým etmesi onu çok mutlu edecektir.
Yapýlýþý oldukça kolay ! Evinizdeki malzemelerle rengarenk ve çocuðunuz için zararsýz oyun hamuru yapabilirsiniz. 
OYUN HAMURU TARÝFÝ
Malzemeler

 

  • 1 su bardaðý un
  • 3 su bardaðý su
  • Çeyrek su bardaðý tuz
  • 2 çorba kaþýðý sývý yað

Renklendirmek için gýda boyasý ya da parmak boyasý (gýda boyasýný pasta malzemeleri satan yerlerden yada aktarlardan satýn alabilirsiniz, parmak boyasý ise kýrtasiye ve oyuncak satan maðazalarda bulabilirsiniz)

Yapýlýþý
Un ve tuzu yoðurma kabýna koyun, suyu yavaþ yavaþ yedirerek yoðurun.
Hamuru istediðiniz küçüklükte parçalara ayýrarak, her parçayý farklý renklerde boyayla karýþtýrarak tekrar yoðurun.
Not: Oyun hamurlarýný kutulara koymayýp dýþarýda býrakýrsanýz kýsa zamanda kuruyacaklardýr. Plastik saklama kaplarýnda yada küçük cam kavanozlarda saklayabilirsiniz.
Oyun hamurunun yapýlýþý konusunda bu siteden faydalandým ayrýntýlý bilgi için ziyaret edebilirsiniz.
6 renkli oyun hamurlarýmýz hazýr 
Hazýrladýðým oyun hamurlarýný daha önceden satýn aldýðýmýz oyun hamuru kutularýna koyduk.

Ve iþte Selim  oyun hamurlarýyla mutlu dakikalar geçirirken

 

Bu arada oyun hamurunun temizliðiyle baþýnýz dertteyse bu sitede size fikir verebilecek güzel öneriler var.
Ayrýca bu sitede video görüntüsü olarak izlemeniz mümkün !

Oyun hamuru yapýlýþý video
OYUN HAMURUYLA YAPABÝLECEÐÝNÝZ ÞEKÝLLER
Oyun hamuru þekil ve oyunlarý için örnekler
 
   
   
   
   
OYUN HAMURU ÞEKÝL YAPILIÞ AÞAMALARI

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
oyun hamurundan dünya yapýmý, çocuklara resimi severek nasýl yaptýrabiliriz, evde dünya yapýlýr, oyun hamuru nasýl yapýlýr uzman tv, oyun hamurundan yerküre nasýl yapýlýr, oyun hamurlarý þekilleri, oyun hamuru nasýl yapýlýr uzmantv, oyun hamuru, uzman tv evde oyuncak nasýl yapýlýr, uzman tv evde oyun hamuru nasýl yapýlýr, oyun hamurundan yerküre, evde oyun hamuru yapýlýþý, oyun hamuryla dünya nasýl yapýlýr, yerküre nasýl yapýlýr, oyun hamurundan kolay ama güzel örnekler, cocuklari eglendirmek icin yapilabilir, hamurdan dünya, oyun hamuru nasýl yapýlýr, oyuncak bebek nasýl yapýlýr malzemeleri, oyun hamuru sekilleri, oyun hamurundan dünya nasýl yapýlýr görseller, oyun hamuru tarifi, oyun hamurundan ne yapýlýr, oyun hamuru ile yapilanlar, evdeki malzemelerle oyuncak yapýmý,
paylaş:

Yorum Yap