Çocukken oynadığımız oyunlar, çocuklukta oynana oyunlar, eskiden çocuklar hangi oyunları oynardı

Benim çocukluğum 90’larda geçti. O zamanlar dışarıda oynamaya korkmazdık. Kapı önünde ip atlamak, balkon altlarında evcilik oynamak, balkondan atlamak, bisiklet binmek(tamir etmek ‘güya’), seksek, yakartop, dokuztaş, beştaş, seksek, istop, çay kahve gazoz… aklıma gelenler bunlar. Saymakla bitmez ama ah aklıma gelse hepsi…
İnşaatlarda saklambaç oynadığımızı hatırlıyorum. Şimdi şartlar değişti tabi. Artık çocuklar bile cesaret edemez sanırım.

Çocuklarımız malesef ki artık bilgisayar oyunları dışında pek birşey oynamıyor. Anne, baba ve okul öncesi öğretmenler, oyunlar hakkında nekadar duyarlıysa okadar oynuyorlar. Düşününce o oyunların bizim için, kas gelişimimiz için, paylaşım için nekadar önemi varmış.
Biz rengarenk parklarda, korumalı salıncaklarda sallanamadık, zıpzıplarda zıplayamadık belki, ama ablam ile yamuk bir salıncakta kucak kucağa sallanmanın tadına vardım. Çamurdan topraktan tabak kaşık yapmanın, çamaşırlarıma kadar batmanın keyfini çıkardım. Gerçekten en mutlu zamanlarımızdı onlar bizim. Değişik oyunlar türetmenin hazzı, bişeyleri keşfetmenin verdiği gurur vardı. Bilgisayar oyunları gibi değildi, biz koştuğumuzda terliyorduk, ve genelde yalnız koşmuyorduk. Arkadaşlarımın terleyip buram buram beyaz sabun koktuğu günler (:

Hatırladığım kadarıyla oynadığımız oyunları yazmak istiyorum, eminim sizde oynadınız ve umuyorum ki farklı oyunlar biliyorsunuz ve rica ediyorum ki buraya yazın 😀 :UT:

SAKLAMBAÇ

Bir ebe seçilir. Ebe duvara dönerek gözlerini kapar ve içinden 100’e kadar sayar. Bu sırada diğerleri saklanır. Ebe saymayı bitirince “önüme, arkama, sağıma, soluma saklanan ebe” der, gözlerini açar ve saklanan arkadaşlarını bulmaya çalışır. Duvardan ayrıldığını görenler ebe duvarına dokunup sobelemeye çalışır, sobelediği takdirde ebe olmaktan kurtulurlar. Ebe diğerlerini bulmaya çalışır. Eğer birisini görüp yanlış isim söylerse “çanak çömlek patladı” diyerek bağırırlar ve ebe tekrar ebe olur.

YAKARTOP

En az dört kişiyle oynanır. İki eşit gruba ayrılıp ortaya bir çizgi çizdiğimizi varsayarsak bir grup ortada, diğer gurupsa iki uca geçer. Top ile ortadaki kişiler vurmaya çalışılır. Top hiç yere değmeden yukarıdan tutulursa can kazanmış olur. Grubundan birisi vurulduğu zaman onu tekrar oyuna alabilir. Topu kuvvetli ve yerden atmak gerekir. Ben cidden çetin cevizdim bu oyunda :nayir:

KÖREBE

Ebe seçilir ve seçilen kişinin gözleri bağlanır. Görüp görmediği kontrol edilir. Ebenin görevi diğer arkadaşlarını yakalamak ve ebelikten kurtulmaktır. Arkadaşları sesler çıkartarak ve ona dokunarak eğlenirler, ebe de bu sayede onları yakalamaya çalışır.

İSTOP

İstop da top ile oynanır. Birisi gene ebe seçilir. Ebe arkadaşlarından birinin adını söyleyerek topu havaya atar. Adı söylenen kişi topu havada tutmaya çalışır. Diğerleri kaçmaya başlar. Top yere değmeden tutarsa başka bir arkadaşının adını söyleyerek topu havaya atar. Top yere değerse “istop” diye bağırır. İstop dendiğinde herkes olduğu yerde durmak zorundadır. Ebe top ile arkadaşlarından birini vurmaya çalışır. Eğer vurursa o kişi ebe olur.

AKŞAM EBESİ

Akşam olduğunda, annelerimiz biiiir bir çağırmaya başladığında oynadığımız oyundur. Herhangi birimizin bir diğerinin omzuna “akşam ebesi” diyerek vurmasıyla başlar. Annelerden birinin çileden çıkmasıyla sonbulur. Enson sobelenen kişi bu utancı ertesi güne kadar taşır. Hala daha yer zaman kişiler farketmez, çalışırken iş çıkışlarında, gece otobüsten inip eve gidene kadar kalabalıksak eğer gene de oynarım :hicte: 😀

ÇİNÇAN 

Yaf bunu anlatması nekadar zor :S Bir sürü çinçan oyunu vardır. İp veya lastikle oynanır. İki kişi lastiği ayak bileklerine geçirir. 1ler 2ler 3ler 4ler böyle gider. İp üzerinde düzenli şekiller (hatta cambazlık bile denebilir) yapılır. yok bunu ben anlatamiicim :qw: 😀

paylaş:

Yorum Yap