Çinko Oksit Krem Nedir, Ne İşe Yarar ve Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

cinko_dia_copy.jpg (480×318)

Öncelikle çinko oksitin kimyasal bir madde olduğunu belirtelim ve kimyasal özelliklerini vererek yazımıza başlayalım. Bu özellikler pek çok kişinin işine yaramaz ve ilgisini çekmez fakat doktorların, kimyager yada mühendislerin bu bilgiye ihtiyacı olabilir. Hemen ardından çinko oksitin kullanıldığı alanlar, iyi geldiği rahatsızlıklar ve tedavisinde kullanıldığı hastalıklar ile ilgili detaylı bilgiler vereceğim.

Görünümü : Kokusuz beyaz pudra görünümündedir
Kimyasal Adı : Beyaz çinko, calamine
Kimyasal Formülü : ZnO
Özellikleri : Beyaz ve altın mühür olarak iki tipte bulunur. Altın mühür ilaç kalitesindedir.
Ambalaj Şekli : 50 kg. lık torbalarda

Çinko oksitli kremler daha çok pişik olan bebeklerin tedavisinde kullanılmaktadır. Fakat anal fissür denilen makat çatlağı hastalığının tedavisinde oldukça faydalı olduğu bilinen bir gerçektir.

Çinko, eser miktarlarda da olsa vücudumuz için gerekli temel mineraller arasında yer almaktadır. Cildimiz dahil olmak üzere organların fonksiyonu için gerekli enzimlerin salgılanmasına önemli bir rol oynayan çinko, yeni cilt hücrelerinin oluşmasına, onarımına ve bu hücrelerin bakımına yardımcı olur. Çinko oksit kremler antiseptik özelliği ile cilt yüzeyinde bulunan mikropları öldürürken cildin genel görünümünü iyileştirir ve alerjik tepkiler sonucu oluşan cilt tahrişinin azaltılmasına yardımcı olur.

Çinko Oksit Kremin Kullanıldığı Alanlar

Akne Tedavisi: Çinko oksit kremler aknelerin üzerinde direk olarak kullanılabilir ve anti bakteriyel özelliği ile akneye yol açan bakterileri öldürerek cildi sakinleştirir. Yayılma eğiliminde olan aknelerin cildin diğer bölgelerine bulaşmasını önler ve cilt yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Fazla yağı alarak yağın gözeneklerde birikmesini, dolayısıyla yeni akneler için uygun ortamın oluşmasını engeller.

Pişiklere Karşı: Çinko oksit içeren kremler pişik tedavisinde oldukça etkilidir ve kısa sürede tahriş olan cildin normale dönmesine yardımcı olur. Bebek beziyle cilt arasında kalan nemli bölgede uygun üreme ortamı bulan bakteriler bebeklerde pişiğe neden olmaktadır. Bebek bakımı için özel olarak üretilen ve çinko oksit içeren pişik kremleri cilt yüzeyiyle bebek bezi arasında koruyucu bir tabaka yaratarak pişiği engeller.

Güneşten Korunma: Cildin erken yaşlanması, leke ve kırışıklıklara yol açan güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunmak için çinko oksitli kremler kullanabilirsiniz. Cilt tarafından hızla emilen çinko oksit krem cilt yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşturur ve ultraviyole ışınlarını keser.

Diğer Kullanım Alanları: Düzenli olarak kullanıldığında melazma belirtilerinde iyileşme sağlayabilir. Cildi sakinleştirici ve iltihabı önleyici özellikleriyle egzama tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca kesik, yanık ve sıyrıklar gibi küçük deri yaralanmalarının tedavisine yardımcı olabilir.

Yan Etkileri

Genel olarak bebekler, çocuklar ve yetişkinler için kullanımı güvenli olarak kabul edilen çinko oksit kremler bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Bu alerjiler ciltte kaşıntı, kızarıklık, renk değişikliği, batma ve yanma hissi olarak kendini gösterebilir. Ağız yoluyla alınan çinko oksit takviyesinin yan etkileri hakkında doktorunuza danışabilirsiniz.

Değerli ziyaretçilerimiz, bu yazıda sizlere çinko oksit içeren kremlerin nelere iyi geldiği ve nerelerde kullanıldığı hakkında detaylı bilgiler paylaştım. Fakat reklam olmasın diye çinko oksitli krem markaları yada isimleri vermekten özellikle kaçındım. Bunun için eczanelere yada doktorunuza danışabilirsiniz.

paylaş:

Yorum Yap