Çalışanı işten çıkarma nasıl olmalı, en kolay yöntemleri nelerdir, ona ne söylenmelidir

Her patron veya sorumlu insanın karşılaşmaktan nefret ettiği bir durumdur birini işten çıkarmak ve bunu ona açıklamak. Peki bu işi en doğru şekilde nasıl yapmalıyız. İşten kovduğumuzu ona nasıl söylemeliyiz. Birini işten çıkardığınızı ona söylemenin en güzel ve kolay yolları nelerdir:

Hangi müdüre soracak olursanız olun hepsi en zor görevin bir çalışanı işten çıkarmak olduğunu söyleyecektir.

Performans düşüklüğü, yeniden yapılanma ya da personel azaltma gibi durumlarda gerçekleştirilen bu işlem ne kadar profesyonelce yapılırsa müdür ve çalışan üzerindeki olumsuz etkisi de o kadar az olur.

İşte taktikler

Problemleri not alın. Fırsat buldukça bunları çalışanınızla paylaşıp kendini geliştirmesi için fırsat tanıyın ve olumlu adımlar atmadığı sürece işinin tehlikeye gireceğini ona hissettirin.

Şirket prosedürlerini okuyup anladığınıza emin olun ve daha önceden hazırlanmış adımlan izleyin.

Çalışanla yapılmış yazılı ve sözlü anlaşmaları kontrol edip işten çıkarmayı engelleyecek noktalan gözden geçirin.

İşten çıkarma konuşmasını kimin yapacağını belirleyin ve söylenip söylenmeyecek konulan bu kişi ile kararlaştınn. Kibar ama kararlı bir konuşma olması için plan yapın.

İşten çıkarmanın gerekçelerini ortaya koyan yazılı bir belge düzenleyin. Çalışanınızın böyle bir belge istemesi durumunu göz önünde tutun ve hazırlıklı olun.

Toplantıyı sadece sizin, işten çıkarılacak olan kişinin ve bir şahidin olacağı özel bir yerde gerçekleştirin. Görüşmeden önce çalışanın son ödemesini gerçekleştirecek belgeleri hazırlayın.

Kararınızın nedenlerini açıklayın ve çalışanınıza şirketle ilgili görüşlerini dile getirebilme fırsatını verin.

Çalışanın zimmetinde olan belgeleri, anahtarları, yaka kartlarını ve diğer şirket materyallerini teslim alın.

Çalışanınıza işten çıkartma belgesini imzalatın. Son maaş ödemesini yapın ve varsa tazminat işlemlerini gerçekleştirin.

Çalışanınız şirket binasından çıkana kadar ona eşlik edin.

Tutarlı olun. Bir çalışanınızı performansı yüzünden işten çıkaracaksanız onun durumunda olan diğerlerini de aynı sebepten kovmaya hazırlıklı olun.

Bayram ve tatillere yakın tarihlerde çalışanlarınızı işten çıkarmayın. Bu ofis içinde moral bozukluğuna ve şirket imajının kötü etkilenmesine sebep olur.

İşten çıkarma sebebi yeniden yapılanma ya da personel azaltmaysa çalışanınıza en az iki hafta önceden haber verin.

Usulüne uygun olmayan işten çıkarmalar şirkete hukuksal anlamda büyük zarar verebilir. Prosedürlere uygun davrandığınızdan kesinlikle emin olun.

paylaş:

Yorum Yap