Bütün hayvanların seslerini duyabilirmiyiz, sesini duyamadığımız hayvanlar ve insanın duyamadığı sesleri duyan hayvanlar

insanlarin Duyduklari Ve Duymadiklari Sesler

Konu etiketleri: farklı canlıların işitebildiği ses düzeyleri, hayvanların işitebildiği ses düzeyi, hayvanların işitebildiği ses düzeyleri, hayvanların ses düzeyleri, yunusların işitebildiği ses düzeyleri, yunusun işitebildiği ses düzeyi, yarasanın ses düzeyi, canlıların ses düzeyleri, yunusun ses düzeyleri, değişik canlıların işitebildiği ses düzeyleri, balinaların ve yunusların sesini duyabilir miyiz, canlıların işitebildiği ses düzeyleri, yarasaların sesini duyabilir miyiz, yarasanın işitebildiği ses düzeyi, yunusların işitebildiği ses düzeyi,

Ses atmosferde kulağımız tarafından algılanabilen periyodik basınç değişimleridir. Fiziksel boyutta ses, hava katı sıvı veya gaz ortamlarda oluşan basit bir mekanik düzensizliktir. Bir maddedeki moleküllerin titreşmesi sonucunda oluşur.

Ses veren her madde bir ses kaynağıdır. Sesler kaynaktan aldığı enerjilerle titreşerek yayılırlar. Titreşen cisimler esnek olup sesi oluşturur. Esnek olan cisimler ses dalgaları meydana getirebilir ve ses dalgalarını iletebilir. Ses mekanik dalga olduğu için yayılması için bir ortama ihtiyaç duymaktadır. Ses dalgaları ortamlarda sıkışma ve genleşme şeklinde boyuna ilerleyen dalgalardır. Ses dalgalarının basıncı olup girişim sunucu vuru oluştururlar.

Sesin bir frekansı, boyu, periyodu ve hızı bulunmaktadır. Bir saniye içerisindeki titreşim sayısına sesin frekansı denir. Birimi ise Hertz (Hz)dir. Dalga boyu, bir ses dalgasının oluşması için sesin aldığı yoldur. Sesin hızı normal koşullarda; havada 340, tahtada 4000-6000, suda 3000-5000, çelikte ise 8000 m/s dir.Ses boşlukta yayılmaz.Çünkü:titreşen bir cismin sıkışıp genleşmesine yol açabilecek atom ya da molekül gibi tanecikler yoktur. Ancak uzay boşluk değildir

Çok Alçak Frekanslı ses(Infrasonic)

Sesberi ya da infrasound olarak nitelendirilen ses frekansları, 20 Hz den az olurlar. Böylece insan kulağının duyamayacağı kadar düşük, fakat hava basıncı değişiklikleriyle oluşan ses dalga frekanslarından daha yüksektirler.
İnsan kulağının teorik olarak 20 Hz ile 20000 Hz arasını duyduğu söylense de, en iyi 250 Hz ve 3000 Hz arasındaki konuşma frekansı bölgesini duyar. Hayvanlar, insanların duyamadığı ses frekanslarını bile algılayabilirler. Örneğin fillerin ayağında çok alçak frekansları algılayan doğal alıcılar vardır.

Çok Yüksek Frekanslı Ses (Ultrasonic)

Sesöte ya da ultra sound, insan kulağının duyamayacağı çok yüksek frekanstaki seslere verilen addır. Frekansı 20.000 Hz’in üstündedir.

Hayvanlar 20.000 HZ den yukarisini duyabilirler. Francis Galton (1822-1911) köpeklerin bu özelliğinden yararlanarak Galton Köpek Düdüğünü tasarlamıştır. Sadece köpeklerin duyabileceği frekanslardaki sesleri veren bu düdük köpek terbiyeciliğinde ve istenmeyen köpeklerin uzak tutulmasında kullanılmaktadır. Frekansı 16000 ile 22000 Hz arasındadır.Bu kadar yüksek ses duymayı yitirebilir.

Konu etiketleri: hayvanların duyduğu sesler, hayvanların duydukları sesler, sesleri iyi duyabilen hayvanların isimleri, sesleri iyi duyabilen hayvanlar, canlıların duyduğu sesler, insanların duymadıkları sesler, hayvanlarin duyduğu sesler, sesi duyabilen hayvanların isimleri, insanların duydukları ve, hayvanların ve insanların duydukları ses, yarasa kaç hertz sesleri işitir, insanların duydugu sesler ve duymadıkları sesler, canlıların duydugu ses, hayvanlar ve duydukları sesler, insanlarin duymadiklari sesler,

İnsan hangi sesi duyar hangi sesi duymazinsan hangi sesi duymazhangi sesleri duyup hangilerini duyamayız

İnsanların duyabileceği ses dalgalarının boyu 20-20.000 Hertz arasında değişir.
Bazı hayvanlar insanın duyamayacağı sesleri rahatlıklar duyabilirler.
Hatta hayvanlar birbirleri arasındaki iletişimi bu şekilde sağlarlar.

Mesela; yarasalar ses dalgalarıyla yönlerini bulurlar ve 10.000- 120.000 yunuslar ise 10-200.000 000 Hertz’e kadar olan sesleri duyabilirler.

Fare,Haşerat Kovucular ve Hayvanların duyabildikleri sesler

Arkadaşlar piyasada fare, böcek, sinek kovucu diye satılan aletleri kullandığı teknolojiyi bilmeme rağmen inceledim. Bazıları teknik bilgi vermiş ve diyorki  “25-35Khz arası ultrasonic ses yayını ile iş yapıyor, şu alet güçlü 100m2 için, şu daha iyi 300m2 ye kadar falan filan…”

Şimdi fareyi örnek alırsak; farelerin 1 ile 91 khz arası sesleri duydukları bilimsel bir gerçek (sıçanlar 76khz e kadar). İnsanlar ise 23 khz e kadar sesleri duyabiliyor ve kulağa hoş gelen sesler bazı çok kısa süreli müzikal istisnalar hariç 15 khz in altında, 15 khz üstünde ise rahatsızlık verici tonlar başlıyor.

35khz e kadar yüksek frekanslı sesleri verebilen bir aletin 91 khz e kadar duyabilen fareyi rahatsız etme ihtimali nedir ? Bence fare konusunda hiç bir işe yaramazlar, sadece onlara müzik dinletiliyor gibi geldi bana.

Kedi 64khz, köpek ise 45 khz e kadar duyabiliyorlar, bunun içinde aletin üst sınırı olan 35 khz in bir etkisi olacağını sanmıyorum. Ayrıca 35 khz gerçekse. Çünkü internette bulabildiğim horn piezo tipi tweeterlarıda inceledim, 30khz üstü tweeter hiç yok, bu aletler 35 khz için hangi tip tweeter kullanıyorlar bilgisi olan varmı ? Diğer sorumda şu; örneğin 60,80 veya 100khz sinyalleri ses olarak 100m2, 300m2 alana dağıtabilecek güçte yayınlayabilecek her hangi bir teknik imkan varmı ?

İLAVE : 90, 400, 500 khz de varmış sanırım bunların bazıları ses yerine titreşim kullanıyor ve/veya elektrik şebekesine frekans bindiriyor.

paylaş:

1 Yorum

Yorum Yap