Bütün Flüt Notaları Resimli Anlatım

Flüt notaları :

do-re-mi-fa-sol-la-si-ince do

Nota aralıkları:

Notaların aralıkları tam ve yarım olarak farklı farklıdır.
Bunları çabuk hatırlamak için bir teknik:

Do re arası tam
Re mi arası tam
mi fa arası yarım(mi)
fa sol arası tam
sol la arası tam
la si arası tam
si do arası yarım(si)

Notaların hangilerinde sadece i harfi vardır? Mi ve Si… İşte mi ve bir incesi olan fa notası,si ve bir incesi olan do notasının arası yarım aralıktır, diğerleri tam aralıktır.

BONA:

Notaları ritmik değerlerine uygun okumaktırBu derste küçük bir örneği bona olarak okumayı öğreneceğizÖnce notaların değerlerinin yalnızca bir kısmını öğrenelimYani notaların uzunluk kısalıklarını…Aşağıda gördüğünüz “dörtlük” nota, diğerinden iki kat daha uzundur, “sekizlik” nota da ona göre daha kısadır yani yarısı kadardırUzadıkça adındaki sayı küçülür(matematikteki gibi ama tam tersi,sonunda -lik- hecesi olduğundan nota değerinin ismi olduğu bellidir)

“Sekizlik” iki tane notayı, üstteki kuyruklarını birbirine bağlayarak ta yazabiliriz Bu durumda örnekte, üstten çizgiyle birleştirilmiş olan notaların değerinin “sekizlik” olduğunu söyleyebilirizHer biri aslında ayrı sekizliktir.

Burada gördüğünüz tüm “sekizlik” notaları “sol-sol” diyerek okuyun Tüm “dörtlük” notalarıysa içinizden “sol-sol” der gibi ama dışınızdan “sool” diyerek okuyun Zor değil yapacaksınız.

Ölçü çizgisi:

Ölçüleri oluşturan çizgilerdir.Yani her iki ölçü çizgisinin arasına ölçü denir.

Ölçü sayısı:Her ölçünün içinde toplam değer olarak kaç tane dörtlük ya da sekizlik olduğunu anlatır.

Flüt üstünde nota gösterimi

Okulda verilen müzik, beden eğitimi, resim ve teknoloji tasarım dersleri hangi akla hizmet nasıl bir müfredatla hazırlanıyor bilemiyorum. Teknoloji tasarım dışında kalan dersler zaten ortalamaya girmiyor bana  kalsa o da girmemeli kişisel beceri yetenek farkları gözetilerek düzenlenmiş bir uygulama fakat nasıl olsa müzik ve beden eğitimi dersleri ortalamaya girmiyor deyip tam anlamı ile bir baştan savma söz konusu. Bunu MEB de yapıyor basılan kitaplarda baştan savma girin girin çıkın işte derslere deniliyor..
Yukarıda gördüğünüz 4. sının müzik kitabından üzerindeki numaralarda flütte kaç deliğin kapalı kaçının açık olacağını anlatıyor! Onu da öğretmen yazdırmış ne yapsın müzik kitabında flütle çalınan şarkılar ve notaları verilirken flüt üstünde notalar gösterilmemiş bırakın flütün kendi fotoğrafı yok, ama notalar var. Çocukların buradaki notalara  bakarak flüt çalması bekleniyor hangi notaya nasıl basacağını bilmeden. Sonrada çocuklar internette fellik fellik hangi deliği kapayınca flütte hangi nota çıkar onu arıyorlar..
Her işimiz böyle yarım yamalak kağıt üstünde.. Eğitim sistemi felaket. Hala çocukların kırmızı tokasıyla pembe çorabıyla uğraşan okul yönetimleri var, bizim okulumuzda hala ütüsü yaklaşık 20 dakika süren pileli etek, her gün kirlenen beyaz gömlek giyiliyor , bu bile bana göre  okulun öğrenciye karşı duyarsızlığını gösterir çünkü milli eğitimin bu konuda kesin katı bir kararı yok, hemen yan tarafındaki başka bir okulda kızlar ve erkekler keten pantolon spor ayakkabı rahatlığı yaşarken bizimkiler askeri düzen içinde okula gidip geliyorlar bu bir öğrenciye ne katar bilemiyorum çünkü okuldan çıkar çıkmaz kravatlar gevşiyor gömlekler kendini pantolondan dışarı atıyor..Yazacak o kadar çok şey var ki….
Allah’tan internet var da çocuklar blok flüt üzerinde nota yerlerini görüp basabiliyorlar… devamında flüt üzerinde nota gösterimi resimli anlatımı..
paylaş:

Yorum Yap