Birlikten kuvvet doğar anlamı nedir, atasözünün anlamı ve açıklaması kompozisyon

Etiketler:   Birlikten kuvvet doğar  atasözü ne demek, Birlikten kuvvet doğar  atasözünün açıklaması nedir,  Birlikten kuvvet doğar  atasözünün anlamı nedir,  Birlikten kuvvet doğar  atasözü ile ilgili kompozisyon yazılar kısa

ATASÖZÜNÜN AÇIKLAMASI:Birlikten kuvvet doğar, bir arada yapılan işlerden hep kazançla çıkıldığını,başarılar yakalandığını anlatır.Birlik ve beraberlik içerisinde yapılan işlerin daha iyi neticeler verdiğini, sıkıntılı konuların bile kolayca halledilebildiğini gösterir.

Birlikten kuvvet doğar Kompozisyonu

Bazı sözler vardır ki sıklıkla kullanılır bunlardan biride birlikten kuvvet doğar sözüdür. Peki nedir birlikten kuvvet doğar sözü ve ne açıklanmak istemiştir. Hiç merak ettiniz mi. Aslında bu söz hayatın her alanında bize lazım olan ve bir hayat felsefesi olarak uygulamamız gereken bir sözdür. Kısaca açıklayalım mı ne dersiniz.
İnsan hayatında bazı şeyleri tek başına yapabilir ama hiç bir insan hayatı boyunca başkaları ile işbirliği içinde olmadan ve birlikte hareket etmeden tam anlamıyla başarıya ulaşamaz neden diyece soracak olursanız eğer hayatın zorlu kulvarında adımlarınızı atarken bazen bir insanın gücünün tek başına yeterli olmayacağı ve mutlaka aşılması gereken zorluklar olabilir işte o zaman yanımızda olanlar sayesinde o zorluğu güç birliği yaparak aşabilir daha ileriye gidebiliriz. Yani başarının sırrı takım ruhu ve birlikte hareket etmektir diyebiliriz.
Bundan dolayı sizlere tavsiyemiz her zaman ve her yerde bireysel hareket edilmeyeceğini bilmeli ve bundan hareketle yapacağımız işlerin kolaylaşması için birlik ve beraberliğin önemini kavramalıyız.

birlikten kuvvet doğar kompozisyon

Evimizde, okulumuzda, çevremizde, birlik ve beraberliğin önemini dile getiren konuşmalara şahit olmuşuzdur Evimiz bizim mutluluk dünyamızdır Anne, baba ve çocuklar olarak, birlik ve beraberlik içinde hareket etmediğimiz takdirde evimizin yaşanamaz bir yuva olacağını hepimiz tahmin edebiliyoruz Anne, babasını dinlemeyen çocukların bulunduğu, herkesin kendi başına buyruk, hiçbir sorumluluk taşımadan yaşadığı bir evi mutluluk yuvası olarak tanımlamak mümkün mü?

Birlik ve beraberliğin yaşanamadığı bir toplumda, kargaşa, anarşi ve kavgaların insanları olumsuz etkileyeceği, onları huzursuz, mutsuz insanlara dönüştüreceği bir gerçek Atalarımız, toplum hayatının, ancak birlik ve beraberlikle yaşanabileceğini belirtmişlerdir İnsanların çevrelerine karşı sorumlu olduklarını, hoşgörü içinde, insanca yaşadıkları ölçüde mutluluğu tadacaklarını özlü sözleriyle bizlere hatırlatmışlardır ”Yalnız taş duvar olmaz” Diyen atalarımız, duvarı topluma benzeterek, taşların birbirleriyle omuz omuza vererek duvar olabileceklerini mecazi bir anlatımla ortaya koymuşlardır “Yalnız öküz çifte koşulmaz”, “Sürüden ayrılanı kurt kapar”,”El el ile, değirmen yel ile”, El eli yıkarsa, iki el de yüzü yıkar”,”Bir elin nesi var, iki elin sesi var”,”Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz”, “Bir kanatla kuş uçmaz”, “Birlik dirliktir”, “Nerde birlik, orda dirlik”
Birlik ve beraberlikle ilgili güzel bir hikaye vardır: Bir çiftçinin üç oğlu varmış Kardeşler birbirleriyle geçinemez, hep kavga ederlermiş Baba, “Birbirinizi sevin, yardımlaşın!” dermiş Ama onlar, bu güzel öğüdü tutmazlarmış Bir gün baba, çocuklarını çağırmış
-Bana on çubuk getirin, demiş Çocuklar çubukları getirmişler Baba, bunları birbirine bağlayıp oğullarına vermiş
– Hadi kırın, demiş Kardeşler, çubuk demetini kırmaya çalışmışlar Ama kıramamışlar Çiftçi demeti alıp çözmüş Çubukları, bu kez birer birer vermiş Üçü de çubukları kolayca kırmış Bu olay üzerine çiftçi, şöyle demiş:
-Görüyorsunuz işte Tek olunca çabucak parçalanan çubuklar, bir araya gelince kırılamıyor Siz de bir araya gelmez, tek durursanız, kırılırsınız Birleşmek güç yaratıyor Birbirinizle anlaşıp birleşiniz O zaman size kimsenin gücü yetmez Siz de her güçlüğü yenersiniz Böylelikle hem gelişir, hem de mutlu yaşarsınız İnsan sosyal bir varlıktır O, bütün ihtiyaçlarını kendi başına karşılayamaz Bu nedenle diğer insanlarla birlikte, yardımlaşarak, onlarla bir ve beraber olarak hayatını sürdürür Birlik ve beraberlik; bizi her zaman; başarıya, huzur ve mutluluğa götürür

Bir Elin Nesi Var, İki Elin Sesi Var

Tek başımıza yapmaya çalıştığımız işlerde çoğunlukla zorlandığımız ve fazlaca zaman harcadığımız olmuştur. Beraberce çalıştığımız görev paylaşımı yaptığımız işlerin ise daha çabuk neticelendiğini görmüşüzdür.

 

Köylerde geçmişten günümüze çok güzel bir gelenek vardır. “İmece” denilen bu gelenek köyde kimin bir işi varsa el birliğiyle o işi yapmak demektir. Bu sayede insanlar yardımlaşma ve dayanışmanın toplumsal faydalarını görürken aynı zamanda vakitten de tasarruf ederler. İşleri kısa sürede biter, çok fazla yorulmamış olurlar; birlikte iş yapma sayesinde ise dostluklar ve arkadaşlıklar daha kuvvetlenir ve sağlamlaşır. “bir elin nesi var iki elin sesi var” atasözü birlik beraberlik içerisinde hareket edildiği zaman işlerin daha çabuk neticelendirilebileceği anlamına gelir. Yalnız başına bir şeyler yapmaya çalışan insanlar kuvvet bakımından aşırı yıpranacağı gibi birlikte iş yapanların farklı tecrübeleriyle birbirlerine yol gösterebilme olanağından da yararlanamaz. Birlik içerisinde çalışan insanlar karşılaştıkları sorunlarda fikir alışverişi yapmaları sayesinde daha kolay çözüm üretebilirken yalnız başına çalışan insan bu imkandan yoksun kalır. Mutlaka bir yanı eksik kalmış olur. Çıkmaza düştüğünde farklı çözüm yolları üretebilme imkanı daha azdır. Çünkü ne kadar  insan varsa o kadar bilgi birikimi ve tecrübe var demektir.  Bu tecrübe ve birikim fazlalığı da daha hızlı çözüm ve daha fazla iş anlamına gelir.

 

Birlikten kuvvet doğar” atasözünü hepimiz duymuşuzdur. Bir kişi tek başına yüz kiloluk ağırlığına altında ezilir ama birkaç kişi için yüz kiloluk ağırlık fazla sıkıntı oluşturmaz. Bu sebeple yaptığımız işlerde yardımlaşma ve dayanışmanın önemini kavrayarak hareket etmek yaşamımızı her açıdan kolaylaştıracaktır.

paylaş:

Yorum

Yorum Yap