Bilgisayar için gerekli programlar, Format Sonrası Programlar

Bilgisayar için gerekli programlar hangileridir, format sonrası programlar paketi indir, bilgisayara format attıktan sonra yüklemek zorunda olduğumuz olmazsa olmaz programlar arşivi bedava indir ücretsiz download, her bilgisayarda mutlaka olması gereken programlar nelerdir, bütün bilgisayarlarda olmak zorunda olan programlar arşiv paketi bedava indir ücretsiz yükle download, olmazsa olmaz programlar listesi ve indirme linkleri:

Her Bilgisayarda Bulunması Gereken Programlar ve Alternatifleri

  Tüm bilgisayarlarda bulunması gereken ücretsiz en iyi ve en güncel Windows programlar

Her bilgisayarda kurulu olması gereken programların anlatıldığı bu faydalı yazı Tamindir websitesinin blog bölümünden alınmıştır. Kendilerine bu kadar yararlı bir makale hazırladıkları için teşekkür ederiz.

Bilgisayarınızı yeni kurduğunuzda yada bilgisayar dünyasına ilk adım attığınızda size gerekli olabilecek temel programları bulmakta zorlanıyorsanız veya bu konuda bilginiz yok ise “Başlangıç Programları” (Basic Kit) başlıklı bu yazı size bu konuda yardımcı olmak için hazırlandı. Program kurulumu aslında gerçekten kolay bir iş. Aynı kategoride ve işlevde sizler için hazırlanmış ücretsiz veya ücretli birçok alternatif yazılım yayınlanmaya ve geliştirilmeye devam ediyor. Sadece biraz araştırma ve dikkat etmek yeterli oluyor ki biz bu küçük araştırmayı sizin için yapmış bulunuyoruz ve size yapabileceğiniz seçimleri ve gereken programları sunuyoruz.

Dikkat etmeniz gereken konuların başında sahip olduğunuz işletim sistemine uygun programlar kurduğunuza emin olmanız geliyor. Bununla birlikte programların ihtiyaç duyduğu donanım ve yazılım gereksinimlerinin de sisteminiz tarafından karşılandığına dikkat etmelisiniz. Ayrıca bazı programların ihtiyaç duyduğu ek yazılımlarında bilgisayarınızda kurulu olduğundan emin olmalısınız. Bu tür konulara dikkat ederek ihtiyaç duyduğunuz programları kurarsanız hiçbir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

1. Dosya Sıkıştırma ve Arşivleme Programları:

İnternetten indirdiğiniz veya CD, DVD gibi medyalarda bulanan bazı programlar ve dosyalar sıkıştırılmış bir şekilde daha güvenli olması açısından birer arşiv şeklinde karşınıza çıkabilir. Windows XP ve Vista içerisinde bu dosyaları açmaya yönelik araç ve adımlar Microsoft tarafından yapılmış olsada yeterli olmuyor diyebiliriz. Özellikle .zip, .rar gibi en ünlü sıkıştırılmış arşiv dosya uzantıları yazılım üreticileri tarafından bile kendi sitelerinde bu şekilde size sunuluyor. Bu dosyaları açmak için kullanabilceğiniz programlar ise bilgisayar dünyasında çok popüler ve bilinen programlar.

WinRAR : RAR arşivleyici ve arşiv yönetim programları arasında dünya üzerinde en çok tercih edilen program olan WinRAR deneme sürümü ile size yardımcı olabilir. RAR formatının yanında ZIP, TAR, CAB, ARJ, ACE, GZip, JAR, ISO, 7-Zip gibi formatlarda WinRAR tarafından destekleniyor.

 

WinRAR
WinRARPopüler Dosya Sıkıştırma Programı

 

WinZip : Windows üzerindeki ilk dosya sıkıştırma ve arşivleme programı olan WinZip ZIP dosyalarını açma özelliği ile çok popülerleşmesinin ardından aynı kategoride çıkan ücretli ve ücretsiz alternatiflerine kullanıcı kaybetti. Fakat geliştirilen yapısı ve popüler dosya sıkıştırma formatlarına olan desteği ile program halen çok tercih ediliyor.

 

WinZip
WinZipÜnlü Dosya Sıkıştırıcı

 

7-Zip : Bu kategoride ücretsiz olarak en popüler alternatif olan program 7-Zip her türlü özelliği bulundurarak bilgisayar kullanıcılarına ücretsiz program keyfini yaşatıyor. Daha fazla sıkıştırma oranıda sağlayan yazılımkendi ismiyle aynı uzantıda bir dosya sıkıştırma formatınada sahip. 7z, 7-Zip, ZIP, GZIP, BZIP2 ve TARformatlarında hem arşivleme hem açma işlemi yapabilen program RAR, CAB, ISO, ARJ, LZH, CHM, Z, CPIO, RPM, DEB, NSIS formatlarına ise sadece açma desteği sağlıyor.

 

7-Zip
7-ZipAlternatif Ücretsiz Dosya Sıkıştırma Programı

 

2. Anti-Virüs Yazılımları

Bilgisayarınızda en temel ve en önemli güvenlik unsuru olan antivirüs yazılımları bilgisayar üzerinde yaptığınız işlerinizi, kişisel arşiv veya bilgilerinizin korumayı amaçlayan size en çok gereken programların başında geliyor. İnternetinde yaygınlaşmasıyla artık sadece CD, DVD gibi medyalardan değilde internet yoluyla daha çok yayılmaya başlayan virüslerden korunmak sisteminizin performansı ve stabilliği için şart. Hatta artık işletim sistemlerinden Windows XP ve Vista siteminizde kurulu olan antivirüs yazılımıyla tümleşik olarak çalışacak şekilde geliştirilmiş bulunuyor.

Kaspersky Anti-Virus : Dünyanın en iyi antivirüs yazılımları arasından sıyrılıp en zirvede yer alan bu program Kaspersky firmasının güvenlik yazılımlarından biri. Sisteminizi her türlü virüs, solucan, trojan, spyware, malware, adware gibi kötü niyetli yazılımlardan koruyan Kaspersky Anti-Virus sürekli güncellenen yapısı ile en güncel tehditlere karşı her zaman hazırda. Yıllık lisans parasını sonuna kadar hak ettiğini düşündüğümüz program bir bilgisayarın vazgeçilmezlerinden biri olarak nitelendirilebilir.

 

Kaspersky Anti-Virus
Kaspersky Anti-VirusKaspersky Antivirüs Programı

 

avast! Free Antivirus: Tüm formatları tanıyıp tarayabilme özelliği sayesinde sizi her türlü tehdite karşı koruyan Avast ev kullanıcıları için olan ücretsiz sürümü, güncellenen yapısı, yerleşik ve web koruması özelliklerinin yanında sade ve kolay arayüzü ile dikkat çekiyor. Ödül almış teknolojisi, Türkçe arayüzü ile ücretli antivirüs yazılımlarına güzel bir bedava alternatif olan bu program sizi korumak için elinden geleni yapıyor.

 

avast! Free Antivirus
avast! Free AntivirusBedava Antivirüs Programı

 

AVG Anti-Virus Free Edition : Ev kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen ve kullanılan ücretsiz antivirüs yazılımı olan AVG Anti-Virus Free Edition basit yapısıkolay arayüzü ve güncellenen yapısı ile güncel olarak sizi kötü niyetli yazılımlardan koruyor. Yerleşik koruma kalkanı, e-posta tarayıcı, eklentiler, istek üzerine veya otomatik tarama ve testler ile mümkün olan en üst düzey korumayı sizlere sağlayan bu ücretsiz yazılım bilgisayarınızın performansında hiçbir yavaşlamaya da sebep olmuyor.

 

AVG Anti-Virus Free Edition
AVG Anti-Virus Free EditionÜcretsiz Virüs Koruma Programı

 

3. Ek Güvenlik ve Sistem Takip Yazılımları

Bilgisayarınızda güvenliği sağlamak sadece antivirüs programlarıyla mümkün olmayabilir. Sadece virüs değilde diğer konulara daha çok odaklanan yazılımlar ile daha detaylı bir koruma sağlamak daha güvenli olacaktır. Ayrıca bilgisayarınızın ilk kurulum gününden beri yaptığı tüm işlemleri daha en başından takip ederseniz sisteminizdeki performansı hiçbir zaman düşürmeden istikrarlı bir şekilde koruyabilir, sisteminizde olup bitenden haberdar olabilirsiniz. İşte bu gibi konularda size temel ihtiyacınızı karşılayacak birkaç gerekli araçta bu bölümde karşınızda.

Ad-Aware : RAM, registry, hard disk, ve harici depolama aygıtlarını tarama kabiliyeti ile bilinen ve casus yazılımlarıdata-miningreklam ve izleme komponentlerini bulmanızda sizlere en başarılı ve en hızlı çözümleri sağlayabilen bir program olan Ad-Aware sistem güvenliğinizi tamamlamak için birebir diyebiliriz. Sisteminizi tertemiz halde tutmanıza ve internet gezintilerinizde sizlere en iyi gizliliği sunan bu program ücretsiz sürümüyle bilgisayarınıza tam tarama yapabilmenize de olanak sağlıyor. Sürekli olarak güncellenen yapısıyla en güncel internet tehditlerinekarşıda hazırlıklı oluyorsunuz.

 

Ad-Aware Free Internet Security
Ad-Aware Free Internet SecurityCasus ve Reklam Yazılımı Temizleyici

 

CCleaner : Bilgisayarınzıdaki gereksiz dosyaları ve kalıntıları silerek sisteminizden daha istikrarlı bir performans alabilceğinizi biliyor muydunuz? İşte bu konuda ön plana çıkan program ise CCleaner. Üç ana bölümden oluşan programın temizlik bölümünde öncelikle diskinizdeki gereksiz dosyaları, uygulamaların ve programların oluşturduğu geçmişlerikalıntıları, sistem dosyalarını temizleyebilirsiniz. Programın diğer bölümlerinde ise uygulamaların, kısayolların vb. dosyaların hatalarını tarayabilir ve düzeltebilir, program kaldırma işlemi gerçekleştirebilir, başlangıçta çalışan programlarınızı düzenleyebilirsiniz. Ayrıca sisteminiz hakkında detaylı bilgiyede CCleaner sayesinde ulaşabilirsiniz.

CCleaner
CCleanerSistem Temizleyici

 

WinPatrol : Sisteminizde çalışan programları yada sisteminize sızan adware, keylogger, spyware gibi kötü niyetli yazılımları takip etmek için bir bekçi programa gerek duyuorsanız WinPatrol bu işin diğer ismi diyebiliriz. Bilgisayarınızdaki gizli dosyaları, isteminiz dışında çalışan programları, cookie (çerez) kayıtlarınızı size ilk çalışma tarihleri ve son çalışma tarihleriyle bildiren bu program ayrıca başlangıç programlarınızı ve görev çubuğunuzu temizlemenizede olanak sağlıyor. Artık bilgisayarınızda sizin kontrolünüz ve haberiniz olmadan çalışan hiçbir şey olmayacak.

 

WinPatrol
WinPatrolÜcretsiz Windows Bekçisi

 

4. Çoklu Ortam Araçları, Medya Oynatıcılar, Resim Göstericiler ve Resim Editörleri

Bilgisayarınızın yazılım ihtiyaçlarını karşılarken en önemli programlardan bazılarıda medya oynatıcılar ve çoklu ortam araçları. Sahip olduğunuz müzik, video ve resim dosyalarını açma, düzenleme ve yönetme gibi konularda size yardımcı olan bu yazılımlar genelde ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan programlar oluyor. Dijital fotoğraf makineleri, cep telefonları derken gelişen teknoloji ile sürekli resim, video ve müzik ile iç içe olan bizler artık bu tür dosyaları bilgisayarımızda depoluyor yada taşınabilir aygıtlarla yanımızda taşıyoruz.

Winamp : Mp3 denince akla gelen ilk isim ücretsiz medya oynatıcısı Winamp olur. Bu programın dünya üzerindeki her bilgisayarda yüklü olabileceğine inanmak bile mümkün. Tabiki sürekli olarak gelişen bilgisayar ve teknoloji dünyasına Winamp’ta kendini geliştirmeye devam ediyor. Ses ve video dosyalarının en popüler formatlarını destekleyen program ile müzik dinlerken ana görünümdeki tuşlar size en kolay şekilde yönetimimkanı sağlıyor. Oluşturduğunuz playlistin keyfini çıkartırken ekolayzır ve amplifikatör ayarları ile daha tatmin edici sesler elde edebilirsiniz. Winamp ile ayrıca binlerce online internet radyosu ve televizyonunabağlanabili,r uçsuz bucaksız bir yayın denizinde dilediğiniz müzikği dinleyip istediğiniz görüntüleri izleyebilirsiniz.

 

Winamp
WinampMP3 Oynatıcı

 

GOM Player : Bilgisayar üzerinde film izleme, video izleme gibi seçenekler genişleyen ve büyüyen monitör boyutları ile birlikte artık daha keyifli ve popüler bir hale geldi. Tabiki herkesin parası dvd almaya yetmiyebiliyor. Buna alternatif olarak ise artık divx, xvid gibi mpeg 4 formatları kullanılıyor. İşte bu noktada ise sağlam bir codec sistemine ve video oynatıcısına ihtiyacınız oluyor. GOM Player gömülü codec sistemi sayesinde AVI, MPEG, DivX, XviD, AC3, OGG, MP4 gibi popüler dosya formatlarını doğrudan oynatabiliyor. Yani ekstra codec paketleri kurmanıza gerek kalmıyor. Ayrıca bu ücretsiz medya oynatıcı sorunsuz bir alt yazı desteği de sunuyor. Bir video oynatıcısında aradığınız tüm gelişmiş seçenekler ve özellikler GOM Player içerisinde mevcut.

 

GOM Player
GOM PlayerÇok Amaçlı Medya Oynatıcı

 

K-Lite Codec Pack : Gömülü codec sistemli oynatıcılar geliştirilmeye devam edilsede bilgisayarınızda karşılaşabileceğiniz her türlü video ve ses dosyasını oynatabilmek sizin hakkınız. Bunun aksi olduğunda insan sinirlenebiliyor veya meraklanıyor. K-Lite Codec Pack sayesinde eski tarihlerden veya yeni çıkan codec sistemleri ile kayıt yapılan video ve ses dosyalarını oynatamamak artık dert olmaktan çıkıyor. Bu devasa codec paketi ile artık her türlü medya dosyası ister Windows Media Player ile isterseniz diğer video oynatıcılarıyla çalışacak hale gelicek.

 

K-Lite Codec Pack -
K-Lite Codec Pack –Ses Görüntü Codec Filtre Paketi

 

Total Video Converter : İnternet’in popülerleşmesi ve gelişmesi, bununla birlikte taşınabilir aygıtlarınyaygınlaşması bilgisayarlar ile video ve ses dosyalarında onlarca formatla karşılaşmak mümkün. Tabi bu dosyaları oynatırken, yanınızda taşırken veya herhangi başka bir programda kullanmak istediğinizde dosyanın formatının kullandığınız program yada aygıt tarafından desteklenmemesi durumuyla karşılaşmanız sizi hayal kırıklığına uğratabilir. İşte bu durumda sahip olmanız gereken dosya format dönüştürme yazılımlarının en genel video ve ses formatlarını destekleyen popüler olanı Total Video Converter diyebiliriz. Deneme sürümüyle kısıtlı kullanım süresine rağmen çok tercih edilen bu program çoğu dosyayı destekliyor ve hızlı bir şekilde dönüştürme işlemi gerçekleştirebiliyor. Bu tür programlar yüzlerce alternatife sahip, hatta aygıtlara özel (iPod vb.) olarak bile çıkartılan programlar mevcut biz sizin için Total Video Converterı seçtik siz dilediğiniz ile dönüştürme işlemi yapabilirsiniz.

 

Total Video Converter
Total Video ConverterTüm Video Formatlarını Dönüştürücü ve Oynatıcı

 

Picasa : Sahip olduğunuz fotoğraf arşivini Google’ın sağladığı ücretsiz bir servis olan Picasa yazılımı ile düzenleyebilir, fotoğraflarınızdaki basit düzeltme işlemlerini bu resim editörü ile rahatça yapabilirsiniz. Web albüm desteği, basit fotoğraf ayarlarıpopüler temel efektler ve daha fazlasını çok sade ve kolay bir arayüz ile Türkçe olarak sizlere sunan Picasa dijital fotoğraf makineniz veya cep telefonunuz ile çektiğiniz fotoğraflarınızı yada resim arşivlerinizi sizin için düzenli ve daha güzel hale getirmek için hazır. Bilgisayarınızda her zaman bulunması gereken, ihtiyaç duyabileceğiniz güzel bir yazılım.

 

Picasa
PicasaÜcretsiz Resim Düzenleme Programı

 

Paint.NET : Ücretsiz bir resim düzenleme ve fotoğraf işleme yazılımı olan Paint.NET Windows kullanıcıları için üretilmiş açık kaynak kodlu bir program. Layer’lar, limitsiz undo (Geri Al), özel efektler ve zengin özelliklere, geniş, kullanışlı ve güçlü araçlara sahip bu program MS Paint ile benzer bir arayüze sahip. Kullanımı son derece basit olan Paint.NET en popüler imaj formatlarını (JPEG, PNG, TIFF ve diğerleri) destekliyor.

 

Paint.NET
Paint.NETÜcretsiz Resim Düzenleme Programı

 

5. Alternatif Tarayıcılar ve İnternet Araçları

Zamanımızın çoğunu artık internette geçiriyoruz diyebiliriz. Ülkemizde çok fazla ilerleme kaydeden ve yaygınlaşan bilgisayar ve internet kullanımı ile haberleri internet üzerinden takip ediyor, alışverişlerimizi, işlerimizi internet üzerinden gerçekleştiriyor, müzik dinleme, tv izleme, oyun oynama gibi keyifli dakikalarımızı bile artık internet üzerindeki servislerden yararlanarak gerçekleştiriyoruz. İşte bu konularda her zaman işletim sisteminin içerdiği programlar yeterli olmayabiliyor veya daha fazla özelliğe ve işleve sahip alternatif programlar bizim için daha güvenli ve faydalı olabiliyor. İnternet tarayıcıları ve araçları ise bunların başında geliyor işte lazım olabilecek en temel programlar.

Firefox : Dünyanın en popüler ikinci internet tarayıcısı olan Mozilla Firefox 500 milyon indirme sayısı barajını aştığı bugünlerde, alışkanlıktan veya Windows kullanmanın getirdiği zorunluluktan kaynaklanan Internet Explorer kullanımına karşı çok büyük bir alternatif olduğunu kanıtlamış durumda. 4 yıldır getirdiği yeni özellikler ile başarılı bir şekilde gelişimine devam eden bu açık kaynak kodlu program uzantı desteği, arayüz desteği , Active X desteği ve daha bir çok seçeneği içerisinde bulundurmasıyla ön plana çıkıyor. Başarılı eklentiler ile donatabileceğiniz kişiselleştirilmiş Firefox’unuz ile internet keyfinizi maksimuma çıkarabilirsiniz.

 

Firefox
FirefoxPopüler İnternet Tarayıcısı

 

Opera : İnternet tarayıcıları dalında son zamanlarda yenilikçi teknolojileri uygulamada her zaman öncü olanOpera ile internette dolaşmak artık çok zevkli. Sahip olduğu özellikler ile en üst kalitede hizmet sunan Operaeklenti ekleme özelliği sayesinde istediğiniz her türlü kullanıma da uyum sağlayabiliyor. Bu sade internet tarayıcısı barındığı indirme yöneticisi ile bu alanda başka bir programa ihtiyaç duymamanızı sağlıyor. Torrent desteği bile sağlayan gelişmiş indirme yöneticisi sayesinde her türlü dosyayı bilgisayarınıza yüksek hızlardaindirebilirsiniz. Ayrıca şifre güvenliğini de elinden bırakmayan Opera isteğinize bağlı olarak şifreleri hiç hatırlamaz veya hepsini güvenli bir şekilde hafızasında tutarak üyelik girişi gerektiren sitelere önceden yapmış olduğunuz girişleri hatırlayarak otomatik olarak çevrimiçi olmanızı sağlar. Kısacası bir internet tarayıcıdanbeklentilerinizi ve daha fazlasını Opera’da bulabilirsiniz.

 

Opera
Operaİnternet Tarayıcısı

 

Orbit : İnternet kullanımı hakkında bilgi sahibi olan, internete girmiş her kişi “download” terimini biliyordur. Her türlü dosyayı e-posta eklerinde, program ve oyun sitelerindemüzik ve video portallarında bulmak ve indirme imkanına sahip olmak mümkün. İşte bu konuda ise internet bağlantınızı indirme işleminin daha hızlıhale gelmesi için sadece o işe odaklayan indirme yöneticisi yazılımları karşımıza çıkıyor. Orbit Downloaderbu konuda her geçen gün popülerliğini arttıran ve internet dünyasındaki gelişmelere göre kendini yenileyen bir yazılım. YouTube üzerinden videoları rahatlıkla bilgisayarınıza kaydetmenizede olanak sağlayan bu ücretsizindirme yöneticisi yarım kalan indirme işlemlerinizi devam ettirmenize, alternatif sunucu algoritmalarıyla en hızlı yükleme işlemlerini yapmanıza olanak sağlıyor.


Orbit Downloader
Orbit DownloaderGelişmiş ve Ücretsiz İndirme Yöneticisi

 

FlashGet : Dünyanın en hızlı ve en çok tercih edilen ücretsiz download (indirme) yöneticisi FlashGetsürekli olarak yenilenmeye ve geliştirilmeye devam eden bir program. İnternet üzerinden başlattığınız dosya indirme işlemlerine kaldığınız yerden devam etme özelliği barındıran bu ücretsiz yazılım MHT (Multi-server Hyper-threading Transportation) tekniğini kullanmakta. Bir çok değişik protokol (HTTP, HTTPS, FTP, BT, MMS, MMST, RTSP) desteği barındıran program bu program eMule/ed2k ve Torrent desteğide bulunduruyor. Bir sürü gelişmiş özellik ile donatılmış bu lider yazılım Rapidshare.com hesabınızla uyumlu çalışarak bu dosya yükleme ve indirme sitesinden en hızlı yüklemeleri yapmanıza olanak da sağlıyor.

 

FlashGet
FlashGetÜcretsiz Dosya İndirme Yöneticisi

 

Adobe Acrobat Reader : Bilgisayarınızda kitapansiklopedikatalogbroşür vb. şeyleri ufacık birer dosya olarak bulundurduğunuzu hayal edebiliyor musunuz? PDF formatıyla bu mümkün. İnternet üzerinde veya elinizde program ve oyun disklerinde hep karşılaşabileceğiniz bir dosya formatı olan PDF ile kitap (e-book), ansiklopedi katalog ve broşürler artık çok daha az yer kaplıyor. Acrobat Reader ise tarayacınız ile ortak çalışarak internet üzerinde karşılaştığınız PDF dosyalarını kolaylıkla açmanıza yarayan ücretsiz bir araç. Adobe tarafından dağıtılan bu program yıllardır bilgisayar kullanıcıları tarafından çok tercih ediliyor. Her geçen gün alternatifleri çıksada hala PDF denilince akla Acrobat Reader geldiği kesin.

 

 

Thunderbird : Microsoft’un kullanıcılara internet kullanımı için Windows ile birlikte sunarak alanında popüler yaptığı programlara güçlügüvenli ve kolay kullanımlı alternatifler sunan Mozilla’nın e-posta kullanımı veyönetimi için geliştirdiği Thunderbird sahip olduğu özelliklerle kendini kanıtlamış bir program. Akıllıistenmeyen posta süzgecientegre RSS okuyucusu, çabuk arama, gelişmiş klasör gösterimi, bölüm/geçmiş gezgini ve özelleştirilebilir görünümü ile hızlı ve kolay ücretsiz e-posta aracı Thunderbird gelişimine devam ederken sizlere şık görünümü ile temiz ve güvenli bir ortam sağlıyor.

 

Mozilla Thunderbird
Mozilla ThunderbirdÜcretsiz E-Posta Programı

 

6. Chat ve İletişim Araçları

İnterneti en çok kullandığımız alanlardan biride arkadaşlarımızla, ailemizle veyaişimiz ile ilgili kişilerle iletişim kurma ve haberleşme. Yıllar önce bilgisayar başında vakit geçirirken kendimizi yalnız hissederken şimdilerde internetin yaygınlaşması ile gerek multiplayer oyun, gerek online internet servisleri ile artık sürekli insanlarla iletişim halinde olmaya başladık. Hatta internet cafelere gidip saatlerce chatleşen, yeni arkadaşlar arayan kişiler bile çok sayıda. İşte bu konuda ülkemizde ve dünyada çok kullanılan ve gerek duyulan programlara her an ihtiyaç duyabilirsiniz.

Windows Live Messenger : Arkadaşlarımızla, ailemizle veya işimiz ile ilgili kişilerle iletişim kurmanın ve haberleşmenin en kolay yollarından biri ise sahip olduğumuz bir e-posta adresini .NET Passport adresine kaydettirerek kendi iletişim adresimizi belirleyebildiğimiz Messenger programı.. Ülkemizde şu anda chat ve haberleşme konusunda en popüler araç olan yazışarak anlık iletişim kurmamıza imkan sağlayan aynı andagörüntülü ve sesli görüşme yapabildiğimiz, çoklu konuşma desteğiyle tek pencerede aynı anda onlarca kişinin sohbet edebildiği, dosya gönderme, oyun oynama ekstra özelliklerinde bulunduğu ücretsiz WindowsLive Messenger basit ve sade yapısıyla rahatlıkla kullanılabiliyor. Kullanıcılar tarafından merakla beklenen yeni sürümleri sürekli geliştirilen bu program MSN Messenger olarak hayatımıza girmişti.

Windows Live Messenger
Windows Live MessengerAnlık Mesajlaşma Programı

 

Camfrog : Camfrog Video Chat sesli ve görüntülü iletişim kurmanıza, bünyesinde barındırdığı kanal ve chat odaları sayesinde 1000 kullanıcıya kadar konferans konuşmaları yapabilmenize, kendi chat odalarınız üzerinden kişilerle iletişim kurabilmenize olanak sağlayan bir video chat programı. Sürekli olarak güncellenen ve geliştirilen yapısıyla program gün geçtikçe popülerliğini arttıran program multimedia eklentileri ve anlık mesajlaşma (IM) eklentileri gibi özellikleriyle ile ilgi çekmeye ve kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor. Aynı zamanda kişisel durum özelliği ve chat odası kategorileride programın dikkat çeken özellikleri arasında.

 

Camfrog Video Chat
Camfrog Video ChatGörüntülü Chat Programı

 

mIRC : İnternet dünyasının en eski ve en popüler mesajlaşma (chatleşme) programlarından biri olan mIRC, IRC sunucularına bağlanarak server üzerindeki odalarda toplu mesajlaşmanıza ve kişilerle birebirkonuşmanıza imkanı sağlıyor. Windows altında çalışan bu yazılım ile IRC ağları üzerinden kişilerle haberleşirken, paylaşım yapabilir, oyun oynayabilir veya diğer IRC ağları ile ortak çalışabilirsiniz. Çoklu kullanıcı konferansları veya birebir özel konuşmalar ile eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz bu program sade arayüzü ve basitliği ile kullanıcılara tam özellikli bir iletişim ortamı sağlıyor.

 

mIRC
mIRCIRC Sunucularında Sohbet Etme Programı

 

7. Donanım Araçları ve Yazılımları

Bilgisayarınızda sahip olduğunuz donanımın işlevselliği ve özelliklerini tam kapasitede kullanmak için çoğu zaman yazılım desteğine ihtiyaç duyabiliyorsunuz. İşte bu gibi konularda donanımlara özel yazılımlar işlerinizi kolaylaştırmaya, hatta donanımınızdan faydalanmanıza olanak sağlıyor. Bilgisayarınızdaki donanımın bilgilerine ulaşabilir, en ince ayrıntılara kadar öğrenebilirsiniz. Hatta yazılım yardımıyla donanım üzerinde değişiklikler yapabildiğiniz araçlarda mevcut.

Nero : Sistemlerin artık vazgeçilmez bir parçası haline gelen CD/DVD yazıcı ve okuyucular artık hem ucuz hemde çok hızlı. Bu donanımlarla ilgili yazılım denilince ilk akla gelen program ismi ise tabiki Nero oluyor. Dünyanın en çok tercih edilen CD/DVD yazma programı Nero sahip olduğu araçlar ile veri ve medya yazımı konusunda tam bir çözüm paketi halinde karşımıza çıkıyor. Güvenliği ön planda tutan bu program dijital dünyayı evinizde, ofisinizde veya yolda her zaman yanınızda tutmanız için kolay ve eğlenceli bir yazılım sunuyor, üstelik Türkçe. En güvenilir ve en hızlı CD/DVD yazma işlemlerini Nero ile gerçekleştirirken zengin seçenekleri, gelişmiş özellikleri ve tamamlayıcı araçlarıyla başka hiçbir programa ihtiyaç duymadan tüm işlemleri Nero ile yapabileceksiniz.

 

Nero
NeroCD/DVD/Blu-ray Yazma Programı

 

 

BurnAware : CD ve DVD yazdırma işlemlerinizi kolay hale getiren ücretsiz bir alternatif olan BurnAware Free Edition sade arayüzü, kolay kullanımı, hızlı ve güvenilir yapısıyla dikkat çekerken Blu-RayHD-DVD gibi en son çıkan medya teknolojisilerine destek sağlamasıylada kullanıcıları cezbediyor. Bu konuda en büyük paya sahip olan profesyonel Nero yazılımıyla bile kıyaslanan bu program çok fazla ek yazılım aracına sahip olmasadaher türlü veri kaydı için kullanabileceğiniz mükemmel bir program.

 

BurnAware Free
BurnAware FreeÜcretsiz CD/DVD/Blu-ray Yazma Programı

 

AIDA64 Extreme Edition : Sisteminizin yazılımsal ve donanımsal yapılanması hakkındaki bilgileri en ince ayrıntılarına kadar elde etmek istiyor, parasını ödediğiniz donanımın gerçektende kasanın içinde bulunduğundan emin olmak istiyorsanız bu konuda size bilgisayarınızın tüm bilgisini sunabilecek programların başında AIDA64 Extreme Edition (eski adıyla Everest Ultimate Edition)geliyor. Program size sisteminiz ile ilgili bilgileri tamamen sunuyor. Rapor halinde karşınıza çıkan bu bilgiler ile bilgisayarınızda olup biteni takipedebilir donanımlarınızın özelliklerini en detaylı şekilde inceleyebilirsiniz. Sürekli olarak yenilenen teknoloji ve çıkan yeni donanımlarla her zaman uyumluluk gösteren program herzaman güncel kalarak sisteminizdeki donanım ve yazılıma destek sağlıyor.

 

AIDA64 Extreme Edition
AIDA64 Extreme EditionSistem Tanıma ve Bilgilendirme Programı

 

8. Ofis Uygulamaları ve Çeşitli Ek Yazılımlar

İş dünyasında da büyük yer kaplayan bilgisayarlar donanımsal ve yazılımsal gelişmeyle birlikte artık nerdeyse her iş sektöründe kullanılır hale geldi. Fatura basarken, tanıtım hazırlarken, broşür hazırlarken artık hep bilgisayar kullanılıyor. İşte ofis programlarıyla sisteminizi gelişmiş bir ofis haline getirebiliyorsunuz. Ayrıca bilgisayarınızda sürekli olarak ihtiyaç duyabileceğiniz bazı ek programlarda mevcut. Bu tarz programlar bilgisayarınızda başka bir programın çalıştırılmasına yada başka programların karşılaşabileceği dosya türlerine yada işlemlere yardımcı olarak size tam olarak içerik sunulması konusunda destek sağlayabilir.

OpenOffice : Sun Microsystem’ in desteklediği açık kaynak lisanslıTürkçe ve ücretsiz olarak dağıtılan OpenOffice MS Office 2007 ile boy ölçüşebilecek özelliklere sahip bir yazılım. Özelikle küçük ofis ve ev çalışanları için ideal çözüm olarak lanse edilen OpenOffice, tüm Microsoft ve diğer endustri standartlarınıdestekliyor. OpenOffice yardımıyla bir çok MS Office dokümanını (Word, Excel, Powerpoint) açabilir, değiştirebilir, MS Office veya OpenOffice.org formatında kayıt edebilirsiniz. Temel farklılık, OpenOffice bu dokümanlardaki makroları çalıştırmaz. Fakat bu dokümanları tekrar MS Office altında açmakisteyebileceğinizi göz önünde bulundurularak makroları saklar.

 

OpenOffice
OpenOfficeÜcretsiz Ofis Yazılım Paketi

 

.NET Framework : Microsoft .NET Framework 3.0, Windows için yeni yönetilen kod programlamamodelidir. Görsel açıdan çekici kullanıcı deneyimlerine sahip uygulamalar oluşturmak, teknoloji sınırlarının ötesinde sorunsuz iletişim sağlamak ve çok geniş bir yelpazede iş süreçlerini destekleyebilmek için .NET Framework sürüm 2.0‘ın gücünü yeni teknolojilerle birleştirir. .NET Framework hedef alınarak geliştirilmiş uygulamaları çalıştırmak için gereken .NET Framework çalışma zamanını ve ilişkili dosyaları yükleyen bu paket dağıtımı bilgisayarınızda ihtiyaç duyabileceğiniz temel dosyaları içerir. Dikkat etmeniz gereken nokta Framework kurulumunu gerçekleştirmeden önce bilgisayarınızda daha önceki sürümlerait bir yükleme bulunmamasıdır.

 

Microsoft .NET Framework
Microsoft .NET FrameworkMicrosoft .NET Kütüphanesi

 

Java : Java Runtime Enviroment yazılımı oyuncaklardaki, arabalardaki, uçaklardaki, roketlerdeki, hatta NASA`nın Mars Rover projesindeki bilgisayarları çalıştıran bir yapı. Java yazılımı online oyun oynamanızı, dünyanın dört bir yanındaki insanlarla sohbet etmenizi, konut kredinizin faizini hesaplamanızı ve resimleriüç boyutlu olarak görüntülemenizi sağlar. Java programlama diliyle yazılan, tarayıcınız aracılığıyla erişebileceğiniz bu uygulamalara küçük uygulama veya “applet” denir. Şirketler intranet uygulamalarında ve diğer e-iş çözümlerinde de Java uygulamalarından yararlanır. Bu yazılım internet`e, televizyondaki gerçek zamanlı grafiklere, kameralarla anlık görüntülemeye ve cep telefonları ile masaüstü bilgisayarlardaki çok oyunculu oyunlara etkileşim kazandırır. Gittiğiniz her yerde Java teknolojisi yanınızdadır.

 

 

Yukarda biz size yardımcı olabimek için bir bilgisayara gereken en temel programları seçmeye çalıştık. Tabiki uçsuz bucaksız yazılım dünyasında bu programlara daha güzel ve daha gelişmiş alternatifler bulabilir keşfedebilirsiniz. Fakat unutmayınki en önemli bilgisayarın hayatımızı ele geçirdiği şu dönemde her işi onun üzerinden gerçekleştirirken güvenliği hiçbir zaman elden bırakmamak lazım. İlk olarak güvenli bir şekildebilgisayar ve internet kullanmanızı öneriyor daha sonra her türlü yazılımı denemenizi ve tadını almanızı diliyoruz.

Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar

Bu sayfada sizler için seçtiğimiz ve tüm ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacağını düşündüğümüz farklı kategorilerde toplam 121 tane en iyi ücretsiz Windows programını bulacaksınız.

Sizler için yoğun çabalar sonunda hazırladığımız bu sayfadaki programları kategorize edip, seçerken, tüm programlar arasından en iyi ve en yararlı olabilecekleri seçmeye çalıştık. Umuyoruz ki bu bölüm sayesinde ihtiyacınıza yönelik en uygun programları rahat ve kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Not: Bu sayfaya başınız her sıkıştığında http://tamind.ir/windowskısa adresinden kolayca ulaşabilirsiniz. (Format sonrası programları olarak çevrenizdekilere bu sayfayı önerebilirsiniz.)

AVG Anti-virus Free Edition

AVG Anti-virus Free EditionAvast ve Avira kadar iyi olmasada öne çıkan popüler virüs programları arasında.
Microsoft Security Essentials

Microsoft Security EssentialsBasit, etkili ve hafif bir koruma paketi.
Comodo Internet Security

Comodo Internet SecurityGüvenlik duvarı ve anti-virüs koruması içermesinin yanı sıra bedava.

Bilgisayar Bakımı

Glary Utilities

Glary Utilities15’ten fazla yararlı sistem bakım aracı içerir. Cidden başarılı bir program.
CCleaner

CCleanerDiğer programlardaki kadar çok özelliği olmasa da şu an en popüler bakım programlarından birisidir.
IObit Toolbox

IObit ToolboxÜcretsiz bir uygulama olmasına rağmen içinde barındırdığı sistem bakım araçları şaşırtıcı.
Soluto

SolutoGereksiz uygulamaları kaldırarak Windows açılış hızınızı arttırır. Cidden çok etkili.
IObit Advanced SystemCare Free

IObit Advanced SystemCare FreeTek bir tıkla bilgisayarınızı tarar, onarır, temizler ve optimize eder.

CD/DVD Araçları

ImgBurn

ImgBurnCD/DVD/HD-DVD/Blu-ray yazma aracı. Ayrıca kolayca CD ve DVD görüntü dosyaları oluşturmanızı sağlar.
CDBurnerXP

CDBurnerXPÜcretsiz ve çok popüler bir program olması nedeniyle Nero Burning Room’a alternatif olarak kullanılabilir.
bitRipper

bitRipperDVD’lerinizi sabit diskinize AVI ve MPEG formatlarında yedekleyebilirsiniz. DVD’leriniz için mükemmel bir yedekleme aracı.
CDex

CDexMüzik CD’lerinizi bilgisayarınıza MP3 formatında kaydetmenize olanak tanır.
Free ISO Creator

Free ISO CreatorCD/DVD sürücülerinizdeki verileri kolayca ISO formatında bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz.
Virtual CloneDrive

Virtual CloneDriveKalıp dosyalarınızı yerleştirmeniz için sanal sürücü oluşturur.
DVDShrink

DVDShrinkÜcretsiz, kullanımı kolay DVD ripleme ve yedekleme araçlarından biri.
Exact Audio Copy

Exact Audio CopyEn doğru ve hatasız şekilde müzik CD’lerinizi bilgisayarınıza MP3 formatında kaydedebilirsiniz.
DVD Flick

DVD FlickBir DVD oluşturma yazılımı. Altyazı ekleyebilir ve DVD menüleri oluşturabilirsiniz.

Disk Birleştiriciler

Auslogics Disk Defrag

Auslogics Disk DefragBasit, güvenilir ve oldukça hızlı. Bedava olan programlar arasında bir numara olarak değerlendirilebilir.
Defraggler

DefragglerDiğer bir mükemmel birleştirme aracı. Oldukça popüler bir yazılım olan CCleaner’ın yapımcılarından.
IObit Smart Defrag

IObit Smart DefragKullanımı oldukça basit. Arka planda sürekli olarak çalışıyor.

Dosya İndirme Araçları

uTorrent

uTorrentHızlı, verimli ve ücretsiz. En popüler BitTorrent istemcisi.
Deluge

DelugePek göz önünde bulunmayan ama harika bir BitTorrent istemcisi.
YouTube Downloader HD

YouTube Downloader HDBirkaç tıkla YouTube videolarını bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.
PeerBlock

PeerBlockCasus yazılımları tarar ve sunuculardaki reklam aktivitelerinden korur.
Free Download Manager

Free Download ManagerAçık kaynaklı bir indirme hızı arttırma aracı.
Jdownloader

JdownloaderEn popüler dosya indirme yöneticisi. Hızlı ve verimli bir şekilde Rapidshare, Megaupload ve diğer sitelerden dosya indirebilirsiniz.

Dosya Kurtarma

Recuva

RecuvaSilinen dosyaları geri getirmede oldukça başarılı. Son derece popüler.
FreeUndelete

FreeUndeleteTam olarak dosya kurtarmaya odaklanmış kötü gün dostu.
DiskDigger

DiskDiggerSadece sabit diskinizdeki silinen dosyaları değil, usb, harici v.b. aygıtlardaki verileri de kurtarabilirsiniz.

Dosya Sıkıştırma

7-zip

7-zipArşiv dosyaları yaratmanıza veya arşiv dosyalarını açmanıza yarar. RAR, ZIP ve daha birçok arşiv formatını destekler.
Universal Extractor

Universal ExtractorDesteklediği 50’den fazla dosya formatıyla başarılı bir yazılım.
IZArc

IZArcHemen hemen tüm formatları destekleyen güzel bir dosya sıkıştırma programı.

Dosyalar ve Sürücüler

FileMenu Tools

FileMenu ToolsWindows’un sağ klik menüsüne çok fonksiyonlu ve işlevsel menüler ekler.
FreeCommander XE

FreeCommander XEÜcretsiz dosya tarayıcısı ve Windows Gezgini değiştiricisi. Güvenli dosya silme ve daha fazlası.
TeraCopy

TeraCopyMaksimum hızla dosya kopyalama ve taşıma. Dosya transferini durdurup devam ettirebiliriz.
EASEUS Partition Master

EASEUS Partition MasterDisk bölüm yöneticisi. Bölümleri oluşturun, bölün, yeniden boyutlandırın ve birleştirin.
Unlocker

UnlockerSilemediğiniz dosya veya klasörleri kolayca silmenizi sağlayacak.
TreeSize Free

TreeSize FreeSabit diskinizinde bulunan klasör ve dosyaların ne kadar yer kapladığını gösterir.
DropIt

DropItDosya ve klasörlerinizi kolayca kategorize edebileceğiniz güzel bir yazılım.
Free Opener

Free Opener80’den fazla dosya tipini destekleyen ve hepsini tek bir yerde kullanmanıza yarayan başarılı bir program.

Döküman Araçları

LibreOffice

LibreOfficeMicrosoft Office alternatifi. Açık kaynak kodlu profesyonel ofis paketi.
Dropbox

DropboxHer bilgisayarda olması gereken bir uygulama. Dosyalarınızı online olarak paylaşabilir ve istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz.
Notepad++

Notepad++Açık kaynak kodlu popüler metin editörü. Özellikle programcıların tercihi.
FoxIt Reader

FoxIt ReaderAdobe Reader alternatifi. PDF dosyalarını açar.
doPDF

doPDFBir iki tıklamayla resimleri ve belgeleri PDF formatına dönüştürebilir.
PDF Xchange Viewer

PDF Xchange ViewerKullanışlı ve hızlı masaüstü PDF görüntüleyici.
Nitro PDF Reader

Nitro PDF ReaderPDF’ler oluşturan ve okumanıza yarayan güzel bir program.
OpenOffice

OpenOfficeBaşka bir Microsoft Office alternatifi program.
VIM Text Editor

VIM Text EditorOldukça yapılandırılabilir metin editörü.
PDFsam

PDFsamPDF dosyalarını kolayca bölebilir ve birleştirebilirsiniz.

E-Posta İstemcileri

Thunderbird

ThunderbirdFirefox yapımcıları tarafından yapılan ve günden güne popülerliği artan E-Posta istemcisi.
Postbox Express

Postbox ExpressWindows için geliştirilen basit ama güçlü bir E-Posta istemcisi.
Google Notifier

Google NotifierYeni E-Postalarınız geldiğinde sizi uyarır. Basit ve kullanışlı.

Fotoğraf ve Görüntü Araçları

Paint.NET

Paint.NETBaşlangıç ve orta seviye kullanıcılar için Photoshop’a alternatif olarak kullanılabilecek bir program.
FastStone Image Viewer

FastStone Image ViewerEn iyi resim görüntüleyici, düzenleyici ve dönüştürücülerden birisi.
IrfanView

IrfanViewGelişmiş bir resim görüntüleyici ve düzenleyici. Son derece popüler.
Google Picasa

Google PicasaGoogle’dan mükemmel bir fotoğraf düzenleyicisi. Tek tuşla rütuş özelliğine sahip. Kolay fotoğraf paylaşımı.
GIMP

GIMPPhotoshop’un benzer özelliklerine sahip bir grafik editörü. Genellikle Photoshop alternatifi olarak kullanılıyor.
PhotoScape

PhotoScapeÜcretsiz ve kolay kullanımlı bir fotoğraf düzenleme uygulaması. Sitemizin popülerlerinden.

Gelişmiş Program Kaldırıcılar

Revo Uninstaller Free

Revo Uninstaller FreeHerhangi bir şeyi silme konusunda hızlı ve çok etkili. Bu alanda popüler bir seçim.
IObit Uninstaller

IObit UninstallerBu alanda yenide olsa, zamanla popülerlik kazanıyor. Diğer programlarda bulunan tüm özelliklere sahip.
Absolute Uninstaller

Absolute UninstallerDiğer iki program kadar popüler olmasa da aralarında en kolay kullanıma sahip olanı.

Güvenlik Duvarı Uygulamaları

PC Tools Firewall Plus

PC Tools Firewall PlusMükemmel koruma kapasitesine sahip güçlü bir güvenlik duvarı.
Comodo Firewall

Comodo FirewallUzun zamandır en iyi bedava güvenlik duvarı uygulamaları arasında gösteriliyor.
ZoneAlarm Free Firewall

ZoneAlarm Free Firewallİleri düzey kullanıcılar için kendini kanıtlamış en iyi genel güvenlik duvarı uygulaması.
Online Armor Free

Online Armor FreeBir güvenlik duvarı programının sahip olması gerekenlere ve daha fazlasına sahip.
Ashampoo FireWall Free

Ashampoo FireWall FreeKullanımı ve gezinmesi çok kolay. Orta düzey kullanıcılar için.

İletişim Araçları

Skype

SkypeEn popüler iletişim programlarının başında geliyor.
Pidgin

PidginBütün sohbet programlarını destekleyen kolay kullanımlı bir iletişim aracı.
Digsby

DigsbyAlternatif bir mesajlaşma programı. Son derece popüler.
Trillian Astra

Trillian AstraPopüler anlık mesajlaşma programı.

Kötü Amaçlı Yazılım ve Casus Yazılım Temizleme

Spybot S&D

Spybot S&DCasus yazılımları algılar ve kaldırır. Anti-virüs uygulamaları tarafından övgü alan bir program.
Malwarebytes' Anti-Malware

Malwarebytes’ Anti-MalwareKullanımı kolay, basit ve çok etkili bir kötü yazılım temizleme aracı.
IObit Malware Fighter

IObit Malware FighterGelişmiş kötü amaçlı yazılım ve casus yazılım temizleme aracıdır.
Threatfire

ThreatfireGerçek zamanlı casus yazılım tarama ve silme aracı. Düşük bellek kullanımıyla bilgisayarınızı yormaz.
Superantispyware

SuperantispywareTruva atları, casus yazılımlar, istenmeyen reklamlar ve diğer tehditlere karşı etkili tarama ve koruma.

Ses Araçları

foobar2000

foobar2000Fazlasıyla özelleştirilebilir ara yüzüyle gelişmiş bir araç
Songbird

SongbirdMozilla kodlarının üzerine dayanan popüler bir müzik çalar. Yararlı eklentileri de bulunmakta.
Audacity

AudacityPopüler ve açık kaynak kodlu ses kaydetme ve düzenleme yazılımı.
iTunes

iTunesMüzik çalar ve video kütüphanesi düzenleyicisi. ITunes Store tarafından destekleniyor.
MediaMonkey

MediaMonkeyTam anlamıyla bir müzik çalar ve müzik düzenleyicisi.
Winamp

WinampEn popüler medya oynatıcıların başında geliyor.
CopyTrans Manager

CopyTrans ManagerAlternatif bir IPod yönetim uygulaması.

Tarayıcılar

Google Chrome

Google ChromeHızlı ve sade bir tarayıcı. Artık eklenti desteği de var ve çok hızlı gelişiyor.
Firefox

FirefoxToplamda 6000’in üzerinde eklentiye sahip. Günümüzün en özelleştirilebilir tarayıcısı.
Safari

SafariApple tarafından geliştirilen bir tarayıcı. Eklenti desteğine sahiptir.
Opera

OperaGünümüzde mevcut olan hızlı ve gelişmiş tarayıcılardan.

Verimlilik

Fences

FencesMasaüstünüzdeki ikonları kolayca düzenleyebilirsiniz. Çok kullanışlı.
Rainlender

RainlenderWindows masaüstü için kullanımı kolay bir takvim.
Evernote

Evernoteİstediğiniz an aklınıza gelenleri not alabilir ve daha sonra kontrol edebilirsiniz. Şiddetle tavsiye ediyoruz.
VirtuaWin

VirtuaWinİş akışınızı düzenlemeniz için birden fazla sanal masaüstü oluşturabileceğiniz güzel bir uygulama.
Launchy

Launchyİstediğiniz dosyalara veya programlara kısa yol tuşları atamanıza yarayan bir program.
Dexpot

DexpotÇalışan farklı uygulamalarınız için sanal masaüstü oluşturabilirsiniz.
Q-Dir

Q-DirSize zaman kazandırabilecek bir dosya yöneticisi.

Video Araçları

VLC Media Player

VLC Media PlayerNeredeyse tüm video dosyalarını destekleyen ve herkes tarafından önerilen bir video oynatıcı.
Handbrake

HandbrakeAçık kaynak kodlu bir video dönüştürücüsü. Bir çok video formatını destekler.
VirtualDub

VirtualDubAçık kaynak kodlu ve basit kullanışlı bir video editörü.
Media Player Classic

Media Player ClassicWindows Media Player alternatifi olarak görülebilir. Temel özellikleri içerir ve desteklediği video formatları çok fazladır.
Freemake

FreemakeÜcretsiz, kullanımı kolay video dönüştürücü ve DVD yazıcı.
Format Factory

Format FactoryÇok fonksiyonlu ses ve video dönüştürücüsü.
KMPlayer

KMPlayerSon derece popüler ve özelleştirilebilir video oynatıcı. Neredeyse her tür formatı destekliyor.

Yedekleme

Mozy

MozySon derece akıllı ve güvenilir bir yedekleme çözümü. Verilerinizi internet üzerinde yedekleyin.
FBackup

FBackupÖnemli dosyalarınızı ve dökümanlarınızı kolayca yedekleyebilirsiniz. Kişisel ayarları ve eklentileri de bulunmakta.
Todo Backup

Todo BackupTüm işletim sistemi, program ayarları, tarayıcı verileri, e-posta ayarları ve diğer verileri yedekleme imkanı.
Clonezilla

ClonezillaCd üzerinden çalışır ve istediğiniz zaman diskinizin imajını alabilir.
SyncBack Freeware

SyncBack FreewareSeçici bir senkronizasyon ile yerel veya uzak bir FTP sunucusuna yedekleme.
FreeFileSync

FreeFileSyncAçık kaynaklı bir karşılaştırma ve senkronizasyon aracı. Hız ve kullanılabilirlik için optimize edilmiş.
CopyTo Synchronizer

CopyTo SynchronizerYedekleme, güncelleme ve dosyaları senkronize etmek için geniş ayar seçeneklerine sahip.
DriveImage XML

DriveImage XMLTüm diskleri kolayca yedekleyebilir veya bir diski diğer bir diske blok blok klonlayabilirsiniz.

Diğerleri

LastPass

LastPassKullanıcı adı ve şifre hatırlama derdine son. Tarayıcılar için şifre saklama ve otomatik form doldurma eklentisi.
TrueCrypt

TrueCryptAçık kaynak kodlu bir dosya şifreleme ve gizleme aracı.
TeamViewer

TeamViewerUzaktan arkadaşlarınızın bilgisayarlarına bağlanabilir ve onlara yardımcı olabilirsiniz.
PortableApps Suite

PortableApps SuiteBu programla USB belleğinizden bir çok uygulamayı çalıştırabilirsiniz.
Sticky Password

Sticky PasswordÜcretsiz şifre ve kimlik yöneticisi. Otomatik giriş ve form doldurmak için tarayıcı eklentisi.
KeePass

KeePassÜcretsiz, açık kaynak kodlu ve kolay kullanımlı bir şifre yöneticisi.
LiberKey

LiberKeyNereye giderseniz gidin yanınızda taşıyabileceğiniz 300’e yakın ücretsiz uygulama bir arada.
Eraser

EraserSabit diskinizdeki hassas verileri kaldırmak için hazırlanmış bir güvenlik aracı.
iPrint

iPrintHer bir sayfa kağıda istediğiniz birden fazla sayfayı yazdırabilirsiniz. Maliyeti düşürür.
Antirun

AntirunBilgisayarınızı virüslerden ve kötü amaçlı yazılımlardan korur. USB ve harici diskleri virüslüyse bloke eder.
Kaynak: Tamindir.com
paylaş:

Yorum Yap