Benzinli araç mı daha ekonomik dizel araçlar mı? Yılda kaç bin km yol yapanlar dizel almalı?

0dfe5dac-8c3f-4c5f-870c-674652f6dddd.jpg (380×380)

Yeni bir araba almak isteyenlerin en çok kafasını karıştıran sorulardan biri de yakıt türü seçimidir. Dizel arabaların daha ucuz olduğu ve daha az yaktığı gerçeğini göz önüne alan insanlar genellikle benzinli yerine dizeli tercih etme eğilimindeler.

Fakat bu tercih ne kadar doğru? Dizel araçlar benzinlilerden daha mı karlı yoksa birileri hesap kitap yaparken bir yerlerde hata mı yapıyor?  Bir yılda ortalama ne kadar yol yapanların dizel araçları tercih etmesi daha mantıklı? Kimler dizel yerine benzinli araçlara yönelmeli?

Gelin bu sorulara konunun uzmanlarının verdiği cevaplara göz atalım;

HT Ekonomiden Hakan Özenen araç sahibi olmak isteyenlere eşsiz bir yol haritası çıkarttı. İşte size araç alırken gerekli olacak altın tüyolar;

DİZEL Mİ BENZİNLİ Mİ ALMALI?

Son yıllarda tanıdık tanımadık otomobil satın almak isteyen herkes, ‘dizel’ almak istediğini söylüyor. Bunun nedenini anlamak zor değil, çünkü dizel araçlar, benzinli araçlara göre daha az yakıt tüketiyor. Ancak hemen herkesin unuttuğu ya da hesaba katmayı akıl etmediği bir gerçek var. Evet dizel motorlu araçlar, aynı sınıftaki benzinli araçlara göre daha az tüketiyorlar. Buna karşın dizel motorlu bir araç satın alırken, kompakt olarak adlandırılan ve ülkemizde en çok satılan otomobillerin yer aldığı sınıfta 7 bin ile 15 bin TL arasında daha pahalı oluyor.

SATIN ALIRKEN KÂR EDİN

Eğer yılda yapılan yol uzunluğu 50 bin kilometrenin üzerine çıkıyorsa bu farkı göze almak elbette mantıklı. Ama ülkemizde yılda yapılan yolun ortalama 12-15 bin kilometre olduğu düşünülürse, baz donanımlı bir dizel otomobile 57 bin 900 TL vermek yerine yine aynı donanım seviyesi ve beygir gücündeki, aynı markanın ve modelin benzinli motoru olan versiyonunu 43 bin 800 TL’ye almak çok daha mantıklı olur.

DONANIMA PARA VERMEYİN!

İstatistikler gösteriyor ki, otomobil sahipleri ekstra para verip satın aldığı halde, pek çok donanımı hiç kullanmıyor. Bu örnek için son günlerin popüler otomobili Renault Clio’yu seçtik. Baz fiyatı 30 bin 300 TL olan 1.2 litre motorlu 75 beygirlik aracın, donanımlı versiyonu 6 bin TL daha pahalı. Bu otomobili satın almanız halinde edeceğiniz 6 bin TL tasarrufla tam 21 bin 700 kilometre yol yapacak benzin alabilirsiniz!

14 bin TL fazla vermeye değer mi?

*105 beygir 1.6 litre dizel araç fiyatı – 57 bin 900 TL
*105 beygir 1.2 litre benzinli araç fiyatı – 43 bin 800 TL
*Fiyat farkı – 14 bin 100 TL
*Benzin litre fiyatı – 4.6 TL
*14 bin 100 TL’ye 3065 litre benzin alınır

Yılda ortalama 15 bin km yol yapan ve 100 km’de 7.5 litre tüketen benzinli araç bu kadar benzini üç yıl boyunca kullanır. Yılda 75 bin km yol yapılması halinde ise dizel araç satın almak mantıklı olur.

ARABAYI AY SONU ALIN

Ay sonları, hatta bazı durumlarda hafta sonları ve geleneksel olarak da yıl sonları, tüketicilerin satıcılara karşı ellerinin çok güçlü olduğu alışveriş günleridir. Bu tarihlerde bazı satıcılar nakit ihtiyacı içinde olabilecekleri için liste fiyatlarının altına inebilir ve büyük indirimler sunabilirler. Tabii bu durumda elinizdeki nakdin gücünün de belirleyici olacağını hesap etmeniz gerekiyor. Unutmamanız gereken bir diğer konu ise mutlaka aynı otomobil için birden fazla bayiden fiyat istemek olmalıdır.

FORD MONDEO 55 BİN 510 TL

Orta sınıf bir otomobil kullanmak istiyor ve sunulan optimum donanımı da tatminkâr buluyorsanız, Ford’un Trend donanımlı 1.6 litre motorlu 120 beygirlik Mondeo modelini bir alt segmentteki Focus’la aynı fiyata alabilirsiniz.

FORD FOCUS 55 BİN 270 TL

Boyu daha küçük ama çok daha zengin donanım paketi Titanium’a sahip olan kompakt sınıftaki Focus’un, ağabeyi Mondeo ile aynı paraya satılan 1.6 litrelik 125 beygirlik versiyonu boy farkını donanım ve motorla kapatıyor.

DAHA UCUZU HER ZAMAN VAR

Beğendiğiniz bir otomobil ve satın alma gücünüz de varsa, gidip alın. Ama, nasılsa kredi geri ödemesi 500 TL diyerek aldığınız otomobilin, yakıt, bakım-servis, kasko, zorunlu sigorta, köprü ve otoyol, lastik, otopark, öngörülemeyen trafik cezaları da hesaplandığında aylık masrafının 1000 TL’nin üzerine çıkabileceğini de unutmayın.

paylaş:

Yorum Yap