Bel Üşütmesi neden olur nasıl geçer ne iyi gelir?

Belimi üşütmüşüm ne yapmalıyım, bel üşütmesi için ne yapmamız gerekir, bel üşütmesinin tedavisi, belde üşütme nasıl tedavi edilir, bel  üşümesine ne iyi gelir, bel üşütmesi nasıl geçer?

Bel üşütmesi ile birlikte bel ağrısı varsa ve sık idrara çıkıyorsanız,şikayetleriniz muhtemelen idrar yollarında bir rahatsızlığın olduğuna işarettir.
Bu konuda bir üroloji uzmanına muayene olmanız gerekmektedir.

Bel ağrısı nedeni,tedavisi

 

Kalçaların üzerindeki üçgen bölgedeki ağrılara bel ağrısı denir. Kronik (uzun süreli) bel ağrılarının şiddeti, içten içe ağrı ile vücudun öteki kısımlarına yayılan keskin ağrı arasında değişir.
BELİRTİLERİ:
Başlıca belirti aniden, geceleyin ya da birkaç gün içinde beliren ve hafiften şiddetliye kadar değişkenlik gösteren ağrıdır. Ağrı sürekli ola¬bileceği gibi, sadece belli şekilde hareket edil¬diğinde veya belli bir pozisyon alındığında da ortaya çıkabilir. Sertleşme de oluşabilir. Ağrı ve sertleşme hareket etmeyi imkânsızlaştıracak kadar kötü olabilir.
TEDAVİLERİ:
Sorunu meydana getiren nedene veya süreye göre bu yöntemler kronik ağrının da ortadan kalkmasına yardım edebilir. İlaçlar. İltihaba karşı steroid dışı ilaçlar genellikle işe yarar. Eğer tedavi safhasındaysanız veya başka bir sağlık soru¬nunuz varsa, bu ürünleri kullanmadan önce dok-tora danışın. Aslında hafif sakinleştiriciler olan kas gevşeticilerin çoğu ağrıyı ortadan kaldırmada bu ilaçlardan daha etkili değildir, ama uykuyu artırabilir. Haşhaşlı narkotikler belirtilerin birinci günü veya gecesindeki muaz¬zam ağrı durumları dışında çok ender olarak gerekebilir. Kortikosteroid (kortizon) iğnesi, ağrı belli bir noktaya özgü ise, sınırlı bir süre için işe yarayabilir.

Dinlenin. İlk 24 – 72 saat içinde sırtüstü yatmak ve ayaklarınızı yukarıya kaldırmak üzere bir şilteye ya da yere uzanın. Gün boyunca sık sık 20 dakika sürelerle buz koyun. Ağrıdan 24 – 48 saat sonra ılık banyo rahatlatabilir. Ağrı devam ederse, doktora başvurun. Egzersiz. Mümkün olduğu kadar kısa süre içinde normal faaliyetinize dönmeye çalışın. Doktorunuza basit yer egzersizlerini sorun iki hafta içinde giderek aerobik egzersizlerini artırın, ama sırt ve karın kaslarını harekete geçiren germe hareketlerinden kaçının. İlk başta bel ağrısı belirtileri hafifçe tekrarlayabilir. Ağrı şiddetlenirse, farklı egzersizler yapın. Fizik tedavi. Hafif masajlar, özel egzersizler, korse, kuşak kullanmak veya traksiyon bazı kişilere yararlı olur; uzun süreli kuşaklar ise kasların zayıflamasına yol açabileceği gibi karşı etkide de bulunabilir. Uzun süre ayakta kalanlara ayakkabı içine konan ayaklıklar yardımcı olabilir.

paylaş:

Yorum Yap