Bebeklere nasıl kilo aldırılır, bebeğe kilo aldıran besinler, bebeğin kilo alması için neler yemesi gerekir?

Yenidoğan bebeklerin normal kilosu ortalama 3.2 kg dır. bu kilonun düzenli olarak artması bebeğin normal geliştiğinin işaretidir. bebeğinizin kilosu haftada ortalama 150 gr artmalıdır. ilk altı ayda doğum kilosunun iki katına 1 yaşına geldiğinde ise 3 katına çıkmalıdır. Bebeğinizin kilo almaması beslenmesinden kaynaklanabildiği gibi bunun farklı sebepleri de olabilir.

Kilo alamayan bir bebek aynı zamanda kilo kaybediyor da olabilir. Doktorunuz, mama hazırlama şeklini değiştirmenizi, öğün sayısın artırmanızı ya da kilo alamama durumunu ortadan kaldırmak için, meme sütüyle destek olmanızı tavsiye edebilir. Bazı bebekler, bebeğin yeme ya da büyüme yetisini engelleyen bazı fiziksel anormallikler yüzünden kilo alamazlar.

Bunlar arasında, damak yarıklığı, mide barsak hastalıkları, kronik kalp yetmezliği, karaciğer ve böbrek hastalıkları, habis tümörler ve salgı bezleri hastalıkları sayılabilir. Bu hastalıklardan herhangi birinin olup olmadığını anlamak için doktorunuz çeşitli testler yapabilir. Tedavi, hastaneye yatırılmayı gerektirebilir. Bebeğin kilo alıp almayacağını belirlemek için hastanede bebeğe genellikle sınırsız besleme yapılır. Ayrıca fiziksel bir anormallikten şüphelenildiğinde çeşitli testler yapılabilir ve röntgen çekilebilir.

Kilo alamayan bebeklerin görünüşü uzun vadede değişiklik gösterirse de, çoğu bebekler iyi olurlar. Karnı ağrıyan bir bebeğin anne babası olarak her beslenme sonrasında bebeğinizi geğirtmeye özellikle dikkat etmelisiniz. Biraz zaman alsa bile bebeğinizi geğirtmeye gayret etmelisiniz. Bebeğiniz kilo alsın diye çaba gösterirken dikkat edin de, resimde ki bebek gibi masada ki boş tabakaları da yemeye çalışmasın :):):)

Genel de anneane’lerimiz  den kalma bilgilerle bebeklerimize kilo aldırtma çabası gösterriz, oysa ki biz  olarak kesinlikle bebeğinizi doktoruyla görüşüp kilo alması için dokdor tavsiyelerini uygulamanızı öneriyoruz… Ama yine siz siz olun kilo olayına kesinlikle takmayın, bebeğimizin kilolu olması sağlıklı olduğu anlamını taşımıyor arkadaşlarım bunuda unutmayın. Kalın sağlıcakla. Bir önceki yazımız olan Bebeklerde pamukçuk hastalığı ve tedavisi başlıklı makalemizde bebeklerde pamucak, bebeklerde pamukçuk ve bebeklerde pamukçuk hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

paylaş:

Yorum Yap