Bebeklerde yeşil kaka neden olur

Yeşil kakanın olası sebepleri şunlar. Hızlı sindirim, bu genelde foremilk/hindmik yani sütün başı ve sonunu dengesiz almaktan kaynaklanabilirmiş. Fazla besleme nedeniyle olabilirmiş. Memelerde öyle çok süt varki bebek daha ilk kısımla doyuyor, bir türlü sonunu getiremiyor mesela. Eğer dert buysa çözüm dört saat boyunca aynı memeden beslemekmiş.

Bir diğer ihtimal gıda alerjisi. Bütün riskli gıdaları kestim. İnek sütü, fındık, fıstık, antep fıstığı, yumurta, kafein, çikolata, kakao, meyve suyu vs. Bir değişiklik olmadı.

Bir diğer ihtimal iseeee çemen otu. (fenugreek) Bunun fazla tüketimi yeşil, sulu kaka yaparmış. Gaz ve ishal yaparmış annede de. Pekiii bu neyin içine var? Humana Still Tea içinde. Süt yapıcı olarak içtiğimiz still tea sanırım bizim yeşil kakaların sorumlusu. Bıraktım iki gündür hafif bir sarıya çalma gördük. Bakalım sonuç neler olacak. Belki gaz durumuna da yardımcı olur bırakmak.

Bebeklerde görülen yeşil renkli kakanın nedenleri

Bebekte kaka rengi ve yeşil kaka yapması. Bebekte kaka rengi çoğunlukla bebeğin yediği gıdalardan ve annesini emiyorsa annesinin beslenmesinden dolayı renk farklılığı gösterebilmektedir. Ancak kimi zaman bebekte kaka rengi, bebeğin bir rahatsızlığını göstermektedir.

Eğer bebekte kaka rengi koyu yeşil ve sümüksü ise, bebeğinizde halsizlik huzursuzluk görüyorsanız bir rahatsızlığının olduğu gösterebilir.

Normalde annesini emen bir bebeğin kakası sarı renkli bir durumdadır. bebek ishal olduğunda, üşüttüğünde, yeterli beslenemediğinde, kabız olduğunda vb. durumlarda bebekte kaka rengi ve şekli mutlaka değişiklik gösterecektir.

Önemli olan bebeğinizin kakasının yediği gıdaların rengi mi yoksa bir rahatsızlığın belirtisimi olduğunu anlamaktır. Eğer bir rahatsızlık ihtimali varsa ve kaka renginden başka belirtiler de görülüyorsa tabi ki bir doktora gösterilmelidir.

Not: Bebeklerin doğumdan sonraki ilk 5-10 gün içinde kakaları koyu yeşil renktedir. Halk ağzında buna çara adı verilir, tıp dilinde ilk kaka yani mekonyum‘dur. Gün geçtikçe kaka rengi normale döner.

paylaş:

Yorum Yap