Bebekler neden uyumuyor, bebek neden uyumaz 7 aylık bebeğim gece uyumuyor 20 aylık bebeğim uyumuyor

10 aylık bebek uyumuyor

bebegim bebeğim

bebeğim hiç uyumuyor neden acaba

bebeğim gündüz uyumuyor

İMDAT, BEBEĞİM UYUMUYOR!

İMDAT, BEBEĞİM UYUMUYOR!

Bebeğinizin uykuları düzenli mi? Yoksa, sık sık ağlayarak uyanıyor mu? Eğer bebeğinizin uyku problemi varsa, bu aile içinde strese hatta eşler arasında çatışmaya bile neden olabilir. Ortalık, savaş alanına dönmeden önce, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nden Klinik Psikolog Özden Bademci’nin önerilerine kulak verin.

Dünyaya gelmek bebek için travmatik bir deneyimdir. Doğumdan sonraki ilk günleri bebek uyuyarak geçirerek doğumla birlikte yaşadığı büyük değişime, dünyaya alışmaya çalışır. Bebekler yetişkinlerden çok daha uzun süre uyurlar. Onların hem fiziksel büyümeleri hem de duygusal ve bilişsel gelişmeleri için uyku çok gereklidir. Yeni doğan bebekler günlerinin 2/3’sini yani 16-17 saatini, 3-3,5 saatten uzun olamayan uyku periyotları ile geçirirler. 6. haftadan itibaren, genellikle bebek gün içinde uyanık kalıp geceleri uyumaya başlar. 6. ayında ise bebek gününün hemen hemen yarısını uykuda, diğer yarısını da uyanık geçirir. Bebeğin uykularının düzenli bir rutine girmesi ise ancak 12.-16. haftada söz konusu olabilir. Bebeklerin yüzde 70’i 3. aydan sonra düzenli bir şekilde uyumaya başlarken; 9. aydan sonra bu oran yüzde 90’a çıkar.

Uyku bozukluğu şayet biyolojik bir nedene dayanmıyorsa, psikosomatik; yani kaynağı psikolojik kökenli bir problemdir. Ne zaman uyku probleminden söz edebileceğimiz konusunda ise, değişik uzmanların farklı görüşleri vardır. Richman, eğer bebek ya da çocuk geceleri 5 ya da daha fazla kez uyanıyorsa ve uyandığında en az 20 dakika uyanık kalıyor ya da anne babasının yatağına gidiyorsa ve bu durum en az 3 aydır devam ediyorsa, burada uyku probleminden söz edebileceğimizi belirtir. Zuckerman ise, bebeğin geceleri 3 seferden fazla uyanıp, yeniden uyumasının en az 1 saati aldığı durumlarda uyku problemi olduğunu belirtir.

ANNE STRESLİYSE…
Özellikle doğum öncesi ve sonrası stresli günler geçiren annelerin bebeklerinin uykuda sorun yaşadıklarını görürüz. Bebek uyuyamayarak, ağlayarak, uyanarak, sürekli annenin varlığını arayarak, aslında kendisi ile ilgili bir sıkıntıyı dile getirir. Uyku sorunu olan bebeklerin uyuyamama nedenlerini anlayabilmek için öncelikle bebeğin içinde büyüdüğü ailenin dinamiklerini anlamak gerekir. Aile içi dinamiklerin başında anne babanın yaşam biçimleri, onların bireysel tarihleri ve aralarındaki ilişkinin niteliği gelir. Bebeğin uyuyamamasında etkili olabilecek değişkenler üzerine düşünmeden, ailelere bir takım genel geçer önerilerle gitmek genellikle yardımcı olmadığı gibi, anne-babanın kendilerini bebekleri karşısında daha yetersiz ve çaresiz hissetmelerine de neden olur.

UYKU AYRILABİLMEKTİR!
Genel anlamda baktığımızda aslında uyku bir ayrılma, bir veda ediştir. O yüzden de bebek ya da çocuk için “iyi geceler” ile “hoşça kal” aynı anlama gelir. Uykuda sorun yaşayan bebeklerin özellikle annelerine bağımlılık geliştirerek her türlü ayrılmaya da tepkili olmaları sadece bir tesadüf değildir. Ayrılamama, bağlılık yerine bağımlılık geliştirme başta anne ve bebek arasında değişik nedenlerle geliştirilememiş olan “bağlanma” ile ilgilidir. Bağlanma deneyimi, anne ve bebek arasında doğumdan hemen sonraki ilk haftalarda geliştirilmesi beklenen güven ilişkisidir. Zor geçirilen bir hamilelik, doğumdan sonra kadının yalnız kalması ya da kendisini yalnız hissetmesi gibi nedenler annenin bebeği ile keyifli zaman geçirip birbirlerine bağlanmalarına engel olur. Başta annesi aracılığıyla dünya ile tanışan, algılayan bebeğin kendini güvende hissederek içselleştireceği anne, yalnız olduğu zamanlarda kendi kendisine kalabilmesini, güvende hissetmesini sağlar. Bebek böylece bağımsızlaşabilir, ilerki yıllarda da kendi kendisine yeten bir çocuğa sonra da bireye dönüşür. Yeni deneyimler, yeni ortamlar onu korkutmaz. Uyku problemi olan bebeklerin büyük bölümünün anne ya da babalarının ya çocukluklarında ya da halihazırda uyku problemlerinin olması da üzerinde durulması gereken bir başka anlamlı noktadır.

NEDEN UYUMUYOR?
Uyku problemi üzerine düşünürken, sorunu çok etraflı ele almak ve bebeğin uyuyamayarak neye direnç gösterdiğini, ağlamaları ile neyi anlattığını anlamak gerekir. Bu elbette zaman alan bir süreçtir. Oysa, genellikle anne babalar içinde bulundukları stresin neden olduğu çaresizlikle birlikte haklı olarak kesin sorularla gelip, net cevaplar almak isterler. “Uyanınca yatağından almalı mıyım? Yoksa ağlayarak onu kendi haline mi bırakmalıyım?..” gibi. Oysa bu soruların kesin bir cevabı yoktur. Bunun nedeni ise her bebeğin ve onun içinde doğduğu aile ortamının farklı olmasıdır.

Uykuya gidişin; yani uyumadan hemen önce bebeğin neler yaşadığının, gününü-günlerini nasıl geçirdiğinin uykusu üzerinde belirleyici önemi vardır. Biz yetişkinler için geçerli olan kural bebekler için de geçerlidir. Şayet stresli bir gün geçirdiyseniz ya da yaşamınızda önemli değişiklikler oluyorsa, uykularınız da bundan direkt olarak etkilenir, başka bir deyişle “mışıl mışıl” uyuyamamaya başlarsınız. İşte bebekler için de durum aynıdır. Dolayısıyla, her bebeğin gereksinimi diğerinden farklıdır. Sözgelimi, uyandığında bir süre ağladıktan sonra kendini genel anlamda güven içinde hisseden bebek bir süre sonra kendiliğinden uyuyabilirken ve onun yatağından alınmaması doğru iken, bir başka bebek için durum farklı olabilir. Burada asıl önemli olan bebek uyandığında ne yapılması gerektiğinden çok, bebeğin uyumasına engel olan faktörlerin anne baba tarafından fark edilmesidir.

İLİŞKİDE ALARM!
Uyku problemi, anne, baba ve bebek arasındaki ilişkideki birtakım belirsizliklerin varlığını da anlatır. Sözgelimi, eğer anne ya da baba bir ayrılığın neden olduğu hüznü yaşıyorsa ya da genel anlamda depresif bir duygu durumu içinde ise, bebeğinin uyuması için yapılan hazırlık kendisine dayanılmaz gelebilir. Ve kendisinin bile farkında olmadığı bir sabırsızlık içinde olabilir. Bebeğin hayatında beslenme ve uyku birbirini etkileyen çok önemli iki temel etkinliktir. Bazı durumlarda anne babalar bebeğin uyanarak aslında neye ihtiyacı olduğunu karıştırırlar. Bebeğe acıkmadığı halde memenin verilmesi bu kez bebeğin sonraki gün ve haftalarda beslenme düzenini de etkiler.

Huzursuz, uyku sorunu yaşayan bir bebek, anne ve babayı çok yorar, hatta aralarındaki ilişkiyi bile etkileyecek duruma gelebir. Böylesi bir durumda anne babanın birbirlerine destek olarak sorunun üzerine gitmeleri ve sorunun devamı halinde mutlaka konunun uzmanından yardım almaları gerekir.

BEBEĞİ UYKUYA HAZIRLARKEN…
– İdeal olan sadece ilk haftalarda bebeğin yatağının anne babasının odasında olmasıdır. Çünkü bebeğin anne babanın varlığını hissetmeye onların seslerini, soluk alışverişlerini duymaya ihtiyacı vardır. Ancak ilk haftalardan sonra bebek mutlaka kendi odasına alınmalıdır.

– Bebek her ağladığında yanına giderek yatağından almak yerine, bebeğe kendi kendine yeniden uyuyabilmesi için zaman verilmesi gerekir. Şayet bebek yine uyuyamamışsa yanına giderek onunla konuşmak, varlığınızı ona hissettirerek bebeğinize bağımsız bir şekilde uykuya dalabilmesi için gerekli olanağı ona vermiş olursunuz.

– Uyku konusunda bir başka önemli noktada uykuya gidişin bir seremoniye dönüştürülmesidir. Belirli bir uyku saatinin ve rutinin sağlanması bebeğin bir sonraki davranışı öngörerek kendisini bir sonraki adıma hazırlamasını sağlar.

– Uyku vakti ve bebeğin uyuduğu oda daha çekici bir hale getirilebilir. Uyku öncesi yapılanlar bir tür seremoniye dönüştürülebilir: Banyo, pijamaların giyilmesi, öykü okunması gibi…

– Uykudan hemen önce geçirilen hazırlık sürecinin huzurlu ve sessiz olması sağlanabilir. Bebeğin en sevdiği oyuncak ya da battaniyesi gibi bir objeyi kendisini güvende hissetmesi için bebeğinizin yanına koyabilirsiniz.

– Eğer bebeğinizin huzursuz olduğunu düşünüyorsanız, gün içinde bebeğinize daha fazla ilgi verip keyifli zaman geçirmeye çalışın. Etkili olabilecek bir başka yöntem de bebeğinizin rahatlamasını sağlayacak bebek masajı yapmanızdır.

– Sallayarak uyutmayı ise, kesinlikle yapmayın. Çünkü bu şekilde bebek, hem sersemliyor, hem de kendi kendine uyumayı öğrenmesine imkan tanınmamış oluyor. Bebek, ne kadar doğal yolla ve kendi kendine uyursa, o kadar sağlıklı… Üstelik, bebek sallanmayı oyun olarak da algıladığından, annne karnındayken bu deneyime aşina olduğundan bundan keyif duyuyor, bunu oyun sanıyor. Ve kendi kendine uyuma disiplinini edinmesi de gecikmiş oluyor.

Bebeğim neden uyumuyor ? Bebek uyku sorunlarının en sık rastlanan 10 nedeni

resimBütün grafikler ve tablolar bebeklerin yaşına bağlı olarak günde 13-18 saat kadar uyuduğunu gösterir.  Peki teoride olması gereken buysa, neden birçok anne-baba bebeklerinin uyumamasından yakınır? Teoride 24 saatlik bir günün çoğunu uyuyarak geçirmesi gereken bebekler neden pratikte uyumazlar? Daha doğrusu neden kesintisiniz uyuyamazlar?
Uyku konusunda biyolojik yatkınlık önemli etkenlerden biridir. Bazı bebekler doğuştan uykucu,  bazıları değildir. Fakat uykucu olmayan bir bebeğin bile, yeterli sabır ve kararlılıkla doğru uyku alışkanlıkları edinmesi sağlanabilir.

 

Bebekler de yetişkinler gibi geceleri birçok kez uyanırlar. Bu, normal uyku döngüsünün bir parçasıdır. Sorun bebeklerin uyanması değil, bu uyanmalardan sonra kendi kendilerine uykuya dalamıyor olmalarıdırBebeklere ne zaman ve nasıl uykuya dalınacağını öğretmek anne-babanın görevidir.

Eğer siz de ‘’Bebeğimin hiçbir sağlık problemi olmadığı halde neden geceleri defalarca uyanıyor?’’ diyen annelerdenseniz, işte size 10 muhtemel neden:
1) Açlık: Beslenme, uyku ile direk bağlantılı bir konudur. Karını aç olan bebek uyuyamaz. Fakat birçok anne-bana bu mantıktan yola çıkarak bebeklerinin bütün gece uyanmalarını açlığa bağlarlar (bebeğin mide kapasitesi 8-10 saat beslenmeden dayanabilecek boyuta ulaştığında bile) ve sorun yanlış tespit edildiğinden çözüm bulunamaz. Çocuğunuza doğru uyku alışkanlıkları kazandırmak istiyorsanız, gece boyunca hangi uyanmaların açlıktan hangilerinin alışkanlıktan kaynaklandığını anlamaya çalışıp, alışkanlık uyanmalarını zamanla ortadan kaldırabilirsiniz.

2) Islak Bez: Bebekler gece boyunca birçok kez altlarını ıslatırlar. Bazen bundan rahatsız olmadan uykularına devam ederler ama çoğunlukla huzursuz olup ağlarlar. Geceleri bebeğinizin altını değiştirirken ışığı çok açmamaya, onunla çok konuşmamaya özen göstermeli ve işiniz biter bitmez uykusuna kaldığı yerden devam edebilmesi için bebeğinizi yeniden yatağına koymalısınız.

3) Alışkanlıklar: Bebekler tekrar yoluyla öğrenir. Bebeğinizi bu zamana kadar hep emzirerek, sallayarak, koridorda omzunuzda taşıyarak, biberon vererek, arabasında gezdirerek vs. uyuttuysanız, bebeğiniz uykuyu bu hareketlerde bağdaştırmıştır ve gece uyandığında da yeniden uykuya dalabilmek için bunların yapılmasını ister. Bu konuda da tamamen haklıdır, çünkü bunlar olmadan nasıl uykuya dalabileceğini bilemez. Birçok zaman çaresizlikten, yorgunluktan, bıkkınlıktan dolayı hepimizin başvurduğu bu yanlış uyutma teknikleri, defalarca tekrarlandığında bize çok daha büyük problemler olarak geri dönerler. Zorlu ilk ayları sağ salim atlattıktan sonra amacınız bebeğinizi uyutmak değil, ona nasıl uykuya dalınacağını öğretmek olmalıdır.

4) Gündüz Uykularının Süresi ve Zamanlaması: Bebeğinizin gündüz uykularının iyi olması gece uykularını da olumlu etkileyecektir. Tabii tersi de geçerlidir. Gereğinden kısa süren gündüz uykuları bebeğinizin gün içinde aşırı yorgun düşmesine neden olur. Gündüz uykularının gereğinden uzun sürmesi ise bebeğinizin gece uykusundan çalarak zor uyumasına veya sabah çok erken uyanmasına neden olabilir.

5) Bebekle aynı odada uyumak: Genellikle gece emzirmelerinin sık olduğu ilk aylarda bebeğinizin sizinle aynı odada yatması faydalı olabilir. Eğer bu ilk ayları atlattıktan sonra bebeğinizin kendi odasında uyumasını planladıysanız, 3 aylık olduğunda artık bu geçişi yapabilirsiniz. Aksi taktirde bebeğinizin uyurken çıkarttığı uyku sesleri sizi, sizin de en küçük bir hareketiniz bebeğinizi uyandırabilir.

6) Bebeğinizin Fiziksel Gelişimi: Bebekler ilk bir yıl içinde fiziksel anlamda çok hızlı bir şekilde gelişim gösterirler. Dönmek, oturmak, emeklemek, ayakta durmak veya yürümek gibi becerileri ilk edindikleri dönemlerde, geceleri de bu yeni ve heyecan verici becerilerini pratik yapmak isterler. Ama aynı zamanda uykuları da olduğu için ne yapacaklarını bilememekten dolayı huzursuzlaşabilirler. Bu tür hızlı gelişim dönemlerinde, harcadıkları enerji miktarı da arttığı için daha çok acıkırlar ve normalde kesintisiz uyuyan bebekler bile geceleri acıkarak uyanabilirler.

7) Erken Müdahale Etmek: Bebekler sakin uyumazlar. Uyurken gülümserler, iç geçirirler, diş gıcırdatırlar, inlerler, homurdanırlar. Bazen de uyanıp biraz kendi kendilerine konuşup tekrar uykuya dalarlar. Eğer her küçük ses duyduğunuzda bebeğinizin odasına girip müdahale ederseniz, zaten uyuyan veya bıraksanız kendi kendine yeniden uyuyacak olan bebeği uyandırıyor olabilirsiniz. Bebeğiniz gerçekten ağlıyorsa tabii ki müdahale etmelisiniz.

8) Diş Çıkartmak: Geceleri kesintisiz uyuyabilen bebekler bile dış çıkartma döneminde gece boyu defalarca uyanabilirler. Diş çıkartma sıkıntıları genellikle üç gün kadar sürer. Sonrasında bebeğiniz doğal olarak eski uyku düzenine dönebilir veya bu konuda sizin desteğinize ihtiyaç duyabilir.

9) Katı Gıdaya Geçiş: Katı gıdaya geçildiği ilk dönemlerde bebeğinizin sindirim sistemi henüz bu yiyeceklere alışkın olmadığı için farklı tepkiler verebilir ve bebeğinizin gece gaz sorunu ile uyanmasına neden olabilir. Katı gıda olarak bebeğinize ilk önce hangi besinleri vermeniz gerektiğini doktorunuza danışmalısınız. Bebeğinize ilk defa vereceğiniz yiyecekleri sabah saatlerinde verirseniz, herhangi bir gaz sorunu ortaya çıksa bile gece uykuları olumsuz etkilenmeyecektir.

10) Rutin Dışı Günler: Seyahatler, annenin işe başlaması, yeni bir bakıcı, yoğun hafta sonu aktiviteleri, kalabalık misafirler, yeni bir oyun grubuna katılmak gibi birçok durum bebeğinizi ruhsal ve fiziksel olarak etkileyebilir ve kesintisiz uyuyan bebeklerde bile gece uyanmalarına neden olabilir. Bu tür durumlarda en kısa zamanda günlük rutinlere yeniden dönüş yapılırsa, gece uyanmaları alışkanlık halini almadan son bulur.

 

Bebeğiniz uyumuyor mu?

bebeğim uyumuyor
Sevgili hamiş melekler ve minik meleğini kucağına yeni alan anne melekler; insanın hayatına yön veren belirli dönüm noktaları vardır ve bu önemli dönemeçlerden biri de bir evlat sahibi olmaktır. Henüz dünyaya gelmeden dünyamızı ele geçiren bu minik yürekler için atmaya başlar artık kalbimiz ve onlar ne kadar iyi olursa bizlerde o kadar iyi oluruz. Sizlere çok faydalı olduğunu düşündüğüm bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum.Hayatımızın en değerli misafiri gelince hele bir de çalışan kadın bir de anne olunca hayatında bir sürü değişiklik olacaktır.Öncelikle bebeğine uyum hatta onun uykuya direncine uyum sağlamakta var. J
pamak emme 150x150[1] 38d
Bebeğim uyumuyor ne yapmalıyım?

İşyerinde uykulu gözlerle dolaşıyorsanız ya da evdeyken sürekli yatma isteği duyuyorsanız gece iyi dinlenememişsiniz demektir. Bunun nedeni bebeğinizin gece uyumaması mı? Karnının tok, altının temiz, herhangi bir sancısının ya da acısının olmadığından emin olduğunuz bebeğiniz geceleri uyumak istemiyor, sizi de uyutmuyor türlü şirinlikle kendisiyle ilgilenmenizi istiyorsa ortada yanlış giden bir şeyler var demektir. Çünkü bir süre sonra sizin bedeniniz bu duruma isyan etmeye başlar. Yorulan vücudunuz, dikkatinizin dağılmasına, gergin olmanıza hatta bazı sağlık sorunlarınızın çıkmasına neden olabilir. Hatta eşinizle bebeğe gece kim bakacak tartışmalarına girebilir, emzirme sürecinizde problemler yaşayabilirsiniz. Çünkü anne sütü dinlenmiş bir beden, iyi bir gece uykusu ve stressiz bir aile yaşamı gerektirir.

Bebeğimi nasıl uyutmalıyım?

Anne karnındaki bebek gece gündüz farkını bilmez ve bu bilmeme ile doğar. Ancak ilk iki hafta içinde yeni ortamına alışmaya ve uyku düzenini öğrenmeye başlar. Bu süreci kaçırmayın.

Yeni doğmuş bebekler günde 15-18 saat uyuyabilir. Bu süre zamanla azalır. Sizin ilk aydan itibaren bebeğin gece ve gündüz uykusu için gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekir.

Elbette bebekler gündüzleri de uyuyacaktır. Sağlıklı gelişebilmeleri için bu aylarda uykuya ihtiyaçları bizden fazladır. Ancak iki haftalık olmuş bir bebeğin gece uyuduğu ortam farklı, gündüz uyuduğu ortam farklı olmalıdır.

Gündüz daha aydınlık, sesli (çoğunlukla oturma odası) gibi yerlerde uyumasına sağlayın.

Gece uykusunda ise yatak odasında loş, az ışıklı sessiz ve dışarıdan hiçbir uyarının alınmadığı bir ortam yaratın. Böylece bebek gece uykusu ile gündüz uykusu sırasında fark olduğunu anlar.

Gündüz uykusundan uyandığında onunla konuşun, öpün, oynayın.

Uykusunun açılması, çevresindeki uyaranları alması sorun değildir. 

Hatta gereklidir. Böylece gündüz uykularının kısa ve aralıklı olduğunu anlar.

Gece beslenmek için ya da uyku geçişlerinde gözlerini açtığında ışığı yakmayın. Odanın var olan loş ortamında bebeğiniz emzirin. Onunla konuşmayın. Mimik hareketlerinizle ilgisini çekmeyin.

Geceleri uyanan ya da ağlayan bebeğin başına ailece toplanmayın. Bir kişinin ilgilenmesi yeterlidir.

Geceleri uyanan bebeğinizin yanında konuşmanız gerekirse kısık sesle konuşun. Fazla fiziksel temastan kaçının. Emzirmenizi ya da bakımını yaptıktan sonra en kısa sürede yatağına geri yatırın.

3-4 aylık bir bebek tek başına uyuyabilmeye hazırdır. Gündüzleri 2-3 kere kısa uykular şeklinde toplam 13-14 saat uyuyabilirler.

Bebeğinizin uyku saatlerin kaydedin. 24 saatin ne kadarını uykuda geçirdiğini anladıktan sonra bunun gece ve gündüze uygun dağılmasını sağlayabilirsiniz.

Bir yatış saati belirleyin ve buna mutlaka uyun. Kararlı olun; siz bebeğinize değil, bebeğiniz size uymalı. Gece uykusu için hazırlığınızı yaptıktan sonra mutlaka yatak odasına gidin.

Uyumasa da mutlaka yatağında tutun.

Sosyal ortamdan uzaklaştırın.

Her gece aynı saatte ve aynı rutinlerle gece uykusuna hazırlayın.
Geceleri bebeği sessiz bir ortamda bulundururken, gündüzleri hareketli ışıklı ve aktif şeylerle meşgul edin.

Gece uyku saatine 3-4 saat kala uykuya dalmasına izin vermeyin.
Geceleri bebeği en ufak mırıltısında kucağınıza almayın. Hatta karnı temizse, altını da kontrol etmişseniz yatağında pışpışlayarak sakinleştirin.

Tuttuğunuz saat çizelgesine göre gündüzleri gereğinden fazla uyumasına izin vermeyin. Toplam uyku süresinin yarısını gündüz uyuyan bir bebek geceleri daha çok uyanır. Gerekirse altını değiştirerek ya da kucağınıza alarak uyandırın.

Bebekler anne babalarından ayrılmak istemezler. Gündüzleri çalışan anne ve babalarının geceleri yanlarında olduğunu anladıklarında kendilerini buna göre ayarlayabilirler ve uyumak istemezler. Ona her akşam aynı rutinlerle yanında olduğunuzu işe gidip geri geleceğinizi hissettirmeniz de gerekebilir. Ayrıca, gündüzleri bebeğinize bakan kişiden uyguladığınız programa destek olmasını mutlaka isteyin. Siz aynı rutinleri kararlılıkla uygularsanız bebeğiniz mutlaka bunlara uyacaktır. Sizin dinlenmiş ve huzurlu bir gece geçirmeniz ona olan sevginizi gösterebilmeniz içinde gereklidir.

Bebeğim Hiç Uyumuyor… Neden Acaba? 
Uyku-uyanıklık döngülerinin oluşumunda, gün içi şekerlemelerin, uykuya gitme saatlerinin düzenlenmesi, uyku öncesi ritüellerin

Uyku bozuklukları tüm yaş gruplarında çok sık görülen ve her yaşta kişinin günlük işlevselliğini, dikkat ve öğrenme becerilerini belirgin olarak bozabilen sorunlardır. Öte yandan hatırlama sorunları, sinirlilik, duyusal hassasiyette artış görülebilmektedir. Çoğu ebeveyn için küçük çocuklarında görülen uyku sorunları oldukça sıkıntı verici olmaktadır.

Uyku-uyanıklık döngülerinin oluşumunda, gün içi şekerlemelerin, uykuya gitme saatlerinin düzenlenmesi, uyku öncesi ritüellerin geliştirilmesi ya da uyandığında çocuğa kendi kendini sakinleştirmede yardımcı olabilecek araçlar, ör, oyuncak bebek kullanımı gibi yöntemlerle bakım verici çocuğa yardımcı olur. Aynı zamanda bakım verici, çevredeki uykuyu bozucu uyaranları kontrol eder, bağlanma ve ayrılık deneyimlerini destekleyici davranışları geliştirir.

İkinci, üçüncü yaşla birlikte uyku daha farklı anlamlar kazanır. Örneğin aktif bir günün ardından sakinleşme zamanıdır. Karanlık ve yalnızlıkla baş etme gerekli olur. Bakım vericinin sınırlarına, yatma zamanı ritüellerine uyum göstermesi gerekir. Anneden ayrılabilmek için yeterince güvenli bir bağlanma geliştirmiş olmaya ihtiyaç duyar. Zamanla otonomisini kazanır.

Yedinci- dokuzuncu aylarda uyku sorunları genellikle denge sistemine yönelik uyarana aşırı istek duyma ile ilişkili olmaktadır. Bu aylarda çocuklar uykuya dalabilmek için uzun süreler sallanmak, kucaklanmak ihtiyacı gösterebilirler. Ayrılık anksiyetesinin başladığı 10-12. aylarda uykuya dalma sorunları en yüksek sıklığa ulaşır. 13.-18. aylarda gün içinde aşırı hareketlilik, fazlaca uyarana maruz kalma uyku sorunları ile daha fazla ilişki göstermektedir. 19.-24. aylardan itibaren uykuya dalma sırasında yaşanan sorunlar azalırken, geceleri sıkça uyanmalar görülebilir.

Uyku sorunlarının altında pek çok faktör yer alabilir. Gastroesofajeal reflü, uyku apnesi, çeşitli akciğer patolojileri, nörolojik problemlerin yanı sıra annedekil stres, gebelik dönemi depresyonu, aile içi sorunlar, çocukta zor mizaç, duygusal aşırı tepkisellik ve bakım vericiler arası uyku ritüelleri uygulamalarında tutarsız davranışlar uyku sorunları ile ilişkilendirilmektedir. Uykuya dalma sorunları olan çocuklarda daha fazla anksiyete ve duygusal sorunlar, daha belirgin dikkat ve konsantrasyon sorunları bildirilmektedir.

Uyku-Uyanıklık Döngülerinin Gelişimi

Çocuğun yaşı                     Çocukta beklenen uyku örüntüsü

Yenidoğan                       günde 16,5 saat uyur.
2-3 aylık                           3-4 saat aralıksız uyur ve beslenmek için uyanır, aktif uyku %43’e düşer, 3 aylık olduklarında çocukların %71’i tüm gece boyunca uyur
4 aylık                              geceleri daha uzun uyur, gündüz daha az uyur.
6 aylık                              günde 14,25 saat uyur, 5-6 saatlik uyku döngüsünde 1-2 kez uyanır, uyandıktan sonra çocukların 1/3 – ½’si kendi kendine yeniden dalar, çocukların %84’ü tüm gece boyunca uyur
10 aylık                            çocukların %90’ı tüm gece boyunca uyur
12 aylık                            günde 13,75 saat uyur,  aktif uyku %30’a düşer
2 yaşında                         günde 13 saat uyur.  

Uykunun diürnal (günlük) organizasyonu 24 saatlik gün içinde uyku sürelerinin düzenlenmesi olarak belirtilebilir. Bu düzenleme hayatın ilk ayları içerisinde özellikle aydınlık-karanlık döngüleri ve sosyal ip uçları ile şekillenmeye başlar. İlk üç ayda kesintisiz uyku dönemleri 3-4 saat iken, 6. aydan itibaren özellikle gecelere doğru kayan 6 saatlik kesintisiz uykular başlar. Bir yaş civarında gündüz saatlerinde iki kez uyunurken, ikinci yaşa doğru günlük melatonin salgısının düzenlenmesi ile gündüz saatleri uykusu bir keze düşer. Bu gündüz uykusu yaşam boyu özellikle öğleden sonra saatlerinde devam edebilir. Ultradiyen organizasyon ise REM ve non-REM döngüleri için belirtilir. 50-60 dakikalık uyku süreleri ve %50 oranındaki REM uykusu 3 yaş civarında erişkin düzeylerine yaklaşır.

Süt çocukları uyku örüntüsü açısından ikiye ayrılabilirler:

 1. ebeveynlerine uyarı yollayanlar
 2. kendi kendilerini sakinleştirebilenler

Uyanıp, ağlayarak ebeveynlerine uyarı yollayanlar beşiklerine genellikle uykulu olarak koyulmakta ve “uyku yardımı” (örneğin, emzik, oyuncak bebek) almamaktadırlar. Aksine kendi kendini sakinleştirebilen bebekler uyanık olarak yataklarına konurlar ve uyandıklarında yanlarındaki emzik ya da  bebek tekrar dalmalarını kolaylaştırır. Aslında bir çalışmada uykusu zayıf diye tanımlanan çocuklarla diğerleri arasında uyanma sıklığı açısından fark olmadığı, çocuklarının daha fazla uyku sorunu olduğunu söyleyen ebeveynlerin uyanma sayısını daha yüksek ifade ettiği tespit edilmiştir.

Uyku düzeni üzerine çevresel ve kültürel etmenler

Uyku sorunlarını değerlendirirken en önemli faktörlerden biri de çocuğun uyuduğu ortamdır. Çocuğun hangi odada yattığı, yatmadan önce uygulanan ritüeller oldukça belirleyicidir. Gürültülü bir ortamda, özellikle TV sesinin varlığında uykuya dalma zorluğu olacağı açıktır. Ayrıca dikkat ve konsantrasyon sorunlarının varlığı, çevresel uyaranların filtre edilmesini daha da güçleştirecektir. Öte yandan, ebeveynle aynı yatakta yatmak özellikle ileri yaşlarda çocuklarda tensel uyarılmalara ve çeşitli dürtülerin yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu çocuklar bu dürtüleri boşaltmak için ebeveynlerine gün içinde daha agresif davranışlar gösterebilmektedirler. Birlikte yatma davranışı sınır koyma ve disiplin sağlamada güçlükleri pekiştirecektir. Bazen uyku sorunları ile başvuran olgularda ayrılma, bireyselleşme, fiziksel ve duygusal sınırların oluşturulması üzerine çalışmak gerekli olmaktadır.

Uyku Sorunlarının Değerlendirilmesi

Şu soruların yanıtları araştırılmalıdır:

 1. Çocuk sabah kaçta kalkıyor?
 2. Gün içinde ne tür aktivitelerde bulunuyor?
 3. Ebeveynlerinden ayrılmak zorunda kalıyor mu?
 4. Gün içi etkinliklerde kurallara ve sınırlara ne kadar uyabiliyor?
 5. Ne kadar uyaranlara maruz kalıyor?
 6. Gündüz uykuları ne sıklıkta ve ne kadar sürüyor?
 7. Akşamları uygulanan rutin etkinlikler neler?
 8. Çocuk uyandığında ebeveynler ne yapıyor?
 9. Çocuk nerede, hangi odada, hangi yatakta, kiminle yatıyor?
 10. Çocuğun uyku sorunları ailenin diğer bireylerini nasıl etkiliyor?
 11. Çocukta gece terörü, kabus, uykuda yürüme var mı?
 12. Ebeveynlerde de uyku bozuklukları öyküsü var mı?
 13. Ebeveynler ya da çocuk hayatında önemli kayıplar yaşadı mı?
 14. Ebeveynler yalnız kalabiliyor mu? Yalnızlıkla nasıl başa çıkıyorlar?
 15. Uyku sorunları nasıl başladı? Artıyor mu?

Bebeğim neden uyumuyor? "İŞTE 5 NEDEN"

Bebeğim neden uyumuyor? “İŞTE 5 NEDEN”

Biz anneler de bu yüzden bebeklerimiz bolca uyusun, dinlensin, büyüsün istiyoruz. Fakat bazen olmuyor işte, ne yaparsak yapalım uyumuyorlar bir türlü…

 

Kabul, ilk aylarda zaten çok fazla bir beklentimiz yok bebeklerimizden. Geceyi-gündüzü bile daha yeni yeni öğreniyorlar, sürekli acıkıyorlar…Dolayısıyla gece boyunca defalarca uyanmalarını normal karşılıyoruz. Peki ya aylar geçmesine rağmen bu durum hala değişmiyorsa? Herhangi bir sağlık problemi olmayan, genellemelere göre artık gece beslenmesine ihtiyaç duymuyor olması gereken bebeğimiz, gece de 1-2 değil, neredeyse her saat başı uyanıyorsa?

 

Bu gidişe bir son verip bebeğinizin uyku sorunlarını çözmeye karar verdiğinizde, öncelikle bu sorunların nedenlerini bulmanız işinizi kolaylaştırabilir. İşte sağlıklı bebeklerdeki uyku sorunlarının en sık rastlanan 5 nedeni…

 

1 – Hatalı Uyku İlişkilendirmeleri

 

Uyku ilişkilendirmesi, bebeğinizin uykuya dalmak için ihtiyacı olan her şey olabilir: Sallanmak, emmek-arabada gitmek-kucakta yürütülmek-emzik-biberon ve benzeri… Eğer bebeğiniz gece uyandığında bu uyku ilişkilendirmesini kendisi sağlayabiliyorsa, örneğin emzikle uykuya dalıp gece uyandığında düşmüş olan emziğini tekrar ağzına alıp uyumaya devam edebiliyorsa, bu uyku ilişkilendirmesinde bir sorun yok demektir. Fakat gece uyandığında bu ilişkilendirmeyi kendisi sağlayamıyorsa, o zaman ortada hatalı bir uyku ilişkilendirmesi var diyebiliriz. Bebekleri emzirerek, sallayarak, kucakta yürüterek uyutmak hatalı uyku ilişkilendirmesi olarak sayılabilir.

 

Örneğin bebeğimizi hep emzirerek uyutuyorsak, bebeğimiz emme ile uykuyu ilişkilendirmiş demektir ve emmeden nasıl uykuya geçebileceğini bilemez. Bu yüzden de geceleri uyku döngüleri arasında yaşadığı hafif uyanıklık durumlarında uykusuna devam edebilmek için yine emmek isteyecektir. Uyuması için bizim ona sağladığımız bu koşulları kendi kendine sağlayamadığından, gece uyandığında uykusuna devam edebilmek için bize ihtiyaç duyacaktır.

 

2 – Aşırı Yorgunluk

 

Bebeklerin iki uyku arasında uyanık kalabildikleri süre özellikle ilk aylarda çok kısadır. 1 aylık bir bebek yaklaşık bir saat, 7 aylık bir bebek ise yaklaşık 3 saat kadar uyumadan dayanabilir. Kaldırabileceğinden daha uzun süreler uyanık kalan bebeğin vücudu, kortizol adlı bir stres hormonu salgılar.

 

Yorgunlukla mücadele etmek için böbrek üstü bezlerinin salgıladığı bu hormon, aynı zamanda bebeğin uykuya geçişini de zorlaştırır. Bebek bir şekilde uykuya geçse bile vücudundaki kortizol hormonunun da etkisiyle gece sık sık uyanır ve eğer hatalı uyku ilişkilendirmeleri de mevcutsa uykuya dönebilmek için mutlaka dışarıdan desteğe ihtiyaç duyar.

 

3 – Fiziksel Gelişim ve Yeni Beceriler

 

Dönmek, emeklemek, ayağa kalkmak, yürümek, konuşmak gibi yeni edinilen her türlü beceri bebeklerin gece uykularını olumsuz etkileyebilir.

Bu becerileri öğrenirken kullandıkları yeni kaslar, harcadıkları ekstra enerji, gece uyandıklarında kendilerini alışık olmadıkları pozisyonlarda bulmak ve geri dönememek, yeni becerilerinde ustalaşmak için geceleri antrenman yapma isteği normalde iyi uyuyan bebeklerde bile gece uyanmalarına neden olabilir.

Ve yine, eğer hatalı uyku ilişkilendirmeleri mevcutsa, gece uyandıklarında tekrar uykuya dönebilmek için mutlaka dışarıdan desteğe ihtiyaç duyarlar.

 

4 – Açlık

 

Beslenme, uyku ile direk bağlantılı bir konudur. Karnı aç olan bebek uyuyamaz, beslenmek ister. Fakat birçok anne-baba bu mantıktan yola çıkarak bebeklerinin bütün gece uyanmalarını açlığa bağlarlar.

Her bebeğin mide kapasitesi ve dolayısıyla yemek yemeden dayanabildiği süre tabii ki birbirinden farklıdır. Fakat 9 aylık bir bebek gece boyunca hala en az 2-3 kez emmek için uyanıyorsa, bu uyanmaların çok büyük ihtimalle açlıktan değil alışkanlıktan kaynaklandığını düşünebiliriz.

Gece beslenmelerini tamamen ortadan kaldırmak için çocuk doktorunuzdan onay almalı ve bebeğinizin gündüzleri yeterli beslendiğinden emin olmalısınız.

 

5 – Diş Çıkartma

 

Bebeklerin tüm dişlerinin çıkması neredeyse 2 yıl kadar sürer. Kimi bebek en zor dişlerini çıkartırken bile geceleri kesintisiz uyuyabilirken, kimileri defalarca uyanır. Kendi kendine uyumayı bilen bebekler bile eğer acı çekiyorlarsa yeniden uykuya dönebilmek için anne-babalarına ihtiyaç duyabilirler.

 

Bu tür durumlarda bebeğimize destek olurken kalıcı uyku sorunlarına neden olmamaya özen göstermeliyiz. Örneğin kendi yatağında uyumaya alışık bir bebek diş sıkıntısı çektiği 3-4 gün içinde bile kucakta uyumaya alışabilir. Bu tür durumlarda bebeğimizin uyku alışkanlıklarının bozulmaması için,  sıkıntısı geçer geçmez vakit kaybetmeden eski düzene dönmek gerekir.

Bebeğiniz uyumuyor mu?

1 aylık bebeğim uyumuyor 1 aylık bebek neden uyumaz 1 yaşındaki bebeğim uyumuyor 1 aylık bebek uyumuyor 1 yaşında bebeğim uyumuyor 1 yaşındaki bebek neden uyumaz bebekler gündüz neden uyumaz bir aylık bebek neden uyumaz 4 aylık bebek neden uyumaz bebeğim 1 yaşında uyumuyor bebeğim uyumuyor neden bebeğim neden uyumuyor 1 yaşında bebek neden uyumaz bebeğim hiç uyumuyor neden acaba 1 aylik bebek neden uyumaz

 

 

paylaş:

Yorum Yap